Reklamı Kapat

Türkiye Kamu-Sen: "Hükümet, memuru Gaffur yaptı!"

Türkiye Kamu-Sen: "Hükümet, memuru ?Gaffur' yaptı!"

İSTİHBARAT SERVİSİ

Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilciliği, yaptığı bir basın açıklamasıyla hükümetin hazırladığı 2007 bütçesini protesto etti. Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren açıklamada, "Sosyal devlet olma ilkesinden uzak, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü gibi kuruluşların taleplerine göre hazırlanan bu bütçe ?Sosyal Devletten, Tüccar Devlete geçişin işaretidir" denildi.

2007 ve öncesinde hazırlanan bütçeler ve buna bağlı olarak çıkarılan kanunlarla ülke ekonomisinin bir uçuruma sürüklendiğinin kaydedildiği açıklamada, "Cari açık 1,5 milyar dolardan yıllık 32,6 milyar dolara yükselmiştir. Öte yandan, dış ticaret açığı 15,5 milyar dolardan 44,5 milyar dolara çıkmış, dolaylı vergilerin payı yüzde 66 dan yüzde 73 e yükselmiş, vatandaşlarımızdan toplanan vergiler yüzde 160 oranında artmış ama kurumlar vergisi 10 puan, gelir vergisinin en üst oranı ise 5 puan düşürülmek suretiyle 2007 yılı için şirket sahiplerinden ve yüksek gelirlilerden alınacak 9 milyar YTL vergiden vazgeçilmiştir. Ayrıca, reel faizlerin enflasyona oranı 3 kat artmıştır. Buna bağlı olarak sıcak para miktarı 8 milyar dolardan 60,8 milyar dolara yükselmiş ve ülkemiz sıcak para ve faiz ülkesi haline gelmiştir" ifadelerine yer verildi.

Memurun ortalama alım gücünün de hükümetin iş başında olduğu 2002?2006 yılları arasında ciddi bir şekilde düştüğünün belirtildiği açıklamada, mutfak ve kira harcamalarında memurun alım gücünün ortalama yüzde 18, ulaşımda yüzde 27, sağlıkta ise yüzde 13 oranında düştüğü kaydedildi.  IMF nin direktifleriyle hazırlanan bütçenin memuru "Gafur" yaptığının dile getirildiği açıklama, "Dar ve orta gelirli vatandaşlarımızı göz ardı eden ve sonuçları itibarı ile milletimizi ezen bu bütçeye karşı uyarı ve tepkilerimizi sürdüreceğiz. Tüm kamu görevlileri mücadelemize destek vermeye davet ediyoruz" sözleri ile son buldu.

24 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?