Saadet Partisi tarımda yol haritasını açıkladı

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili önemli tespitlerde bulunarak, yapılması gereken adımları tek tek açıkladı.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Çiftçilerin ekonomik sorunu, ulaşım sorunu, sağlık sorunu ve eğitim sorunlarının bir an önce giderilmesi gerektiğini dile getiren Aydın, tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunu belirtti. Aydın, mevcut hatalı tarım politikalarının kökten değiştirilerek üretim ve üreticiyi merkeze alan tarım politikasının uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamasında tarım sektöründe yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Aydın, tarımın bir milli güvenlik meselesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin tarımda kendi kendine yetebilen bir ülkeyken yanlış politikalar yüzünden ithalatçı duruma düştüğünü kaydetti. Çiftçilerin sorunlarını 4 ana başlık altında topladıklarını dile getiren Aydın, bu başlıkların “eğitim sorunu, sağlık sorunu, ulaşım sorunu, ekonomik sorunlar” olduğunu aktardı. Kırsal alanda birçok köyde eğitime ulaşma olanaklarının kısıtlı olduğunu söyleyen Aydın, birçok köyde ilkokul ve ortaokulun olmadığına dikkat çekti. Köylerin yaşam alanı olmaktan çıkarıldığını, tarımda gelecek görmeyen genç nüfusun kentlere akın ettiğini dile getiren Aydın, öte yandan birçok köyde sağlık ocaklarının bulanmadığını belirterek, çiftçilerin gerekli sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını vurguladı.  Çiftçilerin ulaşım problemine de değinen Aydın, “Her fırsatta yapılan duble yollar ile övünülmesine rağmen bir çok köyümüzün ulaşımında yol çalışmasının yeteri kadar olmamasından dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle kışın birçok köy yolu ulaşıma kapanmakta adeta açık cezaevleri oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

“30 AYLIK ASGARİ ÜCRETE DENK GELİYORDU”

Aydın, girdi fiyatlarındaki fahiş yükselme, ürün fiyatları, pazarlama sorunları ve yetersiz destekler sebebiyle çiftçi gelirlerinde büyük bir azalma meydana geldiğine vurgu yaparak, çiftçilerin geçinemez hale geldiğini söyledi.  Saadet Partisi’nin tarımda yaptığı araştırmalara dikkat çeken Aydın, “Uzmanlarımıza yaptırdığımız hesaplamalar bize gösteriyor ki 2020 yılı sonunda 100 dekar alanda hububat üretimi yapan bir çiftçinin masrafları; toprak işleme, tohum, akaryakıt, gübre, ilaç, işçilik, Tarla kirası, hasat, nakliye, alet ekipman amortismanı, vergi, faiz çıkarıldıktan sonra 1 yılda elde ettiği net gelir yaklaşık 2 ile 3 aylık asgari ücrete denk gelmektedir. Aynı hesabı AKP’nin tek başına iktidara gelmeden önceki sene yani 2001 yılı için yaptığımızda bu rakam yaklaşık 30 aylık asgari ücrete denk gelmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

ÜRETİCİYE ALIM GARANTİSİ VERİLSİN

Saadet Partisi olarak tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunları çözeceklerine vurgu yapan Aydın, Saadet Partisi’nin atacağı adımları madde madde açıkladı;

1. Mevcut hatalı tarım politikalarını kökünden değiştirerek üretim ve üreticiyi merkeze alan tarım politikası uygulamaya konmalıdır.
2. Para kazanamadığı için toprağa küsen ama özlemini çeken üreticilerimiz yeniden toprakla ve hayvanla buluşturulmalıdır.
3. Mevcut sözde desteklemelerin şekli niteliği ve miktarı değiştirilmeli desteklemeler gerçek üreticilere ve yeter miktarda verilmelidir.
4. Mutlak suretle planlı üretim modeline geçilmelidir.
5. Meralar rant kapısı olmaktan çıkarılmalı gerçek üreticilerin kullanımına sunulmalıdır.
6. Çiftçi gelirini artırmak için ürün fiyatlarının artırılması değil girdi fiyatlarının düşürülmesi için tedbirler alınmalıdır.
7. Milyon dolarlık gemiciklere değil milyonları doyuran çiftçilerimize indirimli motorin verilmelidir.
8. Otoyol ve köprü yapan yandaş müteahhitlere geçiş garantisi değil gecesini gündüzüne katıp üretim yapan çiftçilerimize “alım garantisi” verilmeli para etmediği için çöpe dökülen ürünlerin önüne geçilmelidir.
9. Arazi bölünmesinin önüne geçecek gerçek tedbirler alınmalı parçalılıktan dolayı ekilemeyen araziler üretime tekrar kazandırılmalıdır.
10. Büyükşehirlerde beton yığınları arasına mahkum edilen üreticilerimizin sadık yâri yine toprak olmalı, ekip biçtiği arazisi ile buluşturulmalıdır.
11. Üreticilerimiz geçinemediği için göç etmekten kurtarılmalı böylelikle çiftçimiz köyünde kalarak ülkesini kalkındırmalıdır.
12. Kırsal alanlarda ve köylerimize yeterli donanımda eğitim veren okullarımız inşa edilmeli, iyi sağlık hizmetini sunan sağlık ocakları faaliyete geçirilmelidir.
13. Tarımsal girdilerdeki finans sorununu sıfır vergi ve sıfır faiz ile çözülmelidir. Çiftçilerimize finansal okuryazarlık eğitimi verilmelidir.
14. Kültürümüzü öz benliğimizi koruyacak bunları yeni nesillere aktaracak sosyal alanlarımız kurulmalıdır.

27 Haz 2021 - 04:30 - Ekonomi

Muhabir  Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.