Reklamı Kapat

Gazze değil Gaziantep

Kongre salonları, oteller, stadyumlar, caddeler lebâleb dolu; Şu mübarek ayda Diyanet’in izin vermesine rağmen itikâfa giren cemaate camide biber gazlı gözaltı.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep’te itikâf halinde bulunan vatandaşlara cami içerisinde önce biber gazı sıkıldı, ardından darp edilerek gözaltına alındı. Kongre salonlarının, otellerin ve stadyumların lebâleb doldurulmasına ses etmeyen İçişleri Bakanlığı’nın itikâfa giren müminlere şiddet uygulanmasına göz yummasına tepkiler yükseldi. Caminin içinde caminin adabına uymayan bu yaklaşıma sert tepki gösteren vatandaşlar ve STK temsilcileri, olayın sorumlularının mutlaka hesap vermesi gerektiğini ifade ettiler.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI İTİKÂFA İZİN VERMİŞTİ

Peygamber Efendimiz’in en önemli sünnetlerinden biri olan itikâf ibadetini gerçekleştirmek üzere camide toplanan 50 kişilik vatandaş grubuna yapılan muamele tepki toplarken Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl Ramazan’ın son on gününde camilerin itikâfa girmek isteyenler için hazırlanacağı müjdesini vermişti. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun aldığı kararla 81 ildeki müftülüklere gönderilen talimatta, “İtikâfa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek camiler itikâf için hazırlanacaktır. İtikâf süresince ilgili kişiler Kovid-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecektir.” ifadelerine yer verilmişti.

 “CAMİ ADABINA UYMAYAN UYGULAMANIN SORUMLULARI HESAP VERMELİ”

Skandal olayı Millî Gazete’ye değerlendiren DİN-BİR-DER Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, “Caminin içinde caminin adabına uymayan bu yaklaşımı asla kabul edilebilir bulmuyoruz. Dinimiz İslam’da 3 yerin dokunulmazlığı vardır. Birincisi kişinin hanesi, ikincisi cami ve mescitler, üçüncüsü de Harem-i Şerif’tir, yani Kâbe’dir. Mescitler ve camiler Harem-i Şerif’in şubeleridir. Hele ki Ramazan-ı Şerif’te itikâfa girdiğini beyan eden insanlara bu tarz saldırganca yaklaşıp ibadet eden insanların yaka paça gözaltına alınması milletimizin vicdanını sızlatmıştır. Bunu yapanlar ve olayın sorumluları mutlaka cezalandırılmalıdır” dedi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Gaziantep Valiliği, Furkan Vakfı üyelerine biber gazlı müdahale görüntüleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır” dendi.

Gaziantep’te Ramazan-ı Şerif’in maneviyatına gölge düşüren skandal bir olay yaşandı. Peygamber Efendimizin en önemli sünnetlerinden biri olan itikâf ibadetini gerçekleştirmek üzere camide toplanan 50 kişilik vatandaş grubu, polis ve bekçilerin biber gazlı saldırısına maruz kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun müftülüklere bu yıl camilerin itikâf için hazırlanması talimatı vermesine rağmen, itikâftaki oruçlu vatandaşların cami dışına çıkarılmak istenmesi ve uygulanan şiddetle adeta terörist muamelesine tabi tutulması tepkilere neden oldu. Hükümetin ülkeye turist çekmek için göz yumduğu arsız korona partilerine, futbol maçlarında stadyumları dolduran binlerce insana kimse ses etmezken itikâftaki Müslümanların hedef alınması ‘bu kadar da olmaz’ dedirtti.

POLİSİMİZE YAKIŞTIRAMADIK

Cami içerisinde itikâfta bulundukları sırada şiddete uğrayan vatandaşlardan biri, “Oruçlu olduğum halde, caminin içerisinde ağzıma ve gözüme biber gazı sıktılar. Ellerimi kanattılar ters kelepçe muamelesi yaptılar. Terörist muamelesi gördük. Burası İsrail’mi? Burası Doğu Türkistan mı? Burası Çin’mi? Biz Türk polisine yakıştıramadık bunu.  Müftülüğe dilekçe vereceğimizi defalarca söylememize rağmen bize şiddet uyguladılar. İbadet halindeyken bize yapılan bu zulmü kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ YÖNETMELİĞİNE AYKIRI BİR DURUM YOKTU

Devletin yayın organı olan TRT’nin internet sitesinde 9 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan ‘Camiler, itikafa girmek isteyenler için açık olacak başlıklı haberde “Ramazan ayının son 10 günü özellikle camilerde yapılan itikaf ibadeti geçen sene koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılamamıştı. Bu yıl tedbirler kapsamında camilerde yapılmasına izin çıktı” denilerek itikâfın yasak olmayacağı açıkça duyurulmuştu.  Ramazan’ı Şerif’in maneviyatına gölge düşüren çirkin olayda pandemi yönetmeliğine uygun olmayan hiçbir unsura rastlanmadı. İtikaf halinde bulunan Müslüman vatandaşların, cami baskınından önce çektikleri fotoğraflarda sosyal mesafenin korunduğu, genel anlamda maske tedbirlerinin alındığı ve hijyen koşullarına uyulduğu görülüyor.

ABDULKADİR KARADUMAN VE SALİH TURHAN SKANDAL OLAYA TEPKİ GÖSTERDİ

İtikâfa giren vatandaşlara şiddet uygulanması Twitter’da da gündem oldu. Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ile Anadolu Gençlik Derneği (AGD)- Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan başta olmak üzere binlerce vatandaş #ibadetimedokunma etiketine yazdıkları mesajlarla skandal olaya tepki gösterdi. Abdulkadir Karaduman “İktidar, ‘yok daha neler’ dediğimiz ne varsa yapmaya devam ediyor. Bugüne kadar kurallara en çok uyulan yerler olan camilerde cemaate cebir kullanmak hangi akla ve kanuna uygundur?” sözleriyle tepkisini ifade ederken Salih Turhan ise “Camide polisle müdahalenin nasıl bir izahatı var. Yapmayın artık. Parti kongreleri, oteller, turizm serbest. İtikaf, teravih yasak” ifadelerini kullandı.

CAMİ ADABINA YAKIŞMAYAN ÇİRKİN SALDIRI MİLLETİMİZİN VİCDANINI SIZLATMIŞTIR

Gaziantep’te yaşanan üzücü hadiseyi Millî Gazete’ye değerlendiren Din Görevlileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, “Dinimiz İslam’da 3 yerin dokunulmazlığı vardır. Bu 3 yerin bir mahremiyeti ve özel konumu vardır, buralara gelişi güzel girilmez. Birincisi kişinin hanesi, ikincisi cami ve mescitler, üçüncüsü de Harem-i Şerif’tir yani Kabe’dir. Mescitler ve camiler Harem-i Şerif’in şubeleridir. İtikâfa giren kişilerle dünya kelamı dahi konuşulmaz. Hele ki Ramazan’ı Şerif’te itikâfa girdiğini beyan eden insanlara bu tarz saldırganca yaklaşıp, ibadet eden insanların yaka paça gözaltına alınması milletimizin vicdanını sızlatmıştır. Sebebi ne olursa olsun iyilikle güzellikle tebliğ etmek ve ortadaki problemleri çözmek yetkililerin görevidir. Caminin içinde caminin adabına uymayan bu yaklaşımı asla kabul edilebilir bulmuyoruz. Bunu yapanlar ve olayın sorumluları mutlaka cezalandırılmalıdır” sözleriyle yaşanan olaya tepki gösterdi.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU’NUN KARARI VAR

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yıl Ramazan’ın son on gününde camilerin itikafa girmek isteyenler için hazırlanacağı müjdesini vermişti.  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun aldığı kararla, 81 ildeki Müftülüklere gönderilen talimatta “İtikâfa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek camiler itikâf için hazırlanacaktır. İtikâf süresince ilgili kişiler Kovid-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında temizlik ve cami adabıyla ilgili gerekli hassasiyetlere dikkat etmeleri konusunda bilgilendirilecektir” ifadelerine yer verilmişti.

“CAMİ ADABINA UYMAYAN UYGULAMANIN SORUMLULARI HESAP VERMELİ”

Skandal olayı Millî Gazete’ye değerlendiren DİN-BİR-DER Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım, “Caminin içinde caminin adabına uymayan bu yaklaşımı asla kabul edilebilir bulmuyoruz. Dinimiz İslam’da 3 yerin dokunulmazlığı vardır. Birincisi kişinin hanesi, ikincisi cami ve mescitler, üçüncüsü de Harem-i Şerif’tir yani Kabe’dir. Mescitler ve camiler Harem-i Şerif’in şubeleridir. Hele ki Ramazan’ı Şerif’te itikâfa girdiğini beyan eden insanlara bu tarz saldırganca yaklaşıp, ibadet eden insanların yaka paça gözaltına alınması milletimizin vicdanını sızlatmıştır. Bunu yapanlar ve olayın sorumluları mutlaka cezalandırılmalıdır” dedi. Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman ile AGD- MGV Genel Başkanı Salih Turhan başta olmak üzere birçok STK temsilcisi vicdanları yaralayan olaya tepki gösterdi.

04 May 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

04

Serdal Tekin Üstün - He camide provakasyon öylemi kardeş diyanetin belirlediği camilerde itikaf izni var mahallende yoksa izinli cami mecbur yakın olanı bulup oraya gidecek adam ha bide zulüm ile gizlenenler ortaya çıkar bu ülkemde kaç kişi İTİKÂFIN SÜNNET ibadeti olduğunu biliyordu ve insanlar merak etti araştırdı İNŞAALLAH BU SÜNNETIN yayılmasına vesile olacak bu olay çünkü bu olay arşivlerde yer aldı bille gelecek nesiller bilecek anlayacak İNŞAALLAH

TABİKİDE HİÇ BÖYLE BIR OLAY YAŞANMASAYDI EN IYİSİ OLURDU AMA RABBİMIN HESABI BİZİ AŞAR...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 11:31
03

Doğrucu Davud - Gerçekleri bildiği halde söylemeyen, yazmayanlar cehennem de yansın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 10:08
02

Dertli - Bir ülke düşünün ki halkının çoğu müslüman. O ülkede İslam Dini'nin emrettikleri yasaklanıyor, yasakladıkları ise milletin gözünün içine baka baka meşrulaştırılıyor. Üstelik bunlar halkın dindar! diye seçtikleri eliyle yapılıyor...Saçma mı oldu? Neyse boşverin düşünmeyin böyle şeyleri kimse inanmaz zaten

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 04 Mayıs 08:02
01

Müfik - Gaziantep valiliği:

▪️ Provokatörler; Kuytul yandaşlarıdır, amaçları ibadet değil sivil itaatsizliktir.

▪️ Mahallede ikamet etmiyorlar.

▪️ Camiler itikafa açıkken, hiç kimse itikafa girme talebinde bulunmamıştır.

▪️ Emniyet mensupları Camiye asla ayakkabı ile girmemişlerdir.

Yanıtla . 4Beğen . 10Beğenme 04 Mayıs 05:11


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?