Reklamı Kapat

Dünya nın gözü Türkmenistan ın üzerinde

Dünya'nın gözü Türkmenistan'ın üzerinde

Rus siyaset uzmanları, Stalin in doğum gününde hayata veda eden Türkmen lideri Saparmurat Niyazov sonrasında Türkmenistan da devrim senaryolarının gerçekleştirilmesinin imkansız olduğu görüşünde birleşti.

Moskova daki Rian Haber Ajansı nda düzenlenen "Niyazov dan Sonra Türkmenistan: Son Durum ve Tahminler" konulu basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Türkmenistan ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Petrol ve Doğalgaz Bakanı Nazar Suyunov, Niyazov un ölümünden sonra Türkmenistan daki durumun çok olağan ve sakin şekilde gelişmekte olduğunu belirtirken, "Türkmenistan da durumun gerginleşerek kargaşaya dönüşeceğini hiç zannetmiyorum. Cumhurbaşkanlığı görevinin geçici olarak Sağlık Bakanı Gurbangulu Berdimuhammedov a devredilmesi de sırf bu amaca yöneliktir. 40 gün sonra Türkmenistan da demokratik seçimlerin yapılacağını düşünüyorum. 26 Aralık 2006 tarihinde toplanacak "Halk Mesleheti" meclisi kendi adayını belirleyecek. Aşiretleri temsil eden bu aday, siyasi parti veya farklı toplum kesimlerini temsil eden diğer adaylarla yarışacak" diye konuştu.

Niyazov un ölümünden sonra hükümetin ülkedeki durumu sıkı kontrol altında tutmaya devam ettiğini belirten Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü uzmanlarından Ejder Kurtov ise, "Yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tek ve alternatifsiz bir isim ortaya konulacak. Şu anki çalışmalar da zaten bu yöndedir" dedi. Saparmurat Niyazov un oğlu Murat Niyazov un cumhurbaşkanlığı görevine getirilmesi ihtimalinin çok düşük olduğunu belirten Kurtov, "Saparmurat Niyazov, oğlunu siyaset adamı olarak yetiştirmedi. Ayrıca Murat Niyazov un cumhurbaşkanı seçilmesine anayasal engeller de bulunmakta. Örneğin kendisinin son 10 yıl içinde Türkmenistan da sürekli oturmayışı ve 40 yaşına girmemiş olması Murat Niyazov un cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmasını imkânsız kılmaktadır" şeklinde konuştu.

Saparmurat Niyazov un tüm özel finans işlemlerini kontrolü altında tutan özel yardımcısı Aleksandr Jadan ın çok önemli belgelerle Cumhurbaşkanı nın ölümünden kısa bir süre önce kaybolduğuna dikkat çeken Orta Asya uzmanı ünlü Rus siyasetçi Arkadiy Dubov, "Dünya bankalarında milyarlarca dolarlık servete sahip Niyazov un 20 yıllık en samimi arkadaşının aniden kaybolması tesadüfi bir olay olamaz" şeklinde konuştu. Niyazov un milyarlık servetine kimin sahip çıkacağını merakla beklediğini de kaydeden Dubov, çok yakında perde arkasındaki bazı aktörlerin ortaya çıkacağına tanık olacaklarını ifade etti.

Devlet başkanlığı görevinin geçici olarak Sağlık ve Tıp Sanayisi Bakanı Gurbangulu Berdimuhammedov a devredilmesi olayının yönetime güç çevrelerinin hakim olacağı iddialarına hak kazandırdığını belirten BDT Enstitüsü Orta Asya ülkeleri uzmanı Andrey Grozin de, "Berdimuhammedov un Cumhurbaşkanlığı Koruması Başkanı Akmurad Recebov un yakın arkadaşı olduğu bilinmekte. Ayrıca Berdimuhammedov un cenaze işlemlerinden sorumlu komisyonun başkanlığı görevine de atandığına dikkat çeken Grozin, "Sovyet geleneklerine göre cenaze komisyonu başkanlığını üstlenen kişinin cumhurbaşkanı seçilmesi gerekiyor" dedi. Yurtdışındaki Türkmen muhaliflerin yurda dönüşlerinin de havaalanında tutuklanıp cezaevine gönderilmesiyle sonuçlanacağını kaydeden Grozin, Rusya Başbakanı Mihail Fradkov un cenaze törenine gidecek olmasının, Rusya nın Türkmenistan daki durumu kontrol altında tutmaktaki kararlılığını ortaya koymakta olduğunu söyledi.

Türkmenistan ın yurtdışındaki muhalif liderlerine seslenen Nazar Suyunov ise, "Lütfen birkaç gün sonra yurda döneceğiz gibi açıklamalardan kaçının. Çünkü böyle açıklamalar ülkedeki durumu gerginleştirmektedir. Biraz daha sabırlı olalım. İşbaşındaki yeni hükümetin, toplumsal mutabakatı sağlamakta başarılı olmak için sizi vatana davet edeceğine inanıyorum. Siyasi tutukluların da biran önce serbest bırakılması gerekiyor" diye konuştu.(iha)

23 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?