Reklamı Kapat

Dünya Kudüs Haftası

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD) Kudüs Komisyonu Başkanı Tayyip Elçi, 'Dünya Kudüs Haftası'nda Milli Gazete'ye yazdı...

Büyütmek için resme tıklayın

Kudüs bilinci:

Kudüs’ün bilinen ilk sakinleri milattan 3000 yıl önce oralara göçen Arap Kenâniler’dir. Hz. İbrahim, Kudüs’e muhacir olarak gelmiştir. Büyük oğlu Hz. İsmail ile Mekke’de Kâbe’yi, küçük oğlu Hz. İshak ile de Mescid-i Aksa’yı inşa etmiştir. Hz. İshak’ın oğlu Hz. Yakub’un diğer ismi İsrail olup 12 oğlu olmuş, bunlardan biri de Hz. Yusuf’tur. Hz. Yusuf Mısır’a sultan olunca babası ve kardeşlerini de yanına almış ve 430 sene kadar Mısır’da kalmış ve Firavunlar tarafından büyük mezalime uğramışlardır. Hz. Musa tarafından Firavun’dan kurtarılan İsrailoğulları, 40 sene sahrada kaldıktan sonra Kudüs’e tekrar gelmişler ve yaklaşık 100 sene devam eden Kudüs’ün yöneticiliğini yapmışlardır. Daha sonra kendi aralarında tefrikaya düşüp birbirleriyle uğraşan İsrailoğulları, önce Babil hükümdarı tarafından kılıçtan geçirilmiş, daha sonra da Rumlar tarafından darmadağın edilmişlerdir. Hz. Ömer döneminde fethedilen Kudüs, asırlar boyu İslam adaletinin gölgesinde huzur içinde yaşarken haçlılar tarafından işgal edilmiş ve 88 sene işgalden sonra Selahaddin-i Eyyubi tarafından yeniden özgürlüğüne kavuşturulmuştur. Böylece 1300 seneye yakın İslam beldesi olarak huzur içinde yaşayan Kudüs, bir İslam beldesi olup ne özelde Yahudilerin ne de genel olarak İsrailoğullarının Kudüs ve Filistin üzerinde ne tarihi ne de dini bir hakları kesinlikle söz konusu değildir.

Ancak 1948’den beri bir Yahudi devleti kurma saikiyle Siyonist Yahudiler tarafından işgal edilmiş olan Kudüs, yeniden savaş sahnesine dönüştürülmüş, Kudüs’ün yerlileri olan Müslüman Araplara her türlü zulüm, tehcir ve soykırım reva görülmüştür. O günden bugüne küresel küfür güçlerinin desteğiyle Siyonist İsrail devleti tarafından evleri yıkılan, tehcire zorlanan, soykırıma uğrayan, açlığa ve yokluğa maruz bırakılan, hemen tüm temel insan haklarından mahrum edilen Müslüman Filistin kardeşlerimize dünya kör, sağır ve dilsiz davranmakla kalmayıp zalim İsrail devletini desteklemiştir. Asıl kahredici vaziyet ise ümmetin Kudüs hususundaki sessizliği ve duyarsızlığıdır. Bu vurdumduymazlık yetmediği gibi bazı sözde İslam ülkesi liderleri mazlum kardeşlerinin yanında yer almak yerine zalim düşmanlarının safında yer aldıklarını alenen beyan etmektedirler.  Oysaki Kudüs, Müslümanlar için sıradan bir şehir değildir. Kudüs; ilk kıblemiz, yeryüzündeki ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz olan Mescid-i Aksa’yı bağrında barındırmaktadır. Kudüs, İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştiği beldedir. Kudüs, Hz. Ömer’in fethettiği, Selahaddin-i Eyyubi’nin özgürleştirdiği, İslam imparatorlukları tarafından hep himaye edilegelen bir İslam beldesidir.

Dünya Kudüs Haftası çalışması

Bir taraftan “El-küfru milletün wahidetün” “Küfür tek millettir” hakikatinin bir tecellisi olarak küfür âleminin ve de işbirlikçilerinin desteklemesi, diğer taraftan Müslümanların bîhaber ve bîgâne kalması vaziyetinden vazife çıkararak bizler, UMAD (Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği) Kudüs ve Filistin Komisyonu olarak, küresel çapta Kudüs davasını sahiplenmek, Kudüs bilinci oluşturmak, mukaddesatımıza sahip çıkmak, zalimin karşısında mazlumun yanında yer almak, Filistinli mücahit kardeşlerimize destek olmak amacıyla bir girişimde bulunduk. Bu amaçla Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ve Yurtdışı Filistin Âlimleri Derneği’yle beraber 7 Kasım 2020 tarihinde sanal olarak “Kudüs İçin Türkiye Âlimleri Buluşması” sempozyumunu icra ettik. Yurt içi ve yurt dışından onlarca âlimin konuşmacı olarak katıldığı ve binlerce kişinin izlediği programda yapılan müzakereler neticesinde Miraç Kandili’nin içinde bulunduğu Recep ayının son haftasının “DÜNYA KUDÜS HAFTASI” olarak ilan edilmesi kararlaştırıldı. Bu kararın mucibince yapılan girişimler neticesinde ülkemizde ve uluslararası düzeyde yüzlerce sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçildi. Umduğumuzun ötesinde makes bulan bu girişimimiz söz konusu kuruluşların destek ve onayları alındıktan sonra Dünya Kudüs Haftası ilan edildi. Diyanet İşleri Başkanlığımız nezdinde de bu talep arz edildi ve yapılan açıklamalarda da görüldüğü gibi desteği alınmış oldu.

Dünya Kudüs Haftası ile ilgili etkinlikler

Bu çabaların bir semeresi olarak kabul edilen Dünya Kudüs Haftası etkinlikleri çerçevesi içinde hem yurt içinde hem uluslararası düzeyde çok güzel programlar icra edilmeye devam edilmektedir. Ülkemizde ve yurt dışında bazı üniversiteler Mescid-i Aksa ve Kudüs hususunda lisansüstü programlar açtı. Birçok TV programları yapılıyor. Fiziki veya sanal olarak; seminer, konferans, sempozyum, vaaz, hutbe vb. birçok alanda faaliyetler devam ediyor. Medya ve sosyal medyada yoğun program ve paylaşımlar yapılıyor. İnşallah bütün bu çabalar ümmetin ve insanlığın uyanışına ve Mescid-i Aksa ve Kudüs davasına sahip çıkmasına vesile olur. Zira Kudüs davası sadece Filistinlilerin veya Arapların davası değil, tüm Müslümanların ve de tüm insanlığın ortak davasıdır. Kudüs davası bir hak-batıl mücadelesidir. Kudüs davası zalimin ya da mazlumun, hakkın ya da batılın yanında duracağının göstergesidir. Kudüs davası ümmet için iman ve onur meselesidir. Ve son olarak; İslam toprağı olan Kudüs ve Filistin’i işgalden kurtarmak ve Filistinli direnişçilerin yanında yer almak, her Müslüman için bir farz-ı kifaye olmaktan çıkmış, farz-ı ayn haline gelmiştir. Haydi! Kudüs için Selahaddin olmaya!..

12 Mar 2021 - 04:30 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?