Kurdaş'tan Erdoğan'a ABD tepkisi: En büyük tehdit rotasız yolculuktur

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te Türkiye ve dünya gündemi hakkında önemli değerlendirmeler yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te Bilali Yıldırım'ın 'Buyurun Başlıyorz' programında Türkiye ve dünya gündemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD seyahatine değinen Kurdaş, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşülememesinin arka planını ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'ya hareket etmeden önce yaptığı "Yeni küresel sistemde yer almak için üzerimize ne düşüyorsa yapmakta kararlıyız" şeklindeki açıklama ile ABD Başkanı Biden'a mesaj verdiğini ifade eden Kurdaş, "Erdoğan bu sözleriyle çok büyük beklentiler içinde olduğunu gösterdi. Ancak ABD'de beklenilen ilginin görmemesi üzerinden farklı tavırlar ortaya çıktı. Bu durum Türkiye'nin bir devlet politikasının olmadığını gösterir. Başka devletlerin politikalarının Türkiye'nin üzerindeki etkisine işaret etmektedir. ABD'nin bizimle arası iyiyse bir sorun yok ancak ABD ile aramız kötü ise Moskova'nın kapısını mı çalmak gerek? Bu durumlar çok üzücü ve üzerinde konuşmak gerekir" dedi.

"PARADOKS İÇİNDELER..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de istediği ilgiyi görmemesi ve ABD Başkanı Biden ile görüşmemesi üzerinden program moderatörü Bilali Yıldırım'ın "Biz S-400 hava savunma sistemlerini şantaj olarak mı kullanıyoruz?" sorusunu yanıtlayan Kurdaş, "Biz birinci S-400 paket aldık hangardan çıkartamadık. İkincisi için ise kolları sıvadık. Ben bunu ezbere eleştirmem. ABD'nin dışında bir tavır geliştirmek kötü bir şey değildir. Fakat bunun zeminini ve kontrolünü güçlü yapmak gerekir Ancak küresel sistemde farklı bir tavır geliştirip sonra 'bu küresel sistemde hak ettiğimiz yeri alacağız' demek paradokslar oluşturuyor. Bu bakımdan 'S-400 aldım almadım' meselesinin ötesinde bazı şeyler geliştirmek gerek. Çin'den füze almak, Rusya'da füze almak bir NATO ülkesi olarak önemli. Ancak bunu ABD'nin bize olan tavrından dolayı değil, dirayetimizle yapıyor olmamız gerekir" diye konuştu.

"BİR DEVLET İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT ROTASIZ YOLCULUK"

ABD'nin Türkiye'yi artık stratejik müttefik görmediğini ifade ederek, "ABD Türkiye'ye artık stratejik ortak demiyor. Washington sözcüleri Türkiye'den bahsederken NATO müttefikimiz diyor. Yani artık can ciğer değiliz diyorlar" düşüncesine yer veren Kurdaş, "ABD ile ilişkiler bozulduğunda Rusya'ya, Rusya ile ilişkiler bozulduğunda rotamız ABD'ye dönüyorsak işte o zaman biz meçhul bir yolculuk içindeyiz demektir. Bizim bir rotamız bir istikametimiz olması gerekir. Bir devlet için en büyük tehdit de rotasız yolculuktur" ifadelerini kullandı.

"MİLLİ GÖRÜŞ, TÜRKİYE'YE ROTA BELİRLİYOR"

Türkiye'nin dış politikadaki yanlış uygulamaları kapsamında Milli Görüş hareketinin önemine vurgu yapan Kurdaş, "Milli Görüş hareketinin mitingleri bizim dış politikamıza istikamet veren mitinglerdir. Milli Görüş hareketi Müslüman Topluluklar Birliği kongre hareketlerinden vazgeçmemelidir. Milli Görüş hareketi D-8'in umdelerine ve muhtevasından vazgeçmemelidir. AK Parti iktidarı mütedeyyin kesimlere vermiş olduğu en büyük zarar itiraz gücünü zayıflatmasıdır. Peki ne zaman itiraz ediyor iktidarın menfaatine bir şey olması için itiraz ediyor. Hükümetler yanlış yapıyor ancak hükümetleri düzeltecek olan Milli Görüş hareketidir. Ve Milli Görüş hareketi 50 yıldır bunu başarmıştır. Bu konuda hâlâ bu milletin istikametini belirleyecek tek öz ve cevher Milli Görüş hareketidir. Bu işaretleri göstermekten vazgeçemeyiz. Biz vazgeçtiğimiz zaman, rotası olmayan ve zikzaklar içinde bir Türkiye haline dönüyor. Biz İsrail'i anlatmaktan, Siyonizm tehlikesini her gün anlatmaktan vazgeçemeyiz" diye ifade etti.

MİLLİ GAZETE'DEN SORUMLU YAYINCILIK: İHANETİ İFŞA ETTİ

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi ile Ortadoks Yahudi Ticaret Odası arasında imzalanan iş birliği anlaşmasının Milli Gazete'nin sorumlu yayıncılığıyla geri çekildiğini ifade eden Kurdaş, "5 maddelik bu anlaşmanın neredeyse tamamı İsrail'e hizmeti esas alıyor ve Filistin'e destek veren BTS diye bir tanımlayacağımız çalışmayı da engellemeyi hedef alıyor. Ve Filistin'e desteğin bütün dünyada kırılması ve yıkılmasını esas alan maddeler içeriyor. Çok aleni bir biçimde İsrail için yapılmış bir anlaşma. Birleşmiş Milletler Genel Kurul salonunda Filistin haritasını gösterip İsrail'in nasıl işgal ettiğini gösteren bir Cumhurbaşkanı var diğer taraftan da aynı Cumhurbaşkanı'nın New York seyahatinde AK Parti'ye çok yakın kuruluş İsrail lehine bir anlaşma imzalıyor. Biz bunu Milli Gazete'de manşetten yayınladıktan sonra durum fark ediliyor ve işin vahameti fark ediliyor. Ve sayın Erdoğan Türkiye'ye gelmeden önce anlaşmalar hızlıca iptal edildiğine dair açıklamalar yapıldı. Bunu önemsiyorum çünkü itiraz kültürü çok önemli ve nereden yaklaşmak gerektiğini bilmek gerekir. Çünkü itirazı güçlü cümlelerle ortaya koyduğunuz zaman New York'ta daha anlaşmanın mürekkebi kurumadan Milli Gazete bu anlaşmayı iptal ettirmiştir" diye konuştu.

"54. ERBAKAN HÜKÜMETİ NADİDE BİR ÖRNEKTİR"

Türkiye'deki ekonomik kriz üzerinden vatandaşların dar boğazda olduğunu belirten Kurdaş, AKP'ye "Ekonomi politikası yok artık bir kaos var" dedi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca'nın 54. Hükümeti'nin büyük başarılarını gündeme taşıyarak başta AKP hükümeti olmak üzere birtakım çevrelere eleştirilerde bulunan Kurdaş, şöyle devam etti: 

"Bazen diyorlar ki ‘ya ne var bu 54. Hükümette? Neden hep oradan örnek veriyorsunuz? Şartlar, nesil, sistem, dünya, ekonomi vs. değişti’ deniyor. Hayır kardeşim. Değişen bir şey yoktur. Sömürü devam ediyor, sömürülenler yaşamaya çalışıyor. Sömürü düzenine bir alternatif oluşturmaya çalışmak var. İşte 54. Erbakan hükümeti hükümetler arasında denk bütçe yapması bakımından çok nadide bir yeri vardır. Denk bütçe de borçlanmamak demektir. Türkiye’yi yeni faiz ödemesi için anlaşmaların olmaması demektir. Ve 54. Erbakan hükümeti gibi güzel örneği anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz."

"KARAMOLLAOĞLU'NUN TEKNOFEST'TEKİ FOTOĞRAFI ÇOK GÜZEL"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun Selçuk Bayraktar'ın öncülük ettiği Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ni (TEKNOFEST) ziyaret etmesi hakkında konuşan Kurdaş, "TEKNOFEST'teki bu inanç önemlidir. Ancak bu inancı bir gösterişin ötesinde değerlendirmek lazım. Ben Selçuk Bey'in bu meseleyi sadece gösteri meselesi olarak değerlendirdiğini düşünmüyorum. Temel Bey'de sosyal medya paylaşımlarında Selçuk Bey'in iletişimine vurgu yaptı. bu çok güzel bir şey. Fotoğrafı önemsiyorum ve Bir defa politik davranılmamış. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ki Türkiye'de sanayi alanına hizmetleri ve tahlilleri olduğu için buraya davet edilmesi başlı başına bir güzel bir harekettir. Ayrıca Temel Bey ile Selçuk Bey'in Milli Görüş'ün işareti olan pilotların işaretiyle poz vermeleri de ayrı bir güzellik katmıştır" dedi.

"ALİMLER BOZUK DÜZENİ MEŞRULAŞTIRAMAZLAR"

AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve verdiği fetvalarla tartışma konusu olan Hayrettin Karaman'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilere karşı "İktidara zarar verecekse doğruları söylemek caizdir diyemem’ fetvasına tepki gösteren Kurdaş, açıklamasının son bölümünde şu değerlendirmeleri yaptı:

"Hayrettin Karaman maalesef son dönemdeki açıklamalarla kötülükleri örnek haline getirerek meşrulaştırmıştır. Kazanım düşüncesi üzerinden fetva vermeyiş ben doğru bulmuyorum. Bu yaklaşımı eleştiriyorum. Senin iktidarın benim iktidarım diye bir şey yok. Bizim kamu zararımız vardır. Hiçbir iktidar kimsenin hakkını öyle ya da böyle başkasına vermeye hakkı yoktur. İnsanın hakkı başkasından alınıp başkasına devşirilemez. İnsanın hakkı kendisine mahfuzdur ancak o helal eder ancak o feragat eder. Siz bir taraftan insanların hakkını tasallut eden bir faiz düzenini ve vergi düzeni üzerinden ekonomi ve sosyal hayatı şekillendirirseniz hem sosyal hayata ve kamu yararına zarar verirsiniz hem de insanların hakkını gasp edersiniz. Hiçbir alim despot bir yaklaşımın bozuk bir düzenin yöneten iktidarın yanında değildir. Ki kendi adamı dahi olsa desteklemez. Hoca efendiler, Kur'an ve Sünnet ile çelişen tavırlara giremez ve bozuk düzenleri meşrulaştırmaya hakları yoktur."

28 Eyl 2021 - 14:38 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

05

432 - söyledikler doğru ama birşeyine katılmıyorum neden abd natodan türkiye çıksın daha rahat bir ülke huzurlu olsun demiyor bu ülkenin huzurlu güvenli demokrasi hukuku her alanda olması için abd natodan çıkılması nükleer güç olan pakistanın bu ülkeye gelip yerleşilmesidir bunu niye soran anlayan yok

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 28 Eylül 19:20
04

Kasım Altun - teşekkürler sayın kurdaş... güzel gazetecilik örnekleriyle umudumuzsunn

tv5in karakterli programı buyuyrun başlıyoruz tabi seni izlemeden haftaya başlamıyorum

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 18:47
03

mehmet bozbey - abd artık sadet partisi ve milli gazeteyi de fonladığı apapaçık ortada,tayyip bey ne derse o...sizi gidi abd uşakları..erbakanı ağzınıza alıp kirli siyasetinize alet etmeyin

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 28 Eylül 17:45
02

Ali - Oynanan oyunlara maalesef kanıyoruz. Abd ile sanki gerilim varmış oyunu, hepsi tiyatro, abd'nin izni olmadan adım atamazlar. Rusyaya yakınlaşılıyormuş gibi yapılması da abd izniyledir. Dikkat edin ne zaman suriyede sıkılışılırsa, abd ile sözde gerilim ve Rusya ile sözde yakınlaşma gündeme getirilir, Rusyayı kafaya almak için

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 17:32
01

Mustafa Arslan - Allah senden razı olsun

Bir cümleyle özetlemişsin meselesi Mustafa abi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 28 Eylül 16:12


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?