Reklamı Kapat

Yağlı saçlara çözüm! Yağlı saçlar için evde bakım

Yağlı saçlara çözüm önerilerini sıralamadan önce ufak bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Yağlı saç derisi sorunu genellikle erkekleri kadınlardan daha fazla etkiler. 

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Bunun nedeni erkek kafa derisinin kadın kafa derisinden % 50 daha fazla sebum salgılamasıdır. Bu nedenle, erkekler kepek, kaşıntı ve yağlı saçlar gibi çok yağlı olan saç derisinin yan etkilerine daha duyarlıdırlar.

Yağlı saç derisi sık görülen bir sorundur, ancak saçınıza ve saç derisine iyi baktığınızda tedavi edilmesi kolaydır. Bununla birlikte, eğer kafa deriniz çok fazla yağlıysa, dermatoloğunuza danışabilirsiniz.

 

Yağlı Saç Derisinin Ortak Nedenleri Nelerdir?

Yağlı saç derisinin yaygın nedenleri şunlardır:

·        Vücudundaki Değişikliklerdeki Fizyolojik Sekresyonlar

Hamilelik sırasında veya adet sırasında, kadın fizyolojisi değişir ve kafa derisi daha fazla yağ üretir.

·        Stres

İşten ve yaşamdan gelen baskı, kadınların sık sık strese girmesine neden olur. Bu durum uzun bir süre devam ederse, endokrin bozukluklara ve kafa derisindeki kan dolaşımını azaltarak yağlı saç derisine neden olabilir. Bu problem aynı zamanda saçların büyümesini de etkileyerek saçların kolayca dökülmesine neden olur.

·        Genetik etmenler

Eğer anne ve babanızın yağlı saç derisi sorunu varsa, muhtemelen sende de bu problem vardır. Neden genetik ise, tedavi daha zor olacak, azim gerektirecektir.

·        Aşırı Lipid

Yağlı, tatlı ve nişastalı gıdaların aşırı emilmesine bağlı aşırı lipid de yağlı saç derisinin nedenlerinden biridir.

·        Vücuttaki Dyhydro Testosteron Miktarı (DHT)

DHT, yeterli testosteron olmadığı zaman vücut tarafından üretilen bir endokrin hormondur. Artan DHT, saç köklerinde sebase bezlerin etkisini uyarır ve yağlı saç derisine neden olan çok fazla sebore neden olur. Yağlı saç derisinin nedeni olan DHT, aynı zamanda saç dökülmesinin ve kelliklerin de ana suçlusudur. Aşırı miktarda DHT saç foliküllerini etkileyerek kafa derisi üzerindeki koruyucu membranı kalınlaştırır, kılcal damarlara kan akışını yavaşlatır. Bu da saç dökülmesinin sebebidir ve bu aynı zamanda yeni saçların büyümesini yavaşlatır.

·        Çevresel faktörler

Çevresel faktörler vücudumuzun büyük bölümünü, özellikle de saçı etkiler. Kuru hava saçınızın karışmasına neden olur, sıcak ve nemli hava ise yağlı ve yapışkan saçın dolaylı bir sebebidir. Sıcak ve nemli iklimler, yağ bezlerinin kuvvetli bir şekilde çalışmasını ve kafa derisinde yağ üretmesini uyarır.

·        Uygun olmayan saç bakımı

Yağlı saç derisi durumunun “talihsiz” nedenlerinden biri de uygun olmayan saç bakımıdır. Çok fazla saç kremi saç için iyi değildir, bu da saçlarda daha fazla hasara neden olur, çünkü saç derisinde bulunan doğal yağı kaybeder. Ter bezinin kaybedilen yağı geri kazanmak için aşırı çalışması gerekir, bu nedenle saç derisi yağlı bir hal alır. Saç derisini yağlı hale getiren diğer kötü alışkanlıklar: yanlış şampuan ve saç kremi seçim, saçları uzun süre kirli tutmak, çok fazla nemlendirici maske kullanmak ve beslenme eksiklikleridir. 

Yağlı Saç Derisinin Ortak Belirtileri Nelerdir?

İşte yağlı saç derisinin ortak belirtileri:

·        Saçlarınız yüzmüşçesine her zaman ıslak gibi görünür.

·        Saç derisine yapışır.

·        Saçlarınız daha fazla dökülür.

·        Saç derisinde daha fazla kepek görülür.

·        Kafa derisinde küçük akneler meydana gelir.

Kimler Daha Fazla Risk Altındadır?

Erkeklerin saçlarının kadınlardan daha yağlı olması daha olasıdır. Ayrıca, hamile kadınlar da sıklıkla bu problemle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, bu tedavi edilmesi zor bir problem değildir, bu nedenle bu gruplardan birine girerseniz çok fazla endişelenmenize gerek yoktur.

Ne Zaman Bir Doktora Muayene Olmak Lazım?

Yağlı saç derisinin en kötü sonuçlarından biri saç dökülmesidir . Kafa derisinin durumunun iyileşmemesi veya daha da kötüye gitmesi durumunda bir doktora görünmelisiniz. Ani saç dökülmesi, tedavi gerektiren bir durumun belirtisi olabilir. Bu nedenle, sebebi bulmak tedaviyi aramaktan daha önemlidir. Lütfen tarama yaparken veya şampuanla yıkanırken normalden daha fazla saç dökülmesi olduğunu fark ederseniz doktorunuza bildirin.

Yağlı Saçlar İçin Ne Yapılmalı? Yağlı Saçlara Doğal Çözüm 

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, saç ve saç derisindeki kiri temizleyen hafif bir deterjandır. Hafif ağartma özelliklerinden dolayı, elma sirkesi kafa derisinin sağlığını etkilemez. Ayrıca, elma sirkesinde asetik asit de gözenekleri sıkılaştırır ve saç derisinin sebum üretimini engeller.

1. Yöntem: Sadece Elma Sirkesi
Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        1 litre su ile yaklaşık 60 ml elma sirkesini karıştırın.

·        Bu karışımını sprey şişesine dökün ve saç derisine ve saçınıza püskürtün.

·        Birkaç dakika bekletin ve kafa derisini ve saçınızı ılık suyla durulayın.

En iyi sonuçları almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

2. Yöntem: Sıcak Elma Sirkesi
Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        Mikrodalga ile bir bardak elma sirkesini ısıtın.

·        Bu sıcak elma sirkesini kafa derisine uygulayın, nazikçe masaj yapın.

·        30 dakika sonra temiz su ile durulayın.

En iyi sonuçları almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

2. Yağlı Saç Derisi İçin Karbonat

Yağlı kafa derisi için kullanılacak en etkili iyi ev ilaçları arasında karbonat vardır. Su, şampuan veya saç kremi ile karıştırıldığında, saç derisini ve saçınızı temizlemek için kullanılabilir.

Karbonat kafa derisindeki fazla yağı temizlemek için kullanılır. Yağlı saç derisi durumunun tedavisine yardımcı olmak için haftada bir kez karbonat kullanabilirsiniz. Saç dökülmesini tedavi ediyorsanız, karbonat saç köklerini temizler ve saç ürünlerinin daha kolay emilmesini sağlar. Karbonat yumuşak fakat derin temizlik özelliklerine sahiptir. Cilde veya saç hücrelerine zarar vermese de, saç rengini bozabilir. Yani, saçlarınıza uygulamadan önce bunu bir düşünün.

1. Yöntem: Kuru bir şampuan olarak karbonat kullanma
Yapmanız gereken tek şey: Kuru bir şampuan olarak karbonatı kullanın. Doğrudan saç derisine ve saçınıza serpebilir veya saçınızı fırçalamak için tarak içine serpebilirsiniz. Karbonat, saç derisindeki ve saçınızdaki tüm fazla yağı emecektir. Daha sonra saçlarınız daha pürüzsüz, temiz ve kokusuz olacak.

2. Yöntem: Şampuanla kabartma tozunu karıştırın
Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izleyin:

·        1 çorba kaşığı şampuanla 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırın.

·        Bu karışımı saçlarınıza şampuan gibi uygulayıp yıkayın.

·        Kullandıktan sonra, saçları temiz ve parlak pürüzsüz bir hal alacak, ayrıca saçlarınız zayıf olsa bile herhangi bir hasardan korkmadan yöntemi uygulayabilirsiniz.

En iyi sonuçları almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

3. Yöntem: Şampuan yerine karbonat kullanın
Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        1: 3 oranında su ile karbonatı karıştırın.

·        Saçınızı yıkamak için bu karışımı kullanın.

·        Saç derisine 1 dakika masaj yapın.

·        Saç diplerini ılık suyla iyice yıkayın.

·        Karbonatı tamamen durulandıktan sonra, 1: 4 oranında suyla karıştırılmış sirke karışımı kullanın ve tekrar şampuanlayın.

Saçlarınızı yumuşatmak ve yağlı saç derisi probleminden kurtulmak için saçınızı soğuk suyla ıslatmanız gerektiğini unutmayın.

Not: karbonat pH 9.0 ile güçlü bir alkalindir. Yüksek alkalinite saçın epidermisini açar ve saçın çok fazla su emmesini kolaylaştırır. Bunu sınırlamak için, saçın pH’ını dengelemek için elma sirkesi kullanın. Elma sirkesindeki asitler saçın kütikülünü kapatır. Elma sirkesi suyunu su ile 1: 4 oranında karıştırmanız ve karbonat kullanıldıktan sonra saçınızı bu karışımla yıkamanız gerekir.

3. Yağlı Saç Derisi İçin Yumurta

Bu yöntem, yağlı saç derisi için az bilinen ev ilaçlarından biridir. Yumurta besin açısından zengindir ve saç derisi problemlerini tedavi etmek için çok ucuz bir çözümdür. Saç tellerinin ana bileşeni keratin proteinleridir (% 70). Bu arada, yumurtalar çok yüksek protein içeriğine sahiptir. Bu sadece saçların kuvvetli bir şekilde büyümesine yardımcı olmaz aynı zamanda saçı güçlendirmeye de yardımcı olur, kepeğin ve yağlı saç derisinin neden olduğu saç hasarını onarır.

Yumurtanın içinde proteine ​​ek olarak, E vitamini, A vitamini ve B vitamini de vardır.

1. Yöntem: Yumurta Beyazları ve Mentol
Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        3 yumurta akına 1 ila 2 damla mentol katın.

·        Yumurta akılarına ve mentolü iyice karıştırın.

·        Bu karışımı kafa derisine uygulayın, hafifçe masaj yapın.

·        15 dakika sonra saç derinizi ve saçınızı su ile durulayın.

En iyi sonuçları almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulamanız gerekir.

2. Yöntem: Yumurta ve Limon
Yumurta ve limondan yağlı saç derisi için ev ilaçlarından biri olarak faydalanmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

·        1 yumurta beyazı ve 1 çorba kaşığı limon suyu hazırlayın.

·        Yumurta beyazına limon suyunu katıp iyice karıştırın.

·        Bu karışımı kafa derisine uygulayın, hafifçe masaj yapın.

·        15 dakika sonra saç derinizi ve saçınızı su ile durulayın.

Doğal antimikrobiyal etkisi olan limon, yağlı saç derisini temizleyebilir ve yumurta da kılların besin maddelerini daha iyi tutmasını sağlar. En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulamanız gerekir.

4. Yeşil Çay

Yağlı kafa derisi tedavisi için kullanacağımız başka bir bitkisel yöntem de yeşil çaydır. Yeşil çay, yüksek miktarlarda antioksidan, enzim, amino asit ve polifenoller gibi fitokimyasallar içerir. Ayrıca B vitamini, folat, manganez, potasyum, magnezyum ve kafein içerir.

Yeşil çaydaki yüksek seviyelerde antioksidanlar, saçların büyümesini  hızlandırabilir. Yeşil çayda bulunan tanen asit, kafa derisindeki yağ üretimini etkin bir şekilde kontrol eder.

1. Yöntem: Sadece Yeşil Çay

Bu yöntemi yapmak için şu talimatları izleyin:

·        200 gram yeşil çay yaprağı, 500 ml su hazırlayın.

·        Yeşil çay yapraklarını yıkayın, sonra 500 ml suda kaynatın ve soğumaya bırakın.

·        Bu karışımı kafa derisine uygulayın.

·        20 dakika boyunca hafifçe masaj yapın.

·        Ardından saçınızı bir havluyla örtüp 10 dakika bekletin.

·        Ve başınızı tekrar suyla yıka.

Buna ek olarak, yağlı saçlardan kurtulmak için her gün yeşil çay içebilirsiniz.

2. Yöntem: Yeşil Çay, Alkol Ve Hindistan Cevizi Yağı

Bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izleyin:

·        200 ml yeşil çay suyu, 1 çay kaşığı alkol, 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı hazırlayın.

·        Yeşil çay, alkol ve hindistancevizi yağını iyice karıştırın.

·        Karışımı kafa derinize sürün.

·        Saç derisine masaj yapın ve 1 saat bekletin.

En iyi sonuç için bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

3. Yöntem: Yeşil Çay, Papatya Ve Alkol

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        20 gram yeşil çay, 50 gram papatya, 200 ml su ve 2 çay kaşığı alkol hazırlayın.

·        Yeşil çayı ve papatyayı yıkayın.

·        Yeşil çay, papatya, 200ml su karışımı kaynatın ve sıcaklığını 30-40 dereceye düşürün.

·        Karışıma alkolü katın ve iyice karıştırın.

·        Karışımı, kafa derisine uygulayıp eşit şekilde masaj yapın.

·        15 dakika bekletin. Sonra kafa derisini tekrar suyla durulayın.

En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

5. Limon

Yağlı saçlar için evde bakım arayanlar limonun yağlı saç derisi iyi geldiği kulağa garip geliyor, ama çok etkilidir. Limon C vitamini bakımından zengin olduğu için, doğal olarak oluşan asit ile antibakteriyel etki yapar. Bu nedenle, limon kafa derisindeki yağları temizlemek için kullanılabilir.

1. Yöntem: Sadece limon

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        4-5 adet limon hazırlayın.

·        Limon ve limon kabuğunu öğütücü ile öğütün.

·        Bu karışımı saç derinize uygulayın ve sonra 5 dakika masaj yapın.

·        Kafa derisini tekrar suyla durulayın.

En iyi sonuçları elde etmek için bu yöntemi haftada 4-5 kez kullanabilirsiniz.

2. Yöntem: Limon Ve Yoğurt

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 adet limonu hazırlayın.

·        1 adet limon suyuna 1 çorba kaşığı yoğurdu katıp iyice karıştırın.

·        Karışımı saçlara uygulayıp 15 dakika saçınıza masaj yapın. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

En iyi sonuçlar için bu ilacı haftada iki kez yapabilirsiniz.

3. Yöntem: Limon Ve Alkol

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        2-3 limon, 200 ml şarap hazırlayın.

·        Limonu öğütücü ile ezin, 200 ml alkol ekleyin ve iyice karıştırın.

·        Karışımı kafa derisine uygulayın, daha sonra başınızın her tarafına eşit bir şekilde masaj yapın.

·        10 dakika bekletin, sonra başınızı her zamanki gibi yıkayıp durulayın.

En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

6. Aloe Vera

Bu yöntem yağlı saç derisi için az bilinen ev ilaçlarından biridir. Doğal aloe vera, saç uzamasını teşvik eden bazı enzimler içerir. Kafa derisindeki ölü deri hücrelerini azaltırken, aynı zamanda saç derisinin ve saçın pH’ını dengeleyerek saç büyümesini teşvik eder. Ayrıca ciltte ve saçta aşırı yağı ortadan kaldırırken kafa derisindeki iltihaplanmayı da etkili bir şekilde önler.

1. Yöntem: Sadece Aloe Vera

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        2200 gram aloe yaprağı hazırlayın.

·        Aloe vera’yı yıkadıktan sonra öğütücü ile öğütün.

·        Karışımı saç derisine uygulayın ve hafifçe masaj yapın.

·        Ardından başınızı su ile yıkayıp durulayın.

En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

2. Yöntem: Aloe Vera ve Limon

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        300 gram aloe vera ve 1 adet limonu hazırlayın.

·        Aloe vera ve limonu yıkayın.

·        Aloe vera’yı öğütücüde çekin, sonra içine limonun suyunu sıkın.

·        İyice karıştırın ve kafa derisine uygulayın.

·        Masaj yapın ve 30 dakika bekletin.

·        Bundan sonra başınızı yıkayıp durulayın.

En iyi sonuçlar için bu yöntemi haftada iki kez yapabilirsiniz.

7. Yağlı saça pudra – Talk Pudrası

Yağlı saçlara yıkamadan çözüm arayanlar bu, denemeniz gereken en iyi doğal ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Talk pudrasının içeriğinde, kalsiyum tuzları, çinko tuzları ve sağlıklı yağlar vardır. Bu pudra kafa derisi için oldukça sağlıklıdır ve saç derisini kurutur. Yağlı saç derisinin tedavisi olarak talk pudrasının kullanılması etkili sonuçlar verecektir.

Bu yöntemi uygulama şekli çok basittir, sadece aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

·        Doğrudan kafa derisine biraz talk pudrası serpin.

·        5 dakika veya daha uzun süre bekletin, böylece talk pudrası yağı emebilir.

·        Saçlarınızı talk pudrasını kaplayacak şekilde fırçalayın ve birkaç saat boyunca böylece bırakın, artık yağ için endişelenmenize gerek kalmayacak.

 

8. Tuz

Tuz, yağlı saçlara çözüm denilince akla gelen başka bir antibakteriyeldir.

Bu yöntemi uygulamak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

·        Küçük bir bardak suya yarım fincan tuz katın.

·        Başınızı şampuanlamak için yukarıdaki karışımı kullanın.

·        Kafa derisini hafifçe masaj yapın ve 10 dakika bekletin.

·        Saç derinizi ılık suyla yıkayıp durulayın.

En iyi sonuçları almak için bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayın.

Bunlar çok güvenli ve etkili yağlı saçlar için evde bakım yöntemleridir. Bu yöntemler ile, probleminizi tamamen düzeltebilirsiniz. En iyi sonuçları almak için yukarıdaki talimatları belirtildiği gibi uygulayın.

 

18 Oca 2021 - 18:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?