Reklamı Kapat

Ramazan ayı silkinme, disiplin, muhasebe ayıdır

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer ile Ramazan ayının feyz ve bereketini konuştuk.

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayı, sadece şehvet ve iştahtan değil, şehvet ve iştaha götüren bilumum araçlardan, e-medyadan (Twitter, Facebook, Instagram, Youtube) uzaklaşmak, ilim ve ibadete, zikir ve duaya yoğunlaşmak demektir. Şehr-i Ramazan, silkinme ve disiplin, muhasebe, karar ve tatbikat, ânîden ebedîye, fânîden bâkîye, ehemden mühimme, dünyadan âhirete, hesabîlikten hasbîliğe hicret, sefer için maddî ve manevî donanma ayıdır.

Hocam, Ramazan ayı oruç ayı… Ramazan’ın timsali orucumuzu nasıl tutmalıyız? Oruç ibadeti bizi nasıl inşa etmelidir?

Malumdur ki pis bir yer, temizlenmeden süslenemez. Bu, fıkıhta, “Def’-i mefâsid, celb-i menâfiden evlâdır” kaidesi olarak ifade edilmiştir. İbadetlerin yoğunlaştığı Ramazan ayının hakkını verebilmek için de öncelikle günahlardan, dahası kesret-i alâik ve iştigal-i mâlâyâniden, yani dağınıklıktan, boş işlerle uğraşmaktan kurtulmak lazımdır. Muhtemelen en başta terk edilecek iki ana yaygın ve yıkıcı günah, gıybet ile göz zinasıdır. Ramazan ayı, sadece şehvet ve iştahtan değil, şehvet ve iştaha götüren bilumum araçlardan, e-medyadan (Twitter, Facebook, Instagram, Youtube) uzaklaşmak, ilim ve ibadete, zikir ve duaya yoğunlaşmak demektir. Şehr-i Ramazan, silkinme ve disiplin, muhasebe, karar ve tatbikat, ânîden ebedîye, fânîden bâkîye, ehemden mühimme, dünyadan âhirete, hesabîlikten hasbîliğe hicret, sefer için maddî ve manevî donanma ayıdır.

RAMAZAN AYI DONANMA AYIDIR

Ramazan ayının mü’minler için önemi nedir hocam?

Öncelikle tâbiînin büyüklerinden, Mekke’nin fakihlerinden Mücâhid, bu ay için “Ramazan” demeyi hoş karşılamazdı ve “Belki bu, Allah'ın isimlerindendir” derdi. Bu konuda isabetli olan, “Ramazan ayı” denmesidir. Çünkü Rasûlullah ‘aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm Efendimiz, “Ramazan geldi, Ramazan gitti, demeyin. Ramazan ayı geldi deyin. Çünkü Ramazan, Allah Teâlâ'nın isimlerinden bir isimdir” buyurmuştur (Rûhu’l-Beyân). Gün, hafta, sene gibi zaman birimleri, aynı zamanda insan ömrünün kesitleridir. Sabah, Cuma, Ramazan, zaman birimleri, insan ömrünün kesitleri olarak gün, hafta, sene için değerlendirme vakitleridir. Ramazan ayı, geleneksel ifadesiyle on bir ayın sultanıdır. Bu sultanlık, insan ömrünün birimi olarak senenin öncesi ve sonrası için ayrı bir mânâ taşır. Bu mübarek ay, hem senenin öncesi için muhasebe, hem sonrası için tecehhüz (donanma) zamanıdır. Bu, dünyevî hayat ve işten uhrevî hayat ve işe yönelme demektir. Dolayısıyla Osmanlı zamanında olduğu gibi olabildiğince normal çalışma temposunu düşürerek Ramazan ayının manevî havasına girmek lazımdır. Ancak günümüz kent ve çalışma hayatı, maalesef giderek bu manevî havaya girme imkânını azaltıyor. Ramazan ayı, bilhassa teravih namazıyla toplu ibadetin yoğunlaştığı aydır; ibadet, câmi, câmi, mahalle-eksenli bir şehirde mümkündür. Ancak maalesef câmi, mahalle-eksenli olmaktan çıkan, apartman, site-eksenli hale gelen metropollerde Ramazan ayı giderek daha az idrak edilen, içselleştirilen değil, adeta giderek mekanikleşen kent ve çalışma hayatına iliştirilen bir şey haline gelmektedir.

MÜSLÜMANLAR, GİDEREK KUR'ÂN’DAN UZAKLAŞMAKTADIRLAR

Ramazan’a feyzini kazandıran yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olması. Bu bağlamda mü’minler Kur’an-a Ramazan’da nasıl sarılmalıdır?

Kur'ân-ı Kerim’de Rabbimiz buyurur: “Kitaptan sana vahy edilmiş olanı tilâvet et ve namazı dosdoğru kıl. Şüphe yok ki namaz, hayâsızlıklardan ve yaramaz şeylerden nehy eder. Ve elbette ki Allah'ın zikri en büyüktür. Ve Allah ne yapar olduğunuzu bilir.” (Ankebût, 29/45). Buna rağmen günümüzde Müslümanlar, giderek Kur'ân’dan uzaklaşmaktadırlar ve işin acı tarafı, bu uzaklaşma, “Kur'ân’ı anlama” adına, meal okumaya yönelme ile olmaktadır. Hâlbuki Rabbimiz, Kitabında “Kur'ân’ı anlayın” değil, ısrarla “Allah'ı çok zikr edin, Kur'ân’ı okuyun (kıraat ve tilavet edin) diye emr etmektedir. O yüzden Ramazan ayı, bir program şeklinde sözde değil, özde Kur'ân’a yönelme, Kur'ân okuma ayı olmalıdır. Mukabele ve hatimli teravih namazlarına iştirak etmek çok güzeldir. Dahası “Müzmin bir günahımı (gıybet, göz zinası vs.) terk edeceğim, Kur'ân okumayı öğreneceğim, Kur'ân’ı hatm edeceğim, Kur'ân’ı ezberlemeye başlayacağım, Arapça öğrenmeye başlayacağım, kırk hadîs, abdest, cenaze namazı dualarını, Arapça bir akaid/fıkıh metnini ezberleyeceğim” gibi somut bir hedef ve programla Ramazan ayı değerlendirilmelidir.

ZEKAT VE TASADDUK AYI RAMAZAN

Ramazan, aynı zamanda sadaka ve zekat ayı. Bu ayda mü’minlerin birbirlerine karşı empati kurmasının öneminden bahseder misiniz?

Sıdk, sadakat, sadaka, hepsi aynı kökten gelir ve bunların irtibatı Ramazan ayında en somut şekilde test edilir. Allah’a ve Rasûlüne imanımızı, bağlılığımızı tazelemek, güçlendirmek sıdk, cemaatle ibadetlere devamla müminlere, ümmete bağlılığımızı güçlendirmek sadakat, Allah’ın bize verdiklerinden mümin kardeşlerimize vermek de sadakadır. Buna göre Allah’a ve Rasûlüne, ümmete sıdk ve sadakat, sadakada birleşir, sadaka ile sıdk ve sadakat artar. “Az sadaka, çok belayı def’ eder” hadis-i şerifinin tecellisini Suriye olayında ülkece yaşadık. Türkiye, Suriyelilere dokuz yılda 45 milyar dolar harcadı. Suriye sorununa kayıtsız kalan dünyanın ise koronavirüsten dolayı zararı trilyon dolarları buldu. İşte Ramazan ayı, bu şuuru, kazancı artırma fırsatı. İsraf ile tasadduk bileşik kaplar gibidir. Ne kadar tasadduk edersek o kadar az israf ederiz; yani, ne kadar az kayıp, o kadar çok kazanç demektir.

15 Nis 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?