Uluslararası kısa film yarışması 7. yılında festival oluyor!

Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı işbirliği ile düzenlenen Alemlere rahmet Uluslararası kısa film yarışması 7. yılında festival oluyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı işbirliği ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ile düzenlenen ve bu yıl Festival olarak icra edilecek 7. ALEMLERE RAHMET KISA FİLM FESTİVALİ‘ nin takvim, içerik, ödül ve destek tutarları bugün yapılan basın lansmanı ile açıklandı.

Sinema, Kültür-Sanat ve Medya dünyasına mensup birçok ismin katıldığı basın lansmanında bu yıl Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı, ve Tvnet’in Medya Sponsoru olacağı, TRT Genel Müdürlüğü’nün ise Festival’in SON TASLAK diye adlandırılan Endüstri bölümüne  ‘’Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği’’ sağlayacağı öğrenildi.

Yedikule Hisarlarında yapılan toplantıda ilk söz selamlama konuşması için Fidan Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Başer’e verildi. Başer, Siyer Vakfı ve FİSAV olarak bu yıl sinemaseverler ile birlikte birçok festival etkinliği ile dolu dolu bir süreç yaşayacak olmalarının, her yıl sinemamızın gelişmesi adına hedeflerini ve adımlarını büyütmüş olmanın, yeni ve güçlü partnerler ile ülkemiz sinemacılarına katkı sağlayacak olmanın sevinç ve heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Başer Festivalin ana destekçisi TC Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine, Son Taslak Endüstri Bölümü Ana Sponsoru TRT Genel Müdürlüğü yetkililerine ve diğer tüm proje ortaklarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından sahneye Fatih Belediye Başkanı Ergun Turan davet edildi. Ergun Turan konuşmasında çekirdekten yetişen sinemacıların sinema estetiğini koruduğunu ifade ettikten sonra Siyer Vakfı’nın bu çabasının çok kıymetli olduğunu ve bunların daha da gelişeceğine olan inancını dile getirdi.

Ergun Turan’ın ardından duygu ve düşüncelerini paylaşmak üzere İsmail Güneş , Mesut Uçakan, Hülya Yazıcı, Nazif Tunç ve İhsan Kabil kürsüye davet edildiler..

İsmail Güneş sözlerinde sinemanın seyircinin aşağısında olmadığını, seyirc

iyi yukarıya kaldırarak icra edilen bir sanat dalı olduğunu ifade ettikten sonra insanların sinemayı sadece üretmeye değil tüketmeye şevk edildiğinde ne kadar önemli bir iş yapıldığının anlaşılacağına değindi.

Mesut Uçakan konuşmasında Siyer Vakfı sinema alanında istikrarlı bir yürüyüş içerisinde olduğuna değinip bu yürüyüşlerin ileride daha büyük filmler üretmeyi beraberinde getireceğini ifade etti.

Konuşmasında insan olma çabamızın en büyük eksikliğinin sanattan uzaklaşmak olduğuna değinen Hülya Yazıcı, sinemanın diğer sanatları içine aldığı için en önemli sanatlardan olduğunu vurgulayarak insanlığın bu sanatla yüceltileceğini ifade etti.

Nazif Tunç sözlerinde sinemaya Müslümanca bakmayı, sünnete ve Allah’ın razı olduğu yaşantılara uygun bir sinema var etmek istediklerine değinerek iyi bir uçak, araba yapılabileceğini ama benzin olmazsa hareket ettirilemeyeceğini ifade ettikten sonra sinemanın bu işte benzin görevi gördüğüne dikkat çekti.

ARTIK TEMA ALEMLERE RAHMET …!

Selamlama konuşmalarının ardından 7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festival Direktörü Cemil NAZLI, TC Kültür ve Turizm Bak. Sinema Genel Md temsilen İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, TRT Gen Md. Ortak ve Dış Yapımlar Md Faruk GÜVEN, Danışma Kurulu Başkanı Atalay Taşdiken ARUFF’21 Son Taslak Endüstri Bölüm Direktörü Belkıs BAYRAK sahneye davet edildi.

Yarışmanın her sene başka bir tema ile eser kabul ettiğini belirten Cemil Nazlı, bu yıl festival olmaları sebebiyle kavramsal bir temanın olmayacağı sinemacıların alanlarını genişletmek amacı ile İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in sas hayatının herhangi bir alanına değinilen, onun güzel ahlakının bir şekilde güncellenerek işlenebileceğini ve bunu kısa filmcilerinin ufuk, vizyon, kabiliyet ve görsel sunum becerilerine bıraktıklarını duyurdu.

TOPLAM ÖDÜL VE DESTEK TUTARI 300.000 TL

Bu sene ‘’Son Taslak’’ bölümünde Proje Geliştirme Desteği ile 3 ya da 4 ayrı senaryoya destek verileceği için, Festival Yarışma Bölümünde Ulusal ve Uluslararası iki ayrı bölümde Kurmaca, Animasyon ve Belgesel olmak üzere 3 ayrı kategoride 6 en iyi eseri 100.000 TL ile ödüllendireceklerini,

‘’Son Taslak’’ bölümünde ise 7. yıl olması hasebiyle 7 projeye 200.000 TL ‘’Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği’’ verileceğini toplamda da ödül ve desteklerle dağıtılacak rakamın 300.000 TL’yi bulacağını ifade etti.

•  Ulusal En İyi Kısa Kurmaca Film Ödülü : 25.000 TL

•  Ulusal En İyi Kısa Belgesel Ödülü : 15.000 TL

•  Ulusal En İyi Kısa Animasyon Ödülü : 10.000 TL

•  Uluslararası En İyi Kısa Film Ödülü : 25.000 TL

•  Uluslararası En İyi Kısa Belgesel Ödülü : 15.000 TL

•  Uluslararası En İyi Kısa Animasyon Ödülü : 10.000 TL

•  Son Taslak 7 proje için Kısa Film Yapım ve Proje Geliştirme Desteği  200.000 TL

Ardından söz alan İl Kültür ve Turizm Md Dr.Coşkun Yılmaz sözlerine dilin önemine dikkat çekerek başladı. Dilin mazimiz, halimiz ve istikbalimiz olduğunu ifade ederek kullandığımız kelime ve kavramların geçmiş-gelecek ile bağlarımızı oluşturmakla kalmadığını zihniyet ve karakter dünyamızı şekillendirdiğinin değinerek sinemanın bu dili oluşturmada etkinliğinin altını çizdi. Sanatın emek ve sabır istediğini Siyer Vakfı’nın bunu yıllardır sürdürdüğünü, gençlere uzanması ve dokunmalarından dolayı bakanlık olarak bu faaliyeti çok önemsediklerini ve desteklediklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Sonrasında sırası ile TRT Genel Md. lüğü Ortak ve Dış Yapımlar Md. Faruk GÜVEN sözlerinde festivallerin yarışma bölümlerinin çok kıymetli olduğunu ama bunun yanında proje geliştirme aşamasındaki sinopsis, senaryoların desteklenmesi kısımlarının kendileri için önemli olduğunu bu aşamada desteklenen projelerin hem Türkiye’de hem dünyada karşılık bulmaya başladığını ifade etti. 

Aruff’21 Son Taslak Direktörü Belkıs BAYRAK TRT gibi bir markanın kendilerine partnerlik yapmasının çok kıymetli olduğunu ifade ettikten sonra hikayeleri belli olan projelerin gelişmesi için ulusal yapım ve uluslararası proje geliştirme destekleri için bir bölüm hazırladıklarına dikkat çekti.

Son olarak Danışma Kurulu Başk. Atalay TAŞDİKEN Kaybettiğimiz vicdanlarımız, merhametlerimiz, kültür ve inançlarımıza dair ne kadar hasretlerimiz varsa onları yeni kuşak genç sinemacıların hayatımıza yeniden kazandıracağını belki sadece bu topraklarda değil dünyanın birçok yerinde insanların silkelenip bir şeyleri hatırlatmaya sevk edeceği eserleri bu platformdan çıkacağını gördüklerini ve bundan gurur duyduklarını ifade ederek sözleriniz tamamladı.

SON BAŞVURU 31 EKİM

31 Ekim 2021 tarihine kadar başvuruların kabul edileceği festivalin, 21-27 Kasım 2021 tarihleri arasında gösterimler, söyleşiler, atölyeler, ustalık sınıfı ve 1 panel ile Etkinlik haftası etkinliklerinin, Gala ve ödül törenin ise 27 Kasım 2021 tarihinde yapılacağını ifade eden Cemil NAZLI paydaşlara ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.  .

Katılımcıların başvurularını 31 Ekim 2020’ye kadar www.alemlererahmetfilm.com internet sitesi üzerinden yapmaları bekleniyor.

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Basın Lansmanı, program sonunda Danışma Heyeti ve misafirlerle birlikte çekilen aile fotoğrafı ile nihayete erdi.

# TRT

09 Haz 2021 - 13:47 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.