“Keşke Türkiye ile işgal devleti arasında resmi ilişkiler olmasaydı”

Millî Gazete, direnişin merkezine ulaştı…

Bekir Şirin
ÖZEL HABER Bekir Şirin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Şeyh Cerrah Mahallesi’nde işgalci İsrail rejimine karşı gerçekleştirilen direnişin mensuplarından olan Şeyh Cerrah Mahallesi sakini ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ni Savunma Heyeti Üyesi Yakup Ebu Arafa, Millî Gazete aracılığıyla çok önemli açıklamalar yaptı.

Ebu Arafa, evlerinde kalmakta çok kararlı olduklarını, Kudüs’ün Yahudileştirilmesine ve yeni bir Nakba’nın yaşanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Gazetemiz aracılığıyla Müslümanlara da seslenen Yakup Ebu Arafa, İslam ülkelerinin İsrail rejimi ile “normalleşme”ye varmaması gerektiğini kaydederek, “Türkiye’deki hükümetin de işgal devleti ile bir takım anlaşmaları var. Keşke Türkiye ile işgal devleti arasında resmi ilişkiler olmasaydı. Biz bunu görmekten memnun değiliz” dedi.

Şeyh Cerrah Mahallesi sakini ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ni Savunma Heyeti Üyesi Yakup Ebu Arafa, Filistin İletişimciler ve Medya Derneği aracılığıyla Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Gazetemizin sorularını cevaplandıran Ebu Arafa, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşanan zulme karşı gerçekleştirilen direnişi anlattı. Konuşmasında dikkat çeken ifadelerle Müslümanlara seslenen Ebu Arada, Müslüman halkların İsrail ile “normalleşme”ye varan siyasetçilere geri adım attırması gerektiğini söyledi. Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasındaki ilişkilere dair de konuşan Ebu Arafa, bu durumdan memnun olmadıklarını belirterek, “Keşke Türkiye ile işgal devleti arasında resmi ilişkiler olmasaydı” diye konuştu.

“İŞGALCİLER, MÜSLÜMAN’SIZ BİR KUDÜS OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYOR”

Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşananlara dair konuşan Yakup Ebu Arafa, İsrail rejiminin amacının Müslüman’sız bir Kudüs oluşturmak olduğunu söyledi. İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirmek istediğinin altını çizen Ebu Arafa, “Şeyh Cerrah Mahallesi ve Silvan Mahallesi’ndeki son durum çok büyük bir tehlike arz ediyor. Baskınlar, saldırılar... İşgalci yönetim, Kudüs’ü Yahudileştirmek ve burada hiçbir Müslüman bırakmamak istiyor. Bu doğrultuda çalışmalara devam ediyorlar. Bu çalışmaları daha şiddetli bir şekilde sürdürmeye çalışıyorlar. Bir taraftan adaletli olmayan İsrail mahkemeleri, bir yandan üniformalı işgal güçleri diğer yandan da sözde yerleşimciler, bir diğer ifade ile sivil işgalcilerle karşı karşıyayız. İşgalciler tüm güçleriyle Müslüman’sız bir Kudüs oluşturmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Ebu Arafa, işgalci İsrail rejiminin özellikle Kudüs’ün eski beldesini ele geçirmek için çabaladığını kaydederken özellikle Şeyh Cerrah Mahallesi, Silvan Mahallesi, Zeytindağı, Tur Dağı ve Vadi Coz’un tehlike altında olduğunu belirtti.

“ÖZELLİKLE SON SÜREÇTE ÇOK ZOR GÜNLER YAŞIYORUZ”

Şeyh Cerrah Mahallesi’ni Savunma Heyeti Üyesi Yakup Ebu Arafa, İsrail’in işgal çalışmaları dolayısıyla karşı karşıya oldukları durumun git gide kötüleştiğini ifade etti. Endişe ve korku ile iç içe olduklarını kaydeden Ebu Arafa, gece gündüz demeksizin saldırılara maruz kaldıklarını söyledi. Ebu Arafa, konuya ilişkin olarak, “Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan biri olarak söylüyorum ki çok zor durumdayız. Endişelerle ve korkularla iç içeyiz. İşgalcilerin saldırılarına maruz kalıyoruz. Gece gündüz demeden bu saldırıları devam ettiriyorlar. Evlerimize saldırıyorlar. Bunu her gün yaşıyoruz. Özellikle son süreçte çok zor günler yaşıyoruz. Yaklaşık dört aydır normal bir hayat yaşamıyorum” diye konuştu.

İŞGALCİ İSRAİL’E KARŞI YOĞUN ÇALIŞMALARDA BULUNUYORLAR

Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan Yakup Ebu Arafa, Şeyh Cerrah Mahallesi’nin İsrail tehlikesinden kurtarılması adına yapmış oldukları çalışmaları anlattı. Bütün zamanını Şeyh Cerrah Mahallesi için vakfettiğini kaydeden Ebu Arafa, ‘Şeyh Cerrah Mahallesi Savunma Heyeti’ isimli bir oluşum kurduklarını ve bu oluşum adı altında çeşitli çalışmalarda bulunduklarını dile getirdi. Ebu Arafa, “Bütün zamanımı Şeyh Cerrah Mahallesi için vakfettim. Bir taraftan hukuki alanda mücadele ediyoruz, diğer taraftan mahalledeki insanlarla bir aradayız, diğer yandan medya aracılığıyla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. ‘Şeyh Cerrah Mahallesi Savunma Heyeti’ isimli bir oluşumumuz var. Bu oluşumda her gün toplantı yapıyoruz. Başka makam, sivil toplum kuruluşu ve heyetlerle de toplantılar gerçekleştiriyoruz. Bütün bunları Şeyh Cerrah Mahallesi’ni savunmak için yapıyoruz. Ben ileri bir yaştayım ve sağlık koşulları noktasında kendimi yorgun hissediyorum. Hatta hasta olmuş gibi hissediyorum. Zor konularla ve saygısız işgalcilerle uğraşıyoruz” dedi.

“EVLERİMİZDE KALMAKTA ÇOK KARARLIYIZ”

“Filistinlilerin işgale karşı kararlılığı noktasında neler söylersiniz?” sorusunu yönelttiğimiz Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinden Yakup Ebu Arafa, Kudüs’ü Yahudileşme tehlikesinden kurtarmaya çalıştıklarını söyleyerek Şeyh Cerrah Mahallesi’nde evlerinde kalmakta çok kararlı olduklarını kaydetti. Kudüs’teki direniş ruhunun çok yüksek olduğunu aktaran Ebu Arafa, “Biz Filistinliler olarak evlerimizde kalmakta çok kararlıyız. Bu konuda ısrarlı olduğumuzu dünyaya gösteriyoruz. Kudüs’ü Yahudileşme tehlikesinden kurtarmaya ve Kudüs’ü korumaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda elimizden ne geliyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Kudüs’teki Filistinli gençler gece gündüz demeden protestolar düzenliyor. Tüm saldırılara rağmen gençlerimiz çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Zor şartlar altındayız ve işgalciler bu şartları daha da zorlaştırmaya çalışıyor. Ama biz ısrarla, irademizle, direnişimizle Kudüs’ü Yahudileştirme adımlarını engellemeye ve acımasız saldırılara karşı koymaya çalışıyoruz. Kudüs’teki Filistinlilerin çok kararlı olduğunu ve direniş ruhunun çok yüksek olduğunu görüyorum. Filistinliler, Müslümanların ve Filistin’in varlığını korumaya çalışıyorlar” sözlerini sarf etti.

“YENİ BİR NAKBA YAŞANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Şeyh Cerrah Mahallesi sakini ve Şeyh Cerrah Mahallesi’ni Savunma Heyeti Üyesi Yakup Ebu Arafa, işgalci İsrail rejimine önemli mesajlar verdi. İsrail rejiminin saldırılarından vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Ebu Arafa, İsrail’in bu politikalarla kendilerinden hiçbir şey alamayacağını dile getirdi. Yeni bir Nakba yaşanmasına izin vermeyeceklerini dile getiren Yakup Ebu Arafa, hiçbir şekilde geri adım atmayacaklarını söyledi. Ebu Arafa, “Ben işgalcilere şöyle bir mesaj göndermek istiyorum; yaptıklarınız insanlık ve vicdan dışı. Saldırılardan, işgalden vazgeçin. Bu politikalarla bizden hiçbir şey alamayacaksınız. 1948’de katliamlar yaparak ve Filistinlileri korkutarak yaptığınız gibi bugün evlerimizi alamayacaksınız. Biz hiçbir şekilde Kudüs’ü terk etmeyeceğiz. Yeni bir Nakba yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Evlerimizde, mahallelerimizde, Kudüs’ümüzde ve Filistinimizde kalmak konusunda çok kararlıyız. Hiçbir şekilde geri adım atmayacağız. İsrail, insanlıktan çok uzakta. Yaptığınız şeyler utanç verici, savaş suçu işliyorsunuz. İnsanların hayatlarını, evlerini hedef almak utanç verici. Yaptıklarınızdan vazgeçmelisiniz” ifadelerini kullandı.

“BİZ BUNU GÖRMEKTEN MEMNUN DEĞİLİZ”

Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamalarda Müslüman ülkelere seslenen Ebu Arafa, Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasındaki ilişkilere de değindi. Ankara ile Tel Aviv arasında ilişki olduğunu görmekten memnun olmadıklarını kaydeden Ebu Arafa, Müslüman halkların hükümetleri İsrail ile yapılan anlaşmalardan geri adım attırmaya çalıştığını bildiğini belirterek bu konuda halklara güvendiklerini söyledi. Ebu Arafa, konuya ilişkin olarak, “Biz şundan eminiz ki Müslüman halklar özgür değil. Özgürce bir hayat yaşayabilirseler Filistin’in yanında yer alacaklarına eminiz. Biz biliyoruz ki Müslüman halklar bizimle beraber ve bizimle olmaktan vazgeçmeyecekler. Müslüman halkları yöneten rejimlerin bir kısmının işgalcilerle birlikte çalıştığını da biliyoruz. Özellikle son süreçte ‘normalleşme’ anlaşmaları yapıldığını gördük. Hatta Türkiye’deki hükümetin de işgal devleti ile bir takım anlaşmaları var. Müslüman halklar, hükümetleri İsrail ile yapılan anlaşmalardan geri adım attırmaya çalışıyorlar. Biz Müslüman halklara güveniyoruz. Keşke Türkiye ile işgal devleti arasında resmi ilişkiler olmasaydı. Biz bunu görmekten memnun değiliz. Biz İslam dünyasındaki aziz halklarımızdan daha kapsamlı bir şekilde Kudüs’e sahip çıkmalarını bekliyoruz. Biliyoruz, Kudüs’e sahip çıkmaya çalışıyorlar ama bu çalışmaları daha kapsamlı daha etkili bir hale getirilmeli. Müslüman halkları yönetenlerden çok beklentimiz yok ama isteğimiz şudur ki halklarının sesi olmaya çalışsınlar” dedi.

“MÜSLÜMAN HALKLAR, SİYASETÇİLERE GERİ ADIM ATTIRMALI”

Şeyh Cerrah Mahallesi’ni Savunma Heyeti Üyesi Yakup Ebu Arafa, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi çalışmalarına engel olabilmek için ümmetin üzerine düşen göreve dair de konuştu. Hiçbir resmi makamın, işgalcilerle normal bir ilişkiye sahip olmaması gerektiğini kaydeden Ebu Arafa, Müslüman halkların siyasetçilere geri adım attırması gerektiğini dile getirdi. Ebu Arafa, “İslam dünyası ve Müslümanlara düşen görev ilk olarak İsrail’in yapmaya çalıştıklarını reddetmek ve hükümetlerini İsrail ile “normalleşme” konusunda geri adım attırmaktır. Lütfen bunun için uğraşsınlar. Hiçbir resmi makamın, işgalcilerle normal bir ilişkisi olmamalı. Müslüman halklar, siyasetçilere geri adım attırmalı. Kudüs Müslümanlarındır” diye konuştu. Yakup Ebu Arafa, sözlerine, “Kudüs tüm insanlığın vicdan meselesidir. İşgalciler, Kudüs’te kiliselere de saldırıyorlar. Herkes bu işgale karşı durmalı” sözlerini de ekledi.

11 Tem 2021 - 04:30 - Dünya

Muhabir  Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Birisi - Milli Gazete Allah razı olsun. Peki o yandaş medya nerede. Hani ümmetin liderinin! medyası varya işte onlar? Yoksa herşey sadece reklamı mı?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 07:07