Dolar yatırımcısı dikkat! Dolar kuru için 'mehter takımı gibi' uyarısı

Merkez Bankası yarınki toplantısında faiz kararını ilan edecek. Piyasalar ve dolar yatırımcıları karara kilitlendi. Teknik analiz uzmanı dolar kuru için, "Dolar, mehter takımı gibi" diyerek uyardı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ağustos ayı toplantısında faiz kararını verecek. Merkez Bankası faiz kararını yarın PPK toplantısı sonrası verecek. Piyasalar MB’nin ne yönde karar alacağını merak ediyor. Peki, dolar ne olacak? Karar sonrası dolar kuru nasıl bir pozisyon alacak? Kıdemli Analist, Youtube kanalında “Dolar mehter takımı gibi yatırımcı ne yapmalı?” başlıklı teknik analiz videosunda dolar kuru için ciddi uyarılarda bulunuldu. Bankacılık dünyanısının büyüklerinden biri olan Credit Suisse, TCMB’nın yarın faiz indirimi sinyali vermesi halinde doların 8.80'i test edeceği öngörüsünde bulundu.

MB FAİZ İNDİRİRSE DOLAR KURU ELDE PATLAR

MB’nin olası faiz indirimi sonrası dolar kuru için beklenen seviyeyi veren Kıdemli Analist, “Merkez Bankası’ndan bir sürpriz geleceğini düşünmüyorum. Aksi takdirde bu noktada yapılacak olan bir faiz indirimi. Bariz elde patlayacak ve kur tarafında otomatik olarak 9 liranın üzerinde 9,5 liraya doğru, çok hızlı bir atağın çok kısa bir sürede geleceğini zaten tahmin edebiliyoruz.” dedi.

TEKNİK ANLAMDA DOLAR KURUNDA 8,50'NİN ALTINA DİKKAT

Teknik analiz uzman Kıdemli Analist, “Geri çekilmeler konusunda dikkatli olalım ancak toplantı öncesi bir sinyal sızmadığı sürece 8,50'nin altına teknik anlamda bir hareket gelmeyecek gibi duruyor. Zaten bugün itibariyle değerlendirdiğimizde yarından sonra bu işin artık çok fazla tartışılacak bir yanı kalmadığını düşünüyorum.” diye konuştu.

DOLARDA DÜŞÜŞ HATTI BOZULDU

Dolar kurunda kısa vadedeki düşüş hattının bozulduğuna dikkat çeken teknik analiz uzmanı, “Şuan için takip edeceğimiz rakam yine 8,50 seviyesi 8,56 lira kadar geri çekildik. Bu noktalarda dikkatli olursak iyi olur.” yorumunda bulundu.

DOLAR KURU İÇİN 'MEHTER TAKIMI GİBİ' UYARISI

Teknik analiz uzmanu “Kıdemli Analist” kanalında yapılan dolar kuru yorumu şöyle:

Altın tarafında iş tamam. Şimdi sıra kur tarafında mı? Bugünkü geri çekilme ne anlam ifade ediyor? Kısa vadede halen sürdürülebilir bir yükseliş mümkün mü? Ve perşembe günü bizleri neler bekleyecek? Bunların hepsini değerlendireceğiz. 8,61 bandında şuan saat 21.15 itibarıyla Dolar/TL'de 1 fiyatlama var. Kısa vadede geri çekilmeler konusunda uyarmıştım. 8,55 bantlarına kadar dikkat etmenizde fayda var. Bölgenin altı rahatlama açısından daha sağlıklı diye belirtmiştik. 8,56’larda tutundu. Tabii Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz enflasyon açıklamaları sonrasında kurda gergin duruşunu devam ettiriyor doğal olarak. Ancak özellikle saat bazıları gelecek olduğumuzda Dolar/TL'deki yükseliş açısının bozulacağını dile getirmiştim. Çok fazla yukarı yönde bir hareketi daha destekleyecek bir kur görüntüsü yok diye de üstüne eklemiştik ve gördüğünüz gibi burada da yükseliş trendi bozuldu.

8,55 bandı daha önceki en son bariz belirgin olan satıcıların olduğu noktaydı. Bu seviye kırıldıktan sonra yukarı yönlü ivme hızlandı. Şimdi burası destek oldu. O yüzden bu noktaya dikkat edicez bölgenin altına gelebilmemiz için yardımcı araçlarımız bize müsaade ediyor. Buna bakalım. 4 saati pazarda satış sinyali gerçekleşmiş ama çok kuvvetli bir satış sinyali mi? Hayır, bu noktaya dikkat edelim. 8,55 üzerinde kalıcılık tekrardan 8,70 8,80 bandının zorlaştırabilir ama beklemiyorum.

Merkez Bankası’ndan bir sürpriz geleceğini düşünmüyorum. Aksi takdirde bu noktada yapılacak olan bir faiz indirimi. Bariz elde patlayacak ve kur tarafında otomatik olarak 9 liranın üzerinde 9,5 liraya doğru, çok hızlı bir atağın çok kısa bir sürede geleceğini zaten tahmin edebiliyoruz. O yüzden Merkez Bankası bir  ters köşe yapar. Aksine 1,50 100 baz puan şeklinde bir faiz artırımı yapar ise burada işte o zaman kur tarafında tadından yenmez. Çok aşırı sert, geri çekilmeler sahne olabiliriz.

Peki Merkez Bankası böyle bir sürpriz yapabilir mi? Yapabilir. Sonuçta piyasa babamızın malı değil. Bizler Merkez Bankası çalışanı da değiliz. O yüzden her an herşeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Bunun içinde bizlerin alması gereken önlem de her zaman için stop koymaktır. Stoksuz işlem yapmanın bedeli ağır olur arkadaşlar bunu hatırlatayım. Daha önceki destek noktamız kırılmıştı ve bölgenin üzerine tekrardan kırdık. 8,50 bana göre yeniden stop seviyesi. Bu defa 8,50 kırılması demek. Bunun dönüşü olmaz. Gözümüzü 8 liranın altında açarız diye düşünüyorum. Tabi perşembe günü toplantı yakından takip edeceğiz Merkez Bankası faizleri sabit bıraksa bile önümüzdeki aylara ilişkin vereceği mesajlar, daha doğrusu şahin mi duracak, güvercin mi duracak ve metinde değişiklikler yapılacak mı? Piyasa bunları takip edecek ve bizde tabiki otomatik olarak bunlara odaklanmış durumdayız. Ancak şahin duruşun yanında birde böyle küçük bir faiz artırımı gibi bir durum söz konusu olur ve faiz enflasyonu tekrardan bir tık üzerine çıkarsa o zaman kur tarafında çok sert geri çekilme görebiliriz. Ben kur tarafında geri çekilme konusunda nedense biraz daha iyimserim arkadaşlar. Çünkü yardımcı araçlarımızın bize verdiği teknik göstergelere baktığımızda şuan yükseliş adına çok pozitif bir bölgede olduğunu ben zaten düşünmüyorum.

Özellikle yukarı doğru fiyatlamalarda teknik anlamda takip edilebilecek. Seviye 8,80 bölgesi bölge aşılmadığı sürece teknik anlamda yükseliş söz konusu olmayacaktır. İlk etapta 8,80 denemesi dahi gelse yani bölgeyi kesin kıracak gözüyle bakıyor olsak bile daha önceki 8,80 seviyesindeki satıcı gruplarının tekrardan bu noktaya geleceğini ve fiyatı tekrardan aşağı doğru çekebilme eğilimini unutmamakta fayda var. Burası öyle kolay kolay kırılacak bölge değil önemli bir direnç noktası. Önemli satıcıların olduğu nokta. Evet, kısa vadedeki düşüş hattımız bozuldu. Şuan için takip edeceğimiz rakam yine 8,50 seviyesi 8,56 lira kadar geri çekildik. Bu noktalarda dikkatli olursak iyi olur. Şimdi daha kısa zaman dilimine geldiğimizde ise bir saatlik bazda da yine Dolar/TL'nin yükseliş trendinin bozulduğunu buralarda da görebiliyoruz. Trend bozulduğunda kısa vadeli bir yükseliş hareketi beklemek biraz mantıksız olur ve bir saatlik bazda da halen geçerli bir şekilde düşüşü destekleyen bir grafik var. Özellikle bir saatlik bazda baktığımızda Dolar/TL'nin grafiğine bomentum iyice düşmüş yani fiyat 8,60 8,65 bandında tıkanmış. Bu da şunu bize söyler. Geri çekilmeler konusunda dikkatli olalım ancak toplantı öncesi bir sinyal sızmadığı sürece 8,50 nin altına teknik anlamda bir hareket gelmeyecek gibi duruyor. Zaten bugün itibariyle değerlendirdiğimizde salı yarından sonra bu işin artık çok fazla tartışılacak bir yanı kalmadığını düşünüyorum.

Keşke sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı öncesi bu denli bir açıklama yapmasaydı da piyasa bu şekilde gelmeseydi ama tabiki devlet yöneticilerinin devlet büyüklerinin illaki bir bildiği vardır. Herhalde kur tarafına baktığımızda yine 15 dakikalık grafiklerde momentumun düştüğünü görebiliyoruz. 4 saat pazardaki satış sinyalinden zaten bahsettik. Bozulan trendlerden bahsettiğim günlükte momentum çok yüksek olmadığını yine dile getirdik.

Haftalık bazdaki sat sinyalinde devam etti. Umarım arkadaşlar göre biliyorsunuzdur. Bu noktalarda dikkatli olalım. Kur zaten çok yüksek seviyelerde. Bu seviyeden yeni bir zirve 8,85 8,90 gibi bir rakama odaklanırsanız ne bileyim yani yüzdelik fazla iyi değerlendirme yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde zor bir sürece kendinizi hazırlayabilirsiniz. Çünkü aşağı tarafta çok ciddi bir boşluk var.

Bu boşlukta artık kendinize elinizdeki dövizde bir yer mi ararsınız orasını da bilemem ama genel olarak baktığımızda kur tarafındaki halen yükseliş trendinin geçerli olduğunu görebiliyoruz. 8,5 altında dikkatli olmamız gerektiğini umarım herkes biliyordur. Hatta bu rakamın bu hafta itibarıyla biraz daha yukarı çekecek olduğumuzda 8,52 8,53’ler olarak da karşımızda duruyor. Şimdi Türk Lirasının dolar karşısında görüntüde kısaca bir bakalım ve bu noktaydı, değerlendirelim baktığımızda.

Günlük bazda türk lirasının dolar karşısındaki örüntü bence pozitif. Çünkü 0 bölgesinin üzerine yerleşen bir madde var. Bu aslında iyi bir görüntü diye düşünüyorum. Buradaki sıkışmaya iyi odaklandık. Kur tarafındaki bence bir miktar daha pozitif türk lirası ön pozisyonda duruyor. Yine 4 saatlik bazıları geldiğimizde türk lirasının artık değer kaybının yerini teknik anlamda tepki yükselişlerini bırakacağını unutmamakta fayda var. Düşeni kırmış bir TL var ve yardımcı araçlarımızda yine 4 saatlik bazda dipten al sinyali onaylıyor. O yüzden bu noktalara dikkat edersek iyi olur. Kısa vadede. Çünkü bildiğiniz gibi küçük ve orta ölçekteki yatırımcının panik algısı çok yüksek oluyor. Hal böyle olunca da tabiki ister istemez panik alım panik satışlarla ve tabii makas taraflara açılıyor. Vergileri vs. Bunların hepside hesap ettiğinizde. Astarı yüzünden pahalıya gelen bir durumda söz konusu olabiliyor. Haftalık bazda türk lirasının dolar karşısında görüntüsüne baktığımızda dipte çok aman aman böyle işte kesin burdan yukarı doğru artık türk lirası çok özel bir ralli ye girecek çok önemli bir hale gelecek diyemeyiz ama türk lirasındaki düşen diplere haftalık bazda değerlendirme yapacak olduğumuzda burada göstergelerindeki yükselen dip seviyeleri ve aşırı satış bölgelerinden uzaklaşması. Türk Lirası'nın orta vadede biraz daha iyimser görüntüsünün bana göre onaylı. Şimdi ben böyle söyledim diye türk lirası böyle değerlemeye yönelik teknik anlamda müsait dedikçe elinde döviz olan elinde gram altın olan kardeşlerimiz bizi tepki gösteriyor. Bakın arkadaşlar şunu unutmayacaksınız, bu piyasa hiç kimsenin babasının malı değil, o yüzden yani sürekli olarak yükselmesini beklemek bir döviz kurunun bir altın kurunun sürekli olarak yükselmesini beklemek. Doğru değil, o yüzden teknik anlamda geri çekilme konusunda ben bir kardeşiniz olarak sizi yine uyarmış olayım. Dikkatli olun önemli. Bir para toplantısı bu hafta çok buluşmakta fayda var. Perşembe günü bildiğiniz gibi önemli. O yüzden herkes bence aklını başına alsın.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadelerin yorumcusunun kendi görüşlerin bağlar. Haber, yönlendirme veya yatırım tavsiyesi amacı gütmez.

11 Ağu 2021 - 14:50 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?