Reklamı Kapat

DEVA Partisi'nden 'Soylu' çağrısı: Derhal istifa et veya görevden alın

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Sedat Peker'in ciddi iddialarda bulunduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında istifa çağrısı geldi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, son günlerde bir suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarının kamuoyunun gündeminde olduğunu belirterek, bu kişinin yakın bir geçmişe kadar iktidar ortakları lehine mitingler düzenlediğini hatırlattı. 

Kirli bir yapının iç hesaplaşması sebebiyle korkunç iddiaların gündeme getirildiğini ifade eden Yeneroğlu, Sedat Peker'in ortaya attığı iddialar karşısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, görevini sürdürmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

Mustafa Yeneroğlu, "Süleyman Soylu derhal görevini bırakmak zorundadır. Anayasa üzerine yemin etmiş, hukukun üstünlüğüne sadık kalacağına yemin etmiş bir İçişleri Bakanı, ülkenin iç huzurunu sağlamakla görevli bir anlayışla bu görevi üstlenmek zorundadır." diye konuştu.

Yeneroğlu, "AK Parti’ye oy vermiş olan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum: “AK Parti’ye, ülke 90’lara geri dönsün, mafyalar, suç örgütleri devletin içinde cirit atsın, vatandaşa her türlü hukuksuzluk reva görülsün diye mi oy verdiniz?” diye sordu. 

Yeneroğlu'nun konuşması şöyle:

DEVLETİ SUÇ ÖRGÜTLERİNİN KEYFİNE TESLİM ETTİLER: Koruma polisi bile tahsis edilen bir suç örgütü lideri, yakın bir geçmişe kadar bir eliyle rabia diğer eliyle de bozkurt işareti yaparak iktidar ortakları lehine mitingler düzenliyordu. Malumunuz son günlerde bir suç örgütü liderinin yayınladığı videolar ile ortaya saçılan itiraflar ve vahim iddialar kamuoyunun gündemindedir. Ülkeyi yönetme kabiliyetini tamamen kaybeden koalisyon ortakları her ne kadar kafalarını kuma gömse de AK Parti-MHP koalisyonunun devleti nasıl suç örgütlerinin keyfine teslim ettiği ortadadır.

SOYLU'NUN GÖREVİNİ SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL: Yakın bir geçmişe kadar bir eliyle rabia diğer eliyle de bozkurt işareti yaparak iktidar ortakları lehine mitingler düzenleyen, oluk oluk kan akıtacağından bahseden bir şahıstan söz ediyoruz. Söz konusu şahıs kendisine koruma polisi bile tahsis edilen bir suç örgütü lideri. Belli ki kirli bir yapının iç hesaplaşması sebebiyle bu korkunç iddiaları gündeme getirmekte. Bu vahim iddialar karşısında İçişleri Bakanının görevini sürdürmesi artık mümkün değildir. Şahsın daha düne kadar devleti yönetenler tarafından saygın bir iş adamı muamelesi görmesi ve iddialarında dile getirdiği ayrıntılar ülkenin geldiği içler acısı hali bizlere göstermektedir. Başta İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve bazı akrabalarıyla birlikte, bir takım kamu görevlileri hakkında hukuksuzluklar ve yolsuzluklarla alakalı onlarca iddia bulunmaktadır. Bu vahim iddialar karşısında artık bir İçişleri Bakanının görevini sürdürmesi mümkün değildir.

DEVLET KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ: 90’ların tüm karanlık aktörleri ne yazık ki tekrar sahnededir. Tek bir farkla, bugün Türkiye’nin geldiği nokta o günlerden çok daha karanlıktır. Net bir şekilde söyleyelim, 90’ların tüm karanlık aktörleri ne yazık ki tekrar sahnededir. Tek bir farkla, bugün Türkiye’nin geldiği nokta o günlerden çok daha karanlıktır. Çünkü 90’larda söz konusu iddiaların onda biri karşısında Mehmet Ağar bakanlıktan istifa etmişken, bugün çok daha ağır olan ithamlar karşısında İçişleri Bakanı istifayı aklından dahi geçirmemektedir. Bu durum hukukun üstünlüğü anlayışından ne kadar uzaklaşıldığını ve nasıl bir devlet krizi ile karşı karşıya olduğumuzu açıkça göstermektedir.

MECLİS'TE DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALIDIR: İddialar hakkında derhal soruşturma başlatılarak, Sayın Soylu’nun istifa etmesi ya da Sayın Cumhurbaşkanı tarafından derhal görevden alınması şarttır. Ayrıca Cumhurbaşkanı devlet denetleme kurumunu görevlendirmeli ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde de meclis soruşturması açılmalıdır. Bu iddiaları göz ardı etmek suç ortağı olmaktır.

DEVLETİ KALKAN OLARAK KULLANANLAR MAFYALAŞIRSA...: Devleti kalkan olarak kullanan birileri hukukun dışına çıkıp ‘mafyalaşırsa’ mafya da devletleşmiş olur. İster 90’ların derin devleti, ister 2010’ların paralel devleti, ister devlet içine sızmış terör örgütleri, ister devletin imkanlarıyla büyütülüp beslenilen mafya yapılanmaları… Adına her ne derseniz deyin tüm bu yapıların varlıklarını sürdürebilmesinin yegâne sebebi hukukun yokluğudur. Hukuk devleti yoksa, mafya vardır, suç örgütü vardır, paralel yapılar vardır, terör örgütleri vardır. Devleti kalkan olarak kullanan birileri hukukun dışına çıkıp ‘mafyalaşırsa’ mafya da devletleşmiş olur. Dün de böyle olmuştur bugün de olan şey maalesef budur.

İDDİALAR DOĞRUYSA İKTİDAR ZEHİRLİ YILANLA AYNI ÇUVALDADIR: Mektupları ile kamuoyunun gündeminde olan ve suç örgütü lideri, 17 yıllık hapis cezasına rağmen kendisine sağlanan siyasi destek sayesinde tutuklanmadığı herkesin malumudur. Sayın Cumhurbaşkanının “Terör örgütleri gibi suç çeteleri de zehirli bir yılan gibidir. Onlarla aynı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere rıza göstermiş olursunuz.” sözlerinin de bu minvalde söylendiği açıktır. Ancak videolardaki iddialar doğruysa iktidar artık zehirli birden fazla yılanla aynı çuvaldadır. Mektupları ile kamuoyunun gündeminde olan ve suç örgütü lideri olarak tanınan başka bir şahsın, kasten öldürme suçuna iştirakten dolayı aldığı 17 yıllık hapis cezasına rağmen kendisine sağlanan siyasi destek sayesinde tutuklanmadığı herkesin malumudur.

İKTİDAR MAFYA ÇATIŞMASININ İÇİNDE TARAF OLMUŞTUR: Türkiye’de hukuk devleti ayaklar altına alındığı için artık hukukun üstünlüğünün ve bağımsız yargının değil; mafyanın ve suç örgütlerinin sesi kamuoyunun gündemindedir. Bugün iktidar, mafya çatışmalarının içinde, tarafı olmuştur. Biz ise sadece mafyanın farklı partilisine değil, mafya düzeninin kendisine karşıyız. Hiçbir savcı bu iddiaları soruşturmayacak. Ya da göstermelik bir soruşturma açıp konuyu kapatacaktır!

O CESUR SAVCIYI MUMLA ARIYORUZ: Vatandaşlarımız belki bir savcı çıkar da bu korkunç iddialara dair bir soruşturma başlatır diye beklemekte. Ancak bu bekleyişin boşuna olduğunu da biliyoruz. Hiçbir savcı bu iddiaları soruşturmayacak. Ya da göstermelik bir soruşturma açıp konuyu kapatacaktır! Peki savcılar bu iddiaların bir soruşturmayı gerektirdiğini bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar. Fakat iktidarın güdümündeki yargı üzerindeki korku ve baskı öyle içler açısı bir hale geldi ki Türkiye’de hukukun üstünlüğüne sahip çıkacak o cesur savcıyı mumla arayacak hale geldik maalesef. Bunun sorumlusu ülkeyi yöneten koalisyondur.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BU KONUDA SESSİZ: Her konuda açıklama yapma gereği duyan Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu vahim iddialar karşısında uzun süredir sessiz. Ayrıca her konuda açıklama yapma gereği duyan Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu vahim iddialar karşısında uzun süredir sessiz kalmasını ise milletimizin vicdanına ve sağduyusuna havale ediyorum. Tekrar ediyorum. Anayasal sorumluluğunu yerine getirmeli ve derhal Devlet Denetleme Kurulunu görevlendirmelidir. Çünkü bu hukuksuzluğun, hesap vermekten uzak, keyfi düzenin sorumlusu tüm gücü bizzat kendinde toplamaya çalışan Sayın Cumhurbaşkanıdır.

BEKÇİLERİN SİLAH VE ZOR KULLANMA YETKİLERİNİ KALDIRIN: Eğitim almadan belinde silahla şehirlere salınan bekçiler halkın güvenliğini ve huzurunu tehdit etmektedir. Maalesef ülkemizde hukuksuzluk norm haline gelmiştir. Yasalar, kurallar ve etik ilkeler ayaklar altına alınmakta ve yok sayılmaktadır. Bunun doğal sonucu ise halkımızın her gün yaşadığı haksızlıklar, şiddet ve adaletsizliklerdir. Bu durumun en vahim örneklerinden biri de maalesef bekçilerdir. Son dönemde sosyal medyaya yansıyan görüntülerde bazı bekçilerin orantısız güç kullandığı hatta kalabalık alanda rastgele havaya ateş açtığı görülmektedir. Geçtiğimiz yıl yeterli eğitim verilmeden bekçilere silah taşıma ve zor kullanma yetkisi verilmesinin toplumun güvenliğini sağlamaya hizmet etmeyeceğini, tam aksine ağır hak ihlallerine sebep olacağını defalarca ifade etmiştik. Fakat hiçbir makul uyarıyı dinlemeyen iktidar ortakları bu uyarıları da dikkate almamıştır. Geldiğimiz noktada yeterli eğitim almadan belinde silahla şehirlere salınan bekçiler halkın güvenliğini ve huzurunu tehdit etmektedir. Buradan hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Daha kötü olaylar yaşanmadan derhal bekçilerin silah ve zor kullanma yetkilerini kaldırın ve gerekli eğitimleri almalarını sağlayın.

İKTİDAR AŞILAMADA SINIFTA KALDI: Yabancı turist çekme adı altında Turizm ve Kültür Bakanlığının sömürge psikolojisi ile hazırlattığı skandal reklam filmi iktidarın insanımıza reva gördüğü yeri gözler önüne sermiştir. Dünya olarak olağanüstü bir pandemi sürecini yaşadık ve biz Türkiye olarak halen bu olağanüstü süreci yaşamaya devam etmekteyiz. Birçok ülkede toplumun aşılama çalışmaları hızla devam etmektedir. Her alanda olduğu gibi aşılamada da sınıfta kalan iktidar, zamanında aklıselim bir politikası olmadığı ve çeşitlendirerek yeterince satın alamadığı için aşıları temin etmekte zorlanmaktadır. Sadece insanları evlere kapatarak ve iş yerlerini kapalı tutmakla salgının sonlanmayacağını, aşılamanın zorunlu olduğunu tüm dünya kabul etti.

YARDIMLAR VATANDAŞIN DERDİNE DEVA OLMAKTAN UZAK: Biz de ise keyfiliğin ve kuralsızlığın hakim olması nedeniyle üst üste skandallar yaşanmaktadır. Gece yarısı Genel Kurul’a getirilen akıl almaz değişiklikle çeklerin bankaya ibrazı yasaklandığı daha unutulmadan şimdi de yabancı turist çekme adı altında Turizm ve Kültür Bakanlığının sömürge psikolojisi ile hazırlattığı skandal reklam filmi iktidarın insanımıza reva gördüğü yeri gözler önüne sermiştir. İşyerlerini kapatmak zorunda kalan, işsiz kalan sayısız vatandaşımıza yapılan yardımlar vatandaşın derdine deva olmaktan çok uzaktır. Gelişmiş ülkelerde kapanma nedeniyle çalışamayan veya işyeri kapanmak zorunda olan kişilere ciddi devlet yardımları yapılmaktadır.

HELALLİK İSTEMENİN YOLU SEÇİME GİTMEKTİR: Bizde ise iktidarın yönetim hatalarından ve yozlaşmasından dolayı vatandaşımıza yeterli maddi destek sağlanamamaktadır. İşyerlerini kapatmak zorunda kalan, işsiz kalan sayısız vatandaşımıza yapılan yardımlar vatandaşın derdine deva olmaktan çok uzaktır. Elimizde imkânlar yok değil, sadece vatandaşa gelince yok. İktidar öncelikle göstermelik hibe paketleri ile vatandaşımızla dalga geçmeye son vermelidir. Toplamda verilen doğrudan desteklerin milli gelire oranı %2’den azdır. Gelişmekte olan ülkelerde bu rakam %5’lerdeyken gelişmiş ülkelerde bu rakam %10’lardadır. Dün açıklanan hibe miktarları da dünya ölçeğinde vatandaşlarına en az destek veren ülkelerden biri olduğumuzu tekrar göstermiştir. Çünkü hibe miktarı milli gelirin sadece binde biridir.

Demokrasilerde halktan helallik istemenin yolu bellidir, seçime gitmek. Bugün Türkiye’de hükümet hiçbir şeyi kontrol edebilecek yetkinlikte değildir. Zaten bozulmuş olan ülke ekonomisi pandemi sürecini yönetemeyen iktidar sayesinde tamamen alt üst olmuş durumdadır. Oysa esnafımız üç haftadır çalışmamaktadır. İşsizlik ve yoksulluk her geçen gün artmaktadır. Esnaf kan ağlamaktadır. Ve tüm bu tablonun müsebbibi olan sayın Cumhurbaşkanı sorumlu bir politika uygulamak yerine, çıkıp halkımızdan helallik istemektedir.

TÜRKİYE'DE HUKUK VE ADALET AYAKLAR ALTINDA: Demokrasilerde halktan helallik istemenin yolu bellidir. Millete hesap vermenin tek yolu sandıktır. Yasaklar, yolsuzluklar ve yoksulluğa mahkum ettiğiniz ülkemizin refaha kavuşmasının tek yolu keyfilikten uzak ve aklıselim bir anlayışın iktidara gelmesidir. AK Parti’ye oy vermiş olan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum: “AK Parti’ye, ülke 90’lara geri dönsün, mafyalar, suç örgütleri devletin içinde cirit atsın, vatandaşa her türlü hukuksuzluk reva görülsün diye mi oy verdiniz?” Bir ülkenin başına gelebilecek en büyük felaket adaletsizlik ve hukuksuzluktur. Çünkü içinde bulunduğumuz tüm felaketlerin ana kaynağı hukuksuzluktur. Paralel yapıları da terör örgütlerini de mafyayı da, suç örgütlerini de başımıza bela eden şey hukuksuzluktur, adaletsizliktir. Unutmayın. Adalet mülkün temelidir. Ve maalesef bugün Türkiye’de hukuk ve adalet ayaklar altındadır. Bugün Türkiye; 90’ların mafyalarının sefa sürdüğü; fakirleştirilmiş vatandaşlarımızın ise sloganla, hamasetle ve ‘biz gidersek onlar gelir’ tehditleriyle susturulduğu keyfi bir yönetimdir.

AK PARTİ'YE BUNUN İÇİN Mİ OY VERDİNİZ?: AK Parti’ye bunun için mi oy verdiniz? Ülke 90’lara geri dönsün, mafyalar, suç örgütleri devletin içinde cirit atsın, vatandaşa her türlü hukuksuzluk reva görülsün diye mi oy verdiniz? 90’ların derin devleti, kirli siyaseti deyince akla ilk gelen insanlarla ortak olunsun diye mi oy verdiniz? Size birileri efendilik yapsın diye mi oy verdiniz? Çoluk çocuğunuzun rızıkları yensin diye mi oy verdiniz? İmtiyazlı çocuklar milyon dolarlık ihaleleri götürsün, fakir fukaranın çocukları da onların kapısında iş dilensin diye mi oy verdiniz? Sizi işsizliğe, yoksulluğa, siftahsız kepenk kapatmalara ve tüm bu adaletsizliklere mahkûm edenlerken, kendi zenginliklerinden ve lükslerinden taviz vermesinler diye mi oy verdiniz?

BİZ BUNU HAK ETMİYORUZ: Gelişmiş ülkeler vatandaşlarını hızla aşılamış normalleşmeyi konuşurken biz evlerimize kapanmış, dükkanlarımız kapalı, hiçbir devlet desteği olmaksınız hayatta kalma mücadelesi verirken, hiçbir sorumluluk üstlenmeden ‘helallik’ isteyenleri hak etmiyoruz. Değerli kardeşlerim, biz bunu hak etmiyoruz. Biz bu yönetimi hak etmiyoruz. Biz böyle bir Türkiye hak etmiyoruz. Hep birlikte adil, demokratik ve mutlu bir ülkede yaşamayı hak ediyoruz. Ve bunu başarabiliriz. Biz gençlere inanıyoruz. Onları geleceğimiz değil öncelikle bugünümüz olarak kabul ediyoruz.

# DEVA PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

18 May 2021 - 17:08 - Gündem

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Sedat Peker'in Veyis Ateş ve Sezgin Baran Korkmaz iddiaları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?