Altın alacaklar dikkat! İslam Memiş gram altın alım noktasını açıkladı

Gram altın kısa, orta ve uzun vadede yatırımcısına kazandırır mı? Altın fiyatları ilerleyen günlerde ne olacak? İslam Memiş gram altın yatırımcısı için alım fırsatlarına dair detaylar verdi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, haftanın ilk gününde yaptığı altın fiyatları değerlendirmesinde gram altın alınır mı, satılır mı sorusuna cevap verdi. Gümüş fiyatlarına da değinen Memiş, gram altın alım fırsatlarına dair beklentilerini açıkladı.

Altın fiyatı piyasalarda seyrini korurken uzmanlar altının gram fiyatı noktasında artışlar yaşanabileceğini belirtiyor. Kısa, orta ve uzun vadede gram altın fiyatı hakkında neler yaşanabileceğine dair güncel yorumda bulunan İslam Memiş, gram altın için alım fırsatı noktalarını açıkladı.

Karşımızda yatay seyrini koruyan bir gram altın olduğunu belirten İslam Memiş, “Gram altın TL fiyatında 510 devamında 517 lira seviyelerini ve devamında 523 lira seviyelerine kadar yükseliş trendi devam edebilir.” dedi.

İslam Memiş’in altın fiyatları konusunda konuşması şöyle:

“Piyasalarda yatay seyrin korunduğu, özellikle döviz kurlarında emtia fiyatlarının gram bazında sakin bir seyrin devam ettiğini, piyasalarda yaz rehavetinin halen tatilde olduğunu ve yatırımcıların şu anda herhangi bir pozisyon almadığını gözlemliyoruz. Bu hafta emtia fiyatları hangi bant aralığında işlemler gerçekleştirebilir? Amerika’da açıklanacak enflasyon rakamı emtia fiyatlarını nasıl etkileyebilir? Gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım. Umarım faydalı olabilirim.

Borsa İstanbul 100 endeksi 1356 puanda yine negatif görünümün ön planda kalmaya devam ediyor.

Dolar kuru şu an itibariyle 8,63.

Euro-TL kuru 10.24. Euro dolar paritesi 1,18.60.

Altının gram fiyatı 500 lira. Altının ons fiyatı 1811 dolar.

Gümüşün gram fiyatı 7.29. Gümüşün ons fiyatı 26,28. Dolar endeksi ise 92,24 seviyesinde olduğunu gözlemliyoruz.

Tabii altın ve gümüş fiyatlarında yatay seyir korunurken, buradaki en önemli faktörün de dolar kuru olduğunu tekrar anımsatmak isterim.

Dolar kuru, yaklaşık 2 haftadır sabit kur gibi yatay seyrini korumaya devam ediyor. Zaman zaman 8,60 lira seviyesinin altına sarktı ama çok da kalıcı olmadığını gözlemliyoruz. Dolar kurundaki bu yatay seyir ne kadar devam edecek? Bunu dolar endeksi önümüzdeki haftalarda daha net bir şekilde tabloyu önümüze koyacak. Ancak kısa vadeli her ne kadar geri çekilmeler olsa da orta ve uzun vadede döviz kurlarının kalıcı olmayacağını tahmin ediyorum. Şu andaki riskler şu andaki beklentiler onu gösteriyor.

Euro dolar paritesindeki bu 1,19 bandın altındaki sarkmaların da kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Tekrar yukarı yönlü toparlanma var yaşanabilir.

Altının gram fiyatı daha çok dolar TL kuruna bağlı yatay seyrini koruyor ama bant aralığına baktığımız zaman kıymetli arkadaşlar 490 505 lira aralığında işlemler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu bant aralığının sıkışan altının gram fiyatında 500 lira seviyesinin altına sarkmaların yatırımcısına orta ve uzun vade için alım fırsatları verdiğini her defasında sık sık belirtiyorum. Yine aynı öngörüm devam ediyor. 500 lira seviyesinin altına sarkmalar 490 500 lira aralığı yine alım fırsatı vermeye devam ediyor. Eğer dolar kurunda tekrar düşüşlerin devam edeceğini görseydik veya baskıların devam edeceğini görseydik gram altın TL fiyatı 490 lira seviyesinin altına sarkabilirdi ama şu anda altının ons fiyatından almış olduğu destek ile 500 lira seviyesinde dengelenen 490 505 lira aralığında yatay seyrini koruyan bir gram altın var karşımızda.

Tabii gram altın TL fiyatında 510 devamında 517 lira seviyelerini ve devamında 523 lira seviyelerine kadar yükseliş trendi devam edebilir.

Zaman zaman dolar TL kurundan zaman zamanda altının ons fiyatından destek görerek bu fiyatları beklemeye devam edeceğim. Altının ons fiyatı 1800 dolar seviyesinin altına sarkmıyor. Genelde dengelenme fiyatlarına baktığımız zaman da 1800 dolar seviyesinden çok da uzaklaşmak istemeyen bir ons altın var karşımızda. Yükselişlerde 1.815 1.823 ve devamında 1.845 dolar seviyesine kadar bu yükselişlerin devam edeceğini tahmin ediyorum.

Düşüşlerin gerçekleşmesi için altının ons fiyatının 1.780 dolar seviyesinin altına sarkması gerekiyor. Şu anda 1.780 dolar seviyesinin üzerindeki rakamlar pozitif seyirde emtia fiyatlarının yoluna devam ettiğinin işaretini vermekte. Dediğim gibi bugün Amerika’da saat 15.30’da enflasyon verisi açıklanacak piyasaların beklentisi 0,5 puan biraz daha yükseliş yönünde enflasyonun. Belki piyasaların beklentisinin biraz daha üzerinde bir enflasyon verisi açıklanabilir. Ancak şunun işareti önemli. Amerika’daki enflasyon kalıcı mı yoksa geçici mi? Ben geçici bir enflasyonla karşı karşıya kalacağımızı düşünmüyorum. Dünya genelinde bütün finans yönetiminin, hükümetlerin en büyük sorunu enflasyon ve bütün herkes enflasyon noktasında endişelerini dile getirmeye zaten devam ediyorlar ve bütün dünyada enflasyon belasının biraz daha konuşulacağını ben tahmin ediyorum.

Gümüş'ün gram fiyatı 7,29 lira seviyesinde 7,20 lira seviyesini altına çok satmak istemeyen 7,27.50 lira bant aralığında yatay seyrini koruyan bir gümüş gram fiyatı var karşımızda. Gümüş'ün gram fiyatındaki her geri sarkma yani 7,20 lira seviyesini altında her satma, orta ve uzun vade için yatırımcısına yine alım fırsatı vermeye devam ediyor.

Yine dolar, TL kuru veya gümüşün ons fiyatından almış olduğu destekle yukarı yönlü ataklarını gerçekleştirmesini bekliyorum. Gümüşün ons fiyatı 26,28 $ seviyesinde 26 dolar seviyesinin altında sarkmadıkça 25,75 $ seviyesi var. 26 dolar seviyesinin altında çok da satmak istemediğini gözlemliyoruz. Yükselişlerde 26,50 26,80 ve 27 dolar seviyelerini takip etmeyi sürdüreceğim. Düşüşler o yüzden benim nazarımda bir alım fırsatı sunmaya devam ettiğini söyleyebilirim.

Dolar endeksi 92,24 seviyesinde arkadaşlar. Dolar endeksinde şu andaki seyri enflasyon verisine bağlı olacak. Bugün saat 15.30’da Amerika’da açıklanacak enflasyon verisi ile birlikte tekrar 92 bandının altına sarkacak mı? Eğer böyle bir şey olursa değerli metalleri olumlu yönde desteklemeye devam eden bir dolar endeksi karşımızda olacaktır.

Diğer önemli faktör piyasalarda takip ettiğimiz Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kur, faiz ve enflasyon karşısında nasıl bir karar alacak? Buralar yakından takip etmeye devam ediyoruz. Daha önceki videolarımda yine takip eden arkadaşlar iyi bilir. Yıl sonuna kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 300 350 baz puan faiz indirimi olasılığı yüksek gördüğünü ve yıl sonuna kadar bu indirimleri yapabileceğini tahmin ettiğimiz sık sık beyan ettim. Bu tarafta acaba bir değişiklik var mı? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yüksek kur, yüksek faiz ve yüksek enflasyon karşısında nasıl bir karar verebilir? Yine faize odaklanmış bir merkez bankası karşımızda var mı? Eğer böyle bir ihtimalle tekrar beyan ederse veya tekrar faiz indirimi ile alakalı piyasaları bir sinyal gelirse yurt içi piyasalarda dolar TL kurunun seyri mutlaka yukarı yönlü olması muhtemeldir. Burada bir sürpriz yaşanmaz ancak hangi enstrümanlar nasıl kullanılır gibi sur işaretleri kalmaya devam ediyor. Çünkü enflasyonu odaklanmış bir merkez bankası var karşımızda ama kur boyutunda da riskler her geçen gün artmaya devam ediyor ve enflasyonda kalıcı olmayacağı düşüşlerin kalıcı olmayacağı yönünde emareler de gelmeye devam ediyor. Sadece Amerika'da değil Türkiye'de enflasyon noktasında ciddi sıkıntılar yaşandığını hep beraber gözlemliyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının vermiş olduğu verecek olduğu mesajlar piyasalar için çok önemli. Özellikle dolar TL kuru üzerindeki etkisi çok önemli. O yüzden Merkez Bankası’nın faiz kararına söylemlerini ve açıklamaları yakından takip etmekte fayda var. Dolar TL kurunun seyri altının gram fiyatını ve gümüşün gram fiyatının direk etkilediği için gözlerimiz dolar kurunda olmaya devam edecek.

Genel bir toparlama yapmak gerekirse yine son 2 haftadır emtia piyasalarında veya para piyasalarında yatay seyrin hatta tatil modunda olan bir seyrin devam ettiğini gözlemliyoruz. Piyasalara olumsuz yönde bozacak herhangi bir veri akışı veya herhangi bir gelişme yok. Şu anda delta varyantı ile alakalı endişeler biraz daha takip edilmeye devam ediyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde yeni kısıtlamalarla alakalı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Tabiki bütün dünya, bütün dünya insanlara, bütün dünya finans sistemi, para piyasaları, işte bu virüs salgını ile alakalı bir şey duymak istemiyor ve dolayısıyla da ne olursa olsun herkes tatilini yapmak herkes bir noktada para kazanmak, herkes ekonomilerini bir an önce toparlanması derdinde olduğu için bu virüs salgını endişesi aslında dünyada çokda duyulmak istenmeyen çok da fiyat almak istemeyen bir boyutta ama vaka sayılarındaki ciddi artışlar. Rusya’da Avrupa’da vaka sayılan ciddi bir seviyede artması da endişeleri beraberinde getiriyor. Eğer devlete varyantı ile alakalı bir fiyatlama gerçekleşir ise ve bu fiyatlamalar artık başlar ise tabiki küresel piyasalarda ciddi bozulmalar, ciddi endişeler de gündeme gelecektir ama ifade ettiğim gibi tatil sezonundayız, insanlar tatilini yapmak istiyor, insanlar artık eve hapsolmak istemiyor. Hükümetler kendi ekonomilerini derdine düşmüş, hiç kimse ekonomik kriz istemiyor ve dolayısıyla da bu fiyatlamaları hiç kimse yapmak istemiyor. Ama gerçek olan şu, bu delta varyantı dediğimiz salgının aşamaları artmaya devam ediyor. Eğer önümüzdeki aylarda böyle bir fiyatlama yaşanırsa ki bu muhtemelen yaşanacaktır. O zaman yeni kısıtlamalara yeni ekonomik krizleri veya yine senaryoları konuşmaya devam edeceğiz.

Söyleyeceklerim anlatacaklarım bu kadar sadece Amerika’da enflasyon verisi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı ve açıklamaları olacak. Gündemimizde herhangi bir olumlu, bir olumsuz gelişme olmadığını, sakin bir seyirde piyasaların yoluna devam ettiğini gözlemliyoruz.”

Editörün Notu: Bu haberde yer alan ifadeler bir yatırım tavsiyesi veya yönlendirme amacı taşımamaktadır.

13 Tem 2021 - 13:16 - Ekonomi

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?