Reklamı Kapat

Başörtüsü eylemleri devam ediyor

Başörtüsü eylemleri devam ediyor

Başörtüsüne uygulanılan yasaklamalar ve çifte standart içeren uygulamaları protesto etmek amacı ile her hafta düzeli olarak yapılan basın açıklamaları Türkiye nin farklı şehirlerinde yükselmeye devam ediyor.

Başörtüsüne uygulanılan yasaklamalar ve çifte standart içeren uygulamaları protesto etmek amacı ile her hafta düzeli olarak yapılan basın açıklamaları Türkiye nin farklı şehirlerinde yükselmeye devam ediyor. Özgürlük seslerinin yükseldiği yerlerden birisi olan Sakarya da Başörtüsü Platformu nun gerçekleştirdiği 67 nci başörtüsü eyleminde okunan basın açıklamasında ülkedeki egemen güçlerin, hak ve özgürlükleri kısıtlamak için son günlerde yoğun çaba harcadıkları vurgulandı.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına MAZLUMDER Ankara Şube Genel Sekreteri Serpil Kayaer in okuduğu başörtüsüne karşı uygulanılan baskılara tepki olarak her hafta düzenli olarak açıklanılan basın bildirisinde, "Özellikle yanlış din algılamalarıyla sistemin din algılamalarının çatışması kadını iki yanlıştan birine düşmek zorunda bırakmaktadır" denildi.

Sakarya Başörtüsü Platformu gerçekleştirdiği 67 nci başörtüsü eyleminde Platform adına yapılan basın açıklamasında ülkenin durumuna ilişkin şu cümlelere yer verildi. "Türkiye, adaletin tamamen kaybolduğu, eğitim sistemin çoktan çöktüğü, insanların geçim derdiyle canhıraş mücadele ettikleri ve kısaca "F Tipi Zulmü" olarak bilinen tecrit zulmü yüzünden canlarını bir bir kaybediyor. Yolsuzluklar, şiddet, anarşi ve yasaklar bitmiyor, tam tersine her geçen gün artıyor." Baskılara karşı özgürlüğün sesini duyurmak için mücadelesini sürdüreceğini açıklayan Sakarya Başörtüsü Platformu nun açıklaması şu ifadeler ile sonlandırıldı: "Biz Sakarya Başörtüsü Platformu olarak 67 haftadır buradan başörtüsü, İslam ve Müslümanlar özelinden, tüm baskı zulüm ve tecrit politikalarına karşı sesimizi yükseltiyoruz."

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu nun başörtüsüne karşı uygulanılan baskılara tepki olarak her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği basın açıklamalarının 46 ncısı Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına MAZLUMDER Ankara Şube Genel Sekreteri Serpil Kayaer tarafından okundu. Okunan açıklamada Türkiye de kadın olmanın kültürden, din algılamalarından, erkek tahakkümünden ve sistemden kaynaklanan çok büyük zorlukları olduğu vurgulanılırken şu ifadelere yer verildi: "Fakat bu unsurların dayanışması ile gerçekleşen baskı kadına hayat hakkı tanımamaktadır. Özellikle yanlış din algılamalarıyla sistemin din algılamalarının çatışması kadını hele de inançlı kadınlarımızı iki yanlıştan birine düşmek zorunda bırakmaktadır. Sistemdeki dini inançlara karşı saygısızlık ile yanlış din algılamalarındaki içe kapalılık sonuçta büyük sorunlar doğurmaktadır."

24 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?