Dolar kuru için gemiye binen çok olur dedi, fiyat verdi! Yapmayın

Dolar kuru dünkü MB faiz kararı sonrası bir miktar geri çekildi. Teknik analiz uzmanı dikkat çeken bir analiz yaparak dolar kuru için uyarıda bulunarak "Dolar kuru 10 lira olur." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye ve ABD’de açıklanan ekonomik verileri iç piyasalarımızda dolar kuru için doğrudan etkide bulunuyor. Veriler dolar kurunda sert veya yatay hareketlere neden oluyor. Piyasalar için son derece kritik öneme sahip olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısından yüzde 19 sabit faiz kararı çıktı. Bu karar dolar kuru için kısmi geri çekilmeye sahne oldu. Vatandaşlar ve firmalar, elinde olan bir miktar birikimlerini yükselen enflasyon ve TL’nin değerin düşmesinden dolayı dolara yatıyor. Dolar yatırımcı dolar kuru için beklentileri merak ediyor. Ekonomistler dolar kuru için uyarılarına devam edip dolar kuru için yeni seviyeler veriyor.

DOLAR KURU 10 LİRA OLUR, SAKIN YAPMAYIN

Teknik analizler yapan Kıdemli Analist Youtube kanalında dolar kuru için yeni uyarılara yer verildi. Merkez Bankası’nın sabit faiz kararını değerlendiren Kıdemli Analist, “Dolar 10 lira olur, sakın yapmayın” uyarısında bulundu. Teknik analizler yapan Kıdemli Analist kanalında, “Önümüzdeki ayın ilk haftalarında ağustos ayı enflasyonu takip edeceğiz. Burada özellikle şu anki faizlerin üzerine bir hareket geldiği takdirde pas geçer ve faiz indirim gibi zaten riskleri alırsa önümüzdeki aya ilişkin burada zaten film kopar 9 lira vs kurup durduramayız.” denildi.

ERDOĞAN KONUŞMAZSA KUR DÜŞMEYE BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklamalarına değinen Kıdemli Analist, “Zaten çok yüksek seviyelerde kura bakıldığında 8,50 üzerine demir atmış. Şu anda bu vaziyette duruyor. O yüzden ben halen dolardaki geri çekilme mümkün olabileceğini düşünen taraftayım. Bakın bugün yine SWAP anlaşması geldi. Tamam çok kayda değer aman aman bir sınıf anlaşması değil ama kısa vadede pozitif merkez bankası sıkı duruşunu yine yeniledi. Tabi enflasyon ve faiz açıklamaları sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir müddet daha gelmez ise çünkü kur düşmeye başlıyor.” yorumunda bulundu.

DOLAR KURU İÇİN DESTEK VE DİRENÇ SEVİYELERİNE DİKKAT

Dolarda destek ve direnç noktalarına dikkat çekilen analizde, “Bizim dikkat etmemiz gereken 8,30 seviyesi. Bakın buradaki dirence her temasta bir alıcı buluyor. Çok güçlü bir destek burası bu desteği bir kez daha kırdığı takdirde böylesine önemli bir destek çökünce panik satışları hızlanır. Kur 8 lirada durmaz. 8,30 gibi bir destek tekrar denenir ve kırılırsa gemiye binen çok olur. Yukarı tarafta yukarı kırılırsa bu sefer bu fiyatlamada yukarı gidecek ve 8,80 üzerine koyacağız. 9,20 - 9,30 lira maalesef hayırlı olsun diyeceğiz.” denildi.

TEKNİK DOLAR KURU ANALİZİ

Kıdemli Analist sayfasında yapılan teknik dolar kuru analizi şöyle:

“Önemli biri günü geride bıraktık. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararını takip ettik. Piyasanın beklentisini yanıltmayan karar geldi. Faizler sabit bırakıldı. Önemlisi geçmiş metinlerde bir değişiklik yapılacak mı, yapılmayacak mı? Bu takip ediliyor ve bunu odaklanıldı ve toplantıdan birkaç saat önce zaten pozitif fiyatlama kendini gösterdi. Borç tarafında da yine toparlanmayı bununla birlikte gördük. Bundan sonraki sürece ilişkin görüntü nasıl ilerleyebilir? Yatırım tavsiyesi olmadan eğitim amaçlı fikir öngörüleri sizlerle paylaşacağız. Bu kura etkisi nasıl olabilir? Bunu değerlendireceğiz.

Şimdi bundan sonraki aylara ilişkin Merkez Bankası’ndan yabancı kuruluşlardan birer birer beklentiler açıklandı. Dolar kuru tarafında hemen hemen hepsinin görüntüsü 9,10 - 9,20 bantlarına doğru hareketin devam edeceği ancak ben burada bu yabancı kurum ve kuruluşlara katılmıyorum. Çünkü bunlar bakıldığında genel anlamda ne zaman böyle söylemler içerisine girseler kur da aman aman bir geri çekilme geliyor ve güvenmiyorum yabancı kurumlar bunu her defasında zaten söyledim. Kimsenin de bu yabancı kurumlara bakarak işlem açıp kapatması bence doğru değil. Biraz daha tekniğe önem vermek, yardımcı araçları takip etmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum ve güvendiğiniz göstergeleri varsa da teknik adına yani eğitim amaçlı bunları takip etmekte fayda var. Bunun faydalarını daha öncede görmüştük.

Faiz dedik faizde bize eylül sonu ekim gibi ortalama bir değer belirledik. Ancak beklenti önümüzdeki aylara ilişkin işte 0,20 0,30 baz puan şeklinde da enflasyonu artıracağı yönünde ama baz etkisiyle enflasyonda bir geri çekilme gördüğünüz takdirde ki bunu bekliyorum o zaman kurda daha faiz indirimleri için alan açılacağını düşünüyorum. Önümüzdeki ayda enflasyon raporunu takip edeceğiz. Önümüzdeki ayın ilk haftalarında ağustos ayı enflasyonu takip edeceğiz. Burada özellikle şu anki faizlerin üzerine bir hareket geldiği takdirde merkezine pas geçer ve faiz indirim gibi zaten riskleri alırsa önümüzdeki aya ilişkin burada zaten film kopar 9 lira vs kurup durduramayız ama şuan için olumsuz beklentiler de olumsuz haber akışlarında 8,70 gibi bir direncimiz daha oluşturduk. Bu 8,70 direncinin bence önemi dikkatlice takip edilmesi gerekiyor. En son top tepe 8,80 göründüğü gibi ve bir sonraki tepenin daha düşük kalması daha iyi oldu. Bence tepe seviyelerindeki düşüşler o enstrüman üzerindeki baskıyı artırır. Bu noktada dikkatli olursa iyi olur diye düşünüyorum.

Kapanış grafiklerine göre geldiğimizde tekrardan günlük bazdaki. Desteğimiz kontrol ettiğimizde bölgenin altına satmamız geldi. Bu kısa vadede aslında kapanış grafiklerine göre iyi bir görüntü ama şu anda hemen hemen tüm ekonomistler, tüm stratejist, sözde tüm analistler, sözde ekonomistler vs. hepsi kur bu seviyelerde olduğu için sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle bir konuşma içerisine girdiği için faiz enflasyon beklentileriyle alakalı otomatik olarak insanların üzerinde algı da oluştu ama ben bu beklentinin tam aksine halen ağır buluyorum. Ağır basıyor. Benim tarafımca ve yardımcı araçları baktığımızda göstergelerin boynuna büyüklüğünü türk lirasının halen pozitif fiyatlama içerisinde devam edebileceğini düşündüğünü, geçmiş kısa videolar da söylemiştim.

Size kısa tarihteki videolarda beklentimiz de bir yanılma yok ve haftalık bazdaki görüntümüzü de incelemenizi zaten buradaki sat baskısı da giderek artıyor ve satış sinyali derinleşiyor yani kurun üzerindeki baskı günden güne daha bir üst noktaya çıkıyor. Tabi şöyle bir durum var yükselmeyen enstrüman düşmeye mecburdur. Bu hafta itibariyle desteği zorladık. Özellikle 8,50’nin altında bir haftalık kapanış takip edersek yarın itibariyle çok muazzam bir hareket olacağını düşünüyorum. Geçtiğimiz hafta birileri geldi bu yabana atılmayacak bir illa demiştin çok dik bir yükseliş açısı var. Bu açının sürdürülebilmesi tabii ki mümkün değil ama bölgenin üzerinde kaldığımız sürece de yeni zirveler de sürpriz olmaz. Zaten çok yüksek seviyelerde kura bakıldığında 8,50 üzerine demir atmış. Şu anda bu vaziyette duruyor. O yüzden ben halen dolardaki geri çekilme mümkün olabileceğini düşünen taraftayım. Bakın bugün yine SWAP anlaşması geldi. Tamam çok kayda değer aman aman bir sınıf anlaşması değil ama kısa vadede pozitif merkez bankası sıkı duruşunu yine yeniledi. Tabi enflasyon ve faiz açıklamaları sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir müddet daha gelmez ise çünkü kur düşmeye başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan evet, kötü bir şey söylediğini düşünmüyorum. Tabiki faiz iyi bir şey değil, enflasyon iyi bir şey değil ama faizle enflasyon böyle kritik eşikte, ikisi de aynı dengede tutulmuş iken kur bu seviyelerde tepe seviyelere demir atmışken böyle söylemler işte kuru gelebiliyor. O yüzden sürekli olarak Merkez Bankası'nın güvenilirliği tartışmanın manası yok diye düşünüyorum ama teknik olarak gitmem yine söylüyorum yatırım tavsiyesi olmasın. Beklenti bu noktadan aşağı doğru ilerleyebilir. Bu da tabi yeni bir haber akışı, yeni bir SWAP anlaşması, Merkez Bankası'ndan sıkı duruşa dair yeni bir açıklama vs. geldiği takdirde kur aşırı olumlu fiyatlamalar aşağı yönde yapar. Burada kim dikkatli olacak? 8,50’nin üzerinde dolar olanlar ve dolarla işi olan dolar, ihtiyacı olan döviz ihtiyacı olan kişi ve kurumlar tabi burada hazırda bekliyor. 8,3’un altında çok ciddi şekilde değerlendiriyor ama şu da unutulmamalı 8,50 altı çok ciddi derecede bir boşluk. Bunu değerlendirmeyi zaten aldığımızda bölgenin altında zaten dalgalanma alanı çok fazla. Yeni 8’lere kadar çok iyi bir esneme bile gelebilir. Bu noktalarda hazırlıklı olacağım. Ben ve eğitim amaçlı bu noktalarda takip edeceğim. Yukarıda şuan 8,70 8,80 gibi bir direnç var. 8,80 ara direncimiz 8,70’ine saatlik bazda ikili temiz oluştu. Burada zaten takip ediyoruz. Gördüğünüz gibi göstergede boyunca aşağı doğru büküyor ve özellikle saatlik bazda ki bu yükseliş açısını sürdürülebilir olmadığını da dile getirmiştik. Yüzden gördüğünüz gibi geri çekilme konusunda ne değil bir bakıyorsunuz 8,50 bir bakıyorsunuz 8,70 oynaklık artıyor. Yani volatilite arttığı sürece cd lerde tabi artıyor.

Türk Lirasının kısa vadedeki popülaritesini düşürüyor. Otomatik olarak bu noktaydı. Tabii ki takip ediyoruz. Diğer taraftan bu hafta itibarıyla yine ABD tarafından gelen haber akışlarını takip ettik. Dolar endeksinin görüntüsü önemli dedik. 93 seviyelerinde gergin fiyatlıyor burda zaten bizim direncimiz belli hem günlük hem haftalıkta 93 buçuk seviyesine kabaca dikkat edeceğiz. Burası bizim direncimiz kur tarafında böyle bir gergin görüntüde maalesef hazır ama bu dolar endeksi hareketli bir kur şoku getirir mi? O kur şok yaratmaz yani işte günlük 30 40 50 kuruş şeklinde bir dalgalanma yaratacağı zaten düşünmüyorum ama kademeli şekilde dolar zaten bize özgü bir şekilde yükseliyor. Kur tüm dünya genelinde tüm para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor. O yüzden grafikleri iyi okumakta fayda var diye düşünüyorum. Dolar endeksi sıkıntılı duruyor. Yani bu zaten yardımcı araçlar da belli. Ortalama değerlerden de birçok pozitif seyrediyor. Yani direnci zorla bildiği kadar zorluyor ve yükseliş için gerekli formasyonlar formasyon için deformasyonlar oluşuyor. Buda tabi dolar endeksini arkadaşlar yukarı yönde daha çok cazip kılıyor. Şimdi birde türk lirasının dolar karşısında görüntüsüne bakacak olduğumuzda günlük bazda yeniden pozitif bir havaya bürünen Türk Lirası var ve göstergeler burada günlük bazda 0 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. Bu TV adına bakıldığında bence olumlu bir görüntü tabi başkası ya da başka bir üstadımız ne bekler? Ben orasını bilmiyorum ama dikkatlice takip edilmesi gereken bir sürecin içerisindeyiz.

Yine saatlik pazarda türk lirasına baktığımda ivmelenmeye zaten görebiliyorsunuz. Kilidi bir çalıştıracak gibi kurda yeniden 8 o tuzları. Bu hafta olmasa bile belki yarın bile diye bir haber akışıyla birlikte görebiliriz. Tabi burada 8,30 seviyesinin önemini şu noktada takip etmekte fayda var. Şimdi 8,30  önemli bir destek her seferinde buradan güç bulacak, buradan alıcı bulacak mı. Bu önemli yani burada grafikleri değerlendirirken şunu iyi hesap etmemiz gerekiyor. Özellikle günlük baz aldığım rafizi şöyle bir temizlik yapalım. Burada bizim dikkat etmemiz gereken 8,30 seviyesi. Bakın buradaki dirence her temasta bir alıcı buluyor. Çok güçlü bir destek burası bu desteği bir kez daha kırdığı takdirde böylesine önemli bir destek çökünce panik satışları hızlanır. Kur 8 lira da durmaz. Yani yukarıdaki şu alan aşağıda katlayacak. Burası da ne kadar yukarı 8,80 aşağısı 8,30 kabaca 50 kuruş daha buradan aldığımızda 7,80 bandına şu fiyatlamaya aşağı doğru katlar o yüzden yani destek noktalarını ve direnç noktalarını iyi takip ederseniz bu noktalarda zarar etmez. Tabi herkesin kendi görüşü, saygı duyuyorum ama 8,30 gibi bir destek tekrar denenir ve kırılırsa bu kadar güçlü bir destek burada. Yani gemiye binen çok olur. Yukarı tarafta zaten bu nokta yukarı kırılırsa bu sefer bu fiyatlamada yukarı gidecek ve 50 kuruştan 8,80 üzerine koyacağız. 9,20 9,30 lira maalesef hayırlı olsun diyeceğiz. Görüntü bundan ibaret. Yarın itibari haftalık kapanışı takip edeceğiz.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadelerin yorumcusunun kendi görüşlerin bağlar. Haber, yönlendirme veya yatırım tavsiyesi amacı gütmez.

13 Ağu 2021 - 14:54 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

03

Düşürmezler - Dolara bu kadar ihtiyaç var iken, düşmez düşüremezler.

Malasef, ABD nin tutumu ve bulacağın borç toplamı kısa süre için düşürür, etkili olan da bugün için bu.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 16:34
02

Birikim Tecrube - Ayın 15 i gelirken hafif yukarı milletin maaşını hesap ederek 15ile 18 i arası döviz ve hisseleri oynatıyorlar yukarı millete aldırıp ayın 1 i ile 14 e kadar düşürüyorlar maaş alana kadar sıkışan insan zararına satsın diye bunlar soygun için herşeyi hesap ediyorlar.Bu milleti soymaya alışmış işi gücü şerefsizlik olan paraya ihtiyacı olmadığı halde bu sistemi kurgulayip işleten patron siyasi bankalar yatırım şirketleri ve bunun işbirlikçi devlet yönetimi bunlara dünya er geç dar edilecek.Bu soygun düzeneği emin olun her pisliği yapanların her şerrin perde arkası olanlar.Şebeke burada..Borsa araştırılacak son yirmi yıl ve bunlara akla gelmeyecek ettiklerinin bedeli odetilecek ülke millet hatta bütün dünya bu şebeke dagilinca huzura kavuşmaya başlayacak çünkü bu şebeke dünyadaki her pisliği çevirenlere uzanan şebeke

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 16:04
01

Birikim Tecrube - Dolar Kuru yukselmez çünkü alıştıra alıştıra oldurmeden seni sömürerek siyaset patronlar küresel sermaye ile işbirliği ile soyuyorlar adreste borsada soyan şebeke.Dolari buralardan millete veriyorlar banka hisselerini topluyorlar bankalar 1 yıl içinde en az iki katına çıkacak diye düşünüyorum yani dip hisseleri ralli yaptıracaklar millet bezip dipten satacak bunlar yukarı götürüp herşey güllük gulistanlik gösterilip olumlu psikolojik hava estirilerek banka hisselerini Telekom turksel ekgyo metro tektu polho Galatasaray fener trabzonspor ihlas ihyay ieyho cemaş vb..dip hisseleri yukarı götürüp millete verecekler tepeden yukarı götürünce Bloomberg mynet vb herşeyi güzel gösterip milleti alma.psikolojine sokacak yayınlarla hisseleri tepeden millete kakalayacaklar dolar tabiki 7.20 ile 9 TL arasında dolanacak artık en az üç yıl dolar altın uçmaz sıra borsadaki dip hisseleri yukarı götürüp millete kakalamak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Ağustos 15:10