Çin, İslam dünyasını kuşatıyor

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu turu, “gizlenemeyen” bir gerçeği açık etti.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Emperyal bir güç olmak için çalışan ve İslam ülkelerine milyarlarca dolar yatırım yapan Çin; Pakistan, Türkiye, İran ve Körfez ülkeleri üzerinde geniş bir etki alanı kurdu. Buna mukabil İslam ülkeleri, Doğu Türkistan meselesi başta olmak üzere birçok konuda sessizliğe bürünmeyi tercih etti. Neticede ekonomik bağımlılık, siyaseten bağımlılığı da beraberinde getirdi!

ÇİN’İN ETKİ ALANI GENİŞLİYOR

Son 20 senedir dünya üzerinde geniş bir ekonomik ağ kuran Çin, İslam ülkeleri üzerinde etkisini her geçen gün daha da artırıyor. Son yüzyılın en stratejik projesi olarak gösterilen “Bir Kuşak, Bir Yol” kapsamında İslam ülkelerine milyarlarca dolar yatırım yapan Çin, bu sayede ekonomik işbirliğinin yanında, siyasi nüfuzunu da genişletiyor. Çin’le ekonomik anlamda kalıcı bir bağ kuran İslam ülkeleri, Doğu Türkistan meselesi başta olmak üzere Çin’in dünya siyasetini şekillendirdiği birçok konuda ya sessizliğe bürünüyor ya da Çin’i memnun edecek açıklamalarda bulunuyor.

TÜRKİYE’DE DE “ÇOK SICAK” KARŞILANDI

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 300 binin üzerinde Doğu Türkistanlı Müslüman’a ev sahipliği yapan Türkiye’de çok sıcak bir şekilde karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşen Vang Yi’nin ziyaretinde, Doğu Türkistan’daki zulümlerin gündeme getirilmesine yönelik beklentiler vardı, ancak bu beklentiler yine boşa çıktı. Bu durum, Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşlarının ve muhalefet partilerinin tepkisine neden oldu.

UYGUR MESELESİNDE İSLAM ÜLKELERİNDEN DESTEK ARIYOR!

Çin Dışişleri Bakanı Vang YI, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan, Türkiye, İran, BAE, Bahreyn ve Umman’ı kapsayan bir Ortadoğu turuna çıktı. Çin devleti adına çok önemli ticari anlaşmalar imzalayan Vang YI’nin ziyareti, ekonominin ötesinde siyasi amaçlar da taşıyor.

nSon aylarda ABD, Kanada, İngiltere gibi ülkeler tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda yaptırıma zorlanan Çin’in, bu ziyaretlerle İslam dünyasından destek aradığı görülüyor. Öte yandan ABD tarafından Hint-Pasifik bölgesinde çember altına alınmaya çalışılan Çin’in, Washington yönetimine Ortadoğu turuyla cevap verdiği yorumları yapılıyor.

Son 20 senedir dünya üzerinde geniş bir ekonomik ağ kuran Çin, İslam ülkeleri üzerinde etkisini her geçen gün daha da artırıyor. Son yüzyılın en stratejik projesi olarak gösterilen ‘Bir Kuşak Bir Yol’ kapsamında İslam ülkelerine milyar dolarlarca yatırım yapan Çin, Pakistan, Türkiye, İran ve Körfez ülkeleri üzerinde geniş bir etki alanı kurmayı başardı. İslam ülkelerinin Çin’le yaptığı ekonomik işbirliği, ne yazık ki siyasi bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Çin’le önümüzdeki 100 seneyi kapsayacak şekilde ekonomik anlamda kalıcı bir bağ kuran İslam ülkeleri, Doğu Türkistan meselesi başta olmak üzere Çin’in dünya siyasetini şekillendirdiği birçok konuda ya sessizliğe bürünüyor ya da Çin’i memnun edecek açıklamalarda bulunuyor.

ÇİNLİ BAKANDAN STRATEJİK ZİYARETLER

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, geçtiğimiz hafta 6 İslam ülkesinden oluşan Ortadoğu turunu gerçekleştirdi. Vang Yi’nin ziyaret rotasında Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Umman vardı. Bu ülkelerin bir kısmını ziyaret eden Yi, önümüzdeki günlerde ziyaretlerini tamamlayarak ülkesine dönecek. Ziyaretler esnasında Çin devleti adına çok önemli ticari anlaşmalar imzalayan Vang Yi’nin ziyareti, ekonominin ötesinde siyasi amaçlar da taşıyor. Özellikle son aylarda ABD, Kanada, İngiltere gibi Batı ülkeleri tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda yaptırıma zorlanan Çin’in, bu ziyaretlerle İslam dünyasından destek bulma amacı taşıdığı görülüyor. Öte yandan ABD tarafından Hint-Pasifik bölgesinde çember altına alınmaya çalışılan Çin’in, Washington yönetimine Ortadoğu turuyla cevap verdiği yorumları yapılıyor.

TÜRKİYE, ÇİNLİ BAKANI ÇOK SICAK AĞIRLADI

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, 300 binin üzerinde Doğu Türkistanlı Müslüman’a ev sahipliği yapan Türkiye’de çok sıcak bir şekilde karşılandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Vang Yi’nin ziyaretinde, Doğu Türkistan’daki zulümlerin gündeme getirilmesine yönelik beklentiler vardı. Fakat bu beklentiler yine boşa çıktı. Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi kapsamında Ege kıyılarındaki liman inşaatlarına ciddi meblağlarda yatırım yaptığı ifade ediliyor. Ankara, Çin ile ticari ilişkilerin zarar görmemesi adına Doğu Türkistan konusunda Çin yönetimini kızdıracak bir hamle yapmaktan çekindi.  Bu durum, Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşlarının ve muhalefet partilerinin tepkisini çekti. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Çin dışişleri bakanının Türkiye ziyaretine ilişkin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi dahi verdi. Hükümet kanadı ise muhalefetin ve STK’ların bu tepkilerine sessiz kalmakla yetindi.

İRAN’LA ÇİN ARASINDA DEV ANLAŞMA

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi’nin Türkiye’den sonraki durağı İran’dı. Çin ile İran arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümünü kutlanırken, iki ülke Tahran’da siyasi, stratejik ve ekonomik işbirliğini içeren 25 yıllık bir anlaşmayı imzalayarak yürürlüğe soktu. İran hükümeti büyük ticari kazanımlar elde ettiği anlaşmadan övgüyle bahsetti. Dışişleri Bakanı Zarif anlaşmayı, ‘25 yıllık tarihi bir stratejik yol haritası’ olarak tanımlarken Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, anlaşmanın uygulanmasının hızlandırılması gerektiğini vurgulayarak, İran’daki tüm ekonomik sektörlerin Çin’i ‘İran’ın en önemli ortağı’ olarak gördüğünü söyledi. Dışişleri Bakanı Zarif, anlaşmayı imzaladıkları Çin’i; iyi günde ve kötü günde, mutluluğu ve üzüntüyü paylaşan bir dost olarak tanımladı. Çinli bakanın İran ziyareti sırasında Doğu Türkistan meselesi hiçbir şekilde gündeme gelmedi.

SUUDİ PRENS: “ÇİN’İN İÇ MESELESİ”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kıskacı altında bulunan Körfez ülkelerinin son yıllarda Çin’le olan yakınlığı dikkat çekiyor. Çin’in Körfez ülkelerinden son yıllarda tedarik ettiği petrol miktarını artırması, bu ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynadı. Çinli Bakan Vang Yi’nin ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinin güzergahında bulunan Suudi Arabistan’ı ziyaretinde Suudi Prens Muhammed bin Salman ile samimi bir görüşme gerçekleştirdi. Vang Yi’yi kabulünde konuşan Prens Muhammed bin Salman, Çin’in yükselişinin küresel barış, istikrar ve refaha faydalı olduğunu savunarak Çin ile Suudi Arabistan arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığa büyük önem verdiklerini ifade etti. Doğu Türkistan konusunda Çin tarafgirliği yapan Salman, Suudi Arabistan’ın Doğu Türkistan meselesinde ve Hong Kong geriliminde Çin’i kararlılıkla desteklediğini, Çin’in iç işlerine müdahale edilmesine, Çin ve İslam dünyası arasında ihtilaf oluşturma teşebbüslerine karşı çıktıklarını söyledi.

PAKİSTAN ARTIK ÇİN’İN STRATEJİK ORTAĞI

Asya kıtasının en yoğun Müslüman nüfusunu barındıran ülkelerinden Pakistan da son yapılan anlaşmalarla birlikte Çin’le adeta stratejik müttefik konumuna geldi. İki ülke arasında son yıllarda ‘Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru’ olarak bilinen ticari kalkınma planları başarıyla uygulanırken, Pakistan yönetimi, ülke ekonomisinin geleceği adına Çin’le kurduğu ortaklığa büyük önem veriyor. ABD’nin uzun yıllar stratejik müttefiki olarak gördüğü ve Asya kıtasını kontrol merkezi olarak kullandığı Pakistan’ın, Çin’le ekonomi anlamında yakınlaşması siyasi kanaatlerini de etkiliyor. Doğu Türkistanlılar, Pakistan halkı tarafından desteklenmelerine rağmen Pakistan hükümetinden yeterli desteği göremediklerinden şikâyet ediyor.

31 Mar 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

08

Muhammet Han Gazzeli - Müslüman Türk Milletinin Türkiye Cumhuriyeti Devletini 2002 yılından itibaren BOP-GOP PROJELERİ denen Türk ve Islâm düşmanı soykırımıci terörist oluşumun yönettiğini anliyamamalarindan dolayı Türkiye 2023 yılından önce BOP-GOP PROJELERİ eşbaşkanları tarafından iç savaşa sokulacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mart 20:08
07

678 - düşünün iranı yöneten kim türk azeri safevi mollaları iranda birinci ırk çoğunluk nüfus kim 50 milyon türk sonuçta iran türklerin hegomonyası altında tarihten buyana halen yönetimi nüfusu altında olduğu için iranı çine peşkeş çeken hegomonya sömürgesi haline getiren yine sizin ırkınızdan olan türklerdir bunların farkında varın iranda 50 milyon türk 30 türk ülkelerine gidip kendi topraklarına vatanlarına yerleşse allahın izniyle iranla birlikte tüm islam ülkeleri ayağa kalkar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mart 13:14
10

Vatan - @678 07 nolu yoruma cevabı: Haydi oradan. Yönetimde Farslar etkin ve Türklere baskı var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Nisan 10:09
05

Muhammet Han Gazzeli - Sayin A.Karatas''a musadesiyle sormak isterim maddi manevi cikar karsiligi Din Kardeslerini satanlarin (Devleti Yonete(miyenlerin)nlerin hicmi sucu gunahi yok?

icerdeki haninlik yapmazsa disardaki size nasil gelipte icinizde kotuluk yapabilir ki?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Mart 10:46
04

Bilmem Ki Ne Desek - abd kadar, hiçbir güç müslümanları ezmemiştir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Mart 10:01
06

Adnan - @Bilmem Ki Ne Desek 04 nolu yoruma cevabı: Yakında abd nin yerine çin geçecek

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 31 Mart 11:41
03

doğrusöyler - Para ve güç nelere kaadir görün .. satın alınamayacak yok nerede ise ...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 31 Mart 09:14
02

Mengen - çin bir bakanıyla bütün ortadoğu müslüman ülkeleri bağlamış. çin bir yerleşti mi artık buralardan kolay da çıkmaz. doğu türkistanlı müslümanlara uyguladığı zulüm ve işkenceden dolayı hıristiyan olan abd kanada ve ingiltere gibi ülkeler tarafından yaptırıma zorlanırken, başta türkiye olmak üzere müslüman ülke yönetimlerinden resmi bir tepki gösterilmemesi manidar. artık yeni çağın en melun belası ve fitnesi çindir. enternasyonal siyonist güç abd'yi terk ediyor çine yerleşiyor. çini başta bütün müslüman ülkelere karşı genelde bütün dünyanın başına bela edecekler. islam ülkeleri yönetimleri zehi gaflet! zehi cehalet ! içindeler.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Mart 09:10
01

Hadra - Pekala İslam Dünyası Nerde? Ha Çin! Ha ABD! Ha AB! Ha İsrail(Yahudi-Siyonist)! Ha Rusya Ne Fark eder? Müslüman Müslümanca Olmadıkça ne değişir? Rahmetli ERbakan Hocamız; Boşuna Milli Görüş; D-8, İslam Birliğ, İslam Dinarı, vb Projeleri boşuna üretip kısmen de olsa Faaliyete geçirmedi? Başta Fetö laneti olmak üzere ABD nin kardinalleri : ''Beceremediniz! Çekip gidin demedi!'' Rahmetli Aytunç Altındal Faili Meçhule gitti Fetöden naşi!''

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 31 Mart 07:48


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?