Reklamı Kapat

Hava kirliliği yağışlarla azalacak

Hava kirliliği yağışlarla azalacak

KONYA

Son haftalarda Türkiye‘nin birçok yerinde ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliğinin yağışlarla azalacağı ancak, yağmura yapışıp inecek zararlı maddelerin su ve toprağa karışarak insan sağlığını etkileyeceği bildirildi. Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, hava kirliliğinde kalitesiz yakıt kullanımının yanı sıra meteorolojik faktörlerin de etkili olduğunu söyledi. Türkiye‘nin bir süredir yüksek basınç etkisi altında olduğunu ifade eden Şen, yağışsızlığın da etkisiyle hava kirliliğinde artışlar yaşanabildiğini kaydetti.

Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Dursun ise yükselmeyle akış meydana gelmediği için alçak kesimlerde birikme meydana geldiğini ve hava kirliliğinin ciddi tehlike oluşturduğunu bildirdi. Hava kirliliğinin önce solunum yollarıyla insanları etkilediğini, yağışla inen maddelerin de toprak ve suyun yapısını bozduğunu, tarihi eserlere zarar verdiğini ifade eden Dursun, şöyle devam etti:

"Havada kükürtdioksit, karbonmonoksit, azotoksitler, hidrokarbon bileşikleri, partikül madde ve bir miktar ozon olabiliyor. Bu maddeler solunum yolunun yanı sıra göz ve cilde de zarar veriyor. Yağışla inen bu maddeler toprak ve suyla dolaylı yoldan yine vücuda girebiliyor. Bu kirlilik tarihi eserlerin zamanla yıpranmasına yol açabiliyor ve hatta otomobil boyalarını bile etkileyebiliyor."

Dursun, yeraltı suyuna kadar ulaşan, sürekli doğrudan ve dolaylı yoldan insan sağlığını etkileyen bu kirliliğin ortadan kaldırılması için daha sıkı tedbirlerin alınması gerektiğini belirterek, kalitesiz yakıt kullanımının önlenmesi, özellikle kış aylarında toplu ulaşıma ağrılık verilmesini önerdi.(aa)

21 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?