Siyasi liderler, Necmettin Erbakan’ı saygı ve rahmetle andı

Saadet Partisi’nin “Erbakan Haftası”nda düzenlediği Milli Görüş Hareketi’nin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anma programı yoğun bir ilgiye sahne oldu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+8
Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi’nin “Erbakan Haftası”nda düzenlediği Milli Görüş Hareketi’nin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anma programı yoğun bir ilgiye sahne oldu. Birçok siyasi yelpazeden çok sayıda siyasetçinin katıldığı programda genel başkanlar Erbakan’ın siyasi hayatını aktardı. Erbakan’ın siyasi vizyonuna ilişkin yapılan konuşmalarda Erbakan’ın birleştirici rolüne vurgu yapılırken, yaşamında söylediği tarihi sözler ise bir kez daha siyasi liderlerin ağzından ifade edildi.Gazete manşeti: Yaşanabilir Türkiye için Erbakan ideali milleti birleştirdi

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, konuşmasında, kutuplaşan siyaset anlayışını eleştirerek, Erbakan’ın önemine değindi. Uysal, “Kutuplaşan bir toplumsal iklimde farklı siyasi geleneklerin temsilcileri olarak bugün ahirete irtihalinin onuncu yıl dönümünde Milli Görüş Hareketi’nin lideri merhum Erbakan’ı sizin huzurunuzda rahmetle yâd ediyorum. Erbakan’ın öncülük ettiği bu hareket de Türkiye’nin makûs talihini yenebilmek adına, bir mühendisler kuşağı olarak ifade edebileceğimiz tarihi sorumluluğunu yerine getirerek, milletimizin gönlünde de yerlerini almışlardır. Büyük adam, eseriyle hayatını birleştiren insanlardır. Böyle bir günde idraklerimizi tazelemeye vesile bu anlamlı günde bir tarihsel kişilik, siyasi kişilik olarak Türk siyasi hayatında ve milletimizin gönlünde yer alan Erbakan’ı yâd ediyorum. Erbakan Hocamızın sosyolojide çevre merkez ilişkisinde çevrenin gayretlerini merkezin içerisinden çıkarak şehirli bir anlayış içinde açtığı bu çığırı önemsiyoruz. Bir imparatorluğun bakiyesi olarak, bir kutup yıldızı olarak bir ülkeyi yaratmak adına fikirlerine, mücadelesine şükran duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

İYİ PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NURİ OKUTAN: “SİYASET OLARAK BUGÜN ERBAKAN HOCA’YI ÖZLÜYORUZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Nuri Okutan ise gerçekleştirdiği konuşmasında, “Merhum Erbakan Hocamızı hayırla yâd etmek için bugün burada bir araya geldik. Türkiye siyaseti olarak bugün Erbakan Hoca’yı özlüyoruz. Onun siyasetteki gerginliği azaltan kişiliğini, herkese karşı saygılı davranmasını ve siyasetteki vicdani ve ahlaki anlayışını özlüyoruz.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: “O HERKESİN ‘ERBAKAN HOCA’SI İDİ”

Yaşanabilir bir Türkiye teması ile düzenlenen anma programının ülkemizin kardeşliğine katkı sunacağını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir cumhuriyet çocuğu olan Erbakan Hoca, hem destekçilerinin hem de karşıtlarının ‘Erbakan Hoca’sı idi” dedi. Yaşanabilir bir Türkiye’nin ortak özlemleri olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Yaşanabilir bir Türkiye oluşturmanın şartı kimseyi kendimize benzetmemek, kendimizin de başkalarına benzememesidir. Tıpkı farklı notaları bir araya getiren bir orkestranın icra ettiği bir ezgi gibi. O ezgi, düşünce ve ifade özgürlüğü, inanç hürriyetini, medya özgürlüğü ve güçler ayrılığıdır. O ezgi, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesidir. O ezgi, adaletin ve hakkın herkese eşit olarak uygulanmasıdır. İnanıyorum ki o ezgi, bugün bu salonda yeniden seslendiriliyor.” diye konuştu.

“ERBAKAN HOCA’NIN SİYASET ANLAYIŞINA İHTİYACIMIZ VAR”

Programda söz alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ise konuşmasında, Erbakan Hoca’nın siyasi nezaketine, diyalog zemininden kopmayışına ve saygı sınırlarını ihlal etmeyen üslubuna her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Sorunların çözümünü sadece ‘meşru demokratik siyaset’ zemininde aramaya ihtiyaç var. Güçler ayrımını ve hukukun üstünlüğünü yaşatmaya ihtiyaç var. Hem şiddete hem de hak ihlallerine karşı net bir duruşa ihtiyaç var. ‘Garson devlet’ şiarını yaşatmaya, uluslararası ilişkilerde çok taraflılığa önem veren bir stratejiye ihtiyaç var. ‘Ağır sanayi hamlesi’ gibi teknolojiye ve üretime önem veren bir ekonomi perspektifine ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Erbakan’ın iki dünya savaşının ortasında dünyaya geldiğini anımsatarak, hayat hikâyesi üzerinden çizdiği vizyonu anlattı. Davutoğlu, “Hocamız, iki dünya savaşının arasında doğdu. Dünyada sosyalizm ve faşizm yükseliyordu. Ülkemizde de bunun yansımaları vardı. Düşünce ile imanın çatışmayacağı anlayışı ile yola çıktı, kendisine minnettarız. Dini alanda mutlak vicdan özgürlüğünü savunarak, yaşanabilir bir Türkiye idealini paylaştı. Kendine özgün buluşlara imza atmış ilmi araştırmalar sonrasında siyasete atıldı. Kapitalizm ve sosyalizm arasına sıkışmış bir dünyada, bu topraklardan neşet etmiş bir alternatif ortaya koydu. Milli Görüş işte tam da bu günlere hitap ediyordu.” dedi.

“YAŞANABİLİR BİR TÜRKİYE, KUTUPLAŞTIRICI DİL TERK EDİLDİĞİ ZAMAN KURULABİLİR”

Erbakan ile ilk kez karşılaşmasını da anlatan Davutoğlu, “1969 yılında yola çıktığı zaman, Hocamız ile ilk karşılaştığımız andı. Seçim bölgesinde bir sinema salonunda bir toplantı yapıldı. Babam elimden tutarak, ‘Seni önemli bir yere götüreceğim’ dedi. Merdivenlerden yürüyerek inerken, ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi olarak elini öpmüştüm. Ötekileştirmeden bir çizgi ortaya koydu. Gerilimlerin ortasında hem Sayın Ecevit ile hem Demirel hem de Türkeş ile koalisyon kurdu. Herkese konuşabilir bir şahsiyet ortaya koydu. Bugün de buna ihtiyaç var. Bugüne kutuplaştırıcı bir soğuk savaş iklimi hâkim. Biz hep beraber siyasiler olarak, her türlü kutuplaştırıcı dili terk ettiğimiz zaman yaşanabilir bir Türkiye’yi kurabiliriz.” diye konuştu.

“HOCAMIZ, TÜRKİYE SİYASETİNE YÖN VERMEYE DEVAM EDİYOR”

Bütün siyasi partilerden temsilcilerin katılmasını da önemsediğini aktaran Davutoğlu, “Hocamız oradan da Türkiye siyasetine yön vermeye devam ediyor.” ifadesini kullandı.

HDP EŞ GENEL BAŞKANI MİTHAT SANCAR: “ERBAKAN HOCA SİYASETTE ÖNEMLİ BİR İZ VE MİRAS BIRAKMIŞTIR”

“Önemli bilim ve devlet adamı olan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmet ve hürmetle anıyorum” diyerek söz alan HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, “Kendisi siyasi geleneğine ve çizgisine olan bağlılığı ile Türkiye’nin meselelerine demokrasi içinde çözüm aramasıyla gerçekten de siyasette önemli bir iz ve miras bırakmıştır.” şeklinde konuştu.

İRAN BÜYÜKELÇİSİ FARAZMAND: VURGU YAPTIĞI ŞEY İKNA METODUDUR

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Farazmand, konuşmasında Erbakan’ın yol gösterici olduğunun altını çizerek, “Dünyada meşhur birçok siyasetçi gelip geçmiştir, ancak Erbakan gibi kendi başına bir yol ve ekole dönüşen liderlerin sayısı azdır. Erbakan’ın adını yaşatmak, ilahi şiar ve sembollerini yaşatmaktır. Erbakan, ‘Bizim davamız İslam’dır, gayemiz Allah’ın rızasına kazanmaktır, yolumuz ikna metodudur’ diyor. Onun bir yol olarak vurgu yaptığı şey, ikna metodudur” dedi. Farazmand, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine de büyük katkılar sunduğunu aktararak, “Son yurtdışı ziyaretini ülkemize yaptı. O şu an aramızda olmasa da iki ülke ilişkileri tarihinde, sürekli parlayan bir isim, aydınlık bir yol olarak kalmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“ERBAKAN’A KARŞI OLANLAR HAYIRLA YÂD EDİLMİYOR”

MEMUR-SEN Konfederasyonu Genel Baş kanı Ali Yalçın, “Rahmetli Hocamızı hayırla, minnetle ve şükranla yâd ediyoruz” diyerek şu sözlerle o günleri hatırlattı:

“Biz üniversite yıllarımızda kendisini takip ettik. MGV öğrenci reisliği yaptığımız dönemlerde rahle-i tedrisinden geçtik. Milli Görüş Hareketi’nin geldiği noktada siyasetin en önemli anlayışı haline geldiğinden hiç kimsenin şüphesi yoktur. Çok insan yetiştirdi. Bugün siyaset yapan çok insan onun rahle-i tedrisatından geçti. Bir emek hareketinin lideri olarak, sorumluluk taşıyan biri olarak, Hocamız sağlında kurtuluş mücadelesi verdiği 54. Hükümet zamanında yaşananları izlemiş, yaşananların yüreğine oturmuş biri olarak şunları ifade etmek istiyorum. Erbakan’ı indirmek isteyen emek örgütü görünümlü lejyonerlerin bugün hayırla yâd edilmediğini hepimiz biliyoruz.”

“ERBAKAN, ZULME KARŞI DİRENİŞİN SESİ OLMUŞTUR”

Pakistan İslam Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Erbakan Hoca’nın fikirlerinin, öğretilerinin sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığını belirttiği konuşmasında, “ Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türk-İslam coğrafyasına ilham vermiştir. Başta KKTC, Filistin, Keşmir olmak üzere dünyanın dört bir yanında zulüm gören Müslümanlara olan kararlı desteği bizlere güç vermiş, direnişin sesi olmuştur.” dedi.

“İSLAM ÜMMETİNİ BİR ARAYA GETİRMEK EN BÜYÜK MİSYONU İDİ”

Erbakan Hoca’nın en büyük misyonunun İslam ümmetini bir araya getirmek olduğunu ifade eden Qazi, şunları kaydetti:

“Erbakan’ın, İslam ümmetinin birliğine yönelik en büyük katkısı D-8’in temelini atmasıdır. D-8, sadece ekonomik bir işbirliği kurumu değil, ümmetin geleceğini değiştirmeyi amaçlayan devrimci bir fikirdir.”

BBP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI EREN: “ERBAKAN, TÜRK SİYASİ TARİHİNDE BÜYÜK İZLER BIRAKMIŞTIR”

BBP Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Eren ise yaptığı konuşmasında, “Türk siyasi tarihinde birçok başbakan geçmiştir ama çok azı iz bırakmıştır. Bizler ayrı siyasi partilere mensup olabiliriz ama biz hepimiz aynı davanın mücadelesini veriyoruz.” diye konuştu.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÜNAL: “MİLLET, ERBAKAN HOCA’DAN RAZIDIR”

Bir bilim insanı, devlet adamı ve ilham olmuş bir ufuk insanı olan Erbakan Hoca’yı rahmet ve minnetle andıklarını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Şunu ifade etmek isterim. Bu ülkenin, bu toprakların yetiştirdiği değerler, verdikleri mücadele ile daha sonra aramızdan ayrıldıklarında milletin teveccühü ile yâd edilir. Bu anlamda görüyoruz ki bu millet ondan razıdır” ifadelerini kullandı. Erbakan Hoca’nın hayatının her alanında kendi inanç değerlerini temel aldığını belirten Ünal, “Siyasetin en büyük şahsiyet sınavı olduğunu bize hatırlatarak kavgasından, iddiasından asla taviz vermeden yolculuğuna devam etmiştir. Bugün artık Erbakan, sadece siyasi bir partinin değil, milletin bir değeri olarak anılmaktadır. O, siyaset üstü bir konumda gençlere millete ufuk veren şahsiyet olmuştur.” şeklinde konuştu.

# NECMETTİN ERBAKAN İLE İLİŞKİLİ:

28 Şub 2021 - 01:59 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Mert - Çok güzel mesaj verdiler, Rabbim birlik beraberliklerini bozmasın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Şubat 10:07


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?