Reklamı Kapat

Filistinlilerden istenen ahlaksızca!

Filistinlilerden istenen ahlaksızca!

Batı nın ablukası altındaki Filistinlilerden talep edilen, ?İsrail i tanımak tan ziyade ?İsrail in var olma hakkını tanımaları‘. Bu talep ahlaksızca; Filistin halkının bunu kabul etmesi, 60 yıldır maruz kaldıkları insanlık dışı muamelenin meşru olduğunu kabul etmeleri anlamına geliyor.

İsrail, ABD ve AB‘nin ne zamandır peşinde olduğu Filistin iç savaşı patlak vermenin eşiğine gelmiş gibi görünüyor. İsrail, ABD ve AB‘nin, geçen ocaktaki demokratik seçimde yaptıkları ‘yanlış‘ tercihe misilleme olarak Filistin halkına uyguladığı toplu cezalandırmaya dair öne sürdüğü gerekçeleri, yani Hamas‘ın ‘İsrail‘i‘ veya ‘İsrail‘in varlığını‘ ya da ‘İsrail‘in var olma hakkını‘ tanımayı reddetmesini gözden geçirmenin belki de tam vakti?

‘İsrail‘in varlığını tanımak‘ ile ‘İsrail‘in var olma hakkını tanımak‘ arasında muazzam bir fark var. Filistin‘in bakış açısından bu, bir Yahudi‘den Holokost‘un yaşandığını kabul etmesini istemekle, Holokost‘un ‘doğru‘ olduğunu, yani Holokost‘un veya Filistin örneğinde Nekba‘nın ahlaken meşruluğunu kabul etmesini istemekle aynı şey. Filistinlilerden ‘İsrail‘in var olma hakkını‘ tanımalarını talep etmek, neredeyse 60 yıldır insanlık dışı muameleye maruz bırakılan ve alenen insan olmadıkları söylenen bir halktan, bu yaşadıklarını en azından hak ettiğini kabul etmesini istemektir. 19. yüzyıldaki ABD yönetimleri bile, nasıl yaşayacaklarını tartışmaya açmanın bir koşulu olarak, hayatta kalan Amerikalı Yerlileri beyaz adamlar tarafından etnik temizliğe uğratılmalarının ‘haklı‘ bir şey olduğunu açıkça beyan etmeye mecbur bırakmamıştı.

25.12.2006 / JOHN W. WHİTBACK / COUNTERPUNÇH / RADİKAL

25 Aralık 2006 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?