Reklamı Kapat

Ayasofya camiinde hangi padişahlar yatmaktadır? Dört asırlık esrar...

Ayasofya İslam dini için tarifi olmayan bir değerdir Bu mübarek mabette acı dolu hatıralar bir çok padişah ve şehzade aileleriyle birlikte bulunmaktadır. İşte o türbelerin dört asırlık esrarı...

 Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği ve başkentin en büyük kilisesi olarak katedrali olarak bilinirdi.

İslam devletlerinde sulh ile teslim edilmeyen şehirler savaş yolu ile alınıyorsa o şehrin en büyük mabedi camiye çevrilirdi. Buna da  kılıç hakkı denirdi.

Yüzyıllardır hiç kimseye nasip olmayan bu fetih Fatih Sultan Mehmed eliyle Osmanlılara nasip oldu.

Osmanlının övülmüş asker ve komutanları kılıçlarının hakkı ile girdiler şehre; şehitler verdiler, kan döktüler, Allah yolunda cihad ederek İstanbul'u aldılar.

Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’a girdiğinde ilk gittiği yer Ayasofya’dır. İki rekat namazını kılıp ilk Cuma namazına yetiştirilmesi için emir verir. Ve ilk cuma kılınır.

O günden bugüne de müslümanlar için çok önemli bir yeri vardır. 

Ayasofya'nın 86 yıl boyunca müze olarak hizmet vermesinin ardından Danıştay kararı sonrası camiye dönüştürüldü.

Ayasofya’nın pek bilinmeyen bir özelliği de avlusunda 16. ve 17. yüzyıllarda inşa edilmiş dört ayrı türbe ile, bir “hanedan mezarlığı vardır.

AYASOFYA CAMİİNDE HANGİ PADİŞAHLAR YATMAKTADIR?

Günümüz Ayasofyası aynı yerde fakat öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan üçüncü yapıdır ve bağrında Osmanlı Padişahlarını konuk etmektedir.

Ayasofya’da, ilk gömülen padişah II. Selim’idi. III. Murad, III. Mehmed, I. Mustafa ve Sultan İbrahim’in yanı sıra yaklaşık 150 hanedan üyesinin mezarları da bu mübarek mabedin çatısı altında bulunmaktadır.

II. SELİM

II. Selim Ayasofya'ya en fazla hizmet eden padişah olarak tarihe geçti.

Ayasofya'ya iki minare ve medrese ekletmiş bu inşaatlar sürerken emir vererek kendisi için bir türbe yaptırtmıştı.

1574'te vefat ettiğinde Ayasofya Camii'nin önündeki türbesinin inşaatı bitmemişti. Sultanın cenazesi aynı alanda kurulan otağ içine gömüldü ve 1576'da bitirilince türbesine nakledildi.

III. MURAD

II. Selim'den sonra oğlu III. Murad'ın gömüleceği yer olarak da Ayasofya seçildi. Türbesi olmadığı için III. Murad, 1595'te ölümünden sonra 19 şehzadesiyle birlikte önce Ayasofya Camii haziresine gömüldü. Daha sonra oğlu III. Mehmed'in emriyle Mimarbaşı Davud Ağa tarafından türbe inşa edilmeye başlandı ve 1599'da Dalgıç Ahmed Ağa tarafından tamamlandı. Türbe, beş şehzadenin medfun olduğu Şehzadegân Türbesi'yle birleştirilmişti.

Türbede Sultan Murad'dan başka eşi Safiye Sultan, 20 oğlu ve 23 kızıyla birlikte III. Mehmed'in iki kızı ve üç şehzadesi, I. Ahmed'in oğlu Kasım ile Sultan İbrahim'in bir oğlu ve iki kızıyla birlikte toplam 54 kişi medfundur.

III. MEHMED

III. Mehmed de babası ve dedesi gibi Ayasofya'nın bahçesindeki türbesine defnedilmiştir. Sultan'ın 1603'te vefatından sonra oğlu I. Ahmed emriyle Mimarbaşı Dalgıç Ahmed Ağa tarafından 1604'te türbenin inşasına başlanmış, Başmimar Sedefkâr Mehmed Ağa tarafından 1608'de tamamlanmıştır. Türbede III. Mehmed'den başka eşi Handan Sultan, III. Murad'ın kızları ve I. Ahmed'in kızları ile şehzadeleri yatmaktadır. Kaynaklarda 30 kişinin türbe ve çevresinde medfun olduğu kayıtlıdır.

ÇİNİLERİNİ ÇALDILAR

Türbenin çini panolarının bir kısmı Fransız Albert Dorigny tarafından eksiklerinin tamamlanması bahanesiyle sökülüp, yerine taklitleri konulduktan sonra çalınıp Louvre Müzesi'ne götürülmüştü.

150 HANEDAN ÜYESİ YATIYOR

ŞEHZADELER TÜRBESİ:

Ayasofya’nın avlusunda 16. yüzyılda inşa edilmiş olan mekâna defnedilmiş olan şehzadelerin sayıları tam olarak bilinmiyor, ancak
sandukaların adedine bakılarak, burada beş kişinin mezarının bulunduğu tahmin ediliyor.

Ayasofya’nın kilise olduğu devirlerde “vaftizhane”, fetihten sonra da “yağhane” olan yerde iki padişah, Sultan Birinci Mustafa ile Sultan İbrahim, sayıları 12 olarak tahmin edilen diğer hanedan mensuplarıyla birarada yatıyorlar. Vaftizhanedeki mezar sayısı, tam olarak bilinmemekle beraber 15 civarında
zannediliyor.

Ayasofya’nın avlusunda ve vaftizhanesinde bulunan hanedan türbeleriyle mezarlar işte bu beş ayrı mekânda yeralıyor ama 130’dan fazla sandukanın kimlere ait olduğu hâlâ bilinmiyor ve türbelerin esrarı dört asırdan buyana devam ediyor. Geniş bir alana yayılan ve restorasyonları çok yakında tamamlanacak olan türbeler, bir “Türk Ölüm Kültürü” müzesi haline getirilecek.

KAÇ TANE AYASOFYA VAR?

İstanbul'un fethinden sonra şehrin en büyük mabedi olan Hagia Sophia Kilisesi Fatih Sultan Mehmed tarafından Ayasofya adıyla fethin sembolü olarak camiye çevrildi. II. Bayezid döneminde Sergios ve Bakhos Kilisesi camiye dönüştürülünce Küçük Ayasofya diye zikredildi. Bunun üzerine Ayasofya, Ayasofya-i Kebir Camii, yani Büyük Ayasofya Camii olarak anılırdı.

Daha sonraki tarihlerde de fethedilen diğer şehirlerdeki kiliseler camiye çevrildiklerinde en büyüğü Ayasofya adıyla anılmaya başlandı. Bu camilerin bir kısmı kiliseyken Hagia Sophia diye anılırken, bir kısmına da Türkler tarafından fethe işaret olması için bu isim yakıştırılmıştı. Yani orijinal ismi Ayasofya değilken Türkler tarafından Ayasofya diye anılmıştı.

Osmanlı döneminde Ayasofya adını taşıyan birçok cami vardı. Yunanistan'da Benefşe ve Selanik'te, Makedonya Ohri'de, Bulgaristan'da Sofya'da, Kıbrıs Lefkoşe'de, Edirne Kaleiçi'nde, Edirne'nin Enez İlçesinde, İznik'te, Trabzon'da, Kırklareli'nin Vize ilçesinde Ayasofya adını taşıyan camiler vardı.

10 Mar 2021 - 12:53 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?