Reklamı Kapat

Arafat hazırlığı

Arafat hazırlığı

MEKKE

Kutsal topraklarda bulunan hacı adayları Arafat‘a çıkmaya hazırlanıyor. İhrama giren bazı hacı adayları, Arafat‘a çıkmadan önce geceyi Mina‘da geçirmek üzere yollara düştü. Kurban Bayramı arifesinde, cuma günü yaklaşık 3 milyon hacı adayı Arafat‘ta bir araya gelecek. Hac arifesinin cuma gününe rastlaması nedeniyle bu yılki haccın "70 hacca bedel" olarak görülen Haccı Ekber (Büyük Hac) olduğu belirtiliyor.

Arafat‘ta vakfe duasını eden hacı adayları, güneşin batmasıyla birlikte Müzdelife‘ye hareket edecek. Hacı adayları, akşam namazını Müzdelife‘de yatsı namazıyla birleştirerek kılacak.

Müzdelife‘de de namaz kılan, dua eden hacı adayları burada şeytana atılacak "nohuttan büyük fındıktan küçük taş" toplayabilecek. Müzdelife vakfesinden sonra Mina‘ya hareket edecek hacı adayları, Mina‘da kalınacak çadırlara ulaşacak. Hacı adayları, daha sonra, kafilenin uygun gördüğü zamanda "büyük şeytan" tabir edilen Akabe Cemresi‘ne taş atmak üzere taşlama (cemerat) mahalline hareket edecek.

Hacı adayları, Kurban Bayramı‘nın birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde Mina‘da bulunan ve "büyük şeytan" tabir edilen Akabe Cemresi‘ne, "orta şeytan" tabir edilen Orta Cemre‘ye ve "küçük şeytan" olarak tabir edilen Küçük Cemre‘ye usulüne uygun olarak taş atacak.

Yaklaşık 3 milyon hacı, bayramın birinci günü Büyük Cemre‘ye 7, ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise her üç cemreye 7‘şerden günlük toplam 21‘er taş atacak. Taşlama küçükten büyüğe doğru yapılacak. Ancak Mina‘da kalınmadığı takdirde dördüncü günü taş atılmasının gerekmediği belirtiliyor.

Yetkililer, hastalık, yaşlılık ve sakatlık gibi mazeretlerle taşları bizzat kendisi atamayacak durumda olanların vekalet vererek taşları başkasına attırabileceklerini ayrıca vaktinde atılamayan taşların da bayramın dördüncü günü güneş batıncaya kadar atabileceğini belirtiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri ise herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için şeytan taşlamanın başkanlığın önerdiği vakitlerde yapılması konusunda Türk hacı adaylarını uyardı.

Bu arada, Suudi Hükümetinin, son olarak geçen hac döneminde yaklaşık 365 hacının izdiham nedeniyle hayatını kaybettiği şeytan taşlama alanında yaptığı çalışmalar devam ediyor.

Bu yıl 2 katı hizmete açılacak 4 katlı şeytan taşlama köprüsünün gelecek yıl tamamlanmasının hedeflendiği, böylelikle saatte yarım milyon insanın şeytan taşlayabileceği bildirildi.

Şeytan taşlama alanında pankart ve afişlerle de izdiham konusunda hacıları uyaran Suudi Hükümeti, bu yıl alanda özel olarak oluşturulan 11 bin kişilik ekibin de bulunduğu toplam 125 bin güvenlik görevlisini devreye sokacak. (aa)

27 Aralık 2006 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?