Reklamı Kapat

Kumanya, zekât, fitre ve bağışları emanet sahiplerine teslim ediyoruz

İDDEF İcra Kurulu Üyesi Muhammed Taşören, Afrika ve Asya’da ümmet sofraları kuracaklarını söyledi

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

2021 Ramazan ayında da 10 kalıcı eserin temelini atmayı, 300 su kuyusu açmayı ve Müslüman kardeşlerimize 100.000 Kur’an-ı Kerim hediye etmeyi hedefliyoruz. Acil kriz bölgeleri olan Suriye, Yemen, Gazze ve Bangladeş’te kumanya ve iftar vereceğiz. İdlib’de inşa ettiğimiz 600 briket evde kalan ailelere her gün sıcak yemek ulaştıracağız. Afrika ve Asya’da ümmet iftar sofraları kuracak, emanet edilen kumanya, zekât, fitre, fidye ve bağışları emanet sahibine teslim edeceğiz. İnşallah yurtiçinde de yardım çalışmalarımız olacak.

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs hastalığı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki Müslüman kardeşlerimizi maddi anlamda çok daha sıkıntılara soktu. Mazlum ve mağdur coğrafyalarda “Muhabbetle birlikte insanlığa hizmete” sloganıyla yardım ve hizmetlerini sürdüren İDDEF’in bu sene Ramazan’daki yardım misyonu ne olacak?

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının tüm dünyaya ve İslam âlemine hayırlar getirmesini, yaklaşık bir yılı aşkın süredir herkesi olumsuz etkileyen koronavirüs pandemi musibetinden kurtuluşa vesile kılmasını yüce Allah’ımızdan niyaz ediyorum. Rabbim, Müslümanlara birlik dirlik, sağlık, güç, maddi ve manevi kalkınma nasip eylesin inşallah. İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) olarak, 2009 yılından bu yana ümmet coğrafyasındaki İslami eğitim ve buna destek olarak insani yardım çalışmalarımızı özveriyle sürdürüyoruz. 2021 Ramazan kampanyamızın özünde her zaman olduğu gibi yine iyilik var. Bu yılki Ramazan çalışmalarımızı ‘İyilik Seninle’ sloganımızla gerçekleştirerek, yardım ve hizmetlerimizi Allah’ın izniyle yerine getireceğiz. 40 ülke 150 bölgede Türkiye’den ülkelere giden ekiplerimiz ve ülkelerde görevlilerimiz ile gerçekleştireceğimiz Ramazan çalışmalarımızda hayırseverlerimizin emanet ettiği kumanya, zekât, fitre, fidye, iftar, sadaka, bayramlık kıyafet ve diğer bağışlarını yokluk ve yoksulluk içinde hayatlarını idame ettirmeye çalışan kardeşlerimize ve medreselerimizde ücretsiz eğitim alan talebelerimize ve onların ihtiyaç sahibi ailelerine ulaştıracağız. İnşallah bu yıl ‘iyilik seninle güzel, iyilik seninle anlamlı’ diyerek, bizleri dört gözle bekleyen kardeşlerimizi sevindireceğiz.

“YOKSULLUKTAN OKUYAMAYAN KARDEŞLERİMİZE İLMİ GÖTÜRÜYORUZ”

İDDEF, farklı coğrafyalarda medreseler kuruyor. Bu medreselerin önemini anlatır mısınız?

İDDEF’in nihai amacı İslami eğitim çalışmaları sunmaktır. Dünyada her 3 Müslüman’dan 1’i eğitime ulaşamadığı gibi günümüzde ekonomik ve sosyal meseleler hususunda büyük zorluklarla mücadele eden Müslüman kardeşlerimizin çoğunluğu düzgün bir İslami eğitime ulaşma olanağına sahip değil. Bu durumu, bazen Afrika’da iç savaş yüzünden yetim kalan ve medresesini yarıda kesmek zorunda kalan bir kız çocuğu olarak, bazen de Orta Asya’da finansal durumlardan, politik baskılardan medresesi kapandığı için hafızlık hayali hiç gerçekleşmeyen bir erkek çocuğu şeklinde görebiliyoruz. Biz inanıyoruz ki her Müslüman evladı, İslam’ı en iyi şekilde öğrenme imkânına sahip olmalı. Kişinin ekonomik, sosyal, fiziki, coğrafi ya da herhangi bir bireysel durumu eğitimine engel olmamalı. İDDEF olarak hiçbir zaman ayrımcılığa yer bırakmaksızın İslami eğitim talep eden herkese bu imkânı sağlamayı, kendimize hedef edindik. Bizler Türkiye’den Mahmud Efendi Hazretlerimizin bize göstermiş olduğu istikamet doğrultusunda dünyanın her mahallesinde bir erkek bir kız medresesi açmak için yola çıkmış bulunuyoruz. Dünyanın böylece huzura kavuşacağına inanıyoruz. İDDEF olarak bizim temel hedefimiz yoksulluktan dolayı okuyamayan kardeşlerimize ilmi götürmektir. Bugün 35 ülke 93 bölgede hizmet veren İDDEF, 33 ülkedeki 66 medrese, 21 mescit, 556 hoca ve 7 bin 111 talebe ile İslami eğitim çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye’nin yaptığı bu eserler ümmetin ve ülkemizin kalıcı simgesi olacak hizmet verecek. İnşallah bu eserlerin devamı olacak ve kardeşliğimiz daha da büyüyecek, kardeşliğimiz pekişecek.

“BUGÜN İÇİN DEĞİL, YARIN İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İDDEF, eğitime ulaşamayan her Müslüman’ın İslam’ı en iyi şekilde öğrenmesini hedefleyerek medreseler inşa ediyor. Bu medreseler nerelerde, öğrencilerine nasıl bir eğitim veriliyor? Türkiye’den hocalarımız buralarda görev yapıyorlar mı?

İDDEF olarak insan eksenli ve merkezli çalışan, tebliğ ve davet hizmetlerini cem eden, tebliğ, tedris ve tasavvuf üçgeninde ehl-i sünnet ve’l-cemaat anlayışının güneşin doğduğu her yere ulaşması için çalışıyoruz. Dünyanın dört bir yanında hayırseverlerimizin desteğiyle açtığımız medreselerimiz ücretsiz bir şekilde yoksul çocuk ve gençlere ücretsiz eğitim veriyor. Çalıştığımız ülkelerde yatılı eğitim merkezleri kuruyoruz. Külliye inşa ettiğimiz yerde tam bir yaşam merkezi oluyor. İçerisinde cami, medrese, mescit, eğitim merkezi ve aşevi bulunuyor. Bunun en güzel örneği Batı Afrika ülkesi Gine’deki Mahmut Ustaosmanoğlu Külliyemizdir. Karyelerde ise yani köylerde medrese ve mescitler yapıyoruz. Türkiye’den destek amaçlı, eğitim müfredat ve faaliyetlerini teorik olarak göstermek için yurtdışındaki medreselerimize hocalarımız gidiyor. Ancak tam zamanlı olarak ülkelerdeki hocalarımız görev yapıyor. İDDEF olarak, 11 yılda 33 ülkede 80 medrese açarak İslami eğitimi yaygın ve ulaşılabilir hale getirdik. Medreselerimizde İslami ilimler ve hafızlık eğitimi veriliyor. Ehl-i sünnet çizgisinde eğitim veren medreselerde şuurlu, vatanına, milletine ve ümmetine faydalı bir neslin yetişmesini hedefliyoruz.

“RAMAZAN, YAPILAN HAYIRLARLA ŞEFKATİN, KARDEŞLİĞİN VE İNFAKIN TESİS EDİLDİĞİ AYDIR”

Ramazan, mü’minlerin infakta, sadakada, zekâtta yarıştıkları bir ay.  Mü’minlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışmada zirveye çıktığı bir ay. Mü’minlerin birbiri arasında empati kurduğu, tokun açın halinden anladığı Ramazan ayının bizi maddi ve manevi nasıl onardığını anlatır mısınız?

Ramazan ayı, manen Allah’ımız ile kul arasında sağlam ve kuvvetli iman bağının tesis edildiği, diğer taraftan maddi olarak hayır, zekât, fitre, fidye, iftar ve diğer bağışlarla iki kul arasında şefkatin, kardeşliğin ve infakın tesis edildiği bir aydır. Sosyo-kültürel ekonomik ve manevi bakımdan toplumu takviye eden bu ayda çok çalışarak tebliğ yapmak suretiyle insanların hidayetlerine vesile olmak dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır. Çünkü kendini çağdaş, modern, aydın olarak tanımlayan bu çağın insanı üç girdapta kaybolmuş durumdadır. Bu üç girdap kapitalizm, materyalizm ve sekülerizmdir. Bugünün çağdaş ve modern insanının tefekkür dünyası para, madde ve dünyadan ibarettir. Çağdaş insanın içine düşmüş olduğu bu girdap insanları ahiretten, helal ve haramdan, hesap ve kitaptan, cennet ve cehennem tefekküründen, paylaşım, infak, dayanışma, zekât ve ahiret hesabından uzaklaştırmıştır. Ramazan bize tüm uzaklaşılan şeyleri yakınlaştırıp yardımlaşma ve dayanışma duygusunu yeniden kazandırır. Maddi ve manevi olarak tüm bozuklukların yeniden onarılmasını sağlar.

İDDEF aynı zamanda ilim ve hayır köprüleri kuruyor, mağdur ve mazlum coğrafyalarda farklı yardımları da organize ediyor. Bu bağlamda geçtiğimiz Ramazan ayında hangi faaliyetlerde bulundunuz? Yetimler için neler yaptınız? Bunun yanında pandemi dolayısıyla çok daha dara düşen Müslüman kardeşlerimize bu sene yapmayı planladığınız yardımlar neler olacak?

İnsani yardım çalışmalarımızı düzenli olarak aksatmadan gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Elbette ki Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu’ya uzanan coğrafyada zorlu şartlarda insanlığa hizmet veriyoruz. Hepimizin malumu geçen yıl Mart ayında başlayan virüs musibeti tüm dünyayı derinden etkiledi. En gelişmiş ülkeden en az gelişmiş ülkeye kadar herkes mağduriyetler yaşadı. Bu virüs, zengin fakir ayrımı yapmaksızın herkesi zor durumda bıraktı. Sosyal ve ekonomik açıdan birçok zorluğu beraberinde getirdi ve belirli bir süreye kadar yurt dışı uçuşları dahi durdu. İDDEF olarak bizler de geçtiğimiz yani 2020 yılı Ramazan ayında çalışmalarımızı bir ay önceye alarak yurtiçinde ve yurtdışında yardım faaliyetleri gerçekleştirdik. Ekiplerimiz ve gönüllülerimizle birlikte yurtiçinde, tüm yıl sahada olan yurtdışındaki yerel görevlilerimiz ve hocalarımız ile 3.000 kişilik hizmet ordumuz Ramazan yardım çalışmalarını tamamladı. Koronavirüs nedeniyle dokunmamamız gereken birçok şey varken Ramazan ayında iyiliğe dokunduk. Türkiye’de koronavirüs nedeniyle mağdur olan ihtiyaç sahibi 10 bin aileye kumanya, hijyen paketi ve alışveriş kartı yardımlarını ulaştırdık. 33 ülke 106 bölgede 24 bin aileye kumanya, 280 bin kişiye iftar verdik ve hayırseverlerin desteğiyle 159 su kuyusu açtık. 2021 Ramazan ayında da 10 kalıcı eserin temelini atmayı, 300 su kuyusu açmayı ve Müslüman kardeşlerimize 100.000 Kur’an-ı Kerim hediye etmeyi hedefliyoruz. Acil kriz bölgeleri olan Suriye, Yemen, Gazze ve Bangladeş’te kumanya ve iftar vereceğiz. İdlib’de inşa ettiğimiz 600 briket evde kalan ailelere her gün sıcak yemek ulaştıracağız. Afrika ve Asya’da ümmet iftar sofraları kuracak, emanet edilen kumanya, zekât, fitre, fidye ve bağışları emanet sahibine teslim edeceğiz. İnşallah yurtiçinde de yardım çalışmalarımız olacak.

24 Nis 2021 - 04:30 - Aile & Yaşam

Muhabir Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?