Saç derisi mantarı evde nasıl tedavi edilir? Bitkisel tedavi yöntemler

Saçlı deri mantarı, aynı zamanda tinea capitis olarak da bilinir ve saçlı deriyi ve saç tellerini etkileyen oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Tinea kapitisine dermatofitler denilen küf benzeri mantarları neden olur. Mantarlar saçlı deri ve kıllı dış tabakaya saldırırlar.

Bu enfeksiyon, insandan insana, eşyalardan insana ve hayvandan insana yayılabilir. Özellikle çocuklarda ve okul çağındaki çocuklarda görülür. Ayrıca, bağışıklığı düşük olan insanlar buna karşı oldukça savunmasızdır.

Saç derisi mantarının yaygın bulgu ve belirtileri arasında, kafa derisinde bir bölgesinde veya daha fazla yerde deride pullanma ve yama şekli, yavaşça genişleyen veya büyüyen yamalar, kızarık alanlar, kafa derisinde kılların döküldüğü yerlerde küçük siyah noktalar, saçların aşırı kırılgan olması ve kafa bölgesinde hassas bölgeler bulunur.

 

Eğer enfeksiyon zamanında kontrol edilmez veya tedavi edilmezse, kerpeteye neden olabilir ki bu da kafa derisinin şiddetli, ağrılı bir iltihabıdır. Kerion, sızlıyorsa, yumuşak, şişmiş şişlikler gibi görünür. Bu da kalıcı izlere ve saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç Derisi Mantarı Evde Nasıl Tedavi Edilir – Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, kafa derisi mantarı için mükemmel bir doğal çaredir. Bu yağ antifungal özelliklere sahiptir bu nedenle enfeksiyondan sorumlu mantar ile mücadeleye yardımcı olur.

 

Bu esansiyel yağ, enfekte bölgeye uygulandığında da kaşıntı ve iltihaplanmayı hafifletir.

·        1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı içine 3 veya 4 damla çay ağacı yağı karıştırın. İçine bir pamuk topu batırın ve etkilenen bölgeye sürün. Saçınızı 30 dakika sonra yıkayın. Bunu günde bir kez tekrarlayın.

·        Başka bir seçenek ise şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı katıp saçınızı ve kafa derinizi yıkamaktır. Bunu haftada 3 veya 4 kez yapın.

Not: Çay ağacı yağını kullanmadan önce, duyarlılığı belirlemek ve herhangi bir ters reaksiyona neden olup olmadığını anlamak için bu uçucu yağın bir damlasını herhangi bir yerinizde test etmeniz önerilir.

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi tinea capitis için iyi bir çözümdür. Asit niteliği, enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca, enfeksiyonun hızla yayılmasını önler.

 

Artı, iltihaplanmayı ve kaşıntıyı azaltmada etkilidir.

·        Dışarıdan kullanmak için, bir sprey şişesine, eşit miktarda organik elma sirkesi ve su doldurun. Çözeltiyi kafa derinizin etkilenmiş bölgesine bolca püskürtün. Sonra kurumasını bekleyin. Bunu her gün iki kez tekrarlayın.

·        Dahili kullanım için, bir bardak ılık suya 1 ila 2 çay kaşığı organik elma sirkesi katın. İçinizden enfeksiyonu tedavi etmek için bunu günde 1 veya 2 kez için.

3. Sarımsak

Sarımsak, kafa derisi mastarını tedavi etmek için kullanılan diğer bir popüler ilaçtır. Antifungal bileşenler olan ajoene ve allisin’in, enfeksiyona neden olan mantar ile mücadeleye yardımcı olur.

 

Sarımsak mantarların yayılmasını durdurmanın yanı sıra kaşıntı ve iltihaptan hızlı bir rahatlama sağlar.

·        4 veya 5 adet taze sarımsağı ve 1 çay kaşığı hindistancevizi yağını blendırda çekin. Pürüzsüz bir karışım olana kadar karıştırın. Maskeyi kafa derisine uygulayın. 30 dakika boyunca bekletin, sonra sarımsak kokusundan kurtulmak için iyice durulayın. Bunu her gün iki kez tekrarlayın.

·        Ayrıca yemeklerinizde taze sarımsak kullanın. İyileşmeyi hızlandırmak için doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyesi alabilirsiniz.

4. Kekik Yağı

Kafa derisi mantarı tedavisinde diğer bir etkili ilaçta, kekik esansiyel yağıdır. İçindeki karvakrol bileşiği sayesinde her türlü kafa derisi mantarı veya cilt sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olan güçlü bir antifungal ajandır.

 

Ayrıca, antioksidan, antienflamatuar ve ağrı giderici özellikleri daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

·        Dıştan kullanmak için 1 çorba kaşığı zeytin ya da hindistancevizi yağı gibi bir yağa 4 ya da 5 damla kekik özü yağı katıp karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Birkaç saat bekleyin, daha sonra ılık su ile yıkayın ve alanı iyice kurutun. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

·        İç kullanım için, bir bardak suya 2-3 damla kekik yağı karıştırın. Yaklaşık 1 hafta boyunca günde iki kez için.

Dikkat: Hamile kadınlar için keklik yağı uygun değildir.

5. Zerdeçal

Başka basit ve son derece etkili bir saç derisi mantarı ilacı da zerdeçaldır. Balirtileri hafifletmeye yardımcı olan güçlü bir anti-enflamatuar ve antifungal özelliklere sahiptir ve sorunu kökten söküp atar.

 

·        Dıştan kullanmak için, yarım çay kaşığı zerdeçalı, yeterli miktarda hindistancevizi veya zeytin yağı ile karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. 1 ila 2 saat sonra zerdeçal maskesini durulayın ve tekrar uygulayın. Enfeksiyon geçene kadar bunu yapın.

·        Dahili kullanım için bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak süt içine katın ve günde iki kez için.

·        Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra zerdeçal takviyesi alabilirsiniz.

Not: Zerdeçal elbiselerde istenmeyen lekeler oluşturabilir, bu nedenle kullanmadan önce tedbirinizi alın.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçlarınız için son derece yararlı olduğu bilinen bir gerçek olsa da, aynı zamanda saç derisi mantarı tedavisinde de yararlıdır.

 

Hindistan cevizi yağı, zararlı mantarları öldürmeye ve kaşıntı da dahil olmak üzere saç derisi tahrişini azaltmaya yardımcı olan harika bir antifungal ajandır.

·        Kafa derisinin etkilenen bölgelerine organik hindistancevizi yağı ile masaj yapın ve gece boyunca saçınızda kalmasını sağlayın. Ertesi sabah antifungal şampuanla yıkayın. Bunu her gün yapın.

·        Alternatif olarak, eşit miktarda hint yağı ve hindistancevizi yağı ile bir karışım hazırlayın. Yağları günlük kafa derinize sürüp masaj yapın. Bu aynı zamanda saçların yeniden çıkmasını teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

·        Ayrıca dahili olarak organik Hindistan cevizi yağı alabilirsiniz. 1 çay kaşığı ile başlayıp günde 3 çorba kaşığı kadar almaya devam edebilirsiniz. Dozajı yavaş yavaş arttırın.

7. Aloe Vera

Aloe vera, saç derisi mantarı gibi enfeksiyonlar için başka bir doğal ilaçtır. Enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olur ve kaşıntı, iltihaplanma ve rahatsızlık gibi belirtileri yatıştırır.

 

Ayrıca, kafa derisinin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur.

·        Bir aloe vera bitkisinden bir yaprak kesin. Jelini sıkın ve kafa derisinin tahriş olmuş alanlarına doğrudan uygulayın. 30 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Bunu günde iki kez tekrarlayın.

·        Alternatif olarak, yarım su bardağı aloe vera jeli ve yarım limon suyunu iyice karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın. Ilık su ile durulamadan önce 30 dakika bekleyin. Bunu 1 hafta boyunca günde bir kez uygulayın.

8. Hint Leylağı

Neem olarak da bilinen Hint lilası, kafa derisi mantarı için başka iyi bir çözümdür. Hint leylağı enfeksiyona neden olan mantarın ortadan kaldırılmasına yardımcı olan güçlü antifungal özelliklere sahiptir.

 

Ayrıca, antiseptik özellikleri iyileşme sürecine yardımcı olur ve aşırı kaşıntı, ağrı ve iltihaplanma gibi belirtileri hafifletir.

Aşağıdaki çözümlerin herhangi birini kullanabilirsiniz:

·        Elinize bir avuç yaprak alın. Kafa derinizin etkilenmiş bölgesine uygulayın. Ilık suyla durulamadan önce en az 30 dakika bekletin. Bunu günde iki kez yapın.

·        Bir avuç neem yaprağını su miktarı üçte birine düşene kadar suda kaynatın. Suyun soğumasını bekleyin. Bu suyu kullanarak kafa derinizi günde bir kez yıkayın.

·        1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı içine birkaç damla neem yağı karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın, 20 dakika bekletin ve daha sonra su ile durulayın. Bunu günde iki kez yapın.

9. Koloidal Gümüş

Kolloidal gümüş, çok geniş spektrumlu antibiyotik ve antifungal özelliklere sahip olduğu için saç derisi iltihabının tedavisinde de etkilidir.

 

Ayrıca, toksik değildir ve hemen tedaviye başlar.

·        Dıştan kullanmak için, bir sprey şişesine kolloidal gümüş dökün ve etkilenen alanlara püskürtün. Kurumasını bekleyin. Bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

·        İç kullanım için, bir bardak suya 1 ila 2 çay kaşığı kolloidal gümüş katın ve bunu günde iki kez, tercihen aç karnına için. Bu, vücut içindeki zararlı mantarların yok edilmesine yardımcı olacaktır. Bu tedaviye 1 ay süreyle devam edin.

10. Listerin

Listerine, popüler bir gargaradır, aynı zamanda harika bir saç derisi çözümüdür.

 

Listerinin içerisindeki alkol miktarı bu enfeksiyona neden olan mantarları öldürmeye yardımcı olur. Artı, antiseptik özelliği ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifletmeye yardımcı olur.

1.    Bir kaba az miktarda Listerin dökün.

2.    İçine bir pamuk topu batırın ve etkilenen alanlara uygulayın.

3.    Suyla durulamadan önce 2 – 3 saat boyunca saç derinizde bekletin.

4.    Tamamen rahatlamak için bu yöntemi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Ek İpuçları:

·        Bu hastalığın bulaşıcı özelliği göz önüne alındığında, hafif belirtiler bile fark etseniz derhal harekete geçin.

·        Saç derisi mantarı ile uğraşırken, kişisel hijyeninize de dikkat edin. Düzenli olarak saçlarınızı yıkayın ve saçlı deriyi mümkün olduğunca temiz tutun.

·        Enfekte olmuş hayvanlardan uzak durun, özellikle ciltte kel lekeler varsa.

·        Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için havlu, yatak takımı ve saçlarınıza dokunan giysileri düzenli olarak sıcak suyla yıkayın. Kıyafetler, havlu, saç fırçası veya diğer kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmayın.

·        Kafanızı tıraş etmeyin, ettirmeyin. Bu kafa derinizdeki mantardan kurtulmanıza yardımcı olmaz.

·        Kafanıza, özellikle de enfekte olmuş bölgelere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

·        Tinea capitis enfeksiyonu iyileşirken başınızı bir şapka veya eşarp ile örtmeyin.

·        Bağışıklığınızı artırmak için yeterli miktarda besleyici yiyecekler içeren sağlıklı, dengeli bir diyet uygulayın. Bu vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacaktır.

·        Daha fazla probiyotik gıdalar yemek de mantar enfeksiyonunun dışarı atılmasına yardımcı olur.

·        Şeker ve işlenmiş gıdaları tüketmeyi azaltın; çünkü mantarlar şeker ve basit karbonhidratlar üzerine gelişme eğilimindedir.

14 Oca 2021 - 20:18 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?