CHP'li Emir'in iddialarına RD Global/İnvamed firmasından yanıt

Bakan Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'e söz konusu şirket INVAMED – RD GLOBAL'den yanıt geldi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu'nun, yönetim kurulu üyeliği yaptığı RD Global/Invamed firmasının hastaneleri zarara uğrattığını iddia ederek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi vermişti.

Suçlanan RD Global/Invamed firması CHP'li Emir'e yaptığı 'milletvekili yemini' hatırlatılarak yanıt verildi. 

Açıklamada "Murat Emir tarafından hiçbir somut veriye dayanmayarak ve tümüyle asılsız bir şekilde ileri sürülen, hayali olarak ürünümüze biçilen 15 TL’lik aşağılayıcı bedel ve bu ürünün 1000 TL’ye SGK’ya satıldığı ve haksız olarak milyonlarca TL kazanıldığı iddiası, hastalara şifa olmak için çıkılan Ar-Ge ve üretim yolculuğunu basit ve sığ bir tavırla aşağılamaya yöneliktir' denildi.

INVAMED – RD GLOBAL firmasından CHP'li Emir'e yanıt niteliğindeki açıklama şöyle: 

SMA, MS VE ALS’Lİ HASTALARA BAĞIŞ DAVETİ DUYURUSU

30.06.2021 tarihinden bu yana INVAMED – RD GLOBAL hakkında yürütülen, gerçek dışı iddialardan oluşan karalama kampanyası ile ilgili olarak 02.07.2021 tarihli yazılı basın açıklaması yapılmıştır. Ankara Milletvekili Murat EMİR’in basın açıklamasında iddia ettiğinin aksine, şirketlerimizce SGK’ya ihaleyle veya ihalesiz hiçbir tıbbi cihaz satılmadığı, kaldı ki ülkemizde hiçbir tıbbi cihaz şirketinin bu şekilde SGK’ya ürün satmasının mümkün olmadığı SGK mevzuatı ve SUT hükümlerince belirlenmiştir.
Ankara Milletvekili Murat EMİR’in, basın açıklaması ile 15 TL’lik bir ürünün SGK’ya 1000 TL’ye satıldığı ve bunun milyonlarca TL’ye ulaştığını iddia ettiği görülmüştür. Bu iddiasının sözde delili olarak ise, Türkiye’deki tüm tıbbi cihazların kayıtlı olduğu ÜTS (Ürün Takip Sistemi) ve SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) ürün sorgu ekranlarını sanki bir ihale belgesiymiş gibi paylaştığı anlaşılmıştır. Tüm sağlık camiası tarafından bilindiği gibi, hastane ve hekimler ürünlerin kullanım yerini, amacını ve kaydını sorgulamak amacıyla bu ekranları kullanmaktadır. Bu ekranlar bir ihale belgesi değil; tıbbi ürünlerin kayıtlarını gösteren bilgi bankalarıdır. Murat EMİR tarafından hiçbir somut veriye dayanmayarak ve tümüyle asılsız bir şekilde ileri sürülen, hayali olarak ürünümüze biçilen 15 TL’lik aşağılayıcı bedel ve bu ürünün 1000 TL’ye SGK’ya satıldığı ve haksız olarak milyonlarca TL kazanıldığı iddiası, hastalara şifa olmak için çıkılan Ar-Ge ve üretim yolculuğunu basit ve sığ bir tavırla aşağılamaya yöneliktir.

INVAMED- RD GLOBAL Avrupa’nın en büyük tıbbi cihaz Ar-Ge ve inovasyon fabrikasına sahiptir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Her fabrika bir kaledir.” sözü doğrultusunda, onurla ve şerefle Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan bir kişi olarak, ülkemizin değerlerinden biri olan bu kalenin siyaset malzemesi yapılmaya çalışılması hem bir hekim hem bir milletvekili olan Sayın Murat EMİR’e yakışmamaktadır. İNVAMED - RD GLOBAL Uluslararası bir Türk Şirketidir. Hiçbir alakası olmadığı halde bazı siyasi kişilerle ilintilendiriliyor olması yerli üretime ve verilen emeklere zarar vermektedir. Bizlere zarar vermeye çalışıldığında Türkiye kazanmayacak; Türkiye ithal edecektir.

"Bu bi bağış davetidir"

Sayın Murat Emir, hipokrat yemininizde ve milletvekili yemininizde onurunuz ve namusunuz ve şerefiniz üzerine yemin ettiğinizi hatırlatmak isteriz.

Sayın Murat Emir, sizi bahse konu olan ürünün varsa faturalarını incelemek üzere üretim tesisimize davet ediyoruz. İddia ettiğiniz gibi herhangi bir haksız kazanç var ise SGK'ya ya da farklı bir kurum kuruluş  ya da yirkete iddialarına konu olan ürün fatura edilirse bu bedelin 10 katını SMA, MS VE ALS’li hastalarımıza bağış yapmayı taahhüt ediyoruz.  FAKAT BÖYLE BİR DURUM YOK İSE, KAMUOYUNDA YARATTIĞINIZ ALGI BEDELİ KADAR TUTARI SİZ SMA, MS VE ALS’Lİ HASTALARIMIZA BAĞIŞ YAPAR MISINIZ?

INVAMED - RD GLOBAL tüm dünyadaki hastalara şifa olmak için vardır. Bu polemiklerden kazanılan paranın dahi SMA, MS ve ALS’li hastaların tedavisi için kullanılmasını istemektedir.

 TÜRK IŞIN TEDAVİSİ HAKKINDA İDDİALARA CEVAP

Türk Işın Tedavisi, COVID-19 tedavisi için geliştirilen bir tıbbi cihazdır. Bu sebeple kullanılabilmesi için T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan klinik araştırma izni alındıktan sonra, klinik araştırma talep eden gönüllü entübe hastalara, sigorta ücretleri dahil INVAMED – RD GLOBAL tarafından karşılanmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple bu tedavi sisteminin CE belgesi olmadığı, ÜTS kayıtlarının iptal edildiği gibi asılsız, dayanaksız ve iftira niteliğindeki isnatların kötü niyetli olduğu açıktır.

INVAMED – RD GLOBAL, ÜTS’ye kayıtlı 20 binin üzerinde tıbbi ürün üretmekte ve ürünlerini 70 ülkeye ihraç etmekte olup bu ürünlerin tamamı 70 ülkenin sağlık sistemlerine kayıtlıdır. Rakip küresel tıbbi cihaz şirketlerinin Türkiye’de ve dünyada yürüttüğü tekel olma politikasının mektubunu bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak taşımayınız.
Sayın Murat EMİR;

Dünyada bir Türk markası olan INVAMED – RD GLOBAL hakkında basın yoluyla yaptığınız bu tür açıklamaların uluslararası arenada küresel şirketler tarafından Türkiye’nin ve Türk markalarının itibarını sarsmak için kullanıldığından haberiniz var mıdır?

SİYASİ PARTİ ÜYELERİNE AYRICALIKLI DİSTRİBÜTÖRLÜK VERİLDİĞİ İDDİASINA CEVAP

Sadece Türkiye genelinde 285 adet bayi ve distribütörümüz bulunmaktadır. 285 şirketin ve çalışanlarının siyasal tercihlerinin tarafımızca değerlendirilmesi mümkün değildir. Şirketimizce bayi ve distribütör seçimi yaparken din, dil, ırk, mezhep veya siyasal tercihlerine göre ayrım yapılmamaktadır. Bizleri ortak noktada birleştiren siyasi ve diğer etnik kimlikler değil, bilim ve sağlıktır.

Tüm bu isnatların “GERÇEKLİK” ve “KESİNLİK” unsurları taşımaması sebebiyle, hukuki başvurularımız neticesinde, en güzel cevap Yüce Türk Yargısı tarafından verilmiştir.
Sonuç olarak, Sayın Murat EMİR’in üretim tesisimizi ziyaretinde, yargı kararlarıyla ispatlanan haklılığımızı kendi gözüyle de gördüğünde, SMA, MS ve ALS’li hastalara bağış yapmasını ve INVAMED – RD GLOBAL mühendislerinden, doktorlarından, çalışanlarından, bayilerinden ve bu emeğe gönül verenlerden kamuoyu önünde özür dilemesini talep ediyoruz.

17 Tem 2021 - 18:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.