Reklamı Kapat

Mustafa Kasadar: Aşı zorunluluğu İslam'a uygun değil, siyasi bir karar

Suudi Arabistan yönetimi Umre ziyareti ile ilgili olarak aşı zorunluluğu kararı aldı. Suudi Arabistan'ın bu kararını ilahiyatçı-yazar Mustafa Kasadar, Milli Gazete'ye değerlendirdi.

Mustafa Kasadar: Aşı zorunluluğu İslam'a uygun değil, siyasi bir karar
Haber albümü için resme tıklayın

Suudi Arabistan yönetimi Umre kararını açıkladı. Karar kapsamında Umre yapmak isteyen kişilerin aşı yaptırması zorunluluğu getirildi. Peki, Suud yönetiminin bu kararı alması size göre İslam’a dayanarak mı alındı yoksa siyasi bir karar mı?

Öncelikler şunu belirtelim ki biz bu hastalığın boyutunu da tam olarak bilmiyoruz, aşıların da etkinliğini de bilmiyoruz. Suudi Arabistan’ın bugün aldığı bu karar dini bir karar olamaz bu siyasi bir karardır.

‘’SUUDİ ARABİSTAN’IN UMRE İÇİN AŞI KARARI YANLIŞTIR’’

Suudi Arabistan yönetiminin aldığı bir karar bir fetvaya dayanan bir karar değildir, siyasi bir karardır. Zira bugün İslam dünyasının bir başı halifesi olmadığı için İslam ülemasınında bir meclisi olmadığı için ortak ittifak edilmiş bir karar yok. Ve durum böyle olunca tüm alimlerin konu üzerinde birleşmiş değil.

Aşı yaptırmadı diye kişilerin umreden men edilmesi yanlış bir karardır. Bir zorlamanın yapılması dini açıdan yanlıştır. Eğer faydalı ise teşvik edilebilir hastalığın yayılmasının önüne geçmesi için. Devletler tıbbi olarak bir karar alabilirler ancak aşı nedeniyle ibadetlerin engellenmesi ile ilgili bir karar asla alamazlar böyle bir hakları yoktur.

Mustafa Kasadar: Aşı zorunluluğu İslam'a uygun değil, siyasi bir karar

                                               (İlahiyatçı-yazar Mustafa Kasadar)

Diğer yandan bugün bir tarafta aşı ile ilgili çalışmalar yapılırken diğer yandan da aşı karşıtı söylemlerlerle sık sık karşılaşıyoruz. Çok sayıda spekulyatif bilgiler dolaşıyor. Bu durumda bir Müslüman nasıl bir tavır almalı ve nasıl hareket etmelidir?

Bugün hastalık ve aşılarla ilgili, aşılarda nelerin kullanıldığı ile ilgili çok sayıda bilgi dolaşıyor. Bugün dini açıdan kimse ‘’aşı yaptır’’ ya da ‘’aşı yaptırma’’ diye net bir şey söyleyemez. Bu tıbbi bir durumdur, kişiler ferdi olarak güvendiği itimat ettiği sağlam kaynaklara başvurmalıdır. Ancak yine ifade ediyorum bir kişi aşı yaptırmıyor diye onu dini ibadetten men etmek dorğu bir şey değildir.

Mustafa Kasadar: Aşı zorunluluğu İslam'a uygun değil, siyasi bir karar

                                               (Kabe-i Muazzama)

‘’KARARLAR DİNİ AÇIDAN DEĞİL SİYASİ OLARAK ALINIYOR’’

Bilindiği üzere bizde de geçtiğimiz dönemde pandemi nedeniyle camiler kapatıldı, açıldıktan sonra Ramazan’da teravih kılınmasına izin verilmedi. Yine bunlarda dini açıdan doğru olmayan, siyasi bir karardı.

Röportaj: Kazım Kazımov

27 Tem 2021 - 20:28 - Gündem