Reklamı Kapat

Direniş için tüm seçenekler açık

1948 yılında gerçekleşen Nakba, yani ‘Büyük Felaket’ ile evlerinden ayrılmak zorunda kalan ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ne yerleşmek zorunda kalan Filistinliler burada da İsrail zulmünden kurtulamadı.

Bekir Şirin
Bekir Şirin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İsrail rejimi, ‘Kudüs’ün Yahudileştirilmesi’ projesi kapsamında Müslümanları Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çıkarmaya çalışırken, Filistinliler tarafından ortaya büyük bir kararlılık örneği konuyor. Filistin dışındaki Müslümanların da Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşanan İsrail zulmüne karşı harekete geçmesi gerekirken İsrail’e karşı kazanılacak yeni bir zafer büyük bir önem arz ediyor. ‘Kudüs’ün Kılıcı’ isimli operasyon neticesinde ağır bir mağlubiyet yaşayan İsrail rejiminin Şeyh Cerrah Mahallesi’nde de yenilmesi durumunda Filistin’in özgürlüğünün daha da yakın olacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz süreçte İsrail rejimine ağır bir mağlubiyet yaşatan “Kudüs’ün Kılıcı” isimli operasyonun başlamasında Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşanan zulümler de etkili olmuştu. Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki mezalim tekrar artış gösterirken HAMAS’ın Kudüs Sözcüsü Mohammad Hamada Millî Gazete’ye konuştu. Müslümanların Kudüs ve Mescid-i Aksa için ayaklanması gerektiğini söyleyen Hamada, İsrail rejimine de mesaj vererek, “Direniş, işgal devletine dersini vereceğiz, derken ne dediğinin farkında. Direniş için tüm seçenekler açık ve Gazze, Kudüs ve tüm Filistin’de tüm cepheler uygun.” ifadelerini kullandı.

HAMAS’ın Kudüs Sözcüsü Mohammad Hamada, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşananlara ilişkin Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Kudüs’ü Yahudileştirme planının yeni bir plan olmadığını söyleyen Hamada, Kudüs’teki her şeyin işgalciler tarafından hedef alındığını kaydetti. Hamada, “Bu plan, Filistin’in işgalinden bu yana var. İşgalci, Kudüs’ün kimliğini, tarihini ve geleceğini çalmak istiyor. Kudüs’ü Yahudi devletinin başkenti yapmak isteyen işgalciler, ağaçları, taşları ve insanları, kısacası Kudüs’teki her şeyi hedef aldı.” dedi.

“MESCİD-İ AKSA’NIN ALTINI KAZDILAR”

Mohammad Hamada, işgalci İsrail rejiminin Kudüs’te gerçekleştirdiği saldırıları anlattı. Müslümanlara ait mezar taşlarının dahi işgalcilerin saldırılarına maruz kaldığını dile getiren Hamada, Mescid-i Aksa’nın altında kazı çalışmalarında bulunulduğunu da belirtti. Hamada, İsrail’in Kudüs’teki faaliyetlerine ilişkin olarak, “Kudüs çevresindeki İslami Arap-Filistin kimliğini simgeleyen zeytin ağaçlarını söktüler. Kudüs’ün tarihinin şahidi olan binaları değiştirdiler ve iddia edilen tapınaklarının varlığına dair kanıt bulmak için Mescid-i Aksa’nın altını kazdılar. Kanıt bulamayınca, turistler onların eski eserleri olduğunu düşündürmek için etrafa üzerinde İbranice yazı olan taşlar koydular. Aynı şekilde İslami mezar taşlarını Siyonist mezar taşlarıyla değiştirerek şehrin taşlarını bile işgal planına dahil etmekten çekinmediler.” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL İLE NORMALLEŞME ANLAŞMALARI İSRAİL’İN PLANLARINI HIZLANDIRDI”

Şeyh Cerrah Mahallesi’nin yanı sıra Batn al-Heva, El-Bustan, El-Rababeh, Aynil-Hulve ve Silvan bölgelerinin de işgalciler tarafından hedef alındığını kaydeden Hamada, itibar edilmeyecek kadar zayıf ve uyduruk gerekçelerle bu bölgelerin yıkılmasının amaçlandığını aktardı. Hamada, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planının uzun zamandır olduğunu fakat ABD’nin Kudüs’ü İsrail rejiminin başkenti olarak tanımasının önemli bir nokta olduğunu belirtti. ABD’nin söz konusu adımının ve bazı Arap ülkelerinin işgalci İsrail rejimi ile “normalleşme” yarışına girmesinin İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planlarını hızlandırmasına yol açtığını ifade eden Mohammad Hamada, “Amerika’nın Kudüs’ü işgal devletinin başkenti olarak kabul etmesinden sonra bazı Arap ülkeleri işgal devleti ile normalleşmek için yarışa girdiler. Bu girişimler işgal devletinin Kudüs’ü Yahudileştirme planlarını hızlandırmasını ve bu yönde büyük adımlar atmasını sağladı.” diye konuştu.

KUDÜS İÇİN CANINI VERMEYE HAZIR OLAN FEDAİLER HATIRLATILDI

HAMAS’ın Kudüs Sözcüsü Hamada, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde son süreçte yaşananları ve İsrail rejimine karşı başlatılan “Kudüs’ün Kılıcı” isimli operasyona dair gazetemize konuştu. İsrail rejiminin Ramazan ayında Müslümanların vicdanına kafa tuttuğunu ve Kudüs’e egemenliğini resmileştirme girişiminde bulunduğunu dile getiren Hamada, bu durum karşısında Filistin halkının ayaklandığını ve Gazze’nin de “Kudüs’ün Kılıcı” operasyonunu başlattığını söyledi. Mohammad Hamada, “Direniş bu savaşa dahil olarak işgal devletine Kudüs’ün ümmetin gönlündeki yerini ve onun için canını vermeye hazır olan fedaileri tekrar hatırlatmıştır.” dedi.

“FİLİSTİN’DE TÜM CEPHELER UYGUN”

Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan Hamada, “Kudüs’ün Kılıcı” operasyonunun İsrail’e haddini bildirdiğini ve İsrail’in fiili ve siyasi anlamda Kudüs’ün sahibi olamayacağını gösterdiğini belirtti. İsrail rejiminin şiddetten medet uman zavallı bir işgalci olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiğini kaydeden Hamada, “Silvan ve Şeyh Cerrah gibi Filistin topraklarında halkımıza karşı saldırılar devam ediyor. Direniş, işgal devletine dersini vereceğiz, derken ne dediğinin farkında. Direniş için tüm seçenekler açık ve Gazze, Kudüs ve tüm Filistin’de tüm cepheler uygun. Halkımız 70 yıldır başarılar biriktiriyor, tam bağımsızlığa kavuşacağız inşallah. Filistin halkı işgalciye direnmeye ve fedakârlıklar yapmaya hazır.” ifadelerini kullandı.

“SİYONİSTLERE KUCAK AÇAN ÜLKELERİN HALKI AYAKLANMALI”

HAMAS’ın Kudüs Sözcüsü Mohammad Hamada, gazetemiz aracılığıyla Müslümanlara seslendi. Ümmetin yapması gerekenin bir an önce Kudüs ve Mescid-i Aksa için ayaklanmak olduğunu kaydeden Hamada, Kudüslülerin direnişine ekonomik olarak da destek olunması çağrısında bulundu. Hamada, konuya ilişkin olarak, “Bugün ümmetin yapması gereken vakit geç olmadan Mescid-i Aksa ve Kudüs için ayaklanmalarıdır. Siyonistlere kucak açan ülkelerin halkı ayaklanmalı, konsolosluk açan ülkelerden bu temsilciliklerin kapatılması istenmelidir. Ümmetin üzerine düşen Kudüslülerin direnişine sadece savaş ve yıkımda destek olmak değildir. Vergi, ceza, imar ruhsatı ve Kudüs esnafını hedef alan ekonomik savaşta da destek olunmalıdır.” diye konuştu. Mohammad Hamada, sözlerini Türkiye’nin Kudüs davasındaki rolünün çok önemli olduğunu kaydederek sonlandırdı.

# ABD

12 Tem 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.