Reklamı Kapat

Meral Akşener: Türkiye'nin makro Erdoğanik sorunları vardır

Son dakika haberi... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısı'nda değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Son dakika haberi... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısı'nda Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasına tepki gösterdi. Akşener, "Sırf canları istedi diye gecenin bir yarısı itibarı bağımsızlığından gelen Merkez Bankası'nın, bir başkanını daha görevden alabiliyorlar." ifadesini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Türkiye, hukuksuzlukla, adaletsizlikle karşı karşıya. Türkiye, milli iradeye yapılan saygısızlıklarla karşı karşıya. Cumartesi sabahı itibariyle yaşananlar, beş bin yıllık devlet geleneğimizin, başımıza bela edilen bu ucube sistemde, ne büyük bir tehdit altında olduğunun göstergesidir." dedi.

Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısında yaptığı konuşmasına, "Nevruz'un, zor zamanlardan geçen, türlü sıkıntılarla uğraşan aziz milletimize, mutluluk, huzur ve refah getirmesini diliyorum. Bu günler elbette geçecek ve aynı büyük kararlılıkla, o güneşli baharları hep birlikte mutlaka göreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." ifadeleriyle başladı.

TÜRKİYE HUKUKSUZLUKLA KARŞI KARŞIYA

Türkiye'nin bir yönetim kriziyle karşı karşıya olduğunu ileri süren Akşener, "Türkiye, hukuksuzlukla, adaletsizlikle karşı karşıya. Türkiye, milli iradeye yapılan saygısızlıklarla karşı karşıya. Cumartesi sabahı itibariyle yaşananlar, beş bin yıllık devlet geleneğimizin, başımıza bela edilen bu ucube sistemde, ne büyük bir tehdit altında olduğunun göstergesidir. 'Devlet ebed müddet' diyen bizler, varlığımızın teminatı olan devletimizin, sayın Erdoğan'ın elinde, oyuncak olduğu gerçeğine, sessiz kalamayız." değerlendirmesinde bulundu. 

CANLARI İSTEDİ DİYE MERKEZ BANKASI'NIN BAŞKANINI GÖREVDEN ALIYORLAR

Devletin, Anayasa'nın, kanunun artık hepsinin önemsiz birer detay haline geldiğini savunan Akşener, "Kendilerini, saray sefasına öyle kaptırdılar ki; Millet iradesini umursayan, memleketin geleceğini düşünen aralarında hiç kimse kalmadı. Bu anlayışla yönettikleri Türkiye'de, sayın Erdoğan'ın paşa gönlü ne istiyorsa o oluyor, o yapılıyor. Sadece canları istedi diye uluslararası bir anlaşmayı kendileri adına feshedebiliyorlar. Sırf canları istedi diye gecenin bir yarısı itibarı bağımsızlığından gelen Merkez Bankası'nın, bir başkanını daha görevden alabiliyorlar. Sırf canları istedi diye, Türk Milleti'nin kutlu iradesini hiçe sayıp, demokrasinin, hukukun, devlet insanlığının gereklerini yerle bir ediyorlar." ifadelerini kullandı. 

ABUK SABUK KARARLARLA HUKUKSUZLUĞU NORMALLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇ

Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Bu gittiğin yol, yol değil. Böyle olmaz. Böyle devlet yönetilmez. Cumhurbaşkanı dahil hiç kimse, millet iradesinin, Anayasa'nın ve kanunların üzerinde değildir. Aldığın abuk sabuk kararlarla, hukuksuzluğu normalleştirmekten vazgeç. Şimdiden uyarıyorum; Seni, o makamlara getiren Türk milletinin iradesine, Türk devletinin hukukuna, Türk demokrasisinin ruhuna, halel getirecek herhangi bir hesabın içindeysen, yol yakınken geri dön. Bugün, uluslararası sözleşmeyi hukuka aykırı bir şekilde, yetkini ve haddini aşarak iptal edip, yarın da aynı hukuksuzluğu, başka alanlarda kullanmayı hesaplıyorsan, şimdiden söyleyeyim, yanlış hesap, Bağdat'tan döner." diye seslendi. 

GÖREVDEN ALINDIĞI İÇİN BİR DE TEŞEKKÜR ETTİ

 Türkiye'yi yönetenlerin, ne içeride ne de dışarıda yatırımcıya güven vermediğini ileri süren Akşener, milletin işiyle, aşıyla, hakkıyla ilgilenmeyen bu iktidarın artık ömrünü tamamladığını, akıldan ve sağduyudan uzaklaşarak şirazelerinden tamamen çıktığını iddia etti.

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığından alınmasına değinen Akşener, şunları kaydetti:

"Piyasalar için istikrar ve güvenin adresi olması gereken Merkez Bankasını, yapboz tahtasına çevirmeleri de işte bundandır. Biliyorsunuz daha 4,5 ay önce damat bakanı göndermek pahasına göreve getirdikleri Merkez Bankası Başkanı da cuma gecesi itibarıyla gitti. 'Damadı affettik.' diyorlardı, onun gidişine sebep olan başkan, 'Görevden alındım.' dedi. Görevden alındığı için bir de teşekkür etti. Zaten her giden nedense bir rahatlıyor. Her gidende bir huzur, bir ferahlık, son derece zen bir tavır. Hayretle izliyoruz. İnsan, ister istemez soruyor: Sizi nasıl bir ateşe atıyorlar ki ekonomideki tablo, aslında ne kadar kötü ki görevden alınınca bu kadar rahatlıyor, üstüne bir de şükranlarınızı sunuyorsunuz? Memleketi nasıl bir cendereye soktunuz ki giden her biriniz, 'Allah sonumuzu hayır etsin.' diyorsunuz?' Böyle ekonomi yönetimi olur mu? Böyle devlet insanlığı olur mu? Gerçekten ibretlik. Durumumuz bu kadar kötüyse çıkıp milleti bilgilendireceksiniz. Devlet insanı, öyle metin arası mesajlarla, sağa sola sinyal vermez. Ya susar sessizce kenara çekilir ya da çıkar milletine gerçekleri söyler. Merkez Bankası Başkanı'nı, göreve geldikten 4,5 ay sonra bir gece yarısı görevden almak, akıldan ve mantıktan uzak, ekonomiyi de uçuruma sürükleyen bir adımdır."

SÖZÜM ONA FAİZ DÜŞMANI

Akşener, Türkiye'nin Erdoğan'ın, "düşünmeden aldığı şuursuz kararlar" sonucunda hem yüksek faizin acı reçetesini ödediğini hem de yükselen kur ve artan enflasyonla boğulmaya mahkum olduğunu savundu.

 AK Parti'nin 2001 krizi sonrası, Merkez Bankası kasasını net rezervle devraldığını, bugün ise Merkez Bankası kasasının borçlu hale geldiğini öne süren Akşener, faizlerin son 4 ayda yüzde 90'a yakın artarak yüzde 19'a çıktığını söyledi. Akşener, "Bu ucube sistemde, Sayın Erdoğan'ın bilgisi ve izni olmadan, faiz artırılmaz, artırılamaz. Sözüm ona kendisi faiz düşmanı ama faizi artıran da kendisi, faiz artınca kelle alan da yine kendisi. Yapılan yanlışlar, 'Aman Sayın Erdoğan’a fatura edilmesin.' diye bu ucube sistem çöp öğütür gibi bürokrat öğütüyor. Bu sırada olan da cefakar milletimize oluyor." görüşünü aktardı. 

ŞİMDİDEN O KOLTUĞA YENİ TALİPLER VAR

Ağbal'ın görevden alınması öncesinde bir gazetede çıkan habere işaret eden Akşener, "Cuma sabahı, iktidara yakın bir gazete başlık atıp, faiz artırımına 'tezgah' dedi. Aynı günün gecesinde yeni Başkan gitti, aynı gazetenin yazarı en yeni Başkan oldu. Sayın Erdoğan, bir zamanlar 'Gazete manşetleriyle bize istikamet çizemezler.' diyordun. Şimdi bakıyorum da onlar sabah manşet atıyor, sen akşamına gereğini yapıyorsun." ifadelerini kullandı.

"Çiçeği burnunda Merkez Bankası Başkanı'nı uyarmak istediğini" söyleyen Akşener, "Görünen o ki şimdiden o koltuğa yeni talipler var. Baktı ki bu atamalar verilen ayarlar üzerinden oluyor. Faizlerin gidişatını beğenmeyen Ayasofya imamı, Twitter üzerinden ayar verip hem faiz lobilerine göz dağı verdi hem de Merkez Bankası Başkanlığına göz kırptı." dedi.

TÜRKİYE ZİHNİ SİNİR SERMAYE KONTROLÜ GİBİ ŞAİBELİ YOLLARI AKLINDAN GEÇİRME

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Türkiye'nin, faizle kur arasına sıkıştığını ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ekonomisinin bu şekilde köşeye sıkışmasının temel sorumlusu da büyük ekonomist Sayın Erdoğan’ın ta kendisi. Eğer beceriksizliğinin sonuçlarına bir kılıf uydurmanın peşindeysen gözümüz üzerinde haberin olsun. Yarın çıkıp da 'Fezlekeler yüzünden, kapatma davası yüzünden, faizle mücadele ettiğimiz için, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi yüzünden, malum lobiler, dış güçler, bize saldırıyorlar.' demeyi düşünüyorsan şimdiden söyleyeyim, yemezler. Başta Merkez Bankası ve TÜİK Başkanları olmak üzere bürokratlara, oyuncağını beğenmeyen şımarık bir çocuk gibi davranman, ekonominin itibarını zedeliyor. Attığın her yanlış adım, sürdürmekte inat ettiğin her yanlış tutum, bu ülkeyi daha da fakirleştiriyor. Bu keyfiyetten, bu şımarıklıktan bir an önce vazgeçmen gerekiyor. Türkiye, Zihni Sinir projelerini uygulayacağın bir laboratuvar değildir. Merkez Bankasının rezervlerinin eridiği bu dönemde iş bilmez danışmanlarının gazına gelip, Türkiye’yi iyice üçüncü dünya ülkelerine benzetecek 'sermaye kontrolü' gibi şaibeli yollara başvurma, hatta başvurmayı aklının ucundan bile geçirme."

TÜRKİYE'NİN MAKRO ERDOĞANİK SORUNLARI VARDIR

Akşener, ülkede çok ciddi tasarruf açığı olduğunu, sınırlı tasarrufların da doğru yerlerde kullanılması ve bu yüzden Kanal İstanbul gibi projelerle ülkenin tasarruflarının heba edilmemesi gerektiğini savundu. Bu kadar zenginliğe sahip bir ülkenin, makroekonomik sorununun olamayacağını dile getiren Akşener, "Türkiye'nin makroekonomik sorunu yoktur. Türkiye'nin, makro Erdoğanik sorunları vardır. Makro Erdoğanik sorunlarımız yüzünden onca zenginliğe karşın, 8 bin 500 dolarlık milli gelirle, Avrupa'nın sonuncusuyuz." dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Sayın Erdoğan ve arkadaşlarının bizleri bölmesinden artık bıkmadık mı? Önümüze ardımıza bir sıfat koyup, bunu zorla kabul ettirmeye çalışmalarından usanmadık mı? Eloğlunun değil, kendimizden sandıklarımızın bizi ayırmasından sıkılmadık mı? Biz sıkıldık. Ocu, bucu, şucu diye tasnif edilmekten, sonra da adına siyaset diyerek üzerimize hesap kitap yapılmasından artık sıkıldık. Ayrıştırılmaktan, kutuplaştırılmaktan, birbirimize yabancılaştırılmaktan artık sıkıldık. AK Parti'ye oy verenin makbul, vermeyenin terörist ilan edilmesinden artık sıkıldık." diyerek, sözlerini tamamladı.

# MERAL AKŞENER İLE İLİŞKİLİ:

23 Mar 2021 - 09:35 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

345 - sen içindeki fetöcüleri temizle fetöcülerin üzerini kapatma oy kaybedersin diye temizlemiyorsun değilmi sen önce içişleri bakanı olduğun dönemde fetöcüleri neden devlet kadrolarına yerleşmesinin önünü açtın kolaylaştırdın sen önce bu bilinenlerin hesabını ver yurtta sulh konseyinin hesabını ver fetönün siyasi ayağını çıkar ortaya bunların hesabını ver yargıya partiyi temizle fetöcülerden

Yanıtla . 0Beğen . 7Beğenme 23 Mart 13:39


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?