Gram altın: Altın fiyatları için ters köşe olmayın uyarısı! Telafisi yok

Altın fiyatları yeni haftaya sert bir düşüşle başladı. 30 lira birden düşen gram altın fiyatı yatırımcıları tedirgin ederken teknik analiz uzmanları da altın fiyatı ve gram altın fiyatları için uyardı

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Altın fiyatları ile ilgili yatırım tavsiyesi olmadan teknik analizler yapan Kıdemli Analist Youtube kanalı, altın yatırımcısı için uyarılarda bulundu. "Altın fiyatlarında ters köşe olmayın. Telafisi yok" uyarısında bulunan Kıdemli Analist, gram altın ve ONS altın bazında fiyatların aşağı çakıldığına dikkat çeken analist bu durumun sürpriz olmadığını söyledi. 

GÜÇLÜ DOLAR VURGUSUNUN YAPILMASI...

“Altın resmen ipin ucunda yürüyor” diyen Kıdemli Analist, “Bu trend bozulursa bu trendin bozulma eğilimi çok yüksek ve dolar endeksinin toparlanması aynı zamanda güçlü dolar vurgusunun yapılması ve diğer taraftan FED'in bastığı dolarları birde geri toplayacağını hesap ettiğimizde tabiki güçlü faiz olmak zorunda. Yani paranın anavatanında daha değerli olması gerekiyor ki bu parayı toplayabilirsin. Tabi bunun karşısında dayanabilecek birde ons altın maalesef ben göremiyorum.” dedi.

GRAM ALTIN İÇİN BEKLENTİLERİN ÖNÜNDE TUTULMASI YANLIŞ

Dolar kuruna bakarak gram altın beklentilerinin önde tutulmasının yanlış olduğunu savunan analist, “Hem günlük hem haftalık ta altının tepe seviyeleri düşüyor ve dip seviyeleri de düşüyor. Bu da düşüş yönünde daha istikrarlı bir altın var kısa vadede 500 lira önemli 500 liranın üzerinde teknik anlamda kapanışlar görülmediği sürece hatta bu rakam benim için net bir rakamdır. 500 505 aralığı önemli bölge, kırılmadığı sürece yukarı yönde bir 530 540 denemesini alamayız. Çünkü gidişat aşağı yönde daha kuvvetli daha baskın duruyor.” yorumunda bulundu.

DOLAR KURUNDA 10,5 SEVİYELERİNE DOĞRU TAKİP EDERİZ

Dolar kuru için de konuşan Kıdemli Analist, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz, enflasyon açıklamalarının haftaya damgasını vurduğu ve dolar kurunda yeniden 8,60 üzerine çıkıldığını belirtti. Analist, “Merkez Bankası'nın bu ay bir faiz indirimine gitmesi durumunda Dolar/TL'de 10,5  seviyelere doğru teknik anlamda hareketlerini maalesef takip ederiz. Bu bağlamda da dikkatli olmakta fayda var.” uyarısında bulundu.

Kıdemli Analist, Youtube kanalında yapılan altın, dolar ve enflasyon yorumu şöyle:

“Hem ONS bazında hem gram bazında altında kısa vadedeki beklentilerimizin aşağı yönlü olduğunu, orta ve uzun vade için dikkat edilmesi gereken seviyenin yatırım tavsiyesi olmadan 1750 dolar seviyesi olduğunu dile getirmiştik. Bu beklentimiz halen geçerliliğini koruyor. Önemli bir destek noktası üzerinde haftalık kapanışına geldi. Yeni hafta açılışı bölgenin altında gelme ihtimali çok yüksek. Bu noktalarda tabiki değerlendirmelerimizi yapacağız. Teknik verileri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Zaten tavsiye niteliği taşımamaktadır. Eğitim amaçlıdır. Kimse kendine günah keçisi aramasın.

ALTIN FİYATLARI RESMEN İPİN UCUNDA YÜRÜYOR

Ben altındaki zayıflamanın kısa vadedeki tepki yükselişleri sonrasında devam edeceğinin tarafındayım. Ortalama değerlerimizdeki ciddi anlamda sıkışma ve cuma itibariyle takip ettiğimiz tarım dışı istihdam verilerinin güçlü gelmesi ile birlikte dolar endeksi toparlandı. Altında resmen saatlik bazda mermi gibi. Hem gram bazında hemde ons bazında aşağıya çakıldı. Bu bizim için sürpriz değildi. Şimdi haftalık bazda ons altını, teknik görüntüsünü incelediğimizde momentumun giderek düştüğünü sat sinyali kuvvetlendiğini görebiliyoruz. Tabi burada kısa vadede oluşan formasyonlar vs. bunların hepsini inceledik. Yine detaylı bir şekilde yatırım tavsiyesi olmadan kısaca gözden geçirdikten sonra. Bunların da teknik anlamı zaten hedeflerini kabaca belirliyoruz. Bizim düşüş formasyonu aşağı yönde bunun kırılmasını bekliyoruz. İlk etapta 1680’ler fiyatlaması sonrasında da ana çanağın fiyatlaması aşağıda almamız bizler adına sürpriz olmayacak ve bu noktalarda yine alıcı grupların olduğunu umarım görebiliyorsunuz. En önemlisi haftalık ve aylık bazda 1260 dolar seviyesinden başlayan yükseliş trendi. Bu noktaya yeniden geldik, dayandık ve baktığımızda ortalama değerlerimizi kaldırdığımızda altın resmen ipin ucunda yürüyor. Bu trend bozulursa bu trendin bozulma eğilimi çok yüksek ve dolar endeksinin toparlanması aynı zamanda güçlü dolar vurgusunun yapılması ve diğer taraftan FED'in bastığı dolarları birde geri toplayacağını hesap ettiğimizde tabiki güçlü faiz olmak zorunda. Yani paranın anavatanında daha değerli olması gerekiyor ki bu parayı toplayabilirsin. Tabi bunun karşısında dayanabilecek birde ons altın maalesef ben göremiyorum.

ALTININ GİDİŞATINI SAĞLIKLI BULMUYORUM

Bu süreç kademeli bir şekilde fiyatlanmaya başladı. Şuan 1750 dolar seviyesi kabaca aslında bırakan 1510 dolar daha yukarı ama biz buna 1750 dolar seviyesi diyoruz. Bölgenin altı çok sıkıntılı sürece gebe orta ve uzun vadede altının toparlanmasına bu noktada ben beklemem. Çünkü geçmiş yıllara baktığımızda geçmiş grafikler baz aldığımızda ons altının detaylı şekilde incelemelerini yaptığımız da görüldüğü gibi toparlanması çok hayli zaman almış durumda ve yaklaşık olarak 2,5 - 3 yıllık bir süreçten sonra yataya bağlayıp toplamda 4-5 yıla yayıp sonrasında bir ralli başlatmış. O yüzden dikkatli olalım. Bu kadar uzun sürecek mi bu düşüş dalgası? Bunu  zaman gösterecek. O günün şartlarına göre değerlendireceğiz. Haber akışlarına göre değerlendireceğiz ama şu andaki ben gidişini sağlıklı bulmuyorum. Aylık bazdaki görüntüsüne geldiğimizde aylık da yine aynı görüntü şu. Destek noktasını zaten görebiliyorsunuz. Yani kırmızı mum artık dayandı. Aylıkta da sat sinyalinin ne kadar kuvvetli olduğunu umarım görebiliyorsunuzdur ve göstergelerindeki tepe seviyelerinin düştüğünü de ve aynı zamanda fiyat grafiğinde tepe seviyelerinin düştüğünü, her yeni hafta, her yeni ay çok ciddi derecede bir satıcı mumun gündeme geldiğini ve grafiklerde oluştuğunu da bizler takip ediyoruz.

KURA BAKARAK GRAM ALTIN BEKLENTİLERİNİ ÖNDE TUTMAK YANLIŞ

Gelelim gram altına. Gram altın özellikle kur destekli bir rallinin yaşanacağını bekleyenler vardı. Ben buranın yaşanacağını düşünmüyorum demiştim. Dikkatli olalım. Özellikle hem ons destekli hem kur destek geri çekilmelerde gram altın tutulması zor duruyor dedik ve 490 altında da haftalık kapanışını yaptı. Şimdi altındaki yükseliş trendi 400 liradan, 530 lira bandına giderken her şey güllük gülistanlık. Her şey çok güzeldi. Burada herkes bir algıya yenik düştü ve biz dedik 520 525 liranın kırılması ile birlikte trend bozulursa çok dikkat etmek gerekiyor. Sert düşeriz, sert tepki yükselişi veririz. Bu noktalarda kendimizi çok ama çok iyi korumak zorundayız dedik. Şimdi altının kabaca düşüş grafiğine baktığımızda ve dalgalanma şeklinde çizdiğimiz 530 liradan birinci dalgası 485 lira yapmış görünüyor, ikinci düzeltme dalgasını 510 lira seviyelerine, şuan üçüncü aşağı yönlü düzeltme dalgasında 465 lira seviyelerine doğru yapması beklenir. Bu seviyelerden sonra yeniden bir tepki yükselişi. Çünkü burası kuvvetli bir alıcı nokta ve burada yine 490 doları test ettikten sonra aşağı yönlü dalga hız kazanacak diye düşünüyorum. Kabaca bakıldığında şu anki teori işliyor. Biz zaten bu senaryoyu çizmiştik ve yardımcı araçlarımızın desteğiyle bunları öngörmüştük. Tabii burada sadece kura bakarak gram altındaki beklentileri ön planda tutmak çok yanlış. Bunu örneğin cuma günü zaten altın yatırımcısı yaşadı ve çok ciddi şekilde zarar gördü bu aslında beklenen bir şeydi. Yani bizim beklediğimiz bir durumdu. O yüzden bize sürpriz olmadı.

Şimdi altında birde alt bantta çalışması gereken bir fiyat aralığı var. Bu seviyeye yine dikkat edeceğiz. Bu noktalar önemli ve özellikle kapanış grafiklerine göre geldiğimizde altındaki gidişatın iyi olmadığını görebiliyoruz. Çünkü kapanışa göre hem günlük hem haftalık ta altının tepe seviyeleri düşüyor ve dip seviyeleri de düşüyor. Bu da düşüş yönünde daha istikrarlı bir altın var kısa vadede 500 lira önemli 500 liranın üzerinde teknik anlamda kapanışlar görülmediği sürece hatta bu rakam benim için net bir rakamdır. 500 505 aralığı önemli bölge, kırılmadığı sürece yukarı yönde bir 530 540 denemesini alamayız. Çünkü gidişat aşağı yönde daha kuvvetli daha baskın duruyor.

DOLAR KURU TARAFINDA GİDİŞ SAĞLIKLI DEĞİL

Özellikle yine geçtiğimiz hafta itibarıyla kur tarafında değerlendirecek olduğumuzda sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haftaya damgasını vurdu ve faiz enflasyon açıklamaları sonrasında kurda yeniden 8,60 üzerine yerleştik ama bu zaten bakıldığında fiyatlama dengesini bozmuş durumda değil. Belli bir bant aralığında zaten Dolar/TL dalgalanıyordu. Özellikle 8,30 bandındaki alıcı grubuna bir temas gerçekleşti. Aslında teknik ve temel analiz bir anda çalışıyor. Yani teknik çalışacaksa bunu destekleyecek bir haber akışı olmak zorunda ve bu da bir şekilde zaten geliyor ve büyük piyasa oyuncuları belli ki iyi tahminler yapıyor, iyi beklentilere sahipler ve muhtemelen bilmiyorum da içerden haber akışına sahipler ya da bir bilgi sızıyor mu ki bu denli teknik ve temel uyuşuyor. Tabi bunların hepsi tartışmaya açık ama bizim gördüğümüz hem teknik hem temelin iyi bir şekilde bağdaşıp iyi bir birliktelik çalıştığını görebiliyoruz. Ben kur tarafında da bu gidişin çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Çünkü çok dik bir yükseliş açısı var. Bu dik yükseliş açısında elini döviz bulunduranların çok dikkatli olması gerekiyor. 8,61 bandında haftayı kapatan kur da kabaca 8,60’ların altındaki hareketlerde bir boşluk söz konusu olacaktır. Yani bu tren bozulduğu takdirde kurun girişi de aşağı yönlü sert açıklama 8,60’ın üzerinde kalıcılıklar devam ettiği takdirde ilk etapta 8,72 onun üzerinde son ana direncimiz 8,80 bölgenin üzerinde bir direnç veremiyoruz.

MB’NİN FAİZ İNDİRİRSE DOLAR KURU 10,5 SEVİYELERİNE GİDER

Teknik anlamda bakıldığında çünkü bölgenin üstü boş tarih seviyeler ama hem aylık hem haftalık teknik anlamda bir değerlendirme yapılacak olduğunda da tabiki figo araçlarını burada gündemde tutuyor. Bariz en belirgin olan tepe ve dip seviyeleri baz aldığımızda 8.50 aylık fazla kapanışın üzerinde geçtiğimiz ay 8.50 nin altında kapanış geldi. O yüzden biz dikkat edeceğiz dedik 7,20’lere kadar. Ama yukarıda da olası gerginlikler de olası olumsuz haber akışlarında, bu ne olabilir Merkez Bankası'nın bu ay bir faiz indirimine gitmesi durumunda Dolar/TL'de 10,5  seviyelere doğru teknik anlamda hareketlerini maalesef takip ederiz. Bu bağlamda da dikkatli olmakta fayda var. Teknik ortada umarım her şey daha net bir şekilde görebiliyorsunuzdur ve yine söylüyorum, yatırım tavsiyesi kesinlikle değil, eğitim amaçlı paylaşımlar.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadelerin yorumcunun kendi görüşlerini yansıtır. Haber, yatırım tavsiyesi veya yönlendirmesi amacı taşımaz.

# ALTIN FİYATLARI İLE İLİŞKİLİ:

09 Ağu 2021 - 16:30 - Gündem

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?