Dilipak'tan AKP'ye gönderme: Gelirsek ülke kurtulur diyorlar, hayır

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugün yazısında AK Parti'ye göndermede bulundu. Dilipak, “Bakıyorum da birileri; birileri gelirse ya da giderse ülkenin kurtulacağını söylüyor. Hayır...” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “Abdülhamid’i anlamak” başlıklı köşe yazısında, ehliyet ve liyakata değindi. Abdülhamid’ten örnekler veren Dilipak, AK Parti iktidarına da göndermede bulundu.

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, bugün köşesinde kaleme aldığı yazısında, “Bakıyorum da birileri; birileri gelirse ya da giderse ülkenin kurtulacağını söylüyor. Hayır, ayrıca bir de Allah (cc) bizleri mallarımız, canlarımız, sevdiklerimizle kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edeceğini söylüyor.” dedi.

Dilipak’ın yazısı şöyle:

Sevenin sevmek için, nefret edenin nefret etmek için çok fazla sebebi var. Kimi daha sonra fikrini değiştirip pişmanlık duymuş. Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı, 113. İslam halifesi ve çöküş sürecindeki en önemli politik figür. Kimine göre “kızıl sultan” kimine göre “Cennet mekan”.. 7 tarikatın postunda oturan dini bütün bir Müslüman.

21 Eylül 1842’de doğdu - 10 Şubat 1918’de 76 yaşında hayata veda etti. 31 Ağustos 1876’da 34 yaşında tahta çıktı ve 31 Mart Vakasından kısa bir süre sonra, 27 Nisan 1909’da, tahttan indirilene kadar 33 yıl ülkeyi yönetti.

Garip bir dönemdi. Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak akımlarının çatıştığı bir ortamda, Abdülhamid de “İslamlaşmak”tan yana olduğu halde, mesela Said Nursi, Mehmet Akif, Şeyhülislam’lardan Mustafa Sabri, Babanzade, Hasan Basri Çantay, Elmalılı Hamdi, İskilipli Atıf, Ömer Rıza Doğrul Abdulhamid’in karşısında idi. Biz bu durumu anlamaya çalışmadık.. Osmanlı devletinin kurtuluşu için kimi Fransa’ya yanaşmaktan söz ediyordu, kimi İngiltere’ye, kimi Almanya’ya, kimi Amerika’ya!

Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın “Sultan Abdülhamid Han’in Ruhâniyetinden Istimdat / Nerdesin şevketlim, Sultan Hamid Han?” isimli meşhur bir şiiri var.

Hani meşhur bir söz var: “Beni bir tek sen anladın, onu da yanlış anladın” diye. Sevenlerin de nefret edenlerin de sebebleri aslında üretilmiş. Sebebler büyük ölçüde.. “Şeyh uçmaz, mürit uçurur” hikayesi. Birileri geçmiş algısından kendi için bir gelecek algısı üretme adına, din, tarih, gelenek, her şeyi kullanıyor. Bu hep böyleydi. Adil şahidler olmayı bir türlü beceremedik. Oysa insanlar hata yaparlar. Peygamberler müstesna hiç kimse kemal ve masumiyet makamında değildir. Hep işin kolayına kaçıyoruz. Kolay çözümler peşindeyiz. Biri gelecek bizi kurtaracak, Mehdi, Mesih, hep bir kurtarıcı bekliyor insanlar. Ya da mevcut önderleri kaybederlerse helak olacaklar. Onların tam karşısındaki grub da, böyle devam ederse helak olmaktan korkarlar. Mevcudun karşısındaki kazanırsa o zaman kurtulacaklardır.

Bu Şeytani bir oyun aslında, siyasi bir intihar ve toplumsal çatışmanın tohumunu içinde taşır bu fitne.

Abdülhamid Hanı göklere çıkarmak için de, sert bir şekilde eleştirmek için de bahane bulabiliriz. Sonunda o zor bir dönemde görev yapmış, hataları da olan, güzel yanları da olan bir “abd-i aciz”, yani bir kul. Madem o 7 tarikatın postunda oturuyor, o zaman “fakir-i pür-taksir” de diyebiliriz. Bir peygamber “İnni küntü minezzalimiyn” diyebiliyorsa, bir halife de, yaptığı yanlışlar için aynı şeyi söyleyebilir.

Tanzimat sonrası, İttihat Terakki’nin yükselişte olduğu, Osmanlı’nın çöküş yıllarda görev yapan bir padişahtan söz ediyoruz. 93 harbini gördü, 31 Mart’ı yaşadı, 1 ve 2. Meşrutiyeti yaşadı. Kendi memurları tarafından Selanik’e, Yahudi işadamı Alatini efendinin evinde mecburi iskana tabi tutuldu.

Burada asıl üzerinde durmak istediğim asıl konu, “adil şahidler” olmakla ilgili. İstişare ve şûra ile ilgili, ehliyetle ve liyakatla ilgili.

Abdülhamid’den hemen sonra pişmanlık gösterenler oldu. “Onun ruhaniyetinden istimdat” dileyenler oldu. Oysa bu yardım ancak Allah’tan beklenir, kullarından değil! Abdülhamid başta kalsaydı, haşa hüküm değişecek mi idi! O gitti diye mi yıkıldı imparatorluk, haşa!

Babamız peygamber olsa gelse (Haşa, çünkü başka peygamber gelmeyecek) olacak olan olur. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir. Peygamberler, “kurtarıcı” değil, kurtuluşa çağırır. Kurtuluşun adresi ise bellidir: Allah, resul, kitap!

Ama bakıyorum da birileri; birileri gelirse ya da giderse ülkenin kurtulacağını söylüyor. Hayır, ayrıca bir de Allah (cc) bizleri mallarımız, canlarımız, sevdiklerimizle kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edeceğini söylüyor.

“Göklerin ordularının komutası” ya da “göklerin hazinesinin anahtarı” kimsenin elinde değil.

Şeytan insanları hep karizmatik liderler ve gizemli yapıların esoterik yönetimleri ile kandırdı durdu. Bize peygamberler ya da krallar soyundan bir değil, içimizden biri gerek. Talut-Calud olayına bakın. Davud’un “sapan taşı” yeter. Aklın muktezası olan sorumluluklarını elbette kuşanacağız, ancak bunlar, haşa Allah’ın yetmeyen gücüne güç, yetmeyen parasına para, yetmeyen aklına akıl yetirmek için değil!

Bir ümmetin geleceğini tek kişinin iktidarı ile ilişkilendirmek, birini yüceltirken, bütün o toplumu aşağılamaktan başka bir şey değildir. Kemalistler bu hataya çok düşüyorlar, aslında milliyetçisi, dindarı, lideri, örgütü ile aynı yanlışa sarılıyor.

“Şöyle olmasaydı böyle olurdu ya da olmazdı” diye akıl yürütme, Allah’ın yarattığı kaderde geriye dönük ihtimal hesabı yapmak Şeytanın insanoğlunun aklına kurduğu tuzaktan başka bir şey değildir.

Kim Allah’ın ipine tutunursa, o tek başına da olsa kurtuluşa erenlerden olacak. Allah’ın ipini bırakanlar ise, başlarında kim olursa olsun, helak olacaklar.

Bizden istenen adil şahidler olmamız. Sözü dinleyeceğiz, doğrusuna tabi olacak, yanlışına karşı çıkacağız. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. Düşmanımızın bile hakkını savunacağız. Başka bir kurtuluş yok. Ve dikkat! Şeytan bizleri Allah’la aldatmasın! Tek başına iyi niyet yetmez. Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Ya Rab, bize hakkı hak, batılı batıl göster, hakta toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl.

Selâm ve dua ile.

30 Eki 2021 - 09:13 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

11

Putlaştırma Tabulaştır - tarihteki şahsiyyetlerden ve olaylardan ders alınır onları abartıp putlaştırmaya gerek yok.mirasına anısına saygı duyulur sevmiyorsa biri sevenlerin hatırına hakaret etmeden yanlışları bu bu denir.sonuçta yaşamıyor yaşamayan biri için kavga etmeye gerek yok.atatürk konusuda aynı kraldan çok kralcılık nedir hiç bir meziyet çalışma emek göstermeden birinin itibarından insanları kendine köle yapmak için aracılar icad etmek denir buna.bu illa tarihi bir şahsiyyet olmasına gerek yok dini inançsal figürlerde olabilir adam kendini allah yerine koyup rant elde ediyor aynı mantık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 20:11
09

Yahya - Dilipak'tan AKP'ye gönderme: Gelirsek ülke kurtulur diyorlar, hayır bu başlık ve fotoğraf yanlış Adam Müslüman'ın itikadının nasıl olması gerektiğinden bahsediyor siz gündelik siyasi boğuşmalarla ilgi kuruyorsunuz hayır olması gereğeni söylemiş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 15:00
08

Adil Cüneyd - Peki o halde akitin ölesiye AKP muharip gücü gibi saldırması niye!?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 12:52
07

Feraset - Müslümanım dediği bilmeseydim, günah çıkarıyor derdim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 12:48
06

Arkın - Şeytan bizi karizmatik liderlerle kandırdı derken burda karizması tartışılmayan sayın CB’mızı kastediyor ise ben üzüldüm

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 11:50
05

Mucahid - AT SAHIBINE GÖRE KIŞNER ATA SÖZÜ NE ANLAMA GELIYOR PEKI

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 11:44
04

Döngüler - 100 yıllık döngülerle yaşıyoruz.Şeytan dini politikaya alet edip dinin altını boşaltıyor(Abdülhamit),solcu birini(Atatürk) getirterek kökten temizlik yapıyor daha sonra tekrar sağı güçlendirmek için türban ,din baskıları yaptırıyor.sağ kesim yeniden geldiğinde yine dinin altını boşalttırıyor.basit mantıkla köreltiyor temizliyor köreltiyor temizliyor bu döngülerle din diye birşey kalmaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 11:19
03

Hüseyin - Şeyh uçmaz mürit uçurur, en büyük muritlerden biride Dilipak olmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 10:58
01

varsayılan - AKP daha nereye gelecek ki ben onu anlamadım? Adamların sahip olmadığı tek şey bizim namuslarımız. Bunlarıda teslim edelim. Belki kurtulur ülke ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Ekim 10:09


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2022 ne kadar olmalı?