“Kıbrıs sorunu tarihinde yeni bir sayfa açıldı”

Prof. Dr. Ata Atun, Cenevre’deki Kıbrıs konulu toplantıya ilişkin olarak Millî Gazete’ye konuştu…

Bekir Şirin
ÖZEL HABER Bekir Şirin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

5+1 BM Kıbrıs toplantısının ardından Millî Gazete’ye değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ata Atun, Cenevre’de gerçekleştirilen toplantının Kıbrıs sorunu tarihinde bir dönüm noktası olduğunu kaydederek, “Türk tarafının egemen eşitlik talebi bu toplantı ile kayıtlara geçti, dikkate alınmaya başlandı ve yeni bir sayfa açıldı” ifadelerini kullandı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans anlaşmazlığı gideremedi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre’de 27-29 Nisan günlerinde yapılan görüşmelerde Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Kıbrıs Türk ve Rum liderlerinin yeterli bir ortak zeminde buluşamadıklarını açıkladı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde Cenevre’de gerçekleştirilen toplantılara, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum cephesinin lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab katıldı.

KKTC YENİ BİR VİZYON SUNDU

Cenevre’de gerçekleştirilen gayriresmi Kıbrıs konulu konferansta her ne kadar resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin oluşmasa da önemli gelişmeler de yaşandı. Bu bağlamda KKTC, 5+1 BM Kıbrıs görüşmelerine yeni bir vizyonla, egemen eşitlik temelinde iki devletli çözüm önerisiyle katıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan öneri sunarken söz konusu öneride “Kıbrıs Türk önerisinin özü, Kıbrıs Türk halkının özünde var olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün tanınmasıdır ve bu yolla Ada’daki iki mevcut devlet arasında bir iş birliği ilişkisi kurulabilir. Bu, gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüme doğru sonuç odaklı ve belli bir zaman aralığını kapsayan müzakerelerin yolunu açacaktır” denildi.

“TARİHİ DÖNÜM NOKTASI OLDU”

KKTC III. Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı, eski Milletvekili ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Atun, Cenevre Görüşmeleri’nin nihayete ermesinin ardından Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Atun, konuya ilişkin olarak, “Cenevre’deki 5+1 BM Kıbrıs toplantısı, 1950 yılında Kıbrıs’ta “Adanın Yunanistan’a bağlanması” ile ilgili yapılan tek taraflı referandum ile doruk noktasına çıkan Kıbrıs sorunu tarihinde tam bir dönüm noktası oldu. Türk tarafının egemen eşitlik talebi bu toplantı ile kayıtlara geçti, dikkate alınmaya başlandı ve yeni bir sayfa açıldı” ifadelerini kullandı.

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM BÜYÜK BİR ADALETSİZLİĞİ GİDERECEK”

1905 yılında filizlenmeye başlayan Kıbrıs sorununda gerçek nedenin Kıbrıslı Rumların adanın tümüne sahip olmak istemesi ve adanın yönetimini Kıbrıslı Türklerle paylaşmamak için diretmesi olduğunu kaydeden Atun, Kıbrıs’ta iki tarafın eşit egemenliğinin sağlanmasıyla kurulacak iki bağımsız devletli çözümün önemine dikkat çekti. Söz konusu çözümün Kıbrıs Türk halkına karşı son 57 yıldır yapılmakta olan büyük bir adaletsizliği gidereceğini ve aynı zamanda da Kıbrıs adasındaki soruna kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm olacağını dile getiren Ata Atun, “Dünya devletlerinin, özellikle de ABD ve AB’nin Türk tarafının iki bağımsız devlet parametresini kabul etmesi ve Kıbrıs sorununun iki eşit ve egemen devlet mantığında kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde çözülmesi, özellikle Doğu Akdeniz’de var olan doğalgaz rezervlerinin sorunsuz çıkarılmasına ve Avrupa ile komşu devletlere dağıtılmasına, Doğu Akdeniz’e kıyısı olan devletleri arasında işbirliğinin başlamasına, NATO’nun güney doğu kanadında yer alan Türkiye ve Yunanistan’ın geçmişte olduğu gibi birbirlerine saygılı ve dostane davranması ile ekonomik ve askeri işbirliği yapmalarına, Kıbrıs adasının tümümün Avrupa’nın enterkonnekte elektrik sistemine bağlanabilmesine ve en önemlisi de bölgeye kalıcı bir barışın gelmesine neden olacaktır” diye konuştu.

“DOĞU AKDENİZ, KIBRIS’TAKİ SORUNUN BİTMESİNDEN DİREKT ETKİLENECEK”

Cenevre’de gerçekleştirilen 5+1 formatındaki görüşmelerin ardından gazetemize konuşan Atun, Doğu Akdeniz bölgesinin Kıbrıs adasındaki sorunun bitmesinden ve oluşturulacak sürekli ve kalıcı barıştan direkt olarak etkileneceğini belirtti. Bu bağlamda Doğu Akdeniz bölgesinde, deniz taşımacılığı, FIR hatları ve uçuşlar da daha rahat, endişesiz ve engelsiz bir hale geleceğini söyleyen Atun, “Kıbrıs adasına Anadolu’dan gelmekte olan içilebilir su ve tarım suyu, adadaki iki devlet arasındaki adilane paylaşımla, adanın bitmeye ve kireçlenmeye başlamış olan su altı rezervlerini zenginleştirecek ve kireçten arındıracak, adayı daha yaşanabilir bir hale getirecek, adadaki bitki örtüsünün ve yabani hayvan hayatını daha sürdürülebilir ve yaşanır bir hale getirecek, tarımda verimi ve çeşitliliği arttıracaktır” ifadelerini de kullandı.

“İKİ BAĞIMSIZ DEVLET PARAMETRESİ MAKUL KARŞILANMALI”

Prof. Dr. Ata Atun, dünya devletleri ve Birleşmiş Milletler’in Türk tarafının iki bağımsız devlet parametresini makul karşılaması gerektiğini kaydetti. Bir an evvel her iki halkın ayrı ayrı bölgelerde egemen yaşayacağı, eşit egemen iki devletli çözümün desteklenmesi gerektiğini söyleyen Atun, “BM’nin, son 57 yıldır görüşülmekte olan federasyon modelli çözüme sadık kalmak istemesi ve değiştirilmez ise, müzakere süreci ilerlemeyecek ve Kıbrıs sorununa, kalıcı, sürdürülebilir ve adaletli bir çözüm bulunamayacaktır” dedi.

02 May 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.