Balıkesir’in çözüm için Saadet iktidarını bekleyen sorunları var

Saadet Partisi Balıkesir İl Başkanı Abdülkadir Durmaz Durmaz: “Önceki yıllarda Balıkesir Türkiye’nin mandırası konumundaydı” dedi.

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizin olduğu gibi Balıkesir’imizin de çözüm için Saadet Partisi iktidarını bekleyen birçok sorunu bulunduğunu belirten Saadet Partisi Balıkesir İl Başkanı Abdülkadir Durmaz Durmaz, “Tarım, hayvancılık, sanayi, turizm, ulaşım ve ekonomi gibi birçok alanda sorunlar yumağı maalesef şehrimizde de mevcuttur. İlimizin temel geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık olduğunu belirtmiştik. Önceki yıllarda Balıkesir, Türkiye’nin mandırası konumundaydı, süt ve süt ürünleri üretiminde 1. sıradaydı. Bugün baktığımızda 5. sıralara gerilemiş durumdadır” dedi.

Bir yıl önce Saadet Partisi il başkanlığı görevine gelen Abdülkadir Durmaz, Balıkesir Saadet Partisi’nin 3. il başkanı olarak çok yoğun bir tempoyla teşkilat çalışmalarına ağırlık verdiklerini kaydederek, “Göreve atandıktan hemen sonra kongre hazırlıklarına başladık. Toplumun farklı kesimlerinden 200 kişilik bir isim havuzu oluşturup bu isimlerle tek tek görüştük. İki ay içerisinde 20 ilçemizi ziyaret ettik. Tüm teşkilat mensuplarımızla fikir alışverişinde bulunduk. Kadın kolları ve gençlik kolları teşkilatlarımızı güçlendirme noktasında gayretlerimiz oldu. İçinde bulunduğumuz pandemi önlemleri sebebiyle kongremizi ertelemek zorunda kaldık. Hiç ara vermeden teşkilat çalışmalarına devam ettik. Balıkesir yüz ölçümü olarak geniş bir coğrafya ve il teşkilatımızın her bölgeye kolay erişebilmesi için Balıkesir’imizi 4 bölgeye ayırdık. Böylece toplantı katılım sayılarımızı artırmış olduk” dedi. Pandemi dönemini fırsata çevirerek il binalarında tadilat çalışmalarına başlayıp bitirdiklerini ifade eden Durmaz, “İl ve merkez ilçe teşkilatlarımız aynı binayı kullanıyorduk. Merkez ilçelerimizin binalarını ayırdıktan sonra il binasının bir katını il teşkilatımız, bir katını kadın kolları teşkilatımız ve bir katını da gençlik teşkilatına tahsis ettik ve kullanıma uygun olarak tefriş ettik. İlimizde pandemi etkilerinin azalmasıyla beraber 6 ilçe ve il kongresini gerçekleştirme fırsatımız oldu. Özellikle kongrelerimizden sonra vakit kaybetmeden sahaya tekrar dönüş yaptık. Nezaket ziyaretlerini kabul ettikten sonra esnaf ve mahalle ziyaretlerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Esnaf ve mahalle ziyaretlerini rutin hale getirdik. Ziyaretlerimiz sırasında gözlemlediğimiz eksiklikleri ve sorunları yönetimlerimizle istişare edip hızlıca sonuca kavuşturmaya çalıştık” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN MANDIRASI BALISEKİR 5. SIRAYA GERİLEDİ

Ülkemizin olduğu gibi Balıkesir’imizin de çözüm için Saadet Partisi iktidarını bekleyen birçok sorunu bulunduğunu belirten Durmaz, “Tarım, hayvancılık, sanayi, turizm, ulaşım ve ekonomi gibi birçok alanda sorunlar yumağı maalesef şehrimizde de mevcuttur. Bunları detaylandırmak mümkün ancak sadece bir tanesine örnek vermek gerekirse daha önce ilimizin temel geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık olduğunu belirtmiştik. Önceki yıllarda Balıkesir Türkiye’nin mandırası konumundaydı, süt ve süt ürünleri üretimde 1. sıradaydı. Bugün tekrar baktığımızda 5. sıralaya gerilemiş durumdadır. Kapasitesinin altında üretim yapmakta, her sene üstüne koyarak gelişmesi gerekirken hem verimlilik hem kalite açısından ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Bunun sebebini araştırdığımızda; yem fiyatlarının yükselmesi üretim maliyetlerinin artmasına sebep olurken üretilen ürünlerin gelirinin kredi ve faizlerine gitmesinden dolayı işletmelerin işlerini küçültmeye gitmesinden kaynaklandığını gördük. Örneğin bir aile (baba-oğul) 40 büyük baş hayvanla süt üretimi yaparken geçinemeyip oğlunu bir markete işe sokup elindeki hayvan sayısını tek haneli rakamlara düşürerek kredi borçlarını kapatmaya çalışıyor. Bu gibi sorunlara yönelik çözüm önerilerimizi genel merkezimizin tarım ve hayvancılık politikalarını yerele uyarlayıp yerel yöneticilerimizle, ilgili kurumlar ve çiftçilerimizle paylaştık. Tarım ve hayvancılığın bu durumu genç nüfusumuzun kırsal mahallelerimizden şehir merkezimize ve farklı illere çalışmak için gitmesine sebep olmaktadır. Köyleri boşaltarak şehirlere yığdığımız gençler, asgari ücrete mahkum bir hayata maruz kalmaktadır” açıklamasını yaptı.

BALIKESİR TÜRKİYE’NİN 11’İNCİ BÜYÜK İLİ

Balıkesir’in 1454 km² yüz ölçümü ile Türkiye’nin 11. büyük ili, 1 milyon 250 binden fazla nüfusuyla Türkiye’nin 16. büyük ili konumunda olduğunu vurgulayan Durmaz, “20 ilçe ve 1130 mahallemiz bulunmaktadır. Jeopolitik olarak önemli bir konumda yer alan şehrimiz, İzmir, Bursa ve İstanbul’a yakınlığı hem Marmara hem Ege Denizi’ne kıyısı bulunması ile ticari açıdan-her ne kadar kullanamasak da- önemli bir yere sahiptir. İlimizde tarım ve hayvancılıkta önemli bir gelir kaynağı oluştururken maalesef sanayi ve istihdam olarak yeterli seviyede değildir. Şehrimiz, tarihi olarak ise gerek Osmanlı döneminde gerek Milli Mücadele döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlının denizlere açılmasında büyük pay sahibi olmuştur. Özellikle Rumeli ve İstanbul’un fethinde çok önemli katkılar sağlamıştır. Milli Mücadele döneminde de Sivas Kongresi yapılmadan önce Balıkesir’de 28 adet kongre yapılmış Milli Mücadele’nin ilk işaret fişeği atılmıştır. Bu yüzden de Kuva-yi Milli Şehri olarak anılmaktadır” ifadelerini kullandı.

15 Şub 2021 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.