Reklamı Kapat

Irak ta soykırım yapılıyor

Irak'ta soykırım yapılıyor

Irak ta yapılan soykırımdır. Özellikle Basra da, genelde de güney bölgesinde ve Bağdat ın etrafından  yapılanlar soykırımın ta kendisidir. Selahattin bölgesinin güney ve ortasında yaklaşık on bin Sünni aile yerlerinden sürgün edilme tehdidiyle karşı karşıya.

Mustafa Sabri DemirIrak çok tehlikeli bir dönemden geçiyor. Siyonizm in gizli planları her gün bölgeyi daha da kuşatıyor. "Irak ta Sünniler siyaset sahnesinde neden başarısız kalıyorlar? Federallik Irak ın kaderi mi? Arap ve İslam Aleminin Irak a yönelik duruşu ne kadar doğru ve işgal altında Saddam ın yargılanması ne kadar adil?" El- Müctema dergisi bu gibi soruları yetkili bir ağız olan Irak İslam Partisi Şûra Meclisi başkanı Dr. Muhammed Abdülhamid e soruyor?

Biz İslam Partisi olarak Federallik önerisine asla sıcak bakmıyoruz. Irak ın Kürdüyle Arabıyla Irak ın birlik ve bütünlüğü için mücadele vermesi gerektiğine inanıyoruz. 12 seneden beri bu yöndeki siyasetimizi sürdürüyoruz. Irak ta federallik istemek, Irak ı Şii-Sünni, Arap-Kürt diye kamplara ayırmaktır. Federallik, şehirlerin sorunlarıyla şehirleri kendi başlarına bırakmak anlamına gelir. Merkezden yönetime darbe vuracak federallikle şehirlerimiz sorunlarıyla başbaşa kalacak ve bu sorunları mevcut rutin bürokrasiyle çözmeye de güç yetiremeyecekler.

Irak içinde Irak ın bölünmesini görünürde ne isteyen var, ne de talep eden. Ancak Federallik böyle bir plan ve niyete hizmet etmek için vardır. Siyonist plan Irak ı bölmeyi öngörmektedir. Bir çok ciddi ağızlar ve araştırmalar bu plandan bahsediyorlar. Bu planın gerçekleşmesi için Irak içinde gruplar arası tartışma ve çatışmaların çıkartılması da var. 

Sünni kesime karşı aylardan beri bir kıyım yapılmaktadır. Gece gündüz olarak Sünnilerin yerlerinden etmek için çektirilenleri görmeyenler bu katliam ve topraklarından sürme girişimlerine ortak olanlardır.

Evet, şüphesiz Irak ta yapılan soykırımdır. Özellikle Basra da, genelde de güney bölgesinde ve Bağdat ın etrafından yapılanlar soykırımın ta kendisidir. Selahattin bölgesinin güney ve ortasında yaklaşık on bin Sünni aile yerlerinden sürgün edilme tehdidiyle karşı karşıya.

Evet bazı gruplar ile Şiiler arasında çatışmalar çıkıyor. Ancak kesinlikle bu çatışmaları Sünni Direniş ile karıştırmamak gerekiyor. Direnişimizin bu türde çatışmalarda yer almadığını izah etmeye gerek yok. Şiileri katleden gruplar aynı zamanda Sünni alimleri, davetçileri de katlediyorlar. Bu grupların kimlerden oluştuğu biliniyor. 

Irak İslam Partisi olarak ülkenin yeniden imar ve inşası projesini de kapsayan Milli uzlaşma çağrısını ilk kez biz yaptık. Ancak mevcut şartların neticesindeki gelişmeler bu Barış ve uzlaşma projesine engeller getirdi. Ama bu engeller ne kadar büyük olursa olsun aşmamız gerekir. Çünkü Irak halkının milli talepleri ve halisane niyetleri bu engelleri aşma yönünde. Irak ın akıllı insanları artık ülkenin tahrip edilmesinden, soykırımdan ve kanların akıtılmasından bıkmıştır.

İyi değil. Ancak, siyasi, ekonomik ve askeri alanlarda, toplumsal dengenin sağlanması için üzerinde ittifak edilen konularda atılan adımları olumlu görüyoruz. Ayrıca hem ordu içinde, hem de Güvenlik gücü içinden provokatörlerin uzaklaştırılması iyi bir gelişme olarak değerlendirmek gerekiyor. 

Irak ta Amerikan hapishanelerinde yaklaşık on beş bin civarında tutuklu bulunuyor. Bir o kadarı da Dışişleri Bakanlığı nın açtığı hapishanelerde bulunuyor. Gizli milis hapishanelerinde de binlerce Iraklı çok kötü şartlar altında tutuklu bulunuyor. Kadın hapishanelerinde de, diğerlerinde olduğu gibi hakları çiğneniyor. Adalet gözetilmiyor, adetlerimiz, örfümüz, ahlâki değerlerimiz hiçe sayılıyor.

Irak İslam Partisi olarak Irak ın Amerikanın işgalinin ilk gününden itibaren Irak ı işgalden kurtarmak için bütün siyasi güç ve akımlar ile dayanışma başlattık. Bütün bunları ülkemizin yeniden bina ve imar için yaptık. Ama özel askerler siyasi güçlerden daha fazla bizim bu başarılı çalışmalar yapmamıza engel çıkardılar. Bu olanlar Allah ın izniyle bizleri ümitsizliğe düşürmüyor.

Mevcut şartları göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapacak olursak, Irak ı pek parlak günler beklemiyor. Irak ın bölünmesi planları bizleri korkutuyor. Bir çok çevre bu planın gerçekleşmesi için büyük gayret gösteriyor. Ancak biz Şiisiyle, Sünnisiyle Irak ın birliğinin korunmasını savunmaya devam edeceğiz. Allah ın izniyle de Irak ın bölünmesi planının başarıyla neticelenmesine engel olacağız. 

Biz yönetimde belirli bir oranda ve bir denge üzerinde varız. Dengeler değiştiği taktirde yani Irak için artık faydalı bir şey yapamayacak hale geldiğimiz taktirde yönetimden ayrılır, gelecek için yeni hazırlıklara başlarız. Çünkü biz halkımıza hizmet için varız.

26 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?