Kurdaş: Aşılaması yüksek ülkelerde vakalar da yüksek

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te canlı yayında Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Kurdaş: Aşılaması yüksek ülkelerde vakalar da yüksek
Video için play'e tıklayın

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te Bilali Yıldırım'ın 'Buyrun Başlıyoruz' programında Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüs kapsamında 6 Eylül Pazartesi itibarıyla zorunlu hale gelen PCR testi konusunu gündemine alan Kurdaş, "Bu dayatma karşılığı olmayan bir dayatma. Özellikle çocuklarımızı teslim ettiğimiz öğretmenlerimizi böyle bir zorunluluğa tabi tutmak ve bu şekilde dayatmak kabul edilir bir durum değildir" dedi.

Program moderatörü Bilali Yıldırım'ın "Aşı olan bulaştırmaz diyemiyorlar. Aşı olmayana aşı ol dayatması var" şeklideki değerlendirmesine cevap veren Kurdaş, "Birileri çıkıp bu konuyu izah etmesi gerekiyor. Biz bu sürece temkinli ve itidalli yaklaşmak zorundayız. İşin hakikati şu ki: dünyada ve Türkiye'de korona ile mücadelede sahte bir mücadele yürütülüyor. Dünyada topyekün bu virüsü yenelim çabası sadece didaktik bazı talimatlar çerçevesinde, çeşitli psikolojik harp tekniklerinin dayatması ve korkutması var. Bu düzeninin silahla yapamadığını psikolojik harple yapma ve çarpıtma modeliyle karşı karşıyayız" diye konuştu.

"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLMELİ"

Aşı ve koronavirüs salgını konusunda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve doğal ürünlerin tüketilmesine vurgu yapan Kurdaş, "Koronavirüs salgını çıktığından itibaren bağışıklık sistemi üzerinde hiç konuşulmuyor. Oysa koronavirüsle güçlü bir mücadele için bağışıklığın güçlendirilmesiyle en büyük mücadelenin yapılması gerekirdi. Ama dikkat ederseniz bunlar artık konuşulmuyor. Hâlâ endişeyle karşılanan ve hâlâ ne olduğu belli olmayan bir aşı ortaya çıktı. Bir yıla yakın süredir de bir aşılanma ve kampanyası ortaya çıktı. İşte bu çerçevede nişasta bazlı şeker (NBŞ) konusunu GDO'lu tohum ve market raflarındaki yediğimiz içtiğimiz katkı maddeler konusu önemli. Tarım Bakanlığı virüsle mücadelede nerededir, Sağlık Bakanlığı denetimler konusunda ne yapıyor? Bakın NBŞ konusunda Türkiye'de bir kota vardır. Bu geçtiğimiz yıllarda yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldü bir iki yıldır da yüzde 2 buçağa düşürüldü. Fakat hiçbir denetim yoktur. Ve bu bakımda bağışıklık sistemi düşük toplumda korona ile mücadele edilmez. Çünkü bizim doğal peynir yemeye ve katkısız yağ kullanma ihtiyacımız var. Ama NBŞ'in kullanılmadığı alan kalmadı gibi" ifadelerini kullandı.

"AŞILANMASI YÜKSEK OLAN ÜLKELERDE VAKALAR YÜKSEK"

Aşılama konusunda Sağlık Bakanlığı'na ait verilerin net bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmadığını ifade eden Kurdaş, "Bazı ülkeler var neredeyse yüzde 100 aşılanmalara doğru gidiyor. Hem model olarak verilen bir ülke var İsrail. Bize de kabul ettirilmeye çalışıldı 'onlar vuruyorsa bizde vurabiliriz' denildi. Ama bugün İsrail'de bitmiş değil ki. Yine aşılanmanın çok yüksek olduğu ülkelerde de vaka sayıları artıyor. Türkiye'de de aşılamaya rağmen geçen seneye göre az vaka sayıları yok. Aşılama sonrası Türkiye'de de vaka sayıları arttı... Bir doz aşı olanlar var, Sinovac olup Biontech aşı olmayanlar var. Tıpkı hasta ve vaka sayısı birlikte anılma meselesi gibi. Daha sonradan hasta ve vaka ayrımı yapıldı şimdi de tam aşılı tam aşısız gibi bir takım söylemler geliştiriliyor. Bu duruma şöyle bakalım: vakaların yüzde 90'ı diyelim ki eksik aşılılardan ya da tersten bakalım yüzde 10'u aşılılarda oluşuyor ise demek ki bu aşı korumuyor. Yani eğer bu mesele böyle ise öğretmen aşı oldu ama yüzde 10'un içerinde geldi çocuklarımıza bulaştırıyorsa bu noktada devletin şeffaf olması gerekir" diye ifade etti.

"28 ŞUBAT'A TEK DİRENEN ERBAKAN HOCA'DIR"

28 Şubat üzerinden rövanşist eylemlere değinen Kurdaş, "70'lerde siyaset hayatımızda hep bu kısır döngü içinde geçmiştir. Türkiye'de Milli Görüş hareketi siyasete bir derinlik ve anlam kazandırmıştır. Sağ-sol komünist-Avrupacı gibi söylemlere karşı bir derinlik ve bir anlam veren Erbakan Hocamız olmuştur. Çünkü Erbakan Hocamız 28 Şubat'ın gerçek mağdurudur. Aynı zamanda 28 Şubat'ı gerçek manada anlayan ve ona cevabını da veren Erbakan Hoca olmuştur ve tek direnen de o olmuştur. Bugünkü iktidar 28 Şubat ile hesaplaştık diyor. 28 Şubat nasıl hesaplaşıldı. Erbakan Hoca'yı siyaseten uzaklaştırıldı nasıl bir hesaplaşma bu. Hesaplaşma dediğiniz şey onun ortaya çıkardığı bütün tahribatları ortadan kaldırmaktır. Nedir o arızalar Erbakan Hocamızın siyasetin dışında tutulması ise hemen onu siyasete dahil etmekti. Refah Partisi'ni ve Fazilet Partisi'ni kapattırılmışsa o halde Saadet Parti ile ilgili algı yönetimine son vermektir. İslam Birliği'ne karşı yapılmışsa Türkiye'de D-8'lerle ilgili derhal bir iklimin ortaya çıkartılması gerekirdi. 28 Şubat faizle mücadeleye denk bütçeye karşı yapılmışsa faizin kaldırılması ile ilgili adımları atmanız gerekirdi. Havuz sistemini derhal geri getirmek gerekirdi. Çünkü 28 Şubat darbesi bunlara karşı yapılmıştı. Mücadele böyle yapılır. Siz 28 Şubat ile hesaplaşmıyorsunuz sadece ve sadece rövanşist duygularla siyaset yapıyorsunuz" diye konuştu.

"6 EYLÜL BÜYÜK KUDÜS MİTİNGİ..."

6 Eylül 1980 Büyük Kudüs Mitingi'nin yıl dönemi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kurdaş, "6 Eylül 1980  Kudüs Mitingi Kudüs'e sahip çıkmak maksadıyla Milli Görüş'ün ikinci partisi olan Milli Selamet Partisi tarafından yapılmıştır. 12 Eylül 1980 Darbesi yapılıyor gerekçe olarak da 6 Eylül Kudüs Mitingi gerekçe olarak gösteriliyor. 12 Eylül'de de 28 Şubat'ta da bir maşa vardı bir de Amerika Birleşik Devletleri vardı. Maşalar bazen ortadan kayboluyor cezalarını alıyor ama Amerika Birleşik Devletleri stratejik müttefik olarak varlığını sürekli reforme ederek devam ettiriyor. Milli Selamet Partisi bu bakımdan hem coğrafyasına hem de ülkesine sahip çıkıyordu. Ancak 12 Eylül askeri darbesi yapıldı. Yeni bir iklim ortaya çıktı. İdeolojinin olmadığı fikrin olmadığı Milli Görüş'ün örselendiği ve Amerikancılığın muhafazakar bir şekilde inşa ettiği ANAP ortaya çıktı. 'Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler' denilen Amerikancı faizci kapitalizmin hakim olduğu bir dönem geçilmiş oldu"  dedi.

"ASIL TERÖRİST AMERİKADIR..."

Afganistan'da Taliban'ın iş başına gelmesi üzerinden Amerika'nın işgalci ve terör eylemlerine değinen Kurdaş, "Terör eşittir İslam projesi 11 Eylül ikiz kuleler saldırısıyla başladı. Çünkü 11 Eylül'de ikiz kule saldırılarında Amerika Birleşik Devletleri kaynakları ve mahkemeleri El-Kaide veya Usame bin Ladin tarafından gerçekleştirmediğini biliyor. Bu bakımdan terör eşittir İslam dönemi ve sayfası açılıyordu. 11 Eylül saldırılarıyla ilgili açıldı Afganistan'da açıldı. Ve Amerika girerken de o propagandayla girdi çıkarken de o propagandayı devam ettirerek çıktı. Burada Irak' var. 2 milyon Müslümanı katlediyorsun terörist olmuyorsun. Ama siz bir grubu, bir halkı hatta bir inancı terörist ilan ediyorsunuz" ifadelerini kullandı.

"CİHATSIZ İSLAM OLMAZ"

Cihatsız İslam anlayışının Kur'an-ı Kerim'e aykırı olduğunu ifade eden ve cihat ibadetiyle ilgili kötü algılar yapıldığını kaydeden Kurdaş, "Kur'an-ı Kerim'de doğrudan doğruya savaş açamıyorsunuz. Kavramsal bir savaş açıyorsunuz. Çünkü Kur'an'ın manası cihattır. Erbakan Hocamızda teşkilat eğitimlerinde çok anlattı. Kur'an-ı Kerim'de ilk yapılması gereken ibadet, en çok zikredilen ibadettir, zamanla sınırlı olmayan bir ibadet ve bir miktar ile sınırlı olmayan bir ibadettir. O kadar önemli ki Kur'an-ı Kerim'in tamamı aslında budur" diye konuştu.

"BU KAVRAMLARI REDDEDİYORUM"

11 Eylül iki kule saldırıları sonrasında İslamcı terör, cihadist İslam, siyasal İslam gibi kavramların yanlış ve maksatlı olarak İslam dinine karşı kötü amaçlı kullanıldığını belirten Kurdaş, "İslamcı terör, siyasal İslam, gibi kavramları reddediyorum. Ve özellikle Türkiye'de siyasal İslam kavramı yanlış addediliyor. Çünkü biz mesela Milli Görüşçüyüz, İslam'ın önüne asla hiçbir şey koymayız. Hiçbir kelime hiçbir kavram koymayız. Hocamız ne derdi: İslam İslam'ın tamamıdır. İslam İslam'ın yaşanmışlığıdır derdi. Bu bakımdan bir İslam'ın önüne bir kelime koyarak anlatamayız. Kendisini biliyor olmamız ve yaşıyor olmamız lazım. Birileri diyor ki siyasal İslam birileri diyor ki radikal İslam veya muhafazakar İslam dendiğinde bizim anladığımız İslam değildir. Batı dünyası ona bir şey yüklüyor... Bu kavram kimden gelirse gelsin tümden reddediyorum" ifadelerini kullandı.

"BÜTÜN SİYASİ PARTİLER REFLEKS GÖSTERMESİ LAZIM"

Programında son bölümde yine PCR  testi ve aşılama konusuna değinen Kurdaş, "Bu aşı meselesi Türkiye'de toplumsal bir travmaya neden olacak bir gelişim içimde. Bu tartışmaya karşı herkesin bir seferberlik yapması gerekir. Bütün siyasi partiler bütün STK'lar, en başta Saadet Partisi en başta Milli Görüşçü kurum ve kuruluşlar olarak bu tartışmalar farklı ve tehlikeli bir sürece doğru evrilirken bizim ciddi manada meseleye ilgi duyuyor olmamız lazım. Meselelerden kaçamayız ve kaçmıyoruz ciddi anlamda da eğiliyoruz. Bu konularda hep beraber daha uyarıcı davranmamız gerekir. Çünkü bu aşı ve PCR testi konusu herhangi bir partinin tabanının meselesi değil. Biraz önce bahsettim AK Partililer de muhalefet partileri de bundan muzdariptir. Ve bu konu da hukuk var mı yok mu belli değil. Özellikle mahalle baskısına, hukuk baskısına ve kurum ve kurulların baskısına karşı refleks geliştirmemiz lazımdır" değerlendirmesinde bulundu.

07 Eyl 2021 - 14:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

kurban - mıllete uretıcsının bıle kullanmadı aşı olması yasak olan sıvıları dayadılar..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 20:08
01

Ahmet - bunlar bizim sağlık bakanlığının yapacağı işler değil. sokaktan adam toplasan yapılan aşı ve dayatmalara izah getiremez. mutlaka dsö gibi birileri şunu söyle şöyle yap diyor başka izahı yok. ilmi açıklama getirin. okula çocuk bırakıyorsun. bahçeye girme diyorlar. neden sende virüs varsa bulaşmasın. ben sabaha kadar yattığım çocuğu bırakıyorum okula. bende varsa ona geçti oda arkadaşlarına bulaştırdı. arkadaşları eve gitti anne babaya bulaştırdı. ben bahçeye girsem ne girmesem ne. bunun akli bir izahı var mı?

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 17:32


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?