Reklamı Kapat

Temel Karamollaoğlu: Rakam değiştirmek gerçeği değiştirmez

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündem değerlendirmesinde ekonomi verilerini eleştirdi, vatandaşın durumunu özetledi…

Mehmet Fahri Özkan
Mehmet Fahri Özkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde gerçekleştirdiği haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ramazan ayında olduğumuzu hatırlatarak Ramazan ayının bolluk, bereket ayı olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Bu ayın ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Tutulan oruçların ardından uyandığımız bayram sabahı gibi Ramazan ayının bereketiyle bu sıkıntılı günlerden refah içinde yaşayacağımız günlere hep birlikte kavuşmayı diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Karamollaoğlu, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlara değinerek, gelir adaleti dengesizliğini şu cümlelerle özetledi:

“Türkiye’de küçük bir azınlık çok yemekten, israftan, hazımsızlıktan uyuyamazken; büyük bir çoğunluk ise açlıktan, yarın kaygısından, ekmek kavgasından uyuyamıyor. Türkiye’yi açlıktan uyuyamayanlar ülkesine dönüştürenler utansın.”

“YILDA 10 MİLYON İNSAN AÇLIKTAN ÖLÜYOR”

Dünyada yaşanan sorunlara çözüm bulmak için çalışılması gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, “Dünyada ve ülkemizde barış ve huzur ortamının tesisi ancak temel ve vazgeçilmez değerlerimizin hatırlanması ve hayat bulması ile mümkündür. Kâmil manada, adalet, birlikte yaşama kültürü, sosyal dayanışma, ahlaki ve manevi değerlerin ihyası, haksızlıkla sonuna kadar mücadele, fikir ve inanç hürriyetinin mutlaka tesis edilmesi, emniyetin sağlanması, yönetimde liyakate önem verilmesi ve şeffaflık mefhumunun mutlaka hayata geçirilmesi… Bunlar aslında inancımızın temelini oluşturmaktadır, bu nedenle bu prensiplerin toplum hayatında hâkim kılınabilmesi için bu ayda üzerimize düşen sorumluluk daha da artmaktadır. Ne yazık ki bugün bütün İslam ülkeleri birbirleri ile çatışma ve kaosun kıskacı altında. Dünyada açlık almış başını gidiyor. Günde 25, bir yılda ise 10 milyon insan açlıktan vefat ediyor. Bizler, her şeyden önce, böyle bir sorumluluğumuz olduğunu idrak etmeliyiz. Yaşanan sıkıntılara çözüm bulabilmek için ciddi bir gayretin içine girmek zorundayız” dedi.

“İSLAM ÂLEMİ HİÇBİR ZAMAN BU KADAR KAMPLAŞMAMIŞTI”

Karamollaoğlu, Müslüman ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğini de vurgulayarak, “Çözüm aramak yerine yanlışları savunma noktasına gelirsek çok zor olur. İlk yapmamız gereken şey çok basit bir şey, birbirimize hakaret etmeden, birbirimizi incitmeden bir masa etrafında konuşabilmeliyiz. Bu kadar mı zor böyle bir işi yapmak, inanın havsalamız almıyor. Biz insanız, konuşmalıyız. Bunu yıllardır çözemiyoruz. Bunu yapmak ile mükellefiz. Aynı zamanda dünyada İslam âlemi olarak da bir araya gelmek mecburiyetindeyiz. Her seferinde söylemekten dilimizde tüy bitti. İslam âlemi hiçbir zaman bu kadar kamplaşmamış, bu kadar birbiri ile düşmanlaşmamıştı. Bazı yerlerde yavaş yavaş çözüm var gibi görünüyor ama hâlâ Keşmir’de, Arakan’da problemler çözülmüş değil. Afrika’nın bir kısmı şimdi yeniden bir kaosun içine atılıyor. İslam ülkeleri bir araya gelmeden bu sorunları çözmemiz mümkün değil eğer kamplaşırsak. Her bir İslam ülkesi menfaati gereği bir başka ülkenin etkisi altına girerse çözülmez. Bu kavgadan kurtulamayız” şeklinde konuştu.

“TOPLU İFTARLAR YAPAMASAK DA HER EVİN TENCERESİ KAYNAMALI”

Konuşmasında asıl meselenin geçim olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, “Konuşmamız gereken asıl mesele geçim meselesidir. Biz bunu sadece bu ay değil. Geçim ittifakını sadece siyasiler ile bir araya gelerek değil, toplum ile bir araya gelerek yapmalıyız. Toplumun çok az bir kesimi istisna edilirse geriye kalan ciddi manada geçim sıkıntısı çekiyor. Tüm insanımız dertli. İşsizin halini soran bile yok. Biz bundan dolayı Ramazan ayını bu dertlerimizin en güçlü şekilde konuşulduğu ay olarak görmek istiyoruz. Toplu iftarlar yapamasak bile her evin tenceresinin kaynaması gerektiğini de biliyoruz. Ona destek vermek, imkânı olan herkesin bir görevidir. Üzülerek ifade ediyorum ama iktidar rakamlar ile oynayarak meselenin feci olmadığını göstermeye çalışıyor. Rakamlar ile oynamak, değiştirmek hiçbir zaman gerçeği değiştirmez. Rakamları değiştirseniz ne yazar. İktidarı, daha çok muhalefeti dinlemeye çağırıyorum” dedi.

“RAKAMLAR ORTADA, MİLLETİMİZ GEÇİNEMİYOR”

Karamollaoğlu, “Her ne kadar rakamlar aksini iddia etse de durum ortada; milletimiz geçinemiyor. Uydurulan rakamlara bakıldığında her şey normal gibi görünse de milletimize baktığımız zaman yaşanan geçim sıkıntısını, işsizliği, gelecek kaygısı görüyoruz. Bakınız; TÜİK verilerine göre 2021 yılı Şubat ayı işsizlik oranı 0,7 puanlık artışla yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısı ise bir önceki aya göre 250 bin kişi artarak 4 milyon 236 bine çıkmış. Bunlar önemli rakamlar, bu rakamlar ancak esas işsizlik oranını gizliyor. Ülkemizde asıl işsizlik oranı 28,3’tür. Bunun tanımını TÜİK işsizlik oranı değil, atıl iş gücü olarak açıklıyor. Başına bir atıl getirmek gerçeği değiştirmez. Bundan dolayı üzülerek ifade ediyorum, ülkemizde işsizlik oranı 30’a yakın. İktidar algı için oynadığı rakamlarda bile artan işsizliği gizleyemiyor. Rakamlar ile oynayabilirsiniz ama gerçekleri değiştiremezsiniz. Millet canının nasıl yandığını, nasıl bir sıkıntı yaşadığını yaşayarak biliyor!” diye tepki gösterdi.

“EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİ BİN 550 TL YAPILSIN”

Karamollaoğlu, emeklilerin durumuna da değindi. Emeklilerin hükümetin insafına kaldığını söyleyerek bayram ikramiyelerine zam yapılmasını istedi. Karamollaoğlu, “Emeklilerimiz hükümetin insafına kalmış durumda. Bildiğiniz üzere emeklilerimize 2018 yılından bu yana bayramlarda bin lira ikramiye verilmektedir. Bu ikramiyeye ne yazık ki enflasyonun hızla arttığı ve paramızın değer kaybettiği 3 yıllık süreç içerisinde herhangi bir ikramiyede herhangi bir zam yapılmamıştır. Gelin bu bayram Kovid-19 tedbirleri kapsamında zaten bunalmış olan, üstüne bir de geçim sıkıntısı ile cebelleşen emeklimizi sevindirelim. Bu bayram ödenecek ikramiye miktarı bin 550 lira olsun. Böyle bir ikramiye tahminlerin ötesinde memnun edecektir” çağrısında bulundu.

“TÜRKİYE’Yİ AÇLIKTAN UYUYAMAYANLAR ÜLKESİNE DÖNÜŞTÜRENLER UTANSIN”

Tarımda bir türlü bir planlama yapamıyorlar. Nasıl olacak ki üretim ve tüketim birbirini karşılayacak. Hal böyleyken iktidar ne yapıyor? Şimdi yoksullara ücretsiz soğan, patates dağıtacağını duyuruyor. Çok büyük bir müjdeymiş gibi de açıklamayı Cumhurbaşkanı yapıyor.  Elbette biz vatandaşımızın evine patates ve soğan girmesinden memnuniyet duyarız. Teşekkür ediyoruz ama sadece patates, soğanla vatandaşın ihtiyacı karşılanmaz. Kötü ekonomi yönetimi marifetiyle fakirleştirilen halkımıza, temel gıda maddelerinin ücretsiz dağıtılması karşılığında alkış beklemek AK Parti iktidarının en temel çelişkilerinden birisidir. Türkiye’de küçük bir azınlık çok yemekten, israftan, hazımsızlıktan uyuyamazken; büyük bir çoğunluk ise açlıktan, yarın kaygısından, ekmek kavgasından uyuyamıyor. Türkiye’yi açlıktan uyuyamayanlar ülkesine dönüştürenler utansın. 19 yıl iktidarda kalan bir partinin şimdi sorunları çözeceğiz demesi de bir hatadır ve bir gerçeğin ifadesidir” sözleriyle eleştirdi.

“VATANDAŞ GEÇİMİNİ KREDİ İLE SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR”

Karamollaoğlu, vatandaşın bankalara borçlarının her geçen gün giderek arttığını hatırlatarak, geçen yıl nisan ayında 527 milyar TL olan toplam tüketici kredilerinin yaklaşık bir yıl sonra mart ayında 682 milyar TL’ye yükseldiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Neredeyse bir yıl içinde 150 milyar lira artmış.  Yüksek de olsa kredi alabilirsem derdime çare bulurum, gerisine Allah kerim diyor. İnsanımızın 393,8 milyar lira ihtiyaç kredisi borcu ve 149,6 milyar lira bireysel kredi kartı borcu bulunmaktadır. Hepsini bir araya getirirsek 1 trilyon lirayı geçiyor. Bunlar ihtiyaçlarını karşılamak için, geçimini sağlamak için bankaya giden vatandaşlar. Milletimiz borç batağına saplanmıştır. Bu nasıl bir düzendir ki; haftanın altı günü yoğun mesai saatlerinde çalışan insanımız, yaşanan hayat pahalılığı karşısında ihtiyaçlarını karşılayamıyor ve bankalara borçlanmak zorunda kalıyor. Ödediğimiz her 100 liralık vergimizin 16 lira 8 kuruşu faize gitmiştir. 2006-2020 dönemindeki son 15 yılda 5,58 trilyon lira vergi toplayıp 905,2 milyar lira faiz ödemişiz. Bugünkü sistemin ne kadar bozuk olduğunu göstermek için bu rakamları söyledim” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE KÜÇÜK BİR AZINLIK ÇOK YEMEKTEN, İSRAFTAN, HAZIMSIZLIKTAN UYUYAMIYOR”

Karamollaoğlu, “Tarımda bir türlü bir planlama yapamıyorlar. Nasıl olacak ki üretim ve tüketim birbirini karşılayacak. Hâl böyleyken iktidar ne yapıyor? Şimdi yoksullara ücretsiz soğan, patates dağıtacağını duyuruyor. Elbette biz vatandaşımızın evine patates ve soğan girmesinden memnuniyet duyarız. Teşekkür ediyoruz ama sadece patates, soğanla vatandaşın ihtiyacı karşılanmaz. Türkiye’de küçük bir azınlık çok yemekten, israftan, hazımsızlıktan uyuyamazken; büyük bir çoğunluk ise açlıktan, yarın kaygısından, ekmek kavgasından uyuyamıyor” sözleriyle eleştirdi.

“EMEKLİNİN BAYRAM İKRAMİYESİ BİN 550 TL YAPILSIN”

Karamollaoğlu, konuşmasında, emeklilerin durumuna da değindi. Emeklilerin hükümetin insafına kaldığını söyleyerek, bayram ikramiyelerine zam yapılmasını istedi.

Karamollaoğlu, “Emeklilerimiz hükümetin insafına kalmış durumda. Bildiğiniz üzere emeklilerimize 2018 yılından bu yana bayramlarda bin lira ikramiye verilmekteydi. Bu bayram ödenecek ikramiye miktarı bin 550 lira olsun. Böyle bir ikramiye tahminlerin ötesinde memnun edecektir” çağrısında bulundu.

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

15 Nis 2021 - 04:30 - Siyaset

Muhabir Mehmet Fahri Özkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Vatandaş - sayın genel başkanın tespitlerinize katılıyorum ama pandemi döneminde emlak ve otomobil kredilerinde patlama yaşanıyor dolar ve altun istifliyor kimdir bu haramzadeler millet aç öte yandan bir gurup zevku sefa içinde kimdir bunlar açıklarsanız seviniriz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Nisan 10:40


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?