Reklamı Kapat

Millî Gazete’nin çiftçi haberleri devlette karşılık buldu…

Millî Gazete’nin yıllardır tarım sektöründe çiftçiye ait birlik ve kooperatiflerdeki denetimsizliklere yönelik yaptığı haberleri devlette nihayet karşılık buldu.

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
+15
Haber albümü için resme tıklayın

ÇİFTÇİ KURULUŞLARINA DEVLET DENETİMİ GELİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri, PANKOBİRLİK, tarım satış kooperatifleri başta olmak üzere bütün üretici ve ıslah birliklerine devlet denetimi geliyor. Özellikle büyük suiistimal, yolsuzluk ve peşkeşin yaşandığı çiftçi kuruluşlarının milyarlık cirolu iştiraklerinde de keyfiyet dönemi biterken bu devasa iştirakler de “devlet denetimine” tabi olacak.

KAYNAKLARIN KÖTÜ YÖNETİLMESİNE NEDEN OLUYORDU

Devlet Denetleme Kurulu’nun yetki alanı genişletilerek çiftçi kuruluşlarının ve bağlı iştiraklerinin de kapsama alınması, kooperatif, birlikler ile iştiraklerin denetiminden sorumlu olan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın denetim konusundaki yetersizliklerini de gözler önüne serdi. Türkiye tarımı için hayati önem taşıyan Tarım Kredi Kooperatifleri, Merkez Birliği ve iştirakleriyle birlikte büyük bir parasal döngüyü sağlamasına rağmen etkin bir denetime tabi olmaması, yolsuzluk ve peşkeşe zemin hazırlarken, çiftçi kaynaklarının da kötü yönetilmesine neden oluyordu.

ESKİ KARARLAR TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Devlet Denetleme Kurulu’nun görev alanının genişlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararının Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kooperatif, birlik ve iştiraklerde bir telaş başlarken, birçok birlik ve kooperatif, muhtemel bir incelemede açık vermemek için geçmişe dair bütün kararlarını şimdiden gözden geçirmeye başladı. Diğer yandan bazı büyük kooperatif ve birliklerde ise büyük bir tedirginliğin hâkim olması ise dikkat çekiyor.

Hukuksuz genel müdür, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde Millî Gazete tarafından ortaya çıkarılan birçok usulsüzlük, şaibe, peşkeş ve kurum zararının üstünü çok rahat örtebiliyordu. Devlet Denetleme Kurulu’nun devreye girmesiyle artık işleri eskisi gibi kolay olmayacak.

Devlet Denetleme Kurulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde değişiklik yapılarak, kurulun denetleme yapacağı kurumların kapsamı genişletildi. Buna göre, kamuya yararlı dernekler, vakıflar, kooperatifler, birlikler ile bu kurum ve kuruluşların her türlü ortaklık ve iştirakleri de Devlet Denetleme Kurulu ile ilgili kararname kapsamında olacak. Devlet Denetleme Kurulu, kamuya yararlı derneklerde, vakıflarda, kooperatiflerde, birliklerde ve bu kurum ve kuruluşların her türlü ortaklık ve iştiraklerinde her türlü idari, soruşturma, denetleme, inceleme ve araştırma yapacak.

GÖSTERMELİK BİR DENETİM VAR!

Sahada çiftçi adına kurulmuş birlik, kooperatif ve üretici birliklerinde görünürde hem kendi içyapılarında hem de ilgili bakanlıklar eliyle yapılan bir denetim mekanizması bulunsa da bu denetim mekanizmasının hem bağımsız olmaması hem de irade eksikliğinden dolayı yapılan denetimlerin sorgulanmasına neden oluyordu. Örneğin ıslah amaçlı kurulan birlikler ile üretici birlikleri doğrudan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimine tabi olsa da bakanlığın buradaki denetim yetkisi sistemdeki aksaklıkları ve yapılan suiistimallerin önüne geçmekten ziyade genellikle bir baskı unsuru olarak kullanılıyordu.

TARIM BAKANLIĞI MÜFETTİŞ GÖNDERDİ RAPOR BİR YILDIR KAYIP!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın birlikler üzerindeki denetim yetkisini hangi niyetle kullandığını göstermesi bakımından geçtiğimiz yıl Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’ne müfettiş gönderilerek yaptırılan inceleme iyi bir örnek oluşturuyor. Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin, birliğin kasasından avans olarak kullandıkları 1.5 milyon liranın incelenmesi için bakanlık müfettiş göndermesine rağmen müfettişlerin hazırladıkları rapor işleme konulmayarak, bu rapor Merkez Birliği’nde bakanlığın istemediği yönetim kurulu üyelerine yönelik bir baskı unsuru olarak kullanılmıştı.

TARIM BAKANLIĞI, ÇİFTÇİ KURULUŞUNUN 3,5 YILDIR HUKUKSUZ YÖNETİLMESİNE GÖZ YUMUYOR! 

Diğer yandan Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin şaibeli bir şekilde atanan hukuksuz genel müdür tarafından yönetilmesi başta olmak üzere, iştiraklerinde gündeme gelen yolsuzluk, peşkeş ve yönetim zafiyetine karşı hiçbir işlem yapılmaması tarım sektöründe çiftçiye hizmet amacıyla kurulan birlik, kooperatif ve iştiraklerdeki denetim sorununu gözler önüne seriyor.

Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin, birliğin kasasından avans olarak kullandıkları 1.5 milyon liranın incelenmesi için bakanlık müfettiş göndermesine rağmen müfettişlerin hazırladıkları rapor işleme konulmayarak, bu rapor Merkez Birliği’nde bakanlığın istemediği yönetim kurulu üyelerine yönelik bir baskı unsuru olarak kullanılmıştı.

DENETİM MEKANİZMASI EKSTRADAN MAAŞ ALMA MAKAMI OLDU!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ni doğrudan denetleme yetkisi bulunmasına rağmen, Merkez Birliği ile ilgili gündeme gelen şaibe ve suiistimallerle ilgili hiçbir inceleme başlatmaması dikkat çekiyor. Merkez Birliği’ne bakanlık tarafından atanan denetçinin hiçbir görev yapmadan sadece buradan ekstradan maaş alması, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimden ne anladığını da gözler önüne seriyor.

BAKAN, ABİSİNİN KAYINBİRADERİNİ TARIM KREDİ’YE DENETÇİ OLARAK ATADI!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin FETÖ’den dolayı cezaevinde bulunan abisinin kayınbiraderi Hasan Hüseyin Aydemir, bakanlıktaki müşavirlik görevinin yanı sıra 3 yıldır da Tarım Kredi Kooperatifleri’nde denetçi olarak görev yapıyor. Aydemir, çiftçi kuruluşunda çiftçinin aleyhine gündeme gelen iddialarla ilgili hiçbir işlem yapmadan, bakanlıktan aldığı maaşının yanında Tarım Kredi Kooperatifleri’nden de brüt 4 asgari ücret tutarında huzur hakkı ücreti alıyor.

TARIM BAKANLIĞI PARANIN DÖNDÜĞÜ İŞTİRAKLERE MÜFETTİŞ DAHİ GÖNDEREMİYOR!

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, Merkez Birliği’ni denetleme yetkisi bulunmasına rağmen bu görevini yapmazken, asıl paranın döndüğü ve tam bir keyfiyetin hâkim olduğu bağlı iştiraklerinde ise hiçbir denetim yetkisi bulunmuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin başta GÜBRETAŞ olmak üzere Tarım Kredi Holding bünyesinde toplanan 12 tane iştiraki bulunmasına rağmen Tarım Bakanlığı bu iştiraklere müfettişlerini dahi gönderemiyor. İştirakler kendi iç denetim mekanizması ile denetlenirken, denetim mekanizmasının da doğrudan Merkez Birliği Genel Müdürlüğü’ne bağlı olması buradaki denetimlerin de bağımsızlığının sorgulanmasına neden oluyor.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA VERİLEN İHBAR NİTELİĞİNDEKİ RAPOR SÜMEN ALTI EDİLDİ!

Tarım Kredi Kooperatifleri’nde ve bağlı iştiraklerinde çiftçi aleyhine yapılan uygulamalarla ilgili olarak eski müfettiş tarafından hazırlanan kapsamlı bir rapor iki yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı’na verilerek, bakanlık göreve davet edilmişti. Raporda, çiftçi kuruluşunda yanlış kredi politikası başta olmak üzere çiftçinin pahalı gübre kullanmasına neden olan uygulamalara kadar kapsamlı bilgiler ve uyarılarda bulunularak, acilen finansal inceleme başlatılması istenmişti. Ancak ihbar niteliği taşıyan raporla ilgili bir işlem yapılmayarak sümen altı edilmişti.

ÇİFTİ KURULUŞUNDA HUKUKSUZ GENEL MÜDÜR İSTERSE HESAP SORULUYOR İSTEMEZSE YOLSUZLUĞUN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR!

Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlı Tarım Kredi Yem ile TARKİM’de gündeme gelen yolsuzluklarla ilgili takınılan tavırlar iştiraklerdeki denetimin keyfiyetini de gözler önüne seriyor. Tarım Kredi Yem’de gündeme gelen 20 milyon liralık yem vurgunuyla ilgili müfettiş gönderilerek sorumluları hakkında yasal işlem başlatılırken, TARKİM’de gündeme gelen şirket genel müdürün arkadaşına geçtiği milyonluk ilaç vurgunu iddialarına yönelik ise hiçbir işlem yapılmayarak buradaki büyük yolsuzluğun üstü örtülmüştü.

TAREKS HAYVANCILIK’I 10 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATTI AMA HİÇBİR İNCELEME YAPILMADI!

Çiftçi kuruluşunun iştiraki olan ve ortaklarına uygun şartlarda büyükbaş ve küçükbaş hayvan temin etmek için kurulan Tareks Hayvancılık, geçtiğimiz yıl brusella skandalından dolayı 2300 birinci sınıf anaç hayvanı zorunlu kesime gönderirken, kurum da 10 milyon lira zarar etti. Ancak brusellalı hayvanların Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna taşınmasındaki suiistimalden tutun da kurumdaki yönetim zafiyetinin neden olduğu 10 milyon lira zararın hesabı kimseye sorulmayarak, konunun üstü örtüldü.

ARTIK RAHAT OLAMAYACAKLAR!

Tarım Kredi Kooperatifleri, ülke tarımı için hayati önem taşırken, iştirakleriyle birlikte büyük ekonomik güce hükmetmesine rağmen başta Sayıştay olmak üzere etkin bir denetime tabi olmaması burada büyük bir keyfiyeti de gündeme getiriyordu. Bundan böyle Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ve iştiraklerinin Devlet Denetleme Kurumu’nun denetim ağına girmesi, çiftçi kuruluşunda yaşanan hukuksuzluk, yolsuzluk, şaibe ve peşkeşlerin önüne geçilmesinde büyük önem taşıdığına dikkat çekiliyor.

ŞİMDİDEN KAYGILANMAYA BAŞLADILAR!

Devlet Denetleme Kurumu’nun görev alanının genişlemesiyle ilgili kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kooperatif, birlik ve iştiraklerde de bir telaş ve kaygı başladı. Alınan bilgilere göre, birçok birlik ve kooperatif, muhtemel bir incelemede açık vermemek için şimdiden geçmişe dair bütün kararlarını gözden geçirmeye başlarken, bazı büyük kooperatif ve birliklerde ise büyük bir tedirginliğin hâkim olduğu kaydediliyor.

BAKANLIK PANKOBİRLİK’E SADECE ŞİKÂYET OLURSA DENETİME GİDİYORDU

Pancar üreticileri açısından büyük önem taşıyan Pankobirlik, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sadece şikâyet üzerine denetlenirken, pancar kooperatiflerinin iştirakleri de kendi iç denetimlerinin dışında etkin bir denetime tabi tutulmuyordu. Yine aynı şekilde Trakyabirlik, Marmarabirlik gibi tarım satış kooperatifleri ve birlikleri de bağımsız denetim şirketleri tarafından denetlenirken, bağlı oldukları Ticaret Bakanlığı’nın buralara denetim kurulu üyesi ataması uygulamasına da son verilmişti. Ticaret Bakanlığı, tarım satış kooperatifleri ve birliklerinde denetim yetkisini olağanüstü durumlarda kullanıyor.

23 Ağu 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Arkarizma - Yüce Rabbim emeklerinizi dünyada karşılık buldurduğu gibi misliyle ahirette de karşılık buldursun.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 14:54
01

İsmail - Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş inin 2020/2021 kampanya dönemi faaliyetleri ile ilgili basın açıklamaları ve Faaliyet raporları incelendiğinde pancar üreticisinin farkına varmadığı bazı hususlar dikkati çekmektedir. Şöyle ki; bu dönemde 3.760.162 ton şekerpancarı teslim alınmış, 1.440.721.000._ TL pancar bedeli ödenmiş, çiftçiye yapılan bu ödemenin dışında, adı açıklanmayan vakıf ve derneklere de 230.047.189._TL bağış adı altında ödeme yapıldığı kayıtlarda görülmekte, bu para çiftçiye ödenmiş olsa teslim alınan pancar miktarına oranlarsak ton başına 61._TL veya kilogram başına 6 Kuruş daha çiftçiye ödeme yapılabilirdi, 100 ton pancar teslim eden çiftçi 6.100._TL daha fazla pancar bedeli alabilirdi. Bağış tutarı Pancar bedelinin %15,97 i gibi yüksek bir orana karşılık gelmektedir. Bir tarafta alın teri diğer tarafta hangi amaçla ödendiği meçhul kara delikler. 1 değil, 100 değil -1.000- 10.000 – 100.000 lira değil 230.047.189._ lira bol keseden bağış, kim bu vakıf ve dernekler açıklanmalı, çiftçinin denetleme imkanı yok !, Bakanlıklar bu kara deliği mutlaka açıklığa kavuşturmalıdır. İşin ilginci; 31.12.2020 tarihi itibariyle borcu 13.975.436.062._TL, zararı ise 2.405.191.247._TL ye ulaşmıştır. Gelinen bu nokta; İSRAFTAN, SAVURGANLIKTAN, TALANDAN DA ÖTE BİR ŞEY !. KONYA ŞEKER SANAYİ VE TİCARET A.Ş sermayesinin %100 ü pancar çiftçisine ait, yönetimi ise tek kişinin KUMPASINDA, çiftçinin haberi yok, haberi olsa da bunu düzeltmesi mümkün değil. KURUMLARI BU ÇÖKÜŞTEN KURTARACAK MERCİ ARAMAKTADIR.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Ağustos 07:55