AKP'ye destek veren hocalara sert sözler: Evdeki bulgur kurtlandı

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP'nin oy kaybetmeye başladığı bugünlerde AKP'yi ve AKP'ye destek veren hocaları eleştiren sert bir yazı kaleme aldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP iktidarında meydana gelen yanlışlıklara bazı hocaların ses çıkarmadığına dair bir yazı kaleme aldı.

AKP'nin son dönemde oy kaybettiğine yönelik söylemlerin arttığı bir dönemde iktidara yakın hocaların “İşin içinde evdeki bulguru kaybetme riski var... Yani kazanımları kaybetme riski" kaygılarına tepki gösterenTaşgetiren, "Evdeki bulgura razı olalım?” Yooo olmayalım, o bulgur kurtlandı çünkü, böceklendi, mayası değişti… En azından bunu söyleyelim. Ki bulgurun kurtlardan, böceklerden temizlenmesi mümkünse, mayasının düzelmesi mümkünse o yapılsın" dedi.

İşte Ahmet Taşgetiren'in AKP'ye ve iktidara destek veren hocalara yönelik eleştiri yazısı şu şekilde:

"Muhafazakar camiada içinde tanınmış hocaların değerlendirmesinin de yer aldığı bir WhatsApp mesajı dolaşıyor. “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.”

Malum bu bir halk deyimi. “Evdeki bulgur” artık yetinilmeyen, belki küçümseneni, “Dimyat’a pirince gitmek” ise “daha iyisi”ni bulma arayışını ifade ediyor. Halkın kadim bilgeliği ise bu arayışa mesafeli durulması gerektiğini, işin içinde Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma riski bulunduğunu hatırlatıyor.

Bu özdeyişin şimdilerde muhafazakar camiada dolaşıma girmesinin sebebi, tahmin edileceği gibi siyaseten kafası karışanları uyarmakla ilgili.

İçinde tanınmış hocalarımızın da bulunduğu, diyelim -aksakal- bir çevre, insanların iktidar konusunda daha sorgulayıcı hale geldiğini, yeni arayışlara girdiğini, bunun da iktidarı kaybetme riskini ortaya çıkardığını düşünüyor, seslerinin etkili olacağına inandıkları insanlara “işin içinde evdeki bulguru kaybetme riski var” ikazında bulunuyor. Yani kazanımları kaybetme riski.

Daha önce de yazdım, bu bir “Ya giderse” ve hemen peşinden gelen “Ya gelirse” kaygısıdır. “Ya giderse”den kasıt Ak Parti iktidarının gitmesi, “Ya gelirse”den kasıt ise CHP’li bir ittifakın gelmesidir.

Muhafazakar camianın bu kaygılarını yabana atma eğiliminde değilim. Ak Parti iktidarı ile en azından özgürlükler alanındaki kazanımlar hayati değerdedir, CHP’li bir iktidarın ise Kılıçdaroğlu ile gelişen bütün değişim görüntülerine rağmen en azından belirsizliklerinden doğan, en azından değişimin yeterince içselleştirilip içselleştirilmediği sorusundan doğan kaygıların dikkate alınması gerektiğini düşünürüm.

Ancak ben, bu “evdeki bulgur” meselesine yeniden bakılması gerektiğini de ifade etme gereği duyarım.

Bu mesajı benimle de paylaşan dostum, muhtemel ki iktidara yönelik eleştirel duruşumdan dolayı beni de uyarma gereğiyle hareket etmiştir.

Ne diyoruz:

Bu iktidar evet muhafazakar görünüyor ama bizzat muhafazakarlığa, samimi dindarlığa da bir bedel ödetiyor. Tüm yanlışları insanların İslam’la ilişkilerine aşındırıcı etki yapıyor. Özellikle genç nesillerin iktidarın yanlışlıklarına bakıp “İslam buysa” gibi çıkarımlarda bulunması ülkenin geleceği adına kaygı veriyor. Adaletsizlikler var, oysa muhafazakar düşüncenin olmazsa olmazı adaletsizlikten kaçınmaktır. Yolsuzluklar var, iktidar eliyle zenginleştirmeler var, bunun yanında yaygın bir yoksullaşma var, bürokraside yaygın adam kayırma var, toplumun belli kesimlerine yönelik dışlama var, siyasi çıkar için sürdürülen kamplaştırma politikası var, var, var… Bunlar çoğaldıkça, dindar – muhafazakar çizgi, taşınamayacak bir bagaj altına giriyor.

Bunlara “yanlış” demek, bunların düzelmesi lazım demek, bir noktada iktidarı yıpratır mı, yıpratır, insanlarda yeni arayış eğilimi geliştirir mi geliştirir.

Bu o kaygılı çevreye göre “Evdeki bulgur”u bırakıp “Dimyata pirince gitmek” demek, oysa uyarı “Dimyat’ta pirinç bulunmayabilir” demek istiyor. “Orada evdeki bulguru kaybettiğinize de yanabilirsiniz” ikazı da peşinden geliyor.

Bu halk hikmetini bütünüyle yabana atıyor değilim. Orada yadırgadığım şey, varılan sonucun zımnen “O zaman evdeki bulgura razı olmak gerekiyor!” olmasıdır.

Yukarda iktidarın icraatına ilişkin sıralananlar ne olacak o zaman?

Bunlar evdeki bulgurun kurtlanmış, böceklenmiş, karakteri bozulmuş olması anlamına geliyorsa, insanlar ondan yapılacak yemekten hoşnut değillerse, üstelik bu sebeple, bundan böyle “Bulgur”dan bahsetmek bile insanlarda alerji uyandırmaya başlıyorsa…. Ne olacak?

Bir Hocaefendi bana “Zulüm var ama…” diye başlayan cümleler kurmuştu ben yaşanan haksızlıkları anlattığımda. Hocaefendi zulmün farkında idi, çünkü ona da onlarca zulüm hikayesi ulaşıyordu “Ama iktidar bizim iktidarımızdı, onun için susmak, katlanmak gerekiyordu…. Hem uyarınca sonuç alınabilir miydi ki, yöneticimizin karakteri biliniyordu vs…”

Problem şu bana göre: Bizde aşağıdan yukarıya denetleme geleneği oluşmuş değil. Hep söylüyorum, o Halife Ömer’i ikaz eden kişi, üzerindeki elbisenin kumaşını sorgulayan kişi, o kadın haklarına dokunduğunda “Sen Kuran’da Allah’ın verdiği hakkı nasıl kısıtlarsın” diye çıkışan kadının dirayeti… Nerede onlar? Hikayeden mi ibaret? Birkaç hoca, birkaç alim, birkaç şeyh çıkıp, “Şunlar şunlar yanlış gidiyor” diyebilseydi, muhafazakar camia adına, İslam’ın tüm görünülürlüğü, siyasi alandaki bir kısmı çarpık, bir kısmı problemli manzaralardan ibaret olmazdı.

“Evdeki bulgura razı olalım?” Yooo olmayalım, o bulgur kurtlandı çünkü, böceklendi, mayası değişti… En azından bunu söyleyelim. Ki bulgurun kurtlardan, böceklerden temizlenmesi mümkünse, mayasının düzelmesi mümkünse o yapılsın.

Sorayım hocalarımıza: Evdeki bulgurun böcekli halinden sizlere yemek yapılsa onu yer miydiniz?"

21 Eyl 2021 - 08:19 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

09

islam - bunlar kuzu dolmasından başka bir şey yemezler alıştılar çünkü mideleri geniş

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 12:39
08

654 - yıllardır fetönün geçte olsa ülkede ve dünyada farkına varan onunla tek mücadele eden akpdir hiç zilletin fetöye ve diğer cemaat tarikatların gayrimüslim tarikat cemaatlerin ülke kurumlarında yapılanmasına karşı tarihten buyana chp mücadele ediyormu kendi partisinde ve yargıda her kurumda fetöyle diğer tarikatlarla mücadele edilsin diye hiç bu konuda şimdiye kadar akpye desteğimiz sonsuzdur sınırsızdır diye açıklama duyduzmu duyamazsız çünkü hainlerden oy medeti umdukları için asla cemaat tarikat hainlerini kırmamak kendilerine oy vermemeleri gibi sorun olmaması için hiç mücadele etmiyorlar fetö ve fetö dışı tüm cemaat tarikatlarda akpye desteğimiz sonsuzdur deyip sürekli destek vermiyorlar her gurup toplantılarında bunları aynen chp zilletine söyleyin ne zaman herhangi bir konuda sürekli açık net hükümete destek vereceksiz deyin

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 21 Eylül 12:04
07

Sukut - keşke sayın taş getiren onun baştan kurtlu olduğunun farkında olsaydı o kurtlu pilavdan zamanında kendide çok yedi

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 11:19
06

Hilal Uğruna - Artık bizim olmayan, ipotekli bulgurdan mı hasediliyor? kıymetli Hocalarımıza da bir eleştirim var; Çocuklarımızın ve dahi torunlarımızın geleceği borca sokulmuşken geç kalmadınız mı doğruları söylemek için. 20 yılda 520 Milyar Dolar faiz ödemişiz, eğitim, üretim bitmiş, eldekiler satılmış, neredeydiniz ? niye evlat yanlışlar, haramlar, yetim hakkı var demediniz, diyemediniz?

Diğer tüm hususlara aklı selim tüm muhafazakarların ortak hisleridir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 11:15
04

Taka41 - iyi calisan ….ekibi dagitirsan….kümesteki yumurtlayan tavugu kesersen bu durumlara düsmemek mümkunmüdür ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 09:45
03

MB - Gülüp geciyoryum bu hocalara. Sizler susmak ile Islam'a büyük zarar verdiniz. Bu söz Tasgetiren icinde gecerli. Allah sizleri islah etsin!

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 09:07
02

Hakkı Savunur - Helal olsun Ahmet Taşgetiren sen de dik durdun bu zalimlere karşı, kalemini, vicdanını ve ahiretini satmadın, helal olsun sana.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 08:56
01

Bulgur Çürüdü. - Bulgur bulgur bitti.Kurtlandı,çürüdü ve fena kokuyor.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 08:46


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?