Reklamı Kapat

Kutan: Kararı Cumhur versin

Kutan: Kararı ?Cumhur' versin

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan ile görüştü. Kutan, Cumhurbaşkanı nı halkın seçmesi görüşünün 1969 dan bu yana Millî Görüş ün Erbakan tarafından ilk sunduğu Anayasa değişiklikleri arasında yer aldığına dikkat çekerken, Okuyan da, "Cumhurbaşkanı nı halkın seçmesi için iktidar Anayasa değişikliğini gerçekleştirsin" çağrısında bulundu.

Kutan, Türkiye nin çok önemli ve kritik gelişmeler ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, ABD, AB ve İsrail in Türkiye üzerinde planları olduğunu vurguladı. Hem ekonomik anlamda çöküşün hem de milli ve manevi değerlerin tahrip edildiği bir dönemde ülke gündeminin sun i meseleler ile işgal edildiğini belirten Kutan, kamuoyunun erken seçim ve Cumhurbaşkanlığı tartışmalarıyla oyalandığına dikkat çekti.

ANKARA BÜROSU

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan ile görüştü. Kutan, Cumhurbaşkanı nı halkın seçmesi görüşünün 1969 dan bu yana Millî Görüş ün Erbakan tarafından ilk sunduğu Anayasa değişiklikleri arasında yer aldığına dikkat çekti.

Kutan dün partisinin genel merkezinde Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan ı kabul etti. Kabulde Kutan, Türkiye nin çok önemli ve kritik gelişmeler ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, ABD, AB ve İsrail in Türkiye üzerinde plan ve programları olduğuna dikkat çekti. Hem ekonomik anlamda çöküşün hem de millî ve manevî değerlerin tahrip edildiği bir dönemde ülke gündeminin sun i meseleler ile işgal edilmesinin milleti oyalamak anlamına geldiğini belirten Kutan, şu anda kamuoyunun bütün bu meseleleri bırakıp erken seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı nın halkın seçmesinden yana olduklarını vurgulayan Kutan, ilk defa Millî Görüş ün siyaset sahnesine çıktığında Erbakan ın bağımsız olarak seçildikten sonra TBMM de yaptığı Anayasa değişikliği tekliflerinden birisinin de Cumhurbaşkanı nın halkın seçmesi olduğuna dikkat çekti. 1969 dan yana Millî Görüş ün fikrinin bu olduğunu dile getirdi. Kutan, "O vakit, kendine güvenen kim varsa, eşi başörtülü biri mi çıkar, çıkmaz mı, Cumhur ne istiyorsa öyle seçer. Böylece bu tip gerginliklerde ortadan kalkar" diye konuştu.

AKP ve CHP nin bu tartışmalardan rant elde etmeye çalıştığını kaydeden Kutan, AKP iktidarının başarısızlıklarını önlemek adına bu tartışmaların sürmesini istediğini ve hatta mazlum rolü oynayarak menfaat temin etme peşinde olduğunu söyledi. CHP nin ise oluşan iki cephenin birisinin patronu olarak adres belirlediğini kaydeden Kutan, bu tartışmaları "Türkiye de tam anlamıyla siyasette horoz döğüşü yapılıyor" şeklinde değerlendirdi.

Yapılacak erken seçimle gerginliğin ortadan kalkamayacağına dikkat çeken Kutan, tek çözümün cumhurbaşkanını halkın seçmesi olduğunu yineledi. Kutan sözlerini şöyle tamamladı: "AKP ye çağrıda bulunuyoruz. Millet sizi seçerken hata yapmadı da Cumhurbaşkanı nı seçerken mi hata yapacak? Böyle bir mantık olamaz. Bu gerginliğin ortadan kaldırıp esas konuların gündeme gelmesi için Anayasa değişikliğinin yapılması ve Cumhurbaşkanı nı halkın seçmesini sağlayınız."

Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan da, seçimlerin 2007 yılında demokrasinin zedelenmeden, milletin büyük çoğunluğunun katılımı ile seçimlerin gerçekleşmesinin doğru olacağını belirterek, Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının da rejim tartışmalarına dönüştürülmemesi gerektiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı nın halkın seçmesinden yana olduklarını kaydeden Okuyan, bu yöndeki anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğini ifade etti.

25 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?