Aslolan ümmetin birliğidir

Aslolan ümmetin birliğidir

HABER MERKEZİ

Özgür-Der tarafından Bayrampaşa Kültür Merkezi nde gerçekleştirilen "Kürt Sorunu ve Müslümanlar" konulu Forum yoğun ilgi ve katılıma sahne oldu. "Dünden Bugüne Kürt Sorunu", "Kimlik Tartışmaları ve Kürt Sorunu" ve "Bugünden Yarına Kürt Sorunu" alt başlıkları halinde üç oturum şeklinde düzenlenen forum sekiz saat sürdü.

İlk oturumda foruma Kayseri den katılan Mehmet Göktaş "Şahit Ümmet" vurgusuna dikkat çekerek, sorunun tarihi kaynaklarını Fransız İhtilali ve Napolyon un Mısır ı işgaliyle birlikte başlayan gelişmelere bağladı. Sabiha Ünlü ise, konuşmasında soruna muhatap olan bölgedeki kesimleri "Asimile olanlar", "Sosyalistler" ve "Müslümanlar" olarak tespit ederek, Türk kökenli İslami kesimlerin muhafazakâr-mukaddesatçı bir kimlikle sistemin razı olacağı bir forma büründüğünü ama Kürtlerin bizzat var oluş nedenlerine saldırıldığı için topyekun bir zulme maruz kaldıklarını örneklerle belirtti.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise sorunun tarihine yönelik vurgular yaptıktan sonra bugün Kürtlerin ABD ye yaslanma politikalarının asıl vebalinin Müslümanlarda olduğunu belirtti. Kürtlerin bu politikayı yok olma korkusuyla geliştirdiklerini belirten Yıldırım, İskenderun Limanı ndan ABD Ordusu ve yandaşlarına akan silahların yarın Türkiye ye ve bölge halklarına döneceğini belirterek konuşmasını tamamladı.

II. oturumda söz alan diğer konuşmacı Mustafa İslamoğlu idi. İslamoğlu edinilen ve verilen olmak üzere iki tür kimlik olduğundan, burada "kim?" sorusu sorulduğunda muhatabın özne olması gerektiğine dikkat çekti. İthal ve ikame kimliklerin özne değil nesneler ürettiğini, dolayısıyla nesne olanların çağın öznesi olmak konumundan uzak kalacaklarını ve sorunlarını çözemeyeceklerini belirtti. Anadil öğretilmez, edinilir diyen İslamoğlu, İslam ın bize dışarıdan dayatılan kimliklere set çektiğinden bahisle, kimliği fıtratın şekillendirmesi gerektiğini vurguladı.

Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci de, sorunun emperyalizmle birlikte Müslüman halkların vahiy merkezli ümmet bilincini yitirerek, sömürüye müsait hale gelmiş olmalarıyla alakalı olduğunu vurguladı. Şekerci, cumhuriyetin kuruluş dönemlerine atıfla aslında sorunun bir "Türk Sorunu" olduğu tespitinde bulundu. Nasıl ki Türk milliyetçiliği denen şey aslında batılı değerlerle yoğrulmuş bir insan tipolojisini oluşturmaksa, bugün aynı tehlikenin Kürt halkı için geçerli olduğunu ve bunun 90 lı yıllardan itibaren süregelen politik yansımaları üzerinde durdu.

Bir diğer konuşmacı olan Süleyman Kurşun da Kur an dan örnekler vererek, Rabbimizin kavimleri niçin farklı özelliklerde yarattığı üzerinde durdu. Kurşun, hayvanlara bile yer veren bir kitabın insanların hakları üzerinde ne derece titizlikle durduğu konusuna atıf yaparak, Kürt halkının öfke ve acılarının bu tür ortamlarda yansıtılmasının güçlüğü hususuna değindi.

Bir diğer konuşmacı olan Mehmet Bekaroğlu ise, Ulus devleti inşa edenlerin yıktıkları değerlerin yerine yenilerini ikame edemediklerini vurguladı. Kürtlerin maalesef bugün bölgede emperyal çıkarların hizmetkârı konumuna geldiğini kaydeden Bekaroğlu, "Sorun daha önce halkların meselesi olmadığı halde, AB süreci ve Irak ın işgaliyle beraber algılar değişti ve sorun sanki halkların sorunuymuş gibi anlaşılmaya başlandı. Şimdilerde öyle bir tablo çizildi ki, Araplar, Farslar ve Türkler Irak işgalinde ABD ye aktif destek veren Kürtlerin sanki mazlumluklarından sıyrılarak bir ihanete giriştiklerini ve Felluce deki, Guantanamo daki vahşete ortak olduklarını düşünüyorlar" dedi.

01 Şub 2006 - 22:44 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.