Reklamı Kapat

Migrene ne iyi gelir? Migren bitkisel tedavi

Hayatında sadece bir defa bile migren ağrısı yaşayan bir insan bu sorunun bir daha olmaması veya bu ağrının daha gelmemesi için her şeyi denemeye hazır bir hale gelebilmektedir.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Migren, başın bir veya her iki tarafında güçlü, vurucu bir baş ağrısıdır. Migren baş ağrılarına neden olan birçok faktör arasında en öne çıkan vücuttaki serotonin denilen kimyasal miktarındaki değişikliklerdir.

Serotonin seviyeleri yüksek olduğunda, kan damarlarınız daralır. Serotonin seviyeleri düşük olduğunda, kan damarlarınız şişer. Bu şişlik, ağrı ve diğer sorunlara neden olabilir.

Migren ve baş ağrısı, hastaların ayakta tedavi ve acil servis ziyaretleri de dahil olmak üzere bir doktora başvurmasının önde gelen nedenleri arasındadır. Özellikle üreme dönemlerinde kadınlar arasında önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.

 

Ayrıca, 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan bir raporda, dünya genelinde 18 ila 65 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık dörtte üçünün baş ağrısından muzdarip olduğu ve bu bireyler arasında yüzde 30 veya daha fazlasının migren taşıdığı belirtilmektedir.

Migren güçlü bir baş ağrısının yanı sıra, ışığa ve sese duyarlılık, bulanık görme, görsel aura, mide bulantısı, kusma ve yorgunluk gibi belirtilere neden olur.

Migren baş ağrılarıyla yaşamak gerçekten zor olabilir. İlaçlar migren tedavisine yardımcı olabilir, ayrıca sağlıklı alışkanlıklar, basit doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile migreni kontrol altında tutabilirsiniz.

Migrene Ne İyi Gelir – Migren Bitkisel Tedavi 

1. Migrene buz iyi gelir mi? – Soğuk Kompres

Migren baş ağrısı başladığı zaman başınıza veya boynunuza soğuk kompres uygulayın. Buz paketleri ağrıyı azaltabilecek bir uyuşma etkisi yapar.

 

2006’da Kanıt Temelli Tamamlayıcı ve Alternatif Tıpta yayınlanan bir çalışma, migren ataklarından muzdarip bazı hastalarda soğuk uygulamanın tek başına etkili olabileceğini bildirmektedir.

1.    Temiz bir havluya birkaç buz küpü sarın.

2.    Bunu alnınıza veya boynunuzun arkasında 10 ila 15 dakika kadar beketin.

3.    Bunu gerektiği kadar tekrarlayın.

Dikkat: Buzu doğrudan cilde koymak donmalara neden olabileceğinden, buzu doğrudan cilde uygulamayın.

2. Migren ve baş ağrısı için zencefil çayı için

Zencefil, migren de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununun neden olduğu baş ağrılarını hafifletebilir.

Anti-inflamatuar yapısı, kas kasılmalarını teşvik eden, hormonları etkileyen ve beyindeki kan damarlarındaki iltihabı düzenleyen kimyasal maddeler olan prostaglandinleri engellemeye yardımcı olur.

 

Fitoterapi Araştırmaları’nda yayınlanan bir 2014 araştırması, zencefil tozunun migrenin şiddeti ve süresinin azalmasında ki etkinliğinin reçeteli migren ilacı olan sumatriptan kadar olduğu ve hiç bir yan etkisi olmadığına işaret etmektedir.

Gün boyunca 3 kez zencefil çayını içerek rahatlayabilirsiniz. Zencefil çayı yapmak için:

1.    Bir buçuk bardak suya 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin.

2.    Suyu kaynamaya sıcaklığına getirin, sonra kapatın ve 5 dakika boyunca demlenmeye bırakın.

3.    Süzün ve biraz bal ve limon suyu ekleyip için.

3. Migren için masaj terapisi 

Yaklaşan bir migreni önlemek ve tedavi etmek için masaj terapisini de deneyebilirsiniz.

Masaj, beyne gönderilen ağrı sinyallerini engelleyerek migren baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda serotonin aktivitesini artırır ve serotonin reseptörlerini uyarır, bu da ağrıyı hafifletir ve migren ataklarının sıklığını azaltır.

Masaj, uyku kalitesini artırır ve algılanan stres ve baş etme becerilerini geliştirir.

Annals of Behavioral Medicine’de yayınlanan 2006 tarihli bir çalışmada, masaj tedavisinin migren tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

1.    Alnınıza biraz sıcak hardal veya zeytinyağı sürün.

2.    Parmaklarınızı kullanarak, alnınıza ve şakaklarınızın ortasına dairesel bir hareketle hafifçe masaj yapın.

3.    10 ila 15 dakika masaja devam edin.

4.    Bunu gerektiği kadar tekrarlayın.

4. Migren ve magnezyum eksikliği – daha fazla magnezyum alın

Magnezyum migren ataklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yöntem özellikle adet döneminde migren atakları yaşayan kadınlar ile vücudunda ki magnezyum düzeyleri düşük olanlarda daha yararlı olur.

2001 yılında baş ağrısı dergisinde yayınlanan bir çalışma, 1 gram intravenöz magnezyum sülfatın migren ataklarının tedavisinde etkili, güvenli ve iyi tolere edilen bir ilaç olduğunu göstermektedir.

 

Baş ağrısı raporunda yayınlanan bir 2013 çalışmasında, günlük magnezyum takviyeleri almanın menstruasyonla ilişkili migrenleri önlemede etkili olabileceği bildirilmektedir.

·         Diyetinize doğal magnezyum içeren yiyecekler ekleyin. Magnezyum açısından zengin olan bazı yiyecekler koyu yapraklı yeşillikler (ıspanak ve pazı), kabak çekirdeği, badem, uskumru, ton balığı, az yağlı yoğurt, siyah fasulye, mercimek, avokado, incir, muz ve bitter çikolatadır.

·         Ayrıca magnezyum takviyeleri de alabilirsiniz. Doğru dozaj için önce doktorunuza danışın.

5. Migrene ne iyi gelir – Akupunktur / Akupresür

Akupunktur veya akupresür, her iki teknik de migren baş ağrılarıyla başa çıkmaya yardımcı olabilir.

Akupunkturda, ağrı ve diğer belirtileri hafifletmek için vücut üzerindeki belirli noktalara basınç uygulamak için ince iğneler kullanılır. Akupresürde, basınç uygulamak için parmaklar kullanılır.

CMAJ’de yayınlanan bir 2012 araştırması akupunkturun migren için en azından profilaktik ilaç tedavisi kadar etkili olduğunu, güvenli, uzun süreli ve uygun maliyetli olduğunu açıklamıştır.

2014 yılında Ağrı Yönetimi Hemşireliği’nde yayınlanan bir başka çalışmada da, akupresürün farklı popülasyonlarda çeşitli ağrıların giderilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Uyarıldığı zaman baş ağrısını azaltabildiği akupunktur noktalarından bazıları, Vadi (L 14 veya He Gu), Üçüncü Göz Noktası (GV 24.5 veya Yin Tang), Sondaj Bambu (B2 veya Parlak Işık), Büyük Acele (LV) 3 veya Büyük Dalgalanma), Gözyaşları (GB 41 veya Zu Lin Qi) ve Rüzgar Konağı (GV 16 veya Feng Fu).

6. Migren ağrısına kahve

Migren belirtilerinden kurtulmak için ihtiyacınız olan her şey bir fincan sert kahve olabilir. Kahve içindeki kafein kan damarlarını kısıtlar ve ağrının neden olabileceği belirli reseptörlerini engeller. Aslında, bazı migren ilaçlarında da kafein bulunur.

 

2017 yılında Baş Ağrısı ve Ağrı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, reçetesiz ilaçlar ile birincil baş ağrısının akut tedavisinde analjezik bir yardımcı madde olarak kafeinin rolünü kanıtlamaktadır, 130 mg kafein dozları, analjeziklerin  etkinliğini artırmaktadır.

Ancak, kahveyi orantılı içmeniz gerekir. Çok fazla kafein içmek de migrene neden olabilir. Ayrıca şiddetli kafein çekilmesi baş ağrısına yol açabilir. Günde bir veya iki fincandan fazla kahve içmeyin.

7. Tetikleyici Gıdalardan Kaçının

Birçok yiyecek ve içecek, migren tetikleyici olarak bilinir. Sağlık Hizmetlerinde Kalite ve Verimlilik Enstitüsü’ne göre gıda tetikleyicileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

·         Çikolata.

·         Beyaz peynir, kaşar, ve İsviçre peyniri gibi peynir türleri.

·         Monosodyum glutamat (MSG) içeren gıdalar.

·         Dondurma veya buzlu içecekler.

·         İşlenmiş gıdalar.

·         Turşulu yiyecekler.

·         Kurutulmuş meyveler.

·         Tereyağı, ekşi krema ve yoğurt gibi kültürlü süt ürünleri.

·         Yumurta çeşitleri.

·         Aspartam gibi yapay tatlandırıcılar.

8. Migrene ne iyi gelir – Düzenli Aralıklarla Yiyin

Migren ataklarını önlemek ve baş ağrısının şiddetini azaltmak için düzenli aralıklarla yemek yemek önemlidir. Buradaki önemli nokta uzun boyu aç kalmamaktır.

Kan şekerindeki dalgalanmalar migren ataklarını tetikleyebilir.

2008 yılında Brezilya’da yapılan bir çalışmada, uzun süre yemek yememenin en sık bildirilen migren tetikleyicilerinden biri olduğu ve bundan kaçınma durumunda baş ağrısının azalabileceği ve hastaların yaşam kalitesinin artabileceği bildirilmektedir.

Bu nedenle, tutarlı olmaya ve yemeklerinizi her gün aynı saatlerde yemeye çalışın. Her öğünde, glikoz seviyelerini kontrol altında tutmak için yağsız ve protein içeren bir diyet uygulayın. Ayrıca, mümkün olduğunca sağlıklı bir diyete uyun.

Buna ek olarak, vücudunuzu nemlendirmek için suyun önemini göz ardı etmeyin. Bol bol su için.

9. Uykunuzu Tam Alın

İyi bir uyku uyumak, genel sağlık için önemlidir ve özellikle migren hastaları için kaliteli bir yaşam sürmeleri için önemlidir.

Uyku bozuklukları, migren ile ilişkili anahtar proteinlerde değişikliklere neden olabilir ve migren baş ağrılarını tetikleyebilir. Uykusuzluk, migren tetikleyicileri olan hormon seviyenizi ve stres seviyenizi etkileyecektir.

Bu nedenle, migren ataklarını kontrol altında tutmak için, uyku saatlerinize dikkat edin. Aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özen gösterin. Gecelik yedi ila sekiz saat uyumaya çalışın.

Rahat bir şekilde uyumak için sessiz bir oda seçin, ışıkları kapatın ve gürültü gelmesini önleyin.

Ayrıca, yatak odanıza gittiğiniz zaman televizyon ve telefon gibi ekranlara bakmayın.

10. Migren Günlüğü Tutun

İnsanlar için migren tetikleyicileri farklı farklıdır. Tetikleyicileri önlemek, baş ağrılarını önlemenize ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Bir günlük tutmak, migreni neyin tetiklediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Migrenin ne zaman başladığını, o sırada ne yaptığınızı, ne kadar sürdüğünü ve ağrıdan nasıl kurtulduğunuzu not edin.

En fazla migren tetikleyicileri şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Güçlü kokular.

·         Parlak ışıklar.

·         Yüksek ses.

·         Havadaki değişiklikler.

·         Aşırı yorgunluk.

·         Uyku bozukluğu.

·         Düzensiz yemek.

·         Adet dönemi.

·         Doğum kontrol hapları.

·         Kafeinli yiyecek ve içecekler.

·         Ağır egzersizler.

Ek ipuçları

·         Alkol migreni en çok tetikleyen içkidir, migreniniz varsa kesinlikle içki içmeyin.

·         Sigara içmek migreni tetikleyebilir. Sigarayı bırakmak migreni ve şiddetini azaltabilir.

·         Stres vücudun nörolojik sistemini etkileyebilecek hormonların salınmasına ve migren baş ağrılarının tetiklemesine neden olabilir. Bu yüzden stresinizi yönetmeye çalışın.

·         Haftada 4 gün boyunca günde en az 30 dakika egzersiz yapın.

·         Doktorunuza danıştıktan sonra Riboflavin (vitamin B2) takviyeleri alabilirsiniz.

·         Öksürük otu, migreni önleyebilir, çünkü muhtemelen beyne sağlıklı kan akışını destekler.

13 Oca 2021 - 20:38 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?