Erdoğan'ın kendi maaşına zam yapmasına tepki: Varlıkla sınanacaksın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi maaşına zam yapmasına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tepki gösterdi. Altay, "Ayıp değil mi? Sen varlıkla sınanacaksın, millet yoklukla sınanacak." dedi.

Fatih Yedier
Fatih Yedier Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2022 bütçesinde kendi maaşına yüzde 14,5 liralık zam yapmasına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay tepki gösterdi. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 2022 bütçe teklifini eleştiren Engin Altay, bütçe rakamlarının toplumun büyük bölümü için 2022 yılının bir ızdırap yılı olacağını gösterdiğini söyledi.

ERDOĞAN MAAŞINA NİYE YÜZDE 14,5 ARTIŞ YAPIYORSUN

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2022 bütçesini sefalet bütçesi olarak nitelendirerek  “Erdoğan, devlet memuruna yüzde 5’i reva görürken kendi maaşına niye yüzde 14,5 artış yapıyorsun. Ayıp değil mi? Sen varlıkla sınanacaksın, millet yoklukla sınanacak. Sen refahla sınanacaksın, millet sefaletle sınanacak.  Bu bütçe, Türkiye’nin son sefalet bütçesidir. Bu bütçe, bir avuç azınlık için sefa, 84 milyon için cefa bütçesi olarak Türkiye’nin son bütçedir. Erdoğan ve şürekasının son bütçesidir. Bundan sonraki bütçeyi Millet İttifakı olarak biz gerçekleştireceğiz”  dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, şöyle devam etti:

FAİZ YATIRIM BÜTÇESİNİN 2 KATI

“Bütçede gider 1 trilyon 751 milyar, gelir 1 trilyon 478 milyar lira. 240 milyar faiz gideri öngörülmüş. Vatandaşlarımızın alışverişte ödediği vergilerde, her 100 liranın 19 lirası faiz rantına gidecek demek. Bir bütçe düşünün, yatırım 132 milyar, faiz 240 milyar; neredeyse yatırımın iki katı faiz var. Bu vahim bir tablo. Türkiye, her ay 20 milyar faiz ödeyecek. Hazinenin 2 trilyon 181 milyar TL borcu var. Bu borcun yüzde 56’sı yani 137 milyar doları döviz borcu. Döviz bir lira artarsa devletin borcu 137 milyar artacak. Sosyal yardım veriliyor, 2022 yılında 6 milyon 630 bin aileye ayırdığımız para 104 milyar. Ama bir avuç tefeci için faize verdiğimiz para 240 milyar. Daha vahim bir şey var bu bütçede: 6 milyon aileye 104 milyar ayıran devlet, beşli çeteye, yani 5 aileye, 5 kişiye 42,5 milyar garanti ödemesi yapacak.  Garantili projeler için  Erdoğan diyor ki ‘Hazineden 5 kuruş çıkmayacak’, Fuat Oktay diyor ki ’42,5 milyar’ gidecek. Bu bütçe ne milletin ne devletin bütçesidir. Bu bütçe, sarayın, saray şürekasının bütçesidir. 84 milyon vatandaşımız, beşli çeteye ve faiz baronlarına çalışacak.

ERDOĞAN’I ENFLASYONA EZDİRMEYİN

Dün TBMM Genel Kurulu’nda söyledim. Fuat Oktay’ın özürle başlaması lazımdı. Bir özür dilemesini beklerdik. Bu bütçede devlet memurlarımıza öngörülen zam yüzde 5. İlk altı ay, sonraki Allah kerim. Cumhurbaşkanı’mıza öngörülen zam yüzde 14,5. Yani memurların üç katı daha fazla. Biz 84 milyon alıştık, ‘Bir cumhurbaşkanımız var, bari cumhurbaşkanını enflasyona ezdirmeyin’ dedim, göreceğiz. Erdoğan diyor ya ‘Bazen varlıkla bazen yoklukla sınanırız’. Erdoğan, devlet memuruna yüzde 5’i reva görürken kendi maaşına niye yüzde 14,5 artış yapıyorsun. Ayıp değil mi? Sen varlıkla sınanacaksın, millet yoklukla sınanacak. Sen refahla sınanacaksın, millet sefaletle sınanacak. Sen sefada sınanacak, millet cefada sınanacak. Biz bunu kabul etmiyoruz. Görüyorum, diliyorum ve umuyorum ki bu bütçe, Türkiye’nin son sefalet bütçesidir. Bu bütçe, bir avuç azınlık için sefa, 84 milyon için cefa olarak Türkiye’nin son bütçedir. Erdoğan ve şürekasının son bütçesidir. Bundan sonraki bütçeyi Millet İttifakı olarak biz gerçekleştireceğiz.

TÜRKİYE KÜME DÜŞTÜ

Dünyanın her yerinde küme düşen teknik direktörün görevine son verilir. AK Parti Türkiye’yi devraldığında Türkiye G20 ülkesindeydi ve 17. sıradaydı. Maalesef Türkiye G20’den düşmüştür. Takımı küme düşüren hangi takım teknik direktörünü takımda tutar?”

YARGIÇLARIN DÜĞMELERİNİ KESECEĞİZ

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın “Devri sabık yaratacağız” ifadelerinin sorulması üzerine Engin Altay, “Biz iktidar olunca enkaz edebiyatı yapmayacağız. Devri sabık yaratmayacağız. Bizim yapacağımız iki şey var. Esas itibariyle iki şey yapacağız. Elimize makas alacağız. Yargıçların düğmelerini keseceğiz. Savcıların elindeki kelepçeleri keseceğiz. Sorulmasın mı ya? AK Parti iktidar oldu, 5 tane soruşturma komisyonu kurdu. Sen 19 yılda bir sürü iş yaptın. Meclis’te soruşturma komisyonu kurulmasını önledin. Sezgin Baran Korkmaz ile ilgili gözümüzü kapatalım mı? Burada utandığımız için anlatamadığımız o kadar kirli işler var ki ama biz belge olmadan da konuşmayız. Sabıka Holding diye broşürümüz var, bazı yerlerde savcılar işgüzarlık yapıyor. Ne var bunda? Olanı anlatıyor. Savcı Bey, bunda ne var.” diye konuştu.

SİYASİ PARTİ MİLİTANI DEVLETİ ÇÜRÜTÜR

Tercihli müteahhit yoktur. Bu hükümetin tercihli müteahhitleri var, 5 tane; devletin bütün ihaleleri bunlarda. Bir de tercihli vakıflar var. TÜGVA, TÜRGEV, Ensar. Bunlara parayı pompalıyor, milli güvenlik akademisine girecek subaylara karışıyor; kaymakam, vali atamalarına karışıyor. Hakikaten devlette yeni yapılanma. Önceden FETÖ vardı, şimdi birkaç vakıf var. Ama yine en yukarıda saraya bağlı. Biz kamu çalışanlarını tehdit etmiyoruz, herkesin Anayasa ve kanunlara bağlı çalışmasını istiyoruz.  “Hırsızlığa göz yumma’ demek tehdit değildir.  Memura ‘657 sayılı Kanun’a riayet et’ demek tehdit değildir. Bugün kamu bürokrasinin üstünde bir vesayet var. Kamu bürokrasisinde hiyerarşi olur, vesayet olmaz, basınç olmaz. Memur önündeki evraka ait olduğu mevzuata, uymak zorunda olduğu mevzuata göre iş yapmak zorundadır. Biz böyle deyince, ‘Siz memuru tehdit ettiniz’ diyor. Biz memuru sizin tehdidinizden korumaya çalışıyoruz. Gayri yasal emir ve talimatlarınıza karşı dik durmaya çağırıyoruz. Devletin memuru saygın olursa devlet saygın olur. Bir siyasi partinin militanı gibi hareket etmesi devleti çürütür. Anayasa neyi emrediyorsa onu yapsınlar.

10 BİN DOLAR DÜŞVET ALAN SİYASETÇİNİN HESABINI SORMAYACAK MIYIZ?

Denirdi ki ‘ayaklar baş başlar ayak oldu’. Ben bunu biraz değiştirdim. Devlette yetkili ama etkisizler var, devlette yetkisiz ama etkililer var. Biz yetkili ve etkili olsun diyoruz. İçişleri Bakanı ve Dışişleri Bakanı’nın yetkileri var. İbrahim Kalın mı Dışişleri’nde daha etkili, Çavuşoğlu mu? Yetki Çavuşoğlu’nda, etki Kalın da. Bu devlette çürümeyi getirir. Devleti çürüyen milletler zorda, darda kalır. Dün Sayın Kurtulmuş dedi ki ‘Varsa suç işleyen getirin’. Nereye getireceğiz kardeşim? Hariri Ailesi, Telekom’un içini boşalttı, tokatladı gitti. Bu sırada hazine adına görev yapanlar ne yapıyordu? Kimdi bunlar, Numan Kurtulmuş. Kim var? Efkan Ala, Yiğit Bulut, İbrahim Eren ve Fuat Oktay var. En hafif ifadeyle göz yuman insanlar tepelerde. Süleyman Soylu da ‘Neyin hesabını soracaksınız’ demiş. Önce hepimizin bildiğini soralım. Sen İçişleri Bakanısın, 10 bin dolar alanı açıklamıyorsan, bunu sen söyledin. Bunun hesabını sormayacak mıyız?  Bunu sen açıklayacaksın, açıklamazsan senden hesabını soracağız. Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’dan iadesini neden istiyorsunuz? Kara para aklama ile ilgili bir sürü dosyası var. Dolandırıcılıkla ilgili evrakları var. Ekim-kasım-aralık. Ekim ayında Sezgin Baran Korkmaz için yurt dışı çıkış yasağı konuldu, mal varlığına tedbir konuldu. Çok güzel değil mi? Kasım ayında ne oldu? Sezgin Baran Korkmaz’ın yurt dışı yasağı kalktı. Yurt dışı yasağını ve tedbir kararını kaldıranlar Adalet Bakan Yardımcısı,  AYM üyesi oldu. Aralık ayına geldik. 4 Aralık’ta Sayın Soylu, Sezgin Baran Korkmaz ile görüştü. Ertesi gün Sezgin Baran Korkmaz kaçtı. Sonradan öğrendik ki Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağına binmeyen devlet görevlisi kalmamış. Şimdi Süleyman Soylu, biz bunun hesabını sormayalım mı? Sezgin Baran Korkmaz’ın uçağına binmedin mi? Senle görüştükten sonra adam niye kaçtı? FETÖ’ye karşı hamaset yapıp duruyorsun, Adil Öksüz, yakalandıktan sonra kim salıverdi, nasıl salıverildi? Görev suçu işleyenlerden hesap sormayalım. Soma maden faciasında tekme atan polisten hesap soralım mı, sormayalım mı? Devletin memurlarına, hakimlerine, savcılarına, ‘Erdoğan’dan korkmayın, Allah’tan korkun Anayasa’ya uyun’ diyoruz.

YOLSUZLUK, HIRSIZLIK VE USULSÜZLÜKTE TARİH YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlara çağrı yaparken 18 Ekim’i tarih vermesinin özel bir anlamı olup olmadığı yönündeki soruya Engin Altay, “‘Bugün itibariyle söylüyorum’ diyor. Araya cumartesi pazar girecek. 18 Ekim’de özel bir şey aramaya gerek yoktur. Yolsuzluk, hırsızlık, usulsüzlükte tarih yok. Hırsızlık hırsızlıktır.” dedi.

 

# CHP İLE İLİŞKİLİ:

21 Eki 2021 - 16:53 - Siyaset

Muhabir Fatih Yedier


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Ömer - Faize giden para dan bahsediyorsun peki faiz indirimini niye kötülüyorsunuz o zaman

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 23:43


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2022 ne kadar olmalı?