Dolar ne olacak? Emre Alkin iddialı konuştu: Doların saltanatı bitecek

Dolar kuru piyasalarda işlemlerni sürdürürken dolar alanlar ve satanlar dolar kuru ne olacak, dolar düşer mi şeklinde merak ediyor. Ekonomist Emre Alkin ise doların saltanatı hakkında çarpıcı konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Herkes dolar kuru ne olacak? Dolar düşer mi? Dolar yükselir mi? tarzında çevresine sık sık sorular yöneltenler artarken ekonomist ve Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Emre Alkin’de doların geleceği ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

DOLAR NE OLACAK?

Doların saltanatı ne zaman bitecek sorusunu irdeleyen Emre Alkin, doların saltanı ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Alkin, Dolar, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, İsviçre Frangı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

DOLARIN SALTANATI BİTECEK Mİ?

Emre Alkin, “Uzaya giden bir neslin de 2030’dan sonra artık tek paraya geçeceğini düşünüyorum. Tek paraya geçme ile alakalı beklentim hala devam ediyor. Bugün arbitraj farkından dolayı akılların karıştığı, kimsenin birbirinin bilançosunu doğru düzgün anlamadığı, bir kaç para cinsinden mali tablonun yapıldığı bir durumun sonunda hani tek paranın herkesin kabul ettiği, hem anahtar para birimi, hem de kuvvetli para olarak kullanılacak bir değiş tokuş biriminin egemen olacağına inanıyorum. Ne zaman olur onu bilmem ama olmazsa da hakikaten büyük saçmalık. Çünkü çok tuhaf.” dedi.

Doların saltanatının biteceğini ileri süren Alkin, “En uzun rezerv para Bizans altını 800 yıl devam etti. Bugün yok. Bu kadar basit yani. Dolayısıyla Bizans altının 800 yıllık saltanatı sona erdiğine göre bir günde doların saltanatı sona erecek diyebilirim.” değerlendirmesinde bulundu.

Emre Alkin’den MB raporu sonrası dolar analizi: Dolar kuru düşecek mi?

Emre Alkin’in dolar saltanatı üzerine konuşması şöyle:

“Sabahtan, akşama Dolar/TL, Euro/TL’yi izlediğimiz gibi pariteyi izliyoruz. İndi mi çıktı mı? Acaba Euro dolar paritesi ne olacak? Çünkü bizi şöyle etkiliyor, Avrupa Birliği’ne ihracat yapıyoruz. Biliyorsunuz Avrupa Birliği’ne yaptığımız ihracat önemli. Neredeyse ihracatımızın yüzde 50 civarında oraya Euro/Dolar paritesinde Euro lehine bir gelişme olduğu zaman dolar cinsinden ifade büyüyor. Hayır, dolar yükseldiği zaman paritede bu sefer dolar cinsinden ihracatın ifadesi küçülüyor. Aynı şey ithalat için de geçerli. Bu çok enteresan bir durum. Tabi hep kafamda şu var, yani tek paraya geçilecek mi diye. Aslına bakılırsa çok iyi hatırlıyorum. Rahmetli babam anlatırdı. Bütün bu para sistemlerinin aslında babası diye tarif ettiğimiz. 1940’ların sonundan itibaren yani ikinci dünya savaşından sonra ki bu tek para tartışmalarına önemli derecede yakıt veren önemli derecede ateşleme yapan insanlardan bir tanesi ama birçok insan ikinci dünya savaşından sonra tek para acaba bir gün geçerli olur mu, olmaz mı diye tartışmalar yapmışlar. Yani o günden bugüne görmüş, hatta IMF’nın ortaya çıkışı. Onların arkasından hemen Dünya Bankası'nın gelişi, sanki günün birinde bütün dünya tek para kullanırsa acaba nasıl bir sistem olur? Nasıl bir sınırlar ötesi bir finans sistemi olur vesaire o zamanlar düşünülmüş. Aslında Euro'nun denemesi önemli bir deneme. Avrupa Birliği bugün baktığımızda tarihinin en başarılı siyasi projelerinden bir tanesi öyle kolay değil. Yani birbirinden farklı menfaati sahip, 20 den fazla ülkeyi ve hazinelerini tek yapmadan maliyelerini tek yapmadan sadece bir Merkez Bankası etrafında hani toparlayarak işte bir komisyon, parlamentoda tam olarak işlevi yerinde değil ama. Parlamento ile birleştirmek mesela bunlar kolay işler değil ama en azından Avrupalılar kendi milli kimliklerini unutmadan biz Avrupalıyız diyerek paranın üzerinde de çeşitli ülkelerin milli kimliklerin olduğu bir parayı icat etmişler. Demek ki olabilir.

Şimdi geçenlerde sosyal medyadan bana bir soru geldi, işte kuvvetli para nedir? Anahtar para birimi nedir? Şimdi şöyle diyeyim, heart kölesi diye tarif ettiğimiz Türkçede kuvvetli para şu anlama geliyor.

Uluslararası kabul edilmiş en yaygın para biriminin herkesin, zenginliğini, fakirliğini ifade ettiği para biriminin ne olduğunu biliyoruz. Bu tabiki dolar. Şimdi öyle dolarında saltanatını kolay kolay devirmek mümkün değil. Bu ne zaman başladı. İkinci dünya savaşında aslında hemen önce başladı diyebilirim. Çünkü ticaret yollarına Amerika egemen oldu, denizlere hâkim oldu. Hatta bugün uzaya da hâkim neredeyse. Dolayısıyla bir zamanlar İngilizler hâkimdi. Japonya’da iktidardı değiştirmeye kadar, deniz kuvvetlerini gönderen bir İngiltere’den bahsediyorum. O zaman sterlin çok revaçtaydı şimdi yerine dolar konuşuluyor, kuzenlere bıraktılar bu alanı.

Şunu da bilgi vereyim, sizi 1871 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ekonomisine sahip yani. Dolayısıyla bunu da neyle yapıyor, inovasyonu yapıyor, bunu alın, yani sadece kuvvetli paraya sahip olmak için hegemonik güç olmak değil, aynı zamanda hegemonik gücü yanında inovasyonu, çarpıcı, sıra dışı marifetli işler yapmak vs. Üretim, katma değerli üretim. Bunun da altını çizelim.

Japonya’nın ticarette güçlü olduğu zamanlarda en çok yatırım 1900 doksanların sonu bir dolar 150 yendi. Hatta ondan önce bir dolar 401 yen bile olmuştu fakat 2008 krizi ve darbe Japonya’da 1900’ların sonunda ufak ufak başlayan darboğazlar, Japon yeni 2000 yılların hemen başında bir dolar eşittir, 70 yene kadar getirdi. Ya felaket düşünsenize 150’den 70’e. Yani para değer kazanıyor. Japon ekonomisinde bir darboğaz ortaya çıkınca bütün Japon iş adamları dünyada sanat eserlerini satın almışlar, golf sahaları, oteller vs. Bunları satıp satıp dolarları aldılar, getirdiler. Japonya'da yerine çevirdiler ki zararlarını tazmin etmek için zararlarını kapatmak için. Dolar sat, yen satın al. Yen korkunç bir şekilde hareketlendi ve inanılmaz işler oldu. Ben hatırlıyorum, UEFA'da o zaman pazarlama danışma komitesi üyesiydim Play Station dedi ki, bizi artık Sony diye almayın, PlayStation olarak çıkmak istiyoruz. Büyük şirket hani yıkılmaz denilen şirket aslında battı. Dolayısıyla 1900’larda Japon mucizesi diye adlandırdığımız ne varsa 2000 yılların başında ondan sonra ortadan kayboldu. Oluyor böyle şeyler. Japon yeni cinsinden borçlananlar vardı. Onlar içinde hakikaten üzüldüm. Çünkü, Japon yeni çok ucuz, Japon yeninden borsanın insanlar bir anda 150’den 70’e gelince epeyce zarar ettiler.

İngiliz sterlini kuvvetle para doğrudur. Yani güçlü paradır ama dünya ticaretinde artık bugün çok fazla bir sözü geçmiyor. Hatta Çin yuan’ın daha fazla, ondan sonra sözü geçiyor. Yani Japon yenine bakın birde Çin Yuanı’na bakın. Japonya’nın böyle sarsılmaz vs. gibi gözüken baktıkça unvanı ileri gidiyor.

Euro, Avrupa Birliği içerisinde fevkalade geçerli bir para ama yine de büyük bir coğrafya, büyük bir ekonomik büyüklük. Azımsanmayacak bir durumda. İsviçre frangı tabi ekonomik güçle pek bir alakası yok. Neyle alakası olduğunu biliyorsunuz. Bu arada hatırlatayım. 1000 İsviçre frangı değil, banknot var nerdeyse bin dolara yakın bir para. 0.92 sanıyorum paritesi. Bin İsviçre franklarını taşımak bir yerden bir yere oldukça kolay o yüzden İsveç’te hükümet 1000 İsviçre frangını artık tedavülden kaldırmaya hazırlanıyor. Aynı AB’nin 500 juroları kaldırmayı düşündüğü gibi. Herhalde kaçakçılar vesaire falan konu oluyor.

Şimdi bunları niye anlatıyorum? Çok acayip bir şey var hem bir yandan uzaya gidiyoruz hem bir yandan da işte Euro/Dolar paritesi ve diğer paralarla dolar arasındaki iniş çıkışlar suni olarak mal ve hizmetlerin fiyatlarını oynatıyor. Yani alakası yok aslında bir şey üretiyorsunuz, satıyorsunuz ama suni olarak bu arbitraj farklılıkları ne yapıyor? Bizim bilançolarını etkiliyor. Yani saçma sapan bir şey bana sorarsanız.

Hal böyleyken uzaya giden bir neslin de 2030’dan sonra artık tek paraya geçeceğini düşünüyorum. Tek paraya geçme ile alakalı beklentim hala devam ediyor. Bugün arbitraj farkından dolayı akılların karıştığı, kimsenin birbirinin bilançosunu doğru düzgün anlamadığı, bir kaç para cinsinden mali tablonun yapıldığı bir durumun sonunda hani tek paranın herkesin kabul ettiği, hem anahtar para birimi, hem de kuvvetli para olarak kullanılacak bir değiş tokuş biriminin egemen olacağına inanıyorum. Ne zaman olur onu bilmem ama olmazsa da hakikaten büyük saçmalık. Çünkü çok tuhaf. Küçük ülkelerin ondan sonra para birimlerini kuvvetli para olarak kabul edilmesi ilginç bir durum.

ABD’de bu hegemonik gücü 60 70 yıldır devam ediyor ama tekrar hatırlatayım. En uzun rezerv para Bizans altını 800 yıl devam etti. Bugün yok. Bu kadar basit yani. Dolayısıyla Bizans altının 800 yıllık saltanatı sona erdiğine göre bir günde doların saltanatı sona erecek diyebilirim.”

# DOLAR KURU İLE İLİŞKİLİ:

27 Tem 2021 - 15:21 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

cellcuk1903 - ne saçma bir yorum ilk okul çocuğuda bir gün doların saltanı sona erecek diye söyleyebilir geniş zamanda herşeyin sonu gelir

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 15:50


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Türkiye'de erken seçime gidilmeli mi?