Venüs neden saat yönünde dönüyor? Çok az bilinen tuhaf gerçekler...

Dünyada kaç adet kuş yaşıyor, Venüs neden saat yönünde dönüyor, Gökyüzü neden mavi renkte görünüyor, Mars nasıl kokar? İşte pek az kişinin bildiği ilginç bilgiler...

Büyütmek için resme tıklayın

Dünyada kaç adet kuş yaşıyor, Venüs neden saat yönünde dönüyor, Gökyüzü neden mavi renkte görünüyor, Mars nasıl kokar, Güneş'in ne kadar ömrü kaldı, saat yönünde dönen tek gezegen hangisidir, global internet kesilebilir mi, yolcu uçağına yıldırım düşerse ne olur, savaştan üç kat daha tehlikeli olan şey nedir, Evren ne renktir, Nükleer savaştan sağ çıkması en muhtemel şey nedir hiç merak ettiniz mi?

İşte sizi çok şaşırtacak pek az kişinin bildiği ilginç bilgiler...

UEFA EURO 2020 KUPASI KAÇ KİLOGRAM?

Koronavirüs salgını nedeniyle 2021'ye ertelenen UEFA EURO 2020'ye sayılı günler kaldı. 

Şampiyonanın kupası Henri Delaunay Cup, yenilenmiş haliyle ilk kez EURO 2008'de kullanıldı. 

Henri Delaunay Cup 60 santimetre uzunluğunda ve tam olarak 8 kilogram ağırlığında. 

DÜNYADA KAÇ ADET KUŞ YAŞIYOR?

Dünya üzerinde kaç adet kuşun yaşadığını biliyor musunuz?

Yapılan çalışmalar göre dünyada yaşayan kuşların sayısı 50 milyarın üzerinde. Dünyada 7.8 milyar insan bulunuyor.

VENÜS NEDEN SAAT YÖNÜNDE DÖNÜYOR?

Güneş Sistemi'ndeki gezegenlerin çoğunun dönüş yönü saat yönünün tersine doğru.

Ancak Venüs'ün atmosferi güneşin güçlü çekim etkisi nedeniyle çekildi. Bu da atmosfer üzerinde gelgitler oluşmasına neden oluyor. Diğer gezegenlerin kütle çekimleri de birleşince Venüs önce yavaşladı ardından saat yönüne doğru dönmeye başladı.

Yani Venüs'te Güneş, Batı'dan doğup Doğu'dan batıyor.

GÜNEŞ ASLINDA NE RENKTİR?

Güneş’ten gelen ışık beyaz bir renge sahip. Ancak güneş ışıklarının dünya atmosferi ile temas  etmesi ile renk değişimi yaşanıyor. Güneş ışığı, içinde saklı olan turuncu, kırmızı, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerine ayrılıyor. Bu renk bileşenlerinden en hızlı olanı mavi renk olduğu için gökyüzü mavi renge sahip.

MARS NASIL KOKAR?

Yapılan araştırmalara göre, Kızıl Gezegen bozulmuş yumurtayı andıran bir kokuya sahip.

SAKAL YÜZE GELECEK BİR YUMRUĞUN ŞİDDETİNİ AZALTIR MI?

Integrative Organismal Biology’de çalışmaların sonucuna göre yüzdeki sakalın yumruğun şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı.  

ASTRONOTLAR GÜNDE KAÇ DEFA GÜN DOĞUMUNA ŞAHİT OLUYOR?

Yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yüksekte bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), saatte 28 bin kilometre hızla Dünya’nın çevresinde dönüyor. Bu hız nedeniyle ISS'de görev alan astronotlar, günde 16 kez gün doğumuna ve gün batımına şahit oluyor.

OKSİJEN NE RENKTİR?

Gaz halinde bulunan Oksijen kokusuz ve renksizdir. Ancak sıvı ve katı hallerinde ise soluk mavi renk ile görünür.

GÜNEŞ'İN NE KADAR ÖMRÜ KALDI?

Dünya'nın içinde yer aldığı sistemin tek yıldızı olan Güneş'in 5 milyar yıl ömrü kaldığı belirtiliyor.

İLK OTOMOBİLİ KİM, NE ZAMAN İCAT ETTİ?

Otomobil ilk defa 1886 yılında Karl Benz tarafından icad edildi.

İNSAN HAYATI BOYUNCA KAÇ KİLOGRAM DERİ KAYBEDER?

Bir insan hayatı boyunca ortalama 22 kilogram deri kaybediyor.

OKYANUSLARDA KAÇ TON ALTIN BULUNUYOR?

Okyanuslar yaklaşık 20 milyon ton altın bulundurmaktadır.

GOOGLE'IN İLK ADI NEYDİ?

Hayatımızın her alanına hükmeden  internet devi Google'ın ilk adı 'BackRub'dı. 

ASTRONOTLAR NEDEN BEYAZ GİYER?

Astronotların giydiği giysilerin beyaz olmasının nedeni Güneş'ten gelen ve uzay yürüyüşleri sırasında korunma şansının olmadığı ışınları büyük ölçüde yansıtması nedeniyledir.

EN FAZLA PİRAMİDİN BULUNDUĞU ÜLKE HANGİSİDİR?

En çok bilinen yanlışlardan biri de piramitlerin en çok bulunduğu ülke ismidir. Bilinenin aksine piramitlere en çok ev sahipliği yapan ülke Mısır değil Sudandır. Sudan'da 220 adet piramit bulunmaktadır.

İNSAN ÖLÜMÜNE EN ÇOK SEBEP OLAN HAYVAN HANGİSİDİR?

Dünya tarihinde şu ana kadar insan ölümüne en çok neden olan hayvan dişi sivrisineklerdir. Günümüzde bile her 12 saniyede bir kişi sivrisineklerden kaynaklanan sebeplerle hayatını kaybediyor.

GÜNEŞ'İN İÇİNE KAÇ TANE DÜNYA SIĞAR?

National Geographic'in yaptığı hesaplamaya göre, içinde yer aldığımız sistemin yıldızı olan Güneş'in içine 1 milyon adet Dünya sığar.

OTOMOBİLLERİN KORNALARI GENELLİKLE HANGİ NOTADA ÇALAR?

Otomobillerin çoğunun kornası Fa notasından çalmaktadır.

İLK EVCİLLEŞTİRİLEN HAYVAN HANGİSİDİR?

İnsanoğlu tarafından ilk evcilleştirilen hayvan Ren geyikleridir.

DÜNYANIN EN KALABALIK KENTİ HANGİSİDİR?

Dünyanın en kalabalık şehri 37,435,191 nüfusu ile Japonya'nın başkenti Tokyo'dur.

DÜNYANIN EN UZUN TRAFİK SIKIŞIKLIĞI KAÇ GÜN SÜRDÜ?

  Dünyada en uzun süren trafik sıkışıklığı 2010 yılında Çin'de meydana gelmiş ve 12 gün sürmüştür. 

GÜNEŞ KARA DELİĞE DÖNÜŞECEK Mİ?

Sadece belirli bir kütlenin üzerinde olan yıldızlar kara deliğe dönüşebilir. Gezegenimizin içinde yer aldığı sistemin yıldızı Güneş ise teorik olarak bir kara deliğe dönüşecek büyüklükte değildir.

Bilim insanları tarafından ortaya konulan teoriye göre, yaklaşık 5 milyar yıl daha bir yıldız olarak evrendeki işlevini sürdürecek.

MARS'TA YAŞASANIZ KAÇ YAŞINDA OLURDUNUZ?

Eğer Dünya’da 15 yaşındaysanız Mars’ta 8 yaşında olursunuz. Zira 1 Mars yılı 686,9 Dünya gününe eşit.

TÜRKİYE'DE KAÇ KİŞİ AKILLI TELEFON KULLANIYOR?

Türkiye'de her 100 kişiden 84'ü akıllı telefon kullanıyor

EN YAVAŞ HAYVAN HANGİSİDİR?

Gezegenimizde yaşayan en yavaş hayvan 3 tırnaklı (üç parmaklı) Sloth'tur.

Amerika kıtasında yaşayan hayvan saatte maksimum 0.0048 KM hıza ulaşabiliyor.

BEYNİ BÜYÜK OLANLAR DAHA MI ZEKİ?

İngiliz ve Hollandalı bilim insanları 13 bin 600 kişi üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre, beyni ortalamadan büyük olan kişilerin hafızaları daha kuvvetli, mantık yürütmekte de daha iyiler ancak bu kişilerin daha zeki olduğunu gösteren bir veri bulunmuyor.

NÜKLEER SAVAŞTAN SAĞ ÇIKMASI EN MUHTEMEL ŞEY NEDİR?

Karafatma yanlış cevap. Dr. Wharton’ların 1959’daki çığır açan araştırmasından beri karafatmaların bir nükleer savaşta ilk ölecek böceklerden olduğunu biliyoruz. Radyasyona dayanıklılık kralı Deinococcus radiodurans bakterisidir. Bu bakteriler 1.5 milyon rad’a kadar dayanabilirler, dondurulurlarsa bu limit iki katına çıkar.

TIRNAK VE SAÇLAR ÖLÜMDEN SONRA NE KADAR SÜRE DAHA UZAR?

Bilinenenin tersine saç ve tırnaklar ölümden sonra hiç uzamazlar. Öldükten sonra insan vücudu su kaybeder ve derisi sıkılaşır, bu da saç ve tırnağın uzadığına dair bir göz yanılgısına neden olur.

EVREN NE RENKTİR?

Resmi olarak bej rengindedir. 2002 yılında, Johns Hopkins Üniversitesi’nden Amerikalı bilimciler, Avustralya Kırmızıya Kayan Galaksileri İnceleme Kurumu’nun topladığı 200,000 galaksi ışığını inceledikten sonra evrenin soluk yeşil renkte olduğu sonucuna vardılar. Ancak birkaç hafta, hesaplamalarında bir hata yaptıklarını ve evrenin aslında daha çok köstebek derisi renginin kasvetli bir tonu olduğunu itiraf etmek durumunda kaldılar.

DÜNYANIN ETRAFINI DOLAŞAN İLK İNSAN KİMDİR?

Zenci Henry... Ferdinand Macellan dünyanın etrafındaki turunu asla tamamlayamadı. 1521’de Filipinler’de henüz turun yarısındayken öldürüldü. Macellan 1511’de Portekiz’den çıkıp Hint Okyanusu’nu geçerek önce Uzakdoğu’yu ziyaret etti. Zenci Henry’yi 1511’de Malezya’daki bir köle pazarında buldu ve onu geldiği yoldan Lizbon’a götürdü. 1519’da çıkılan dünya turu girişimi de dahil olmak üzere bundan sonraki tüm yolculuklarında Zenci Henry, Macellan’ın yanında gitti. Bu yolculuk diğer yönden, yani Atlas Okyanusu’nu ve Büyük Okyanus’u geçerek gerçekleşti, bu yüzden 1521’de Uzakdoğu’ya vardıklarında Zenci Henry dünyanın etrafını tam olarak dolaşmış olan ilk insan oldu.

YOLCU UÇAĞINA YILDIRIM DÜŞERSE NE OLUR?

Uçağa yıldırım düşmesi sanıldığı kadar korkutucu bir şey değil. Zira uçakların dış gövdesi, alüminyum ile kaplanmıştır ve bu uçağın çevresini saran bir yıldırım kalkanı görevi yapmaktadır. 

Bu sayede yolcu uçağına yıldırım isabet etse bile bir noktadan diğerine iletilerek uçağa zarar vermeden uçaktan atılmış oldur. 

İNSANOĞLUNUN İNŞA ETTİĞİ HANGİ YAPI AY’DAN GÖRÜLEBİLİR?

Çin Seddi’nin “insanoğlunun inşa ettiği ve aydan görülebilen tek yapı” olduğu düşünülür ancak bu doğru değildir. İnsan eliyle yapılmış hiçbir şey aydan çıplak gözle görülemez.

UZAYDAKİ İLK HAYVAN HANGİSİDİR?

Meyve sineği. Küçücük astronotlar bir miktar tahıl tohumuyla birlikte Amerikan V2 roketine bindirildi ve 1946 Temmuz’unda uzaya fırlatıldılar. 

DÜNYANIN NE KADARI SUDUR?

Dünya yüzeyinin yüzde 70’i suyla kaplı olabilir ama su, gezegenin kütlesinin 5 binde birinden daha azına tekabül ediyor,yaklaşık olarak yüzde 0.1...

ÇIPLAK GÖZLE KAÇ GALAKSİ GÖRÜLEBİLİR?

Beş bin? İki milyon? On milyar? Hayır, dört tane görebiliriz. Aslında oturduğumuz yerden yalnızca iki tane görebiliriz, bunlardan bir tanesi de içinde bulunduğumuz Samanyolu’dur.

EN SON BUZUL ÇAĞI NE ZAMAN SONA ERDİ?

Hâlâ son Buzul Çağı’nın içindeyiz. Coğrafyacılar bir buzul çağını, Dünya’nın tarihinde kutuplarda buz takkeleri bulunan bir dönem olarak tanımlıyor. Mevcut iklimimiz bir ‘buzularası’ döneme tekabül eder. Bu, ‘buzul çağları arasında’olduğumuz anlamına gelmez. Bu ifade, bir buzul çağı içinde, daha yüksek sıcaklıklar yüzünden buzların çekildiği dönemi tanımlamak için kullanılır.

ÜÇ SANİYELİK HAFIZAYA SAHİP OLAN ŞEY NEDİR?

 Japon balığının en az üç aylık bir hafızaya sahip olduğunu ve değişik şekilleri, renkleri ve sesleri ayırt edebildiğini gösterdi.

SUÇ ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKE HANGİSİDİR?

Dünyada nüfusuna oranla en çok suç işlenen yer, Vatikan'dır.

2017'de yapılan nüfus sayımına göre bin kişinin yaşadığı Vatikan'da her yıl 600'den fazla suç işlenmektedir. 

YAŞAYAN EN BÜYÜK ŞEY NEDİR?

Fil, mavi balina ya da dev sekoya ağacı? Hayır, dünyadaki yaşayan en büyük şey bir mantar. Kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerinde büyüyen bal mantarından (Armillaria ostoyae) şu ana kadar görülen ve Oregon’daki Malheur Ulusal Ormanı’nda bulunan en büyük numune 890 hektarlık bir alan kaplıyor ve yaşı 2000 ila 8000 arasında tahmin ediliyor.

KAÇ TANE BURUN DELİĞİMİZ VAR?

İki tane görünen iki tane de görünmeyen olmak üzere toplam dört. Oksijeni sudan alan balıklarda öndeki suyun girişini arkadaki ise suyun çıkışına sağlayan iki çift burun derini bulunuyor.

SAVAŞTAN ÜÇ KAT DAHA TEHLİKELİ OLAN ŞEY NEDİR?

Çalışmak; içki, uyuşturucu ya da savaştan çok daha fazla insan öldürmektedir. Her yıl yaklaşık iki milyon insan, işle ilgili kazalar ve hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor; buna karşın savaşlarda her yıl 650 bin kişi ölüyor. Tek başına değerlendirildiğinde, en tehlikeli işin, Bering Denizi’nde çalışan Alaskalı yengeç avcılarına ait olduğu söylenir.

BİR KIRKAYAĞIN KAÇ TANE AYAĞI VARDIR?

Kırkayak kelimesi, Latince “yüz ayak” anlamına gelen centipeda kelimesinden gelmektedir. Kırkayaklar yüz yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir biçimde incelenmelerine karşın tam olarak yüz ayağa sahip bir örneğine rastlanmamıştır. Türkçe’deki adlarına bakarak bu hayvanların kırk ayaklı oldukları da söylenemez.

“EKMEK BULAMIYORLARSA PASTA YESİNLER” DİYEN KİMDİR?

“1789 yılıydı ve Fransız D"i tüm hızıyla cereyan etmekteydi. Paris’teki yoksullar ayaklandılar çünkü yiyecek ekmekleri yoktu. Bu sırada Kraliçe Marie Antoinette “ekmek bulamayanlar pasta yesin” şeklindeki ahmakça öneriyi ortaya attı.” Çoğu kişinin doğru bildiği yanlışlardan birisi daha... İlk sorun şu ki, bahsedilen şey pasta değil brioche adlı verilen ve ekmeğe çok benzeyen bir çörekti. Bu durumda bu sözler iyi niyetli bir girişim olabilir: “Eğer ekmek istiyorlarsa onlara iyi cinsinden verin.” Kaldı ki bu sözleri söyleyen Marie Antoinette değildi. Bu ifade en aşağı 1760’tan beri aristokratik çürümenin tasviri olarak yazılı bir biçimde kullanılıyordu. Jean-Jacques Rousseau bu ifadeyi daha 1740’ta duyduğunu ileri sürüyordu.

DEVELER HÖRGÜÇLERİNDE NE DEPOLAR?

Develer hörgüçlerinde su değil, yağ depolar; bu yağ da enerji stoku olarak kullanılır. Suyun depolandığı yer vücutlarıdır, özellikle de kan dolaşım sistemleri; bu da onları su kaybından etkin bir biçimde korur.

EN YÜKSEK DAĞ NEREDE?

Dünya’da değil, Mars’ta... Dev volkan Olympus Dağı (Latincede Olympus Mons) güneş sistemindeki ve bilinen evrendeki en yüksek dağdır. 22 km yüksekliğindeki Olympus Dağı Everest’ten üç kat daha yüksek. 624 km genişliğindeki bu dağ Britanya adalarının bulunduğu alanın tamamını kaplayabilir.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞEHRİ HANGİSİDİR?

Resmi olarak Honolulu... . Hawaii eyaletinde 1907’de çıkarılmış bir yasaya göre Honolulu Şehri ve Honolulu İdari Bölgesi (County) aynı yeri ifade ediyor bu Honolulu şehrinin Büyük Okyanus’ta 2,400 km boyunca uzanan Kuzeybatı Hawaii adalarının kalanını da kapsadığı ve 5,509 km2’yle en büyük yüzölçümüne sahip şehir olduğu anlamına geliyor. Dünyanın en kalabalık şehri ise 12,8 milyonluk nüfusu ve 440 km2lik yüzölçümüyle Mumbai’dir: Km2 başına 29,042 kişi! Eğer bütün anakent alanı dahil edilirse en kalabalık şehir, 13,500 km2 üzerinde yaşayan 35,2 milyon kişiyle Tokyo olur.

EDİSON’UN HANGİ İCADINI HER GÜN KULLANIRIZ?

Alo kelimesi.Alo kelimesinin ilk yazılı kullanımı, Edison’un “3 ila 6 metre uzaktan duyulabileceği için” telefon görüşmesine “alo”yla başlamak gerektiği önerisini belirttiği 1887 tarihli bir mektubudur.

İLK BİLGİSAYAR VİRÜSÜ GERÇEK BİR BÖCEK MİYDİ?

Hem evet hem hayır. Önce “evet.” 1947’de Harvard Üniversitesi’nde röle anahtarına sıkışan bir güve, geniş, havalandırmasız bir odaya konmuş olan Amerikan Donanması’nın Mark II bilgisayarının kilitlenmesine sebep oldu. Teknisyenler tahrip olmuş böcek ölüsünü çıkardılar ve makineyi yeniden başlatmadan önce kayıt defterindeki yazının yanına yapıştırdılar. Ama şu “virüs” kelimesi buradan mı geliyor? Hayır. Bir makinede oluşan hata ya da yanlış anlamında kullanılan “virüs” kelimesi 19. yüzyıla dayanır. 1889’da yayımlanmış bir gazete haberine göre Thomas Edison “iki gecedir fonografındaki virüsü aradığı için uyumamıştır.” Webster sözlüğü 1934 baskısında “virüsün” modern anlamına yer vermiştir.

09 Haz 2021 - 14:17 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.