Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye 'andımız' çağrısı: Erdoğan'ı muhatap al

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Andımız kararıyla ilgili Bahçeli'ye çağrıda bulunarak, "Danıştay'a hakimi tayin eden Erdoğan. Muhatap alacaksan Erdoğan'ı muhatap alacaksın." dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda Öğrenci Andı ile ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Andımızın okunmasını istiyorsan açarsın Erdoğan’a telefon, 'Bu ant okunmadan kusura bakma, biz bir daha bir araya gelemeyiz' dersin" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin çözülemeyecek hiçbir sorununun olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türkiye huzuru, bereketi, birlikteliği getirmek mümkündür. dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşması özetle şöyle:

Biz görüşü, kimliği, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun vatandaşlarımızı seviyoruz. Biz onların sorunlarına talibiz, devletin bütçesinden malı götürmeye değil. Biz vatandaşın sorunlarını çözmeye talibiz ve çözeceğiz.

Sağlık çalışanlarının bütün hakları teslim edilmedi, talepleri gözardı edildi. Bir kişinin hayatını kurtarmak için hayatını feda eden kişiye sağlık çalışanı denir. Biz onlara minnet borçluyuz, onların en büyük zevki tedavi ettikleri hastanın yürüyerek hastaneden çıkması... 387 çalışanımız pandemi döneminde hayatını kaybetti. Onlar içinde bulunduğumuz dönemin bir meslek hastalığı sayılmasını istediler ama iktidar bu görevi yerine getirmedi. 

Çiftçimizle, esnafımızla, vatandaşımızla birlikte olduk. Dertsiz bir kişi dahi görmedim, herkes burnundan soluyor. Onlardan karamsar olmamalarını istedim, beraber düzelteceğiz, birlikte olduğumuz zaman Türkiye bu sorunları aşar dedim. 

Danıştay bir karar verdi ortalık karıştı. Olay neydi? Andımız'dı. 2013'te Erdoğan bölücü terör örgütüyle masaya oturdu, onların şartı 'Andımızı kaldıracaksınız'dı. Milli eğitim Bakanlığı da yönetmeliği değiştirdi ve kaldırdı. Türk Eğitim Sen, Danıştay'a dava açıp yönetmeliğin iptalini istedi. Danıştay da yapılan değişikliği onaylamıyoruz dedi, dolayısıyla değişikliği iptal etti, Andımız'ın okunması gerekiyordu. Bunun üzerine bana soruldu ne diyorsun diye. Yaptığım açıklama, 'Türkiye ırk temeline dayalı bir devlet değildir, bir siyasi bilinç devletidir. Bu bizim parti programımızda yer alan bir cümledir. Eskiden beri okunuyor Andımız, oturdular çözüm sürecinde bunu kaldıracağız dediler. Erdoğan'ın Danıştay hakimlerini aşağılayarak, azarlayarak meydan okuması insanın ağrına gidiyor. Danıştay üyelerinin buna tepki göstermesi gerekiyor. Ama hakim çıkıp konuşamaz, kararlarıyla konuşur. Danıştay'ın kararı yerinde bir karardır, o karara uyulması, Andımız'ın okunması lazım.' Ama şunu söylüyorum: 'Danıştay Genel Kurulu'nda Erdoğan'ın istediği karar çıkacaktır, bunu bir kenara yazın' diyorum 2018'de. 2 yıl geçti, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu bir karar aldı, 4 hakim tayin edildi. Andımızın okunması yasaklanmalıdır denildi ve karar verildi. 

Andımız konusu, doğruluğu sevgiyi saygıyı, birlikteliği çocuklara anlatıyor. Ben Erdoğan'a 'Andımızın hangi cümlesinden rahatsızsın, çık millete anlat' demiştim kaldırıldığı zaman. Bunu söyledim 2023'te. Geldik 2021'e hala bu soruya cevap alamadım. Şimdi ben vatanını milletini seven, AK Parti'ye oy veren bütün kardeşlerime ve Bahçeli'ye seslenmek istiyorum. Erdoğan Andımızın hangi cümlesinden rahatsız, çıkıp milletin önünde açıklasın. Açıklayabilir mi? Açıklayamaz.  Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu 2 yıl bekledi, Erdoğan'ın talimatıyla 4 hakim geldi ve Andımızı kaldırdı. Ben bunu 2018'de tahmin ettim. Kamuda uzun yıllar hocalık yapan Bahçeli'nin de tahmin etmesi lazım. Andımızı Cumhur İttifakı kaldırdı. Eğer Sayın Bahçeli, Erdoğan'ı değil Danıştay'ı muhatap alıyorsa, muhatap aldığı yer yanlıştır. Danıştay'a hakimi tayin eden Erdoğan, oradaki kumpası ayaralayan Erdoğan. Sen kalkmışsın Danıştay'ı suçluyorsun. Muhatap alacaksan Erdoğan'ı muhatap alacaksın. Andımız'ın okunmasını istiyorsan, bizim gibi, yapacağın basit bir şey var. Açarsın Erdoğan'a telefon, bu ant okunmadan kusura bakma bir daha bir araya gelemeyiz, ben ülkemi bayrağımı seviyorum, Andımız'ın okunmasını istiyorum' dersin. Yapar mı? Göreceğiz. 

'Milletvekili sayısını 450'ye düşüreceğiz'

Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi reform paketini eleştirdi. Kendi çözümlerini kamuoyuna açıklayan Kılıçdaroğlu, "600 milletvekili ne yapıyor? Yarısı el kaldırıp indiriyor. El kaldırıp indiren adama maaş mı vereceğiz? Milletvekili sayısını 450'ye düşüreceğiz. Bir yerde israf varsa ona müdahale edeceğiz kimse kusura bakmasın" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, vaatlerini şöyle sıraladı:

"- Kamuda israfa derhal son vereceğiz. Bakanlıklar ve bazı kamu kuruluşları kiralıklarda duruyor. Neden kira ödüyoruz? Bütün bakanlıklar ve kamu kuruluşları kendi binalarında oturacak.Araba saltanatına son vereceğiz.  Döviz garantili işler ivedilikle Türk lirasına çevrilecek. Yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gideceğiz. Kamu ihalelerini canlı yayınlayacağız. İsrafın ve yolsuzluğun kaynağı olan Kamu İhale Kanunu'nu değiştireceğiz. 

 - Kamu özel işletmelerini kamulaştıracağız. Yapım ve maliyeti 85 milyon lira olan bir havalimanı 2044 yılına kadar bu şirkete 208 milyon 131 bin 332 euro para ödeyeceğiz. Kimin sırtından ödenecek? Tüyü bitmemiş yetimin sırtından. Bunun adı yasal soygundur. CHP buna göz yummaz. 

 - 600 milletvekili ne yapıyor? Yarısı el kaldırıp indiriyor. El kaldırıp indiren adama maaş mı vereceğiz? Milletvekili sayısını 450'ye düşüreceğiz. Bir yerde israf varsa ona müdahale edeceğiz kimse kusura bakmasın. Bunlara ben dünyanın parasını fakir fukaranın sırtından mı ödeyeceğim?

 - Saraylardaki lükse son vereceğiz. Devleti yöneten adam örnek olacak topluma. 50 bin Euro'luk çanta ile gezerseniz güven vermezsiniz.

 - Herkesin can ve mal güvenliğini sağlayacağız. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığını sağlayacağız. Kişiler farklı düşündü diye sabahın köründe kapısı kırılarak insanlar gözaltına alınmayacak. Demokrasiyi getireceğiz. Seçimle gelen, seçimle gidecek. 

 - Devlet yönetiminde liyakat olacak.  İş ehline verilecek. Rüşvet alandan büyükelçi olmaz. Hırsızdan büyükelçi mi olur? Siz de hiç onur, şeref yok mu? Sahte diploma ile banka yönetim kuruluna üye olunmaz. Biz bitireceğiz bunları. 

 - Kuruluş kanunlarına göre bağımsız olan kurumlara müdahale olmayacak. Bu kurumlar iktidarın izlediği ekonomi politikasının gerekliliği yerine getirecekler. 128 milyar doların satışı hangi yöntem ile yapıldı? Cevabını istiyoruz. Hangi tarihlerde yapıldı. Hangi kurdan ne kadar döviz satıldı, bunun alıcıları kimlerdir? Kimlerin satış işleminde imzası vardır? Devlet soyuldu ya.

 - Devleti yönetenlerin iç borçlanmada işledikleri ilk günah bizim iktidarımız döneminde olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde kendi vatandaşınızdan dolar ile borçlanırsanız bunun adı ilk günahtır. İşsizin, apartman görevlisinin sırtına biniyor. 

 -  Ekonomik ve Sosyal Konsey'e işlev kazandıracağız. Bunu kaldırıyorlar. Anayasal kurum ama çalıştırmıyorlar. 'Ekonomi Koordinasyon Kurulu kurulacak' diyor. E zaten var bu kurul, haberleri yok. 

 -  Bütçe disiplinini tam sağlayacağız. Türkiye Varlık Fonu dahil tamamını bütçe içine koyacağız. Borçlar Genel Müdürlüğü'nü kapatacağız. İnsan utanır bu müdürlüğü kurmaktan. Kaldıracağız bunu. Kasasındaki parayı bilmeyen devlet, devlet olmaz. 

 - TBMM'de Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. İktidar olduğumuzda TBMM'de bu komisyon kurulacak. Geçen yılın bütçesinin hesaplarını muhalefet partisine vereceğiz. 5 kuruşun hesabını vermek onur olacak. 

 - Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. Vergide adaleti sağlayacağız. Asgari ücret vergi mi öder ya adı üstünde asgari ücret. Faiz baronları dünyanın parasını götürüyorlar. Bu ayın Ocak ayında 624 milyon dolar dış borç faizi ödedik. Türkiye'nin ekonomik bağımsızlığı risk altındadır bunun için söylüyoruz.

 - İster dolar yükselsin ister faiz vurgunu onlar vuruyor. Para bulamadılar, kuyumculara yarım kilo altın vereceksiniz diyorlar. Devletin gücü kuyumcuya yetiyor. Sen saraydan tasarruf et kuyumcuları kurtar. Londra'daki tefecileri kuyumcular mı besledi? 

 - Sayıştay'ın evrensel ölçütlerde denetim yapmasını sağlayacağız. 

 - Stratejik Planlama Teşkilatı kuracağız. Bunlar Devlet Planlama Teşkilatını kapattılar. Elin oğlu 50 yılı, 30 yılı, 40 yılı planlıyor. Var olan kaynaklar en verimli ve en çok kalkınmamıza hizmet edecek alanlarda kullanılacaktır.  83 milyon kişi plansızlıktan Londra'daki bir avuç tefeciye hizmet eder hale gelmiştir. Türkiye'nin geleceğini tehlikeye atıyorlar. 

 - Paris İklim Sözleşmesi imzalamıyoruz. Parlamentodan geçirmiyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı imzalamıyoruz. Bundan 2 yıl sonra bunu imzalamadığınız süre zarfından Avrupa'ya gönderdiğiniz her şey için vergi ödeyeceksiniz. Bunu ben görüyorum,  biz görüyoruz onlar görmüyor. Bunu düşünen var mı Saray'da? Yok. Bunlar dağılmış vaziyetteler. Devleti yönetemiyorlar. Bilgileri tamamen dumura uğramış. 

 - Siyasi Ahlak Yasası'nı mutlaka çıkaracağız. Türkiye siyasetini kirlilikten arındıracağız. İhale takipçisi milletvekili olmaz. Siyasi Ahlak Yasası'nı mutlaka ama mutlaka çıkaracağız. Siyasetçi yalan söylemeyecek milletine, doğruları ifade edecek."

16 Mar 2021 - 13:31 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?