Nikotin nedir? Nikotini vücuttan atmanın 8 doğal yolu

Nikotin nedir, vücuda genellikle duman yolu ile giren ki bu genelde arkadaş baskısı ile başlanılan sigaradan alınır, coşkulu bir duygu üreten güçlü bir uyarıcıdır.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Nikotinin ana özelliği etkili bir bağımlılık oluşturmasıdır. Bağımlılık kimyasal olduğu için zamanla coşkulu duygu geçer fakat vücutta güçlü bir özlem duygusu oluşur.

Sigaranın sayısız sağlık sorunları vardır ve sigarayı bırakmak için zor ve ciddi bir mücadele süreci gerekir.

Nikotin sigaranın yanı sıra elektronik sigaralarda, puro ve çiğneme tütünlerde de bulunur. Bu bağımlılığı kırmanın anahtarı bu gibi maddelerin alımını kesmektir.

 

Nikotinin insan vücudundaki etkileri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tütün tüketimi yılda yaklaşık 6 milyon ölüme neden olmaktadır bu rakamın 2030 yılında yaklaşık yıllık 8 milyona yükseleceği öngörülmektedir.

Nikotin çeşitli kanser tipleri de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden birçok sağlık sorunları ile bağlantılıdır.

Bu pis madde akciğer kanserine neden olur, ancak 2013 de Kanser Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, hastalardaki düşük sağ kalım oranları tedavi başarısızlığının sonucu meydana gelmektedir.

2012 de yayınlanan bir çalışmaya göre, uzun vadeli sigara içenlerde gastrointestinal kanser riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca 2011 de Göğüs Kanseri Araştırma Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, sigara içenlerde meme kanseri hücre gelişmesinin hızlandığı tespit edilmiştir.

Ayrıca, nikotin kalbe oksijen açısından zengin kanı sağlamak ile sorumlu koroner damarlar da ki kan akışını azaltır. Bu sigara içenlerde ki kalp hastalığının önemli bir nedenidir.

Nikotin ayrıca bazı göz hastalıklarına, (romatoid artrit) gibi otoimmün hastalıklara, tüberküloz ve kronik böbrek hastalığına neden olabilir yada mevcut hastalığı daha da artırabilir.

Erkeklerde sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyona ) ve kadınlarda düzensiz menstrüasyona ve kısırlığa neden olabilir. Hamileler özellikle dikkat etsin, nikotinin fetus üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Vücuttaki nikotin nasıl tespit edilir ?

Bir tükürük testi ile vücuttaki nikotin miktarını öğrenebilir ve vücutta kaldığı süreyi belirleyebilirsiniz. Ortalama verilere göre nikotin vücuda girdikten sonra, en az 10 saat olmak üzere 2 ila 4 gün kadar kan içinde kalır.

Sürenin uzunluğu içilen tütün miktarına bağlı olarak değişir, tütünün üretim yılı, kişinin yaşı ve genel sağlık durumu da testte etkilidir.

Nikotin vücuttan kaç günde atılır?

Nikotinin vücuttaki etkileri farklı farklıdır ve atılma süreleri de buna göre değişiklik gösterir.

İdrarda, kanınızda, tükürükte ve saçınızda nikotinin ne kadar süre atılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

İdrardaki nikotin kaç günde atılır?

Sigara türleri arasında bir miktar farklılık olmasına rağmen, bir sigaranın 12 mg (mg) nikotin içerdiği tahmin edilmektedir. Vücudumuzdaki kan dolaşımı bu nikotinin yaklaşık 1 mg’ını emer, diğeri vücuda dağılır.

Sigarayı az içseniz bile, nikotin genellikle idrarda yaklaşık dört gün boyunca bulunur. Düzenli olarak nikotin alanların nikotini bıraktıktan sonraki üç haftaya kadar idrarlarında nikotine rastlanabilir.

Kandaki nikotin kaç günde atılır?
Nikotin 1 ila 3 gün boyunca kan dolaşımınız da kalır ve kotinin maddesi 10 güne kadar kanda bulunabilir.

Tükürük ve kıllardaki nikotin kaç günde atılır?
Nikotin ve buna bağlı olan kotinin maddesi tükürüğünüzden tamamen temizlenmesi dört güne kadar sürebilir.

Saçlardaki nikotin yaklaşık 1 sene sonra tamamen atılabilir. ,

Nikotin vücuttan temizlenirken ne gibi yan etkilere neden olur
Nikotin sigaranın birincil bağımlılık bileşenidir.

Küçük dozlarda, nikotin kahve veya kokain benzeri bir uyarıcı gibi etki gösterebilir fakat daha büyük miktarlarda alındığında, nikotin bir gevşetici haline gelir. Gerginlik ve endişeyi azaltabilir.

Daha az miktarda nikotin tüketilmesi veya tamamen bırakılması çeşitli yoksunluk belirtilerine neden olabilir.

Bunlar arasında:

·        yoğun tütün isteği

·        artan açlık

·        yorgunluk

·        konsantrasyon eksikliği

·        baş ağrısı

·        kabızlık

·        mide bulantısı

·        ishal

·        sinirlilik

·        kaygı

·        depresyon

·        uykusuzluk gibi belirtiler vardır.

Belirtileriniz son sigarayı içtikten sonraki ilk birkaç saat içinde çok yoğun olabilir. Sigara içilmemesinin ilk üç gününden sonra bu semptomlar şiddette azalır.

Kişisel belirtileriniz ve bunların potansiyel süresi aşağıdakileri çeşitli faktörlere bağlıdır:

·        ne zamandır sigara içiyorsunuz

·        kullandığınız tütün ürünlerinin türü

·        günlük ne kadar sigara içtiğiniz.

Vücuttaki Nikotin Temizliğinin (Detoksifikasyonunun) Doğal Yolları

Nikotin almayı bırakarak üzerinizdeki bağımlılığını kırabilir, vücudunuzu toksinlerden arındırabilir, ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir, akciğerinizin kapasitesini artırabilir ve genel solunum sağlığını artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

İşte nikotini vücuttan atmanın 8 doğal yolu.

1. Sigara içmeyi bırakın

Sigaraya bırakmaya çalışırken yapılan en büyük hatalardan biri de “ani bırakma denemeleri” oluyor.

Uzun süreli bağımlılığınızdan bir anda vazgeçemezsiniz, bu çok zor olur ve başarsanız bile en ufak bir kırılma noktasında eski alışkanlığınızı sürdürme riskiniz vardır.

Bu nedenle, sigaradan aldığınız duman miktarını ve sayısını azaltmanız tavsiye edilir. İçeceğiniz her sigarayı yarıdan ikiye kırarak ve içmeyi bir saat erteleyerek ve nihayetinde tamamen keserek nikotini ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Bol bol su için

Herhangi bir detoksifikasyondaki ilk adım günlük içilen su miktarını düzenlemek olmalıdır.

Günlük içmeniz gereken su miktarı sağlık durumunuza, iklim koşullarına ve ne kadar aktif olduğunuza bağlı olmasına rağmen ortalama bir insanın günde 8 su bardağı su içmesi gerekir.

Vücudunuz idrar yolu ile nikotini önemli ölçüde dışarı atar. Tabi herkesin bildiği gibi sudan daha iyi idrar söktürücü yoktur. Daha fazla su içerek idrarınızı artırabilir ve vücuttaki nikotinin kaldırılmasını hızlandırabilirsiniz.

Bu yöntemin sadece sigarayı bırakma sürecinde değil ve bıraktıktan sonra da etkili olduğunu unutmayın.

.

3. Vücuttan nikotini temizleyen besinler

Nikotinin, vücudun dinlenme metabolizmasını arttırdığı bilinmektedir. Yani istirahat zamanında vücut normalde olduğundan daha daha fazla enerji harcar demektir. Bu da iştahınızı azaltır.

2005 yılında Adolesan Sağlığı Dergisinde yayınlanan çalışmada üç yıllık bir süre boyunca 496 ergen kız üzerinde yapılan araştırmalar sonucu sigara davranış ve ilişkili değişkenleri değerlendirilmiş ve sigaranın ağırlık ve vücut kitle indeksini (VKİ) azalttığı gözlemlenmiştir.

İştah yoksunluğu ve az yeme nedeniyle vücut önemli besinlerden mahrum kalır ve kan şekeri düşer.

Kan şekerindeki bu düşüş yoğun bir isteğe yol açar. Birçok sigara bağımlısı bu durumda yemek yerine bu özlemi doyurmak için daha fazla sigara içerek nikotini artırır.

Sigara bırakıldıktan sonra yemek yeme alışkanlığı normale döner ve 3 gün sonra vücuttaki nikotinin büyük kısmı atılır.

4. Elektrolit içeren gıdalar tüketin

Elektrolitler vücuttaki su ve besin taşıma ve hücrelerde ki sıvı dengesini koruma ile görevli temel minerallerdir. Elektrolitler nikotin de dahil olmak üzere vücuttaki tüm zararlı toksinlerin giderilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

2012 de Nikotin Farmakoloji Pakistan Dergisi’nde yayınlanan ve bir grup erkek öğrenci grubu üzerinde yapılan araştırmaya göre, sigara dumanının elektrolitlerin sayısının azaltılmasında dolaylı olarak rol oynadığı belirlendi.

Karpuz, kereviz, salatalık, lahana, domates, lahana, pancar, elma, yeşil fasulye, mısır, tatlı patates ve pazı gibi elektrolit açısından zengin meyve ve sebze yemek nikotin detoksifikasyona yardımcı olacaktır.

Ceviz, badem, kaju fıstığı, ayçiçeği tohumu, fıstık, fındık, susam, kabak çekirdeği ve fıstık gibi kuruyemiş ve tohumlar da elektrolit yönünden çok zengindir.

5. Egzersiz yapın

Sigarayı bırakma ve vücuttaki nikotin detoksu süreci biraz sıkıntılı olabilir. Sigara içme dürtüsü geldiği zaman dışarı çıkıp egzersiz yaparak ve biraz terleyerek bu durumun üstesinden gelebilir ve vücudunuzda ki nikotini temizleyebilirsiniz.

2007 yılında Bağımlılık Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, yapılan 12 çalışma egzersiz yapmanın nikotin isteği üzerindeki etkisini göstermek için karşılaştırılmıştır. Yapılan tüm çalışmalar egzersizin sigara isteği üzerinde pozitif bir ilişki olduğu ve egzersiz sonrası bu isteğin azaldığı gözlemlenmiştir.

Dahası egzersiz yaparken vücut endorfin hormonu salgılar. Bu kimyasalda mutluluk duygusunun yoğunlaşmasına neden olur.

Sigarayı bırakmak, ruh halini geliştirmek ve nikotin temizliği yapmak istiyorsanız mutsuz ve stresli hissettiğiniz zamanlarda egzersiz yapın.

6. Kahve, şeker ve alkolden uzak durun

Kahve, şeker ve alkolde de bağımlılık özellikleri vardır. Vücuttaki nikotini temizlemeye çabalarken bunlardan kaçınmak gerekir, bu yüzden nikotin bağımlılığını başka bir bağımlılıkla takas etmeyin.

Ayrıca, bu maddelerin tüketimi sigara içme dürtüsünü tetikler ve bu duyguyu derinleştirir.

Bir seferde birden fazla bağımlılığı bırakmak ruh ve rutin faaliyetler üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olabilir bu yüzden zararlı bağımlılıklarınızdan kurtulmak için ılımlı ve pratik yöntemler deneyin.

7. Turpgiller den brokoli gibi sebzeler tüketin

Sigara yavaş yavaş sindirim sistemini yok eder.

Sigarayı bıraktıktan sora sindirim sisteminde meydana gelen değişikliklere uyum sağlamak biraz zaman alır. Bu zamanda sindirim sürecinde geçici hasarlar oluşabilir ve kabızlık görülebilir.

Sağlıklı bağırsak hareketleri sayesinde vücuttaki her türlü toksinler ortadan kaldırılır.

Lif açısından zengin sebzeler olan brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, bahçe teresi, çin lahanası ve diğer yeşil yapraklı sebzeler sindirimi teşvik eder ve kabızlığı rahatlatır.

Özellikle brokoli sindirim sırasında, toksinleri nötralize eden sülforafan adında bir madde içerir.

8. Kaliteli Uyku Uyuyun

İyi bir uyku almak nikotin detoksifikasyon sürecine yardımcı olur.

2014 yılında Bağımlılık Biyolojisi Dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, 1243 kişi üzerinde yapılan araştırmada, sigara içen 1071 kişinin sigara içmeyenlere göre önemli ölçüde uyku bozuklukları yaşadığını göstermiştir.

Ayrıca, yine bu araştırmaya göre uykusuzluğun ve az uyumanın nikotin bağımlılarında daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Sağlıksız uyku alışkanlıklarının önüne geçmek için nikotin temizliği şarttır.

Uyku düzeni geliştirilerek nikotin bağımlılığını ve isteği azaltılabilir.

14 Oca 2021 - 19:06 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?