Reklamı Kapat

Emperyalist senaryonun kukla aktörü Yunanistan

Dünya üzerindeki enerji mevcudiyetinin azımsanamayacak bir kısmını barındıran Doğu Akdeniz bölgesi büyük bir mücadeleye sahne oluyor.

Bekir Şirin
Bekir Şirin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bölge ülkelerinin yanı sıra bölge dışındaki aktörlerin de dâhil olduğu enerji paylaşım savaşının birçok önemli boyutu bulunuyor. Türkiye açısından bakıldığında tam anlamıyla bir bağımsızlık savaşı niteliği taşıyan Doğu Akdeniz meselesinde Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) başta olmak üzere çeşitli aktörler uluslararası hukuka aykırı adımlarla azami çıkarlar elde etmeye çalışıyor. Doğu Akdeniz’de oluşturulan ittifaklar ve atılan adımlarla birlikte ülkemizin bölgeden izole edilmesi amaçlanırken Türkiye’nin atacağı her adımın hayati nitelik taşıdığı görülüyor.

Yıllardır çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğumuz Yunanistan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki meşru mücadelesinde de karşı cephede yer alıyor. Tıpkı yüz yıl önce olduğu gibi ülkemiz üzerindeki emperyalist planların maşası konumunda olan Yunanistan, uluslararası hukuka aykırı tezlerle Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de dar bir alana hapsetmek istiyor. Bölgedeki aktörler arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve işgalci İsrail rejimi ile hareket eden Yunanistan bölge dışında yer alan Fransa ve ABD’den de destek görüyor. Yunanistan bölgede azami fayda elde etmek adına Avrupa Birliği’ni de yönlendirmeye çalışıyor.

Kıta sahanlığı, karasuları, FIR hattı, adaların silahlandırılması ve Batı Trakya’daki Türk azınlığa yönelik hak ihlalleri gibi konularda sorun yaşadığımız Yunanistan, Doğu Akdeniz denkleminde de problem teşkil ediyor. Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşım mücadelesinde Türkiye’yi bölgeden izole etme amacı taşıyan üç aktörden biri olan Yunanistan uluslararası hukuka aykırı iddialarda bulunuyor. Türkiye için son derece zararlı adımlar atmaya çalışan Yunanistan ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık konularının Doğu Akdeniz’deki temelinde Türkiye’nin deniz yetki alanlarının Yunan cephesi tarafından asgari seviyeye indirme uğraşı yatıyor.

YUNANİSTAN’IN AMACI NE?

Doğu Akdeniz’deki problemlerin baş müsebbiplerinden olan Yunanistan, Girit, Kaşot, Kerpe ve Meis adalarını birleştiren hattın esas alınması suretiyle GKRY, Mısır ve Libya ile MEB sınırı çizilmesini savunuyor. Yunanistan’ın planlarını gerçekleştirmesi halinde Türkiye’nin Antalya Körfezi’ne hapsolacağı görülürken bu senaryonun uluslararası hukuka aykırı olduğu biliniyor. Öte yandan yine Yunanistan’ın bölgedeki gerginliği arttıracak bir sebep olarak karasularını arttırma amacı taşıdığı görülüyor. Buna göre Yunanistan’ın karasularını altı milden on iki mile çıkarma ve sonrasında da daha geniş bir şekilde MEB alanı ilan etmek istediği ifade ediliyor. Yunanistan’ın karasularını on iki mile çıkarmasının Türkiye için savaş nedeni anlamına geldiği de biliniyor.

YUNANLARIN TEZİNİN ULUSLARARASI HUKUKTA YERİ YOK

Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki adaları ana kara gibi kabul etmek suretiyle fazladan MEB alanı oluşturma çabasının uluslararası hukukta bir karşılığı bulunmuyor. Yunanistan illegal bir şekilde adımlar atarken Yunanistan ana karasına ise beş yüz seksen kilometre uzaklıkta olan Meis Adası’nı da kullanmaya çalışıyor. Atina, Türkiye ana karasına sadece iki kilometre mesafede bulunan ve yaklaşık beş yüz kişilik nüfusa sahip olan Meis Adası’nın kıta sahanlığını iddia ederek ilaveten on binlerce kilometrekarelik bir alana sahip olma amacı taşıyor. Türkiye, Yunanistan’ın tezlerine deniz hukukundaki hakkaniyet ilkesini hatırlatarak cevap veriyor ve Yunanistan’ın amaçlarının kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.

İKİ ÜLKE NAVTEX’LER İLE KARŞI KARŞIYA GELİYOR

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin bir başka boyutunu da Navtex’ler oluşturuyor. İngilizce “Navigational Text Messages” ifadesinin kısaltması olan Navtex, belli bir alanda yapılacak çalışmalardan ötürü söz konusu alana girilmemesi noktasında denizcilere yapılan bir uyarı anlamı taşıyor. Türkiye, Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri doğrultusunda Navtex ilanında bulunuyor. Türkiye’nin söz konusu Navtex ilanlarından ve Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Fatih ve Yavuz sondaj gemilerinin çalışmalarından rahatsızlık duyan Yunanistan da Türkiye’ye karşı Navtex’ler ilan ediyor.

YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN LİBYA İLE YAPTIĞI ANLAŞMADAN RAHATSIZ

Yunanistan, Türkiye’nin 27 Kasım 2019 tarihinde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yaptığı Deniz Yetki Alanlarını Sınırlandırma Anlaşması’ndan büyük rahatsızlık duyuyor. Zira söz konusu anlaşma ile birlikte Girit ve Rodos adalarının güneyinde kalan bölgeyi kıta sahanlığı olarak gördüğünü ilan eden ve bu tezini BM’ye kaydettiren Türkiye, Kıbrıs adasına uzanan Yunanistan iddialarının da önünü kesmiş oldu. Atina yönetimi, Ankara ile Trablus arasındaki anlaşmayı ‘hukuka aykırı’ şeklinde nitelerken AB’den de Yunanistan’a destek açıklamalarında bulunuluyor. Öte yandan Türkiye’nin Libya ile gerçekleştirdiği anlaşmayı kabullenemeyen Yunanistan, 6 Ağustos 2020 tarihinde Mısır ile MEB Anlaşması imzaladı. Türkiye Atina ile Kahire arasındaki anlaşmanın yok hükmünde olduğunu ifade ederken Yunanistan’ın adımı Doğu Akdeniz’deki gerilimi tırmandıran bir başka nokta olarak kayıtlara geçti.

FRANSA, ABD VE İSRAİL REJİMİ İLE TEMAS HALİNDE

Türkiye’yi hedef alan emperyalist projenin maşası konumundaki Yunanistan’ın bölge içinde ve dışında birlikte çalıştığı aktörler bulunuyor. İşgalci İsrail rejimi ile sıcak ilişki içerisinde olan Yunanistan’ın İsrail rejiminden drone satın alacağı ve Yunanistan kontrolündeki Girit’e ‘Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi’nin kurulabileceği konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail işgali altındaki toprakları ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis’in İsrail’den askeri destek istediği kaydediliyor. Yunanistan’ın bölge dışındaki aktörlerden olan Fransa ve ABD’den de destek gördüğü biliniyor. Fransa’dan 18 adet Rafale savaş uçağı satın alan ve Fransa ile askeri tatbikat gerçekleştiren Yunanistan’ın ABD’den de F-35 talebinde bulunduğu ifade ediliyor. Joe Biden’in ABD başkanlığına gelişiyle birlikte Yunanistan’ın ABD’den gördüğü desteğin artacağı da tahmin ediliyor.

DOĞU AKDENİZ GAZ FORUMU’NUN ETKİN ÜYESİ

Ege Denizi’ne dair birçok noktada karşı karşıya olduğumuz Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki ihtilafların odak noktası konumundaki GKRY’nin sahadaki en büyük müttefiki olduğu görülüyor. GKRY’nin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde MEB alanları ilan etmesine tam destek veren Yunanistan, Türkiye’ye karşı oluşturulan uluslararası birlikteliklerin önde gelen aktörleri arasında yer alıyor. Örneğin Türkiye karşıtı bir temelle kurulan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun en etkin üç üyesinden birini Yunanistan oluşturuyor.

YUNANİSTAN SICAK SAVAŞI KAŞIYOR

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin meşru haklarına darbe indirmek isteyen ve bu doğrultuda uluslararası hukuka aykırı adımlar atmaya çalışan Yunanistan’ın faaliyetleri bölgedeki gerilimi tırmandırıyor. GKRY ile birlikte üyesi oldukları Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye karşı kışkırtan Yunanistan, uluslararası arenada Türkiye’yi sıkıştırmak için elinden gelen gayreti gösteriyor. Tüm bu sebepler doğrultusunda Türkiye ile Yunanistan arasında yakın tarihte hiç olmadığı oranda sıcak savaş ihtimali bulunuyor. Öyle ki söz konusu ihtimal uluslararası yayın organlarında da dile getiriliyor. Yunanistan, Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynaklarını uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ele geçirmeye çalışırken bir yandan da ciddi bir şekilde silahlanıyor. Geçtiğimiz sene ülke tarihinin en büyük silahlanma programlarından birini açıklayan Yunanistan’da askerlik süresinin de 9 aydan 12 aya çıkarıldığı biliniyor. Ayrıca Yunanistan’ın 2025 yılına dek 10 bini aşkın sayıda profesyonel asker alımı kararında bulunduğu da kaydediliyor.

31 Mar 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Hadra - Yunanistan Belası Merak etmesin Türkiyeyi Yönetenler Her gün Basında, Medyada Yunana Yalvarırcasına Gel anlaşalım diye beyanat demeç veriyorlar! Tıpkı hem One Munite Diyeceksin Hem de Büyük Elçi göndereceksin! Ne Güzel Laha,ve Ne Güzel Turşu boşuna demememişler!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Mart 13:43