Poyraz'ın suç duyuruları mahkemeden döndü! Adalet onaylı müfteri

Aylık geliri 180 bin TL olan hukuksuz genel müdürün, Millî Gazete üst yönetimine yönelik ağır iftira ve hakaretlerle yaptığı suç duyuruları mahkemeden döndü…

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Adalet onaylı müfteri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşanan hukuksuzluk skandalında mızrak çuvala sığmıyor. Kooperatifin çiftçi ortakları, uygulanan yanlış politikalardan dolayı kan ağlarken, aylık 180 bin lira gelirle büyük bir servet elde eden hukuksuz genel müdür Fahrettin Poyraz’ın Millî Gazete’ye yönelik adalet sistemini baskı ve tehdit altına alma girişimi de elinde patladı.

Millî Gazete’ye ‘FETÖ taktiği ile haber yapma’ iftirası atacak kadar şaşıran Poyraz’ın başvuruları mahkeme tarafından ciddiye bile alınmadı.

POYRAZ, HER İKİ TARAFTA KAYBETTİ!

Millî Gazete’nin üst yönetimine yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda başsavcılığın Poyraz’ı kale bile almaması dikkat çekti. Başsavcılık, Millî Gazete üst yönetiminin ifadesine bile başvurmadan suç duyurusunu reddederken, Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yapılan itiraz da reddedildi. Millî Gazete lehine kesinleşen bu iki karar, Millî Gazete’nin haklılığını ortaya koyarken, Poyraz’ın hukuksuzluğu konusunda da önemli bir delil niteliği taşıyacak.

HUKUKSUZLUĞU BELGELERLE SABİT AMA HİÇBİR İNCELEME YAPILMIYOR

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu 3,5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetilerek kuruma ileride telafisi mümkün olmayan zararlar verilirken, bu hukuksuzluk karşısında hiçbir soruşturma ve incelemenin yapılmaması ise dikkat çekiyor. 2017 yılında hukuksuz atama dönemin Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bile gizlenirken, yine Cumhurbaşkanlığı makamı kullanılarak Poyraz hakkında hukuki bir soruşturma ve incelemenin yapılmasının engellendiği kaydediliyor.

Fahrettin Poyraz geçmişte FETÖ'nün Afrika'da bir okul inşaatı sahasında şantiye şefi gibi poz vermişti.

GEÇMİŞTEKİ FOTOĞRAFLARI GERÇEK NİYETİNİ ORTAYA KOYDU

Geçmişte FETÖ’nün en mahrem kurumlarından olan Kimse Yok mu’nun yeleğini giyerek, örgütün kıta imamlarıyla rahat görüşebilecek kadar onlarla gönül birlikteliği olan Poyraz’ın, bugün “FETÖ taktiği ile haber yapıldığı” gibi komik bir gerekçeyle Millî Gazete’yi zan altında bırakmaya çalışması, yaşanan samimiyetsizliği gözler önüne serdi. Hukuksuz genel müdür, aylık yüksek geliri ile servetine servet katarken, çiftçi ortakları da Tarım Kredi Kooperatifleri’ni terk ediyor. Poyraz’ın görev yaptığı 3 yılda Tarım Kredi Kooperatifleri’nin aktif ortak sayısı her yıl azalırken, son 3 yılda aktif ortak sayısı 422 binden 364 bine düştü.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nde 3 yıldır hukuksuz bir şekilde genel müdürlük yapan Fahrettin Poyraz, FETÖ tarzı haber yapıldığı iddiasıyla Millî Gazete’nin üst yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu ama kendisini ele verdi. Geçmişte FETÖ’nün en göz önünde kurumlarından olan “Kimse Yok mu”nun yeleğini giyecek kadar onlarla gönül birlikteliği olan, Afrika’daki okulların inşaatında şantiye şefliği yapacak kadar kendisini onlardan gören, hatta öyle herkesin görüşemeyeceği FETÖ’nün KITA İMAMLARIYLA çok rahat görüşebilecek kadar özel imtiyazı olan Poyraz’ın, bugün FETÖ taktiği ile haber yapıldığı iddiasıyla Millî Gazete’nin üst yönetimi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunması yaşanan samimiyetsizliği gözler önüne serdi.

HUKUKSUZ GENEL MÜDÜRDEN MAKSATLI SUÇ DUYURUSU

Fahrettin Poyraz, kendisinin hukuksuz atanmasıyla ilgili yapılan “Tarım Kredi Kooperatifleri’nde İnceleme Rafa Kalktı” başlıklı haberde hakaret ve iftira suçu işlendiği gerekçesiyle kamu davası açılması talebi ile Millî Gazete Genel Müdürü Ömer Yüksel Özek, Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Yazı İşleri Müdürü Ercan Özcan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Adnan Öksüz ve muhabir Sadettin İnan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

SUÇ DUYURUSUNDAKİ HAKARET VE İFTİRALAR DİKKAT ÇEKTİ

Suç duyurusunda, Poyraz’ın kamu yararına hizmet eden, ekonomik ve stratejik olarak Türkiye’nin en önemli kurumlarından birisinin genel müdürlüğünü yaptığı belirtilerek, hukuk düzeninin kendisinin saygınlığını koruması gerektiği aksi takdirde ulusal çıkarlara zarar vermeyi amaçlayan ve milli menfaatlere aykırı davranışlarda bulunacak kötü niyetli kişileri cesaretlendireceği kaydedilirken, Millî Gazete üst yönetimi hakkında şu ağır hakaret ve iftiralarda bulunuldu: “Haberciliği yönetici görevden almak veya yönetici göreve getirmek amacıyla yapan, bu şekilde maddi menfaat temin eden, yıldırma ve sindirme politikaları ile geçmişte ülkemize ve milletimize ihanet eden bir kısım odakların taktiklerini hatırlatan bu ve benzeri haberlerin hukuk düzeni tarafından korunmaması gerekir.”

BAŞSAVCILIK MAKSATLI SUÇ DUYURUSUNU KALE BİLE ALMADI

Poyraz, maksatlı suç duyurusu ile haksız, mesnetsiz ve dayanaksız iftiralarla Millî Gazete’ye yönelik adalet sistemini tehdit ve baskı altına almaya çalışırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ağır iddialarla suçlanan Millî Gazete üst yönetiminin ifadesini bile almaya gerek görmeden Poyraz’ın suç duyurusunu reddetti. Başsavcılığın tarafların ifadesini bile almadan suç duyurusunu reddetmesi, Poyraz’ın suç duyurusundaki kötü niyetini ortaya koyarken, müfteriliği de adalet tarafından belgelenmiş oldu. 

BAŞSAVCILIĞIN KARARINA İTİRAZ ETTİ AMA MAHKEMEDEN DE ELİ BOŞ DÖNDÜ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Millî Gazete’ye yönelik maksatlı ve mesnetsiz iftiralar karşısında verdiği takipsizlik kararını kendisine yediremeyen Poyraz, bu sefer Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine itiraz etti. Ancak Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği itiraz dilekçesinde Poyraz’ın avukatının sunduğu gerekçeleri haklı görmeyerek yapılan itirazı da reddetti. Böylelikle kamu davası açılması talebiyle yapılan maksatlı suç duyurusunda karar Millî Gazete’nin lehine kesinleşmiş oldu.

BAŞSAVCILIĞIN VE MAHKEMENİN VERDİĞİ KARARLA POYRAZ KÖŞEYE SIKIŞTI! 

Fahrettin Poyraz’ın hukuksuz atanmasına yönelik yapılan “Tarım Kredi Kooperatifleri’nde inceleme rafa kalktı” başlıklı haberde hakaret ve iftira suçu işlendiği gerekçesiyle kamu davası açılması talebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunun reddedilmesi ve ardından Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğine yapılan itirazın da reddedilmesi, Millî Gazete’nin söz konusu haberdeki haklılığını ortaya koyarken, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda 3,5 yıldır hukuksuz bir şekilde görev yapan Poyraz’ı da köşeye sıkıştırmış oldu.

BAŞSAVCILIKTAN MANİDAR ÖNERİ: “HABER YALANSA TAZMİNAT DAVASI AÇ”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile köşeye sıkışan Poyraz’a, başsavcılığın manidar bir öneride bulunması da dikkat çekti. Başsavcılığın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararında, Poyraz’ın kendisiyle ilgili yalan haber yapıldığını düşünüyorsa Millî Gazete’ye yönelik tazminat davası açması istendi. Ancak Poyraz, kendisinin hukuksuz atamasını ortaya çıkaran 26 Şubat 2020 tarihli “1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama” başlıklı haberimizle ilgili belli hakimlikler üzerinde erişim engeli ve tekzip kararı aldırmasına rağmen, nedense söz konusu haberimizle ilgili yalan haber yapıldığı iddiasıyla tazminat davası açamamıştı. Çünkü Poyraz’ın yalan haber yapıldığı iddiasıyla tazminat davası açması durumunda çiftçi kuruluşunda yaşanan bütün hukuksuzluklar mahkeme kayıtlarına girerek, Poyraz’ın görevden alınmasını ve bugüne kadar kurumdan aldığı bütün ücretlerin geri ödenmesini gündeme getirecek. İşte bundan çekindiği için Poyraz, Millî Gazete’ye yönelik yalan haber yapıldığı iddiasıyla tazminat davası açamıyor.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN AVUKAT DİKKAT ÇEKTİ!

Poyraz, kendi adına yaptığı suç duyurusunu, parası Tarım Kredi Holding tarafından ödenen hukuk bürosunun avukatı aracılığıyla yapması da dikkat çekti. Bilindiği üzere Millî Gazete’nin haberlerine yönelik sözde hukuk mücadelesi vermesi için ücreti Tarım Kredi Holding tarafından ödenmek üzere AKP Karaman eski Milletvekili Mevlüt Akgün’ün ortağı olduğu bir hukuk bürosu ile anlaşma yapıldığı ve bu hukuk bürosuna da aylık net 30 bin lira gibi kıyak bir ücretin ödendiği ortaya çıkmıştı. Poyraz’ın kendi adına yaptığı suç duyurusunu kendi avukatı aracılığıyla değil de bu hukuk bürosunun avukatı aracılığıyla yapması, çiftçi kuruluşunun imkanlarının Fahrettin Poyraz tarafından nasıl kendi çıkar ve menfaatine kullanılarak zarara uğratıldığını da gözler önüne seriyor.

POYRAZ, MİLLÎ GAZETE’YE AÇTIĞI DAVALARI KAZANDIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

Poyraz, kendisinin yüksek maaşını gündeme getiren AKP eski milletvekili Mehmet Metiner’e bu iddiaların doğru olmadığını ileri sürerek, bu konuyla ilgili Millî Gazete’ye açtığı davaları kazandığını ileri sürmüştü. Ancak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının ve ardından Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği kararlar ise Poyraz’ın kamuoyuna doğru bilgi vermeyerek yanılttığını da ortaya koydu.

YALAN BEYANLA BAŞSAVCILIK YANILTILMAYA ÇALIŞILDI

Diğer yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda kendisinin hukuksuz atanmasıyla ilgili gerçeklerin de başsavcılıktan saklanarak adalet sisteminin yanıltılmaya çalışılması Poyraz’ın gerçek niyetini de gözler önüne serdi. Suç duyurusunda İnsan Kaynakları Yönetmeliğinde genel müdür ve genel müdür yardımcılarının atanmasında emeklilik şartının bulunmadığı yönünde doğrudan yalan beyanda bulunularak başsavcılığın yanıltılmaya çalışılması manidar karşılandı. Bilindiği üzere 2019 yılında kişiye özel yönetmelik değişikliği ile atamalarda emeklilikten muafiyet sadece genel müdüre getirilirken, bu muafiyet genel müdür yardımcılarına getirilmemişti. Cumhuriyet başsavcılıkları ile mahkemelerin doğru bilgi verilmeyerek yanıltılmaya çalışılması, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun kimler tarafından nasıl yönetildiğini de gözler önüne seriyor.

TARIM KREDİ’DE MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR!

Bilindiği üzere Fahrettin Poyraz’ın, 2017 Aralık ayında dönemin Merkez Birliği Yönetimi Kurulu kararı ile yönetmeliklere aykırı bir şekilde Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne atandığı ortaya çıkmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 2019 yılında yapılan genel kurulunda, söz konusu yönetmelikte gizlice ve sadece Fahrettin Poyraz’a yönelik yapılan değişiklikte hukuksuz atamayı ele vermişti. Poyraz’ın ataması yönetmeliklere aykırı olmasına rağmen bu durum dönemin Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü tarafından hem dönemin Tarım ve Orman Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan saklanmıştı. Kendisinin hukuksuz atamasına göz yuman Selahattin Külcü ile Poyraz’ın daha sonra dünür olmaları da bu hukuksuz atamayı anlamlı hale getirmişti.

TARIM BAKANLIĞININ HUKUKU İNCELEMESİ DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞTI!

Millî Gazete’de 26 Şubat 2020’de yayınlanan “1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama” manşet haberi üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili hukuki bir inceleme yapmak istese de bu girişim devre dışı bırakılmıştı. Bakanlığın Tarım Kredi Kooperatiflerindeki Denetim Kurulu üyesi Hasan Hüseyin Aydemir, Millî Gazete’nin manşet haberi üzerine konuyla ilgili hukuki incelemenin yapılarak kamuoyuna açıklama yapılacağını belirtmişti. Ancak incelemenin devre dışı bırakılmasından dolayı Bakanlık, konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapamamıştı.

TARIM BAKANI HUKUKSUZ ATAMAYLA İLGİLİ SORU ÖNERGELERİNE BAKANLIĞIN HUKUKİ GÖRÜŞÜ İLE CEVAP VEREMEMİŞTİ 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Poyraz’ın hukuksuz atamasıyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına verilen soru önergelerine bakanlığın hukuki görüşü yerine Tarım Kredi Kooperatifleri’nden alınan kaçamak cevabi bilgilerle cevap vermesi de burada yaşanan çelişkiyi gözler önüne sermişti.

İDDİALARA GÖRE CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI KULLANILARAK HUKUKSUZ ATAMAYLA İLGİLİ BİR İŞLEM YAPILAMIYOR!

1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu’na göre hazırlanan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği İnsan Kaynakları Yönetmeliğine göre, Poyraz’ın hukuksuz bir şekilde atandığı ve Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunun 3,5 yıldır hukuksuz bir şekilde yönetildiği belgeleri ile ortada dururken, bu hukuksuzlukla ilgili hiçbir işlem yapılmaması manidar bulunuyor. İddialara göre, Cumhurbaşkanlığı makamı kullanılarak buradaki hukuksuzlukla ilgili bir işlem yapılması engelleniyor.

17 Ağu 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

vatandaş - sorduğunda hepsi muhafazakar hepsi dindar bu hırsızları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 23:11
07

Milletin Efendisi - Doymaz bunlar.Çiftçinin sırtından beylik.Yuhhhhhhh....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 11:48
06

Dadaş - adalet bakanının da içişleri bakanınında Allah cc canını alsın. bütün namussuzlukların altında kaldılar pislikler. halkın vebali çok ağır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 10:34
05

Kemal Kaptan - tebrik ediyorum milli gazete ailesini rambim kaleminizi güçlü kılsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 10:16
04

Muzaffer - Pazarda 10 liradan aşağı bişey kalmamış, çiftçiler tarlasını bağını bırakıp fabrikalarda askeri ücretli köle odacı olmuş. Hükümetin kılı kıpırdamıyor. Neden? Çünkü, hükümet emir almışcasına ülkenin tüm kurumlarını batırma milletini emperyalizme kapitalizme köle yapma görevinde gibi. Bu kadar kör olunmayakcaksa bunun bir açıklaması var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 09:26
03

Hakkı Savunur - Arsızlar, siz kim Milli Gazeteye laf atacaksınz. Yahu sizin her tarafınızdan pislik akıyor, münafıklar. Soysuzlar . Asalaklar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 09:12
02

Deli Derviş - Balık baştan kokar der güzel atalarımız kurumun başındaki vatandaş işini iyi yaptığının ispatı ve delilidir. Delinin biri birgün Tanrı ile pazarlığa tutuşmuş demişki Ey Tanrım bu topluluk kendilerini senin yerine koymaya başlamış ver coşkuyu ver coşkuyu yetmez demiş bu topluluğa deli başlamış izlemeye virüs vermiş yetmemiş deprem vermiş yetmemiş sel vermiş yetmemiş Deli ya ne istediğini bilirmi birde bu topluma yetmez iki FİL daha ver demiş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 09:11
01

Vahit Kara - Tarımla alakalı tüm doğru bilgiler Sadettin İnan beyden alınır (nokta)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 08:52


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?