Altın fiyatlarına dikkat! 5 ünlü uzmandan kritik altın analizi

Altında dalgalanmalar devam ediyor. Altın fiyatları ONS fiyatlarına bağlı olarak son bir haftada aşağı ve yukarı doğru dalgalanıyor. Peki altında bundan sonra ne olacak? 5 uzman görüş açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk halkı için güvenli liman olan altında ONS fiyatları ve kurdaki istikrarsızlık altındaki dalgalanmayı tetikliyor. 

Ons altın, Haziran ayı başında 1916 dolar seviyesiyle 2021 yılı zirvesini görmesinin ardından, artan enflasyon karşısında Fed'in erken sıkılaştırma hamlesi yapabileceği endişesiyle yönünü aşağı çevirdi. Fed'in Haziran ayı toplantısından çıkan 'Şahin' mesajlar, ons altını baskıladı ve değerli metal 1761 dolar seviyesini görerek, 7 haftanın dibini gördü.

Yine haziran başında 538 lira ile tarihi zirvesine yakınsayan gram  altın fiyatları ise, bir miktar dolar kurundan destek bulsa da, ons tarafındaki sert geri çekilmenin etkisiyle 493 liraya kadar çekilerek 5 haftanın en düşük seviyesini gördü. Uzmanlar 500 lira seviyesinin güçlü psikolojik seviye olduğunun altını çizdi.

Gedik Yatırım-Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan'dan altın yorumu:

Yakın vadede Fed'in para politikasındaki değişim faizlerin yukarı yönlü hareketlenmesine neden olabilecek ana etmen olarak görünüyor. Bu ilk çerçevede altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketi tetikleyecektir. Şu anda altın fiyatlarında her yükseliş Fed öncesi satış fırsatı oluşturmaya devam edecek. Bu çerçevede piyasanın bu fikre aşina olup bu geçişin kademeli olacağı ve ilerleyen dönemde maliye politikalarının bunu desteklemeye yönelik algı kuvvetlenene kadar altının burada zayıf kalacağı kanaatindeyim.

ALTIN NE ZAMANA KADAR ZAYIF KALIR?

Bu 'Tapering' sürecinde tarih belli olup ilk adımlar atılana kadar zaten faizler bunu fiyatlamış olur ve altın o sürece kadar da düşeceği kadar düşmüş olur ve sonrasında tekrar yukarı yönlü hareketler görebiliriz. Ama o döneme kadar ben ons altın tarafında yönün aşağı yönlü olacağını ve her yükselişin bir satış fırsatı olarak kalacağını düşünüyorum.

"ONS TARAFINDAKİ NEGATİF RÜZGÂR GRAM ALTINI BASKILAYABİLİR"

Ons altın tarafında düşüş takibi gram altın fiyatını da etkiliyor. Ama diğer taraftan da bu sürecin getirdiği dolar/TL değerlenmesi var. Buradaki yükseliş ons tarafının getirdiği düşüşü bir miktar absorbe ediyor ama ons tarafındaki düşüşün etkisi gram altın üzerinde daha büyük olacaktır. Bu nedenle ben gram altın fiyatları için 'Tapering' süreci netleşene kadar zirvelerin biraz daha geride kaldığı kanaatindeyim.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in altın yorumu:

Altın ve gümüş fiyatları haftaya toparlanma isteğinde başladı. 1780 dolar seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yükselişlerini 1805 dolar seviyesine kadar sürdürecek mi? Bu hafta burayı takip edeceğiz. Altın ve gümüş fiyatlarında bugün ve yarının kapanışları önemli. Eğer 1805 dolar seviyesi yukarı yönlü kırılırsa yükselişleri de 1820 dolar seviyesine kadar devam ettirebilir. Ancak bu 1805 dolar seviyesi kalıcı olamazsa 1750 dolar seviyesini güçlü bir destek olarak takip edeceğiz. Bant aralığımız geniş bir bant aralığı. Çünkü piyasalarda belirsizlik hala devam ediyor.

"GRAM ALTINDA YÜKSELİŞLERİN DEVAMI İÇİN 514 LİRANIN ÜZERİNDE KAPANIŞ GÖRMELİYİZ"

Yeni haftanın ilk işlem gününde gram altın 500 lira seviyesinden açılış yaptı. Gün içinde 495-505 lira Gram altın için kalıcı yükselişlerin olabilmesi içinde gram altın/TL fiyatının 513-514 lira seviyesinde kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor.

"GRAM GÜMÜŞ VE GRAM ALTIN ALTIM FIRSATI VERİYOR"

Ben yatırımcısına şunu tavsiye edebilirim; özellikle gram gümüş ve gram altında yaşanan bu gerileme özellikle yatırımcısı için alım fırsatları vermeye devam ediyor. Riskler hala masada kalmaya devam ediyor. Özellikle Amerika'daki enflasyon yine artmaya devam ediyor ve bu kalıcı bir enflasyon olacak. Bu tarafta bir sürpriz yok. FED her ne kadar faiz söylemlerine başlasa da şu tarihte ben faiz artıracağım düşüncesinde değil.

"ONS TARAFINDA YÜKSELİŞLERİN BİTTİĞİNİ SÖYLEMEK İÇİN ERKEN"

Piyasalardaki bu belirsizlikten kaynaklı bence bu gram gümüş ve gram altındaki düşüşler yatırımcısına iyi alım fırsatları sunuyor. Altının gram fiyatında, gümüşün gram fiyatında, altının ons fiyatında, gümüşün ons fiyatında yükselişlerin bittiğini söylemek için çok erken. Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında yukarı yönlü hareketlerin bu önümüzdeki üç ay boyunca devam etme olasılığını çok güçlü gördüğümüzden dolayı düşüşleri alım fırsatı olarak görmeye devam edeceğiz.

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan altın fiyatları analizi:

"ONS ALTIN İÇİN 1760 DOLAR SEVİYESİ KRİTİK DESTEK"

FOMC Toplantısı sonrasında varlık alım programlarında değişikliğe gidileceğinin sinyallerinin verilmesi ve Dolar Endeksinin güçlenmesiyle Ons Altın'da geri çekilmeler hızlandı. Tepki alımlarının gelmesine rağmen kalıcılık göstermesi zaman alacak. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1790 ve 1795 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1770 ve 1760 $ destek seviyeleri yakından izlenecek.

"GRAM ALTINDA YUKARI YÖNLÜ HAREKETLERDE 510-515 LİRA BANDI TAKİP EDİLMELİ"

Döviz kurundaki yukarı yönlü hareketin Dolar endeksinin güçlenmesiyle beraber hızlanması ve Ons Altın'a gelen tepki alımları sonrasında Gram Altın tekrardan 500 TL üzerini gördü. Gram Altın'da yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 510 ve 515 TL direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken aşağı yönlü bir hareketin olması durumunda ise 495 ve 490 TL destek seviyeleri aşağı yönlü hareket için önem arz ediyor."

İntegral Yatırım Menkul tarafından hazırlanan altın analizi:

Fed Başkanı Powell'ın enflasyona yönelik açıklamaları küresel piyasaları sakinleştirirken ons altına güç verdi. Powell, Kongre sunumunda enflasyonda artışın geçici olduğunu yineledi ve toparlanma süresince ekonomiye verilen desteklerin sürdürüleceğini vurguladı. Powell sonrası Dolar'da geri çekilme izlendi.

" ABD 10 YILLIKLARI ALTINDAKİ YÜKSELİŞİ TÖRPÜLÜYOR"

Gerileyen Dolar Endeksi ons altına güç verirken yükselen tahvil faizleri değerli metalin gücünü törpülüyor. Bugün küresel piyasalarda açıklanması beklenen yön değiştirici veri bulunmuyor. Fed üyelerinden gelecek açıklamalar takip edilecek. Dolar Endeksi ve tahvil faizleri de ons altın üzerinde önemli olduğu için yakından izlenmeli.

"ONS TARAFINDA ALIM YÖNÜ POZİSYONLAR RİSKLİ OLABİLİR"

1759 seviyesindeki yatay destek yakınlarında gelen alımlarla yükselen ons altında zayıf görünüm sürüyor. Günlük periyod da ortalamaların altında bulunan değerli metalde alım yönlü pozisyonlar riskli olabilir. Güçlenme için ilk etapta 1800 seviyesi ve 50 günlük ortalamaya denk gelen 1832 seviyesi üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç var. Bu seviye altında short pozisyonlar korunabilir.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan altın analizi:

Alıcıların baskın olduğu ons altında yukarı yönlü eğilimin bugün de devam etmesi halinde 1790 direnci takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1798 seviyesi ikinci direnç olarak hedeflenebilir. Satışların kuvvetlenmesi halinde ise sırasıyla 1770 ve 1755 destekleri test edilmek istenebilir.

ÜNLÜ BANKADAN ALTIN TAHMİNİ

Singapur merkezli OCBC Bank stratejistlerine göre, altının onsu 2022 sonuna kadar 1.500 dolara çekilebilir. Bu da demek oluyor ki altında düşük seviye bekleniyor. Kurum ons altın fiyatını bu yılın sonunda 1800 dolar, gelecek yılın sonunda ise 1500 dolar olarak tahmin ediliyor.

Commerzbank ise OCBC Bank’ın aksine enflasyon endişelerinin altın fiyatını yıl sonuna kadar 2 bin dolar/ons'a yükseltmesini öngörüyor. Commerzbank ayrıca gümüş fiyatının 2021 sonunda 30 dolara yükseleceğini ve paladyumun ons başına 2 bin 800 dolar olacağını tahmin ediyor.

KAPI ARALANIYOR

Credit Suisse, Commerzbank gibi fiyatlar zayıflamasına rağmen altının yükseleceğini öngören kurumlar arasında yer alıyor. Kurum, altının 1.941 -1966 dolar seviyesine doğru ilerlemesini bekliyor.

Daha geniş konsolidasyon aralığını korumak için şimdilik 1.943 -1966 doların tekrar sınırlanmasını beklerken, nihai bir kırılmanın 2 bin 75 dolarlık rekor seviyeye geri dönmenin kapısını açacağını söylüyor.

Altının 1.840 doların altına kayması halindeyse 1.809 -1805 dolar desteklerinin çalışacağını bunun da gerisine kayması halinde 1.765 -1755 dolardaki desteğin öne çıkacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Özetlenecek olursa 2022 yılında altının yukarıya doğru bir tırmanışı olacağı yıl sonunda ise 2022 yılı başlangıcına göre düşüş olacağı öngörülüyor.

2022 TAHMİNLERİ

Uzmanlara göre hem gram altın ve hem de dolar kuru yükselişi işaret ediyor. Dolar/TL 8,78 seviyesine çıktı. Doların 8,50'nin üzerindeki kalıcı hareketi 9,40 seviyesine doğru yükselişin devam etmesine neden olacağı düşünülüyor.

Dolar kuru uzun vadede aylık seyirde yükselen bir kanalda ve 2018 yılından itibaren içerisinde hareket ettiği yukarı kanalı bir basamak üste taşıdı.

BIST 100 Endeksi ise 1.445 seviyesinin altına kayarak bir kez daha 1.256-1.450 bandına geriledi. Endeks 1.445 seviyesinin üzerine çıkmadıkça zayıf seyir sürecektir.

22 Haz 2021 - 20:24 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.