Karıncanın hakkını arayan nesiller yetiştiriyoruz

AGD’nin her yıl düzenlediği ve efsane hale gelen “yaz etkinlikleri” kayıtları başladı.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yaz etkinlikleriyle ilgili gazetemize konuşan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, etkinliklerin 5 Temmuz ile 20 Ağustos tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Karıncanın hakkını arayan nesiller yetiştirmeyi hedeflediklerini aktaran Turhan, “Görevimiz ahlaklı nesiller yetiştirmektir” dedi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ile özdeşleşen ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik “yaz etkinlikleri” kayıtları başladı. Tüm Türkiye’de gerçekleşecek olan yaz etkinlikleri 5 Temmuz-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında 6 hafta boyunca devam edecek. Yaz etkinliklerine kayıtlar devam ederken AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan, yaz etkinlikleri programı ile ilgili Millî Gazete’nin sorularını cevapladı.

BİZİM İÇİN HER GENÇ BİR HAZİNEDİR

Sizin için bir genç neyi ifade ediyor?

Genç insanı; iyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücahedesinde aynı inancı paylaşan her renkten ve ırktan herkesi kardeş bilirken, hangi renkten ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı da kendisine görev olarak addeden, yeryüzündeki her insan için yaşama hakkını, inanç ve düşünce hürriyetini, aile oluşturma ve neslini koruma hakkını, mülkiyet edinebilme hakkını ve akıl sağlığının güvenceye alınması hakkını temel ve vazgeçilemez haklar olarak kabul eden, yaşamının baharında tüm enerjisini bu gayede harcayan, inancı ve idealleri uğrunda fedakârlık yapabilen kişiler olarak tanımlayabiliriz. Bizim için her genç, bir hazine demektir.

“ÇORBASINI KOMŞUSUYLA PAYLAŞACAK GENÇ BİR KADRO YETİŞTİRİYORUZ”

Anadolu Gençlik Derneği olarak, evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan bir gençlik idealimiz var. Bu çerçevede Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı bir ve bütün tutacak genç kadrolar yetiştirme gayretindedir. Bu doğrultuda yıl içerisinde olduğu gibi yaz etkinliklerimizle de gençlerle buluşma hedefindeyiz.

“GÖREVİMİZ, AHLAKLI NESİLLER YETİŞTİRMEKTİR”

Yaz etkinlikleri çalışmasındaki hedefiniz nedir?

Anne ve babalar için çocuklarına bırakacakları en güzel miras güzel ahlaktır. Müslüman bir ailede ebeveynlerin görevi güzel ahlaklı nesiller yetiştirmektir. Ahlak, kişinin yeryüzünde ne varsa öncelikle hepsini bir emanet olarak görmesidir. Tüm evren Allah’ındır. Emanetin sahibi Allah’tır. Çiçeğin de, böceğin de üzerimizde hakkı vardır. Yaz etkinliklerimizde hedefimiz bütün bu emanetlerin hakkını gözetme gayretinde nesiller yetiştirebilmektir. İnsan geçicidir. İyilik, güzellik, adalet arayışı kıyamete kadar sürecektir. Bize düşen, bu gayreti devam ettirecek kalpleri aramaktır.

“VERİMLİ BİR YAZ GEÇİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Geleneksel hale gelen yaz etkinlikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Millî Gençlik Vakfı’ndan Anadolu Gençlik Derneği’ne yaz dönemlerinin bir markası olan yaz etkinlikleri, birçok gencimizin yetişmesine vesile olan bir etkinliktir. Bu etkinliklerde öğrencilerimiz dost ve anı biriktirmiş, bireysel gelişimlerini ilerletmiş, toplumsal alanda insanlığa nasıl faydalı olabileceklerini öğrenmişlerdir. Geçtiğimiz yıl bütün insanlar için farklı toplumsal olaylar gelişti. Pandemiden dolayı öğrencilerimiz evlerine kapanmak zorunda kaldı, sıkıldılar, belki umutsuzluğa kapıldılar. Bu yıl nihayet karnelerini aldılar ve yaz dönemi başladı. Kovid-19 maalesef devam ediyor. Tüm hijyen tedbirlerini alarak kâşif öğrencilerimizle verimli bir yaz geçirmeyi hedefliyoruz.

“GENÇLERİ TABLETTEN, TELEFONDAN UZAKLAŞTIRIYORUZ”

Gençlerimizi bu yıl nasıl bir müfredat bekliyor?

Sadece okumaya ve ezberlemeye dayalı bir müfredatın faydası olduğuna inanmıyoruz. Küçük kardeşlerimiz hem yüzmeyi öğrenmeli hem ata binmeyi, hem yaşadığı şehrin tarihi dokusunu tanımalı hem de ortak buluşma noktamız camilere aşina olmalılar. Yaz etkinliklerimizin müfredatını hep buna göre ayarladık. Velilerin muvafakatiyle öğrencilerimiz farklı etkinliklerin içerisinde kendilerini bulacaklar. On iki yaşına gelmişsiniz ama henüz bir ata dokunmamışsınız. AGD’nin yaz etkinliklerinde böyle bir deneyiminiz oluyor ya da yüzme öğreniyorsunuz. Eylülde anlatacak bir hikâyeniz oluyor. Tabletin, telefonun ekranından çıkıp uzuneşekten birdirbire gerçek oyunlar, sahici oyunlar oynuyorsunuz. Bunlar detay gibi görünüyor ama bir çocuğun yetişmesinde kilometre taşları olduğuna inanıyoruz.

“İSLAM COĞRAFYASINA DAİR UFUK KAZANIYORLAR”

Eğitim içeriğinizde başka neler var?

Kur’an harfleri ile tanışmak, bu harfleri seslendirmek, okumak. Allah’ın kitabını okumak, vahiyle haşır neşir olmak, ezberlemek… Bunlar muhteşem kazanımlar. Abdest alıp namazı eda edebilmek. Rabbin huzuruna durduğunu hissetmek. Peygamber Efendimiz (sas)’in hayatını öğrenmek, diğer peygamberleri tanımak, İslam tarihini öğrenmek, İslam coğrafyasına dair bir ufuk kazanmak. Sofra adabından telefonla konuşma adabına dair güzel davranışlar edinmek. Sosyal medya ve çevre bilinci kazanmak. Bunun gibi birçok faydalı dersi öğrencilerimize kazandırmayı hedefliyoruz.

“ÇALIŞKAN BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

AGD’nin yaz etkinlikleri, Kur’an-ı Kerim, ilmihal, akaid, adab-ı muaşeret, peygamberler tarihi, örnek şahsiyetler, çevre bilinci, ilk yardım, akıl ve zekâ oyunları, robotik kodlama, sosyal medya kullanımı gibi derslerin yanı sıra sosyal, kültürel ve teknolojik faaliyetlerin de içerisinde olduğu, öğrencilerin eğlenirken öğrendiği ve tatil dönemini verimli geçirdiği bir etkinlik dönemi olarak öne çıkıyor. AGD’nin yaz etkinlikleri kapsamında tarihe, çağa ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaşmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı, bilgili, inançlı ve çalışkan bireylerin yetiştirilmesini hedefliyoruz.

“BU COĞRAFYANIN EN TEMEL TAŞI İSLAM’DIR”

Yaz etkinlikleri niçin önemli?

Çocuklarımız bizim için değerli ve yaz etkinlikleri de bu değerle mündemiç. Kalbinde inanç olmayan nesillerin içerisinde yaşadıkları topluma da, diğer insanlara da zarar vermeleri çok kolaydır. Merhamet, adalet, kardeşlik, sevgi, paylaşma duygusu küçük yaşlarda verilmelidir. Karıncanın hakkını gözeten nesillere ihtiyaç vardır. Öte yandan bugün bu coğrafyanın en temel ihtiyacı İslam’dır, İslam kardeşliğidir. Siz cihetinizi Batı’ya dönerseniz, siz İslam’ı genç nesillerin gündemine taşımazsanız, siz bu coğrafyada, kendi coğrafyanızda Batı’nın kokuşmuş yaşam tarzının içerisinde kaybolur gidersiniz. Torunlar dedelerinin ellerinden öpmenin, yanlarında yürümenin, akrabalık ilişkilerinin, bayramlaşmanın kıymetini bilmeli ki, güç karşısında kaybolup gitmeyelim.

“EN GÜZEL MİRAS AHLAKTIR”

Anne babalara bir çağrınız var mı?

Tekrar söyleyelim. Bir annenin ya da bir babanın çocuğuna bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır. Biz her daim önce ahlak ve maneviyat diyoruz. Ahlak, kişinin kendi için istediğini kardeşi için de istemesidir, kişinin kendi için istemediğini kardeşi için de istememesidir. Şimdi biz istiyoruz ki, çocuklarımız iyi bir anne ve iyi bir baba olsunlar ve torunlarımızın kulağına Hazreti Lokman’ın evladına tüm merhametiyle “yavrucuğum” diyerek yaptığı öğütleri fısıldasınlar.  Bir gence de yakışan en güzel takı merhamet dolu bir kalptir.

“TÜRKİYE’NİN TÜM İLÇELERİNDEN KATILIM OLACAK”

Öğrenciler yaz etkinliklerine nasıl kayıt olabilecekler?

AGD Ortaokul Komisyonu’nun, ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlediği kâşif grupları sayesinde öğrencilerimiz yaz dönemi haricinde de yıl boyu eğitimlerden faydalanabiliyorlar. AGD Yaz Etkinlikleri’ne katılım sağlamak isteyen öğrenciler kendilerine en yakın AGD temsilciklerinden kayıt yaptırabilecekler. Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinden binlerce öğrenci ve eğitmen katılım göstererek verimli bir yaz dönemi geçirecekler. Konu ile alakalı detaylı bilgiye agdyazetkinlikleri.com ve AGD’nin sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilecekler.

29 Haz 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.