Dolarda rüzgar tersten esecek! Dolar kuru için plan değiştiren tahmin

Dolar/TL yeni güne başladı. Haftasonu tatili olmasına rağmen dolar kuru işlem görüyor. Teknik analiz uzmanından dolar kuru için plan değiştiren tahmin geldi. Peki, dolar kuru ağustos ayında ne olur?

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Dolar kuru üzerinden çekilmeler devam ederken teknik analiz uzmanları, ekonomistler dolar fiyatı noktasında değerlendirmelerine devam ediyor. Kıdemli Analist kanalında dolar kuru için, “Rüzgâr tersten esecek.” yorumu yapılması dikkat çekti. Peki, dolar kuru ağustos ayında ne olur?

Dolar/TL ile birlikte Türk lirasının kısa vadedeki değer kazanımının kabul edilmesi gerektiğini söylenen Kıdemli Analist kanalında, temmuz ayı dolar kuru analizi başta olmak üzere ağustos ayında dolar kurunda yaşanması olası hareketler yorumlandı.

DOLAR KURU AĞUSTOS AYINDA NE OLUR?

Dolar fiyatı noktasında ağustos ayı boyunca geri çekilmenin olacağı savunan analist, “Hiçbir enstrüman ne sürekli olarak düşer ne de sürekli olarak yükselir. Böyle bir dünya zaten yok ama kura baktığımızda kurun beli kırıldı.” dedi. Dolar fiyatı için yaşanan bu durumun, gram altın tarafında da yaşanacağı söylenen teknik analizde, “Orada 490 lira hattına dikkat edeceğiz.” yorumu yapıldı.

ELİNDE DOLAR OLANLAR İÇİN O ZAMAN İŞLER SARPA SARAR

Dolar kurunda 7,70-7,80’lere hatta 7,5 seviyelerine doğru teknik anlamda geri öngörülmesi yaklaşık olarak 1-2 aylık süre içerisinde kurun kademeli olarak geri çekileceği anlamını taşıyor. Bu daralımda 2018 yılından bu yana Dolar/TL’nin yükselen üçgen hareketi yukarı kırılırsa ne olur? Yeni bir kur şoku gelir. 10 lira falan kuru zaten durduramayız. Dürüst olmak gerekirse. Aşağı yönlü kırılırsa 7,5 en az 2 yıl yatayda zamana oynar. Tabii kısmı şu şekilde bir kırılma gelirse teknik anlamda artık göreceğiz ve elinde dolar olanlar için o zaman işler sarpa saracak.” denildi.

DOLAR/TL KURU DEĞERLENDİRMESİ

“Dolar/TL haftalık ve aylık kapanışını 8,43 seviyesinden yaptı. Bu seviye bizim için yeterli. İstediğimiz Temmuz ayı kapanışını aldık. Beklentilerimiz Dolar/TL’de aşağı yönlü idi Temmuz ayına dikkat dedik Ağustos daha da sakin geçecek ve aşağıya hareketlerini devam ettireceğini zaten bekliyorduk. Önemli bir destek bölgesi 8,50 artırılmasıyla birlikte son buldu. Günlük bazda artık iyiden iyiye zayıfladığını ve fiyat grafiğinde göstergelerde negatif uyumsuzluk vardı. Göstergelerimizde düşen tepeler, fiyat grafiğinde yükselen tepeler bu bize bir düşüş sinyali demiştik. Bunun dönüşü aşağı yönlü dönüş çok can yakar demiştik. Ve negatif uyumsuzluk 8,50’nin üzerinde sonuç vermişken acizane uyarmıştım.

TL’NİN KISA VADEDEKİ DEĞER KAZANIMINI KABUL EDELİM

Şimdi aşağıdan gelen ana yükseliş trendini kontrol ettiğimizde burada da bölgenin altında fiyat hareketimiz ve kapanışının geldiğini görebiliyoruz. O yüzden ağustos ayına negatif başlayacak olan, Dolar/TL ile birlikte Türk lirasının kısa vadedeki değer kazanımını artık bu noktada kabul etmemiz gerekiyor. Önemli destek bölgelerini kırdık. 8,40 seviyesini geçtiğimiz cuma günü itibarıyla kırdık, 8,38’lerden dönüşünü aldı ama önemli olan yükseliş trendinin bozulup bozulmadığı idi, desteklerin kırılıp kırılmadığıydı ve istediğimiz sonucu burada aldık. Beklediğimiz zaten buydu, bizleri yanıltmadı. Haftalar öncesinden de siz kıymetli dostlarımı bu durum için uyarmıştım.

FAİZ ARTIRMAK BİR ÇÖZÜM DEĞİLDİR

Haftalık bazda görüntümüzü incelediğimizde değişen bir şey yok. Tepeden dönüşte geri çekilmelerin ne kadar sert olduğunu umarım daha önceki grafiklerde takip ediyorsunuzdur. Hem kısa vadede hem de ana yükseliş trendlerinin bozulduğunda ve başımıza gelenleri zaten görmüştük. Şimdi burada da aynı süreç ve aynı görüntüyü takip ediyoruz. Umarım hepimiz için hayırlısı olur ve dikkatlice baktığımızda da çok önemli bir kritik noktadan kırılma geldi. Piyasa tarafında şu söyleniyor, ben bunlara katılmıyorum. Merkez Bankası, faiz artırma üzerinde baskı oluştu. Artıracak vs. Hayır, arkadaşlar faiz artırmak çözüm değildir. Özellikle yükselen enflasyona rağmen sürekli olarak faiz artırdığında bu da bir çözüm değil. O yüzden kısa vadede ne bir faiz artırımının ne de bir faiz indirimini beklemiyorum. Ben ve piyasada normalleşme en azından saymış olduğumuz 3 başlıkta neydi bunlar? IMF’den gelecek olan para Çin’den gelen para ve turizm desteği yani turizme açılmasıyla birlikte kısmen çok güçlü olmasa bir döviz girişi söz konusu ve bunların hepsi kısa vadede bakıldığında özellikle kurdaki zayıflamaya işaret zaten şu anda kuru destekleyecek önemli bir gerginlik yok.

DOLARDA GERİ ÇEKİLME DEVAM EDECEK Mİ?

Fiyat tepedeyken birçok sözde analiz, birçok sözde ekonomist gibi uçacak, kaçacak, patlayacak, çatlayacak, demedik, düşecek dedik, düşmesi gerekiyor. Teknik analiz bunu öngörüyor dedik ve beklediğimiz gibi de oldu. Çok şükür o yüzden daha dikkatli olursak bu süreçte iyi olur. Ben hepinizi inanın koruma içgüdüsüyle hareket ediyorum.

Dolar/TL’de Ağustos ayı boyunca geri çekilmenin devam edeceğini düşünüyorum. Tepki yükselişleri illaki olacak. Çünkü hiçbir enstrüman ne sürekli olarak düşer ne de sürekli olarak yükselir. Böyle bir dünya zaten yok ama kura baktığımızda kurun beli kırıldı.

GRAM ALTINDA 490 LİRA HATTINA DİKKAT EDECEĞİZ

Aynı görüntüyü gram altında yaşayacağız. Yani kur destekli nasıl yukarı gidiyorsa kur destekli aşağı yönlü geri dönüşünü devam ettirecek. Orada 490 lira hattına dikkat edeceğiz ama onun için özel detaylı bir video çekeceğiz hem ons bazında hem de dolar endeksinin inceleyerek bir analiz yapacağız.

YENİ BİR KUR ŞOKU GELİRSE DURDURAMAYIZ

Kur tarafına baktığımızda aylık bazda tepeden dönüşüm henüz yeni başladığını ve beşli dalga teorisinin tamamlandığında bu noktada artık düşünebiliriz. Gelen Temmuz ayı kapanışı ile birlikte ve zaten göreceli güç endeksi ne baktığımızda tepe seviyelerinin düşüşünü görebiliyorsunuz. Fiyat grafiği ile arasında aylık bazda bir uyumsuzluk var, bu da negatif uyumsuzluk.

Kurdaki genel görüntü şu anda tepeden dönüşü ve aşağıda 7,70-7,80’lere hatta 7,5 seviyelerine doğru teknik anlamda geri çekilmenin öngörülmesi yaklaşık olarak 1-2 aylık süre içerisinde kurun kademeli olarak geri çekileceği anlamını taşıyor. Bu daralımda 2018 yılından bu yana Dolar/TL’nin yükselen üçgen hareketi yukarı kırılırsa ne olur? Yeni bir kur şoku gelir. 10 lira falan kuru zaten durduramayız. Dürüst olmak gerekirse. Aşağı yönlü kırılırsa 7,5 en az 2 yıl yatayda zamana oynar. Tabii kısmı şu şekilde bir kırılma gelirse teknik anlamda artık göreceğiz ve elinde dolar olanlar için o zaman işler sarpa saracak.

BUNDAN KAÇIŞ YOK

Sürekli olarak yükseliş beklentisi ile hâkim olmak gerekiyor. Sıcak paraya ihtiyacımız var. Bunu biliyoruz. Bu para işte turizm desteğiyle olabilir. Piyasada çok fena al yürütülüyor. Bununla alakalı. O yüzden sürü psikolojisiyle hareket etmekte fayda var diye düşünüyorum. Birde kısa vadede analiz bekleyenler var. İllaki bunun da farkındayım içinde değinelim. Kura 4 saatlik bazda baktığımızda burada boynum büküldü. Zaten görebiliyorsunuz kısa vadede yukarı yönlü bir beklenti içinde olmak gerekiyor ise tek bir şart var 8,58 8,60 seviyesinin pazartesi itibariyle kırılması gerekiyor. Kırılmadığı sürece ne olur? Kırılmadığı sürece ilk etapta saatlik olarak 8,27’ler onun da altında 8,15’ler 8 lira gibi geri çekilmelerin devam edecek. Ama çok uzun zamandır söylüyorum, gram altında söylüyorum, 7,70- 7,20 aralığı, bu bölgeye dikkat edin. Bu bölge fiyatlanacak yani bundan kaçış yok. Bir fiyat boşluğu varsa o fiyat boşluğu ilk gerginlikte ilk olumlu haber akışında çalışacaktır ve teknik analiz zaten bunu destekliyor. 4 saatlik bazda da kur aşırı satış bölgesine zaten yerleşti. Kısa vadede bir toparlanma beklemiyorum 8,60’ın üzerine zaten hareketin gelmesi söz konusu bile değil. Şu an görüntüye göre düşüş açısı çok makul. Onun için Ağustos ayında çok ama çok dikkatli olmaya davet ediyorum. TL'nin bir miktar tepki yükselişini değer kazanımının kabullenmekte fayda var diye düşünüyorum.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadeler, teknik analiz uzmanının görüşlerini yansıtır. Yatırım tavsiyesi ve yönlendirmesi değildir.

# DOLAR KURU İLE İLİŞKİLİ:

01 Ağu 2021 - 11:03 - Ekonomi

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?