Kondromalazi patella bitkisel tedavisi! Evde nasıl tedavi edilir?

Kondromalazi patella bitkisel tedavisi, diz ile ilişkili bir durum olan kondromalazi patella, diz kapağı altındaki kıkırdakta bozulma ve yumuşama olduğunda ortaya çıkar. 

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kondromalazi Patella Nedir?
Diz ile ilişkili bir durum olan kondromalazi patella, diz kapağı altındaki kıkırdakta bozulma ve yumuşama olduğunda ortaya çıkar. Aynı zamanda koşucu dizi hastalığı olarak da bilinir.

Bu diz problemi genç, atletik bireyler arasında daha yaygındır. Bununla birlikte, diz artriti olan yaşlı erişkinler de bu rahatsızlıktan muzdarip olabilir. Koşucu kadınların dizleri erkeklere göre daha yatkındır. Kondromalazi patellaya neden olabilecek diğer risk faktörler arasında düz taban olma, diz çukurunun önceden hasarlı olması ve yoğun fiziksel aktivite yapma gibi durumlar sayılabilir.

Kondromalazi patellanın tipik belirtisi diz bölgesinde duyulan ağrıdır. Ağrı tırmanırken, merdiven inerken, çömelme, diz bükme, koşma, ayakta bekleme veya diz bükük şekilde uzun süre oturarak veya yürürken ağırlaşmaktadır.

Diğer belirtiler arasında, dizinizi bükerken veya uzattığınızda diz bölgesinde şişlik veya çatlama hissi gibi durumlar vardır.

Aktif spor yapan kişiler diz ağrısı çekebilir. Hatta bu sorun günlük faaliyetlerin gerçekleştirilmesini zorlaştırabilir.

Neyse ki, koşucular bazı evde tedavi yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile bu belirtilerden kurtulabilir.

Kondromalazi Patella Evde Nasıl Tedavi Edilir – Kondromalazi Patella Bitkisel Tedavi – 10 Yöntem

1. Dinlenin

Kondromalazi patella rahatsızlığına bağlı diz ağrısı olduğunda, dizinizi dinlendirmeniz önemlidir. Dizin iyileşmesi için hayati önem taşımaktadır.

 

Dinlenme, diz kapağı ve eklem üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca koşucu dizinde ortaya çıkan kıkırdak hasarı genellikle dinlenme ile kendiliğinden düzelir. Dahası, eğer yeterince dinlenmezseniz hem iyileşemezsiniz, hemde ağrı ve belirtilerin kötüleşmesi riskini arttırırsınız.

Bu nedenle, bir süre dinlenerek dizinizin rahatlamasını sağlayın. Ağrıyan dizinizi bacağınızın altına bir yastık ile bir sandalyeye yerleştirin ve dizleriniz bükükken oturmayın yada uzun süre ayakta kalmayın.

2. Soğuk Kompres

Dize soğuk kompres uygulamak ağrı ve şişmeyi azaltmada çok yardımcı olabilir.

 

Soğuk kompresin birçok faydası vardır ve evde kolayca yapılabilir. Kompresin soğukluğu, bölgedeki kan akışını azaltacak ve kan damarlarını sıkıştırarak şişmeyi azaltacaktır. Ayrıca bu yöntem sayesinde dayanılmaz ağrılardan kurtulabilirsiniz.

1.    Bir avuç buz küpünü ince bir havluyla sarın.

2.    Etkilenen diz bölgesine kompresi uygulayın, 15-20 dakika bekletin.

3.    Bunu ağrınız geçene kadar günde birkaç kez tekrar edin.

Buz yerine, temiz bir bezle sarılı dondurulmuş sebze de kullanabilirsiniz.

Dikkat: Donmuş bölgeye direk buz koymayın, donmaya neden olabilirsiniz.

3. Sıkıştırma

Şişkinliği durdurmak için etkilenen dizinizi sıkıştırmaya çalışın.

 

Sıkıştırma, diz bölgesinde akmanın birikmesini önlemeye yardımcı olur ve bu da ağrı kadar şişmeyi de durdurur. Sıkıştırma uygulamak için pazardan biraz sargı veya elastik bandaj satın alın.

1.    Baskı kullanarak bandajı dizinizin etrafına sarın.

2.    Şişmenin azalması için bandajı gün boyunca açık tutun.

3.    Uyumadan önce bandajı çıkarın.

Dikkat: Bandanın altında sıkışmamasına dikkat edin, aksi takdirde dizin altında şişme meydana gelebilir.

4. Yükseklik

Kondromalasia patella’dan muzdarip olduğunuzda, etkilenen dizinizi göğüs seviyesinin üzerinde tutun .

Bu, diz bölgesinde dolaşımın iyileşmesine yardımcı olur ; bu da şişme, iltihaplanma ve ağrı gibi rahatsızlıkları azaltır.

Yükseklik ayrıca etkilenen bölgedeki toksinlerin yok edilmesini kolaylaştırır .

Uyuduğunuzda veya otururken, dinlenmek ve dizinizi yükseltmek için bacağınızın altına birkaç yastık koyun. Gün boyunca elinde olduğu sürece dizinizi yükseltin.

5. Masaj

Masaj, dolaşımı ve yatıştırıcı iltihabı iyileştirerek kondromalazi patella’ya bağlı diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Aslında, sıcak yağ ile düzenli masaj dizdeki ağrı ve sertliği artırabilir.

Ayrıca, masaj aşırı sıvının dizden drenajını teşvik eder. Ayrıca , kondromalazi patella’nın arkasındaki ana nedenlerden biri olan artritten de kurtulma sağlar.

1.    Hindistan cevizi, zeytin, hardal, hint veya sarımsak yağı gibi biraz yağ ısıtın.

2.    Diz üzerindeki yağı uygulayın.

3.    Hafif bir basınç uygulayarak, dizinize 5 ila 10 dakika arasında masaj yapın.

4.    Bunu günde birkaç kez yapın.

Dikkat: Masaj daha fazla ağrıya neden oluyorsa, yapmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

6. Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü bir anti-inflamatuar olduğu için her türlü ağrı için çok etkilidir.

İçerisindeki etkin madde olan kurkuminin sayısız sağlık faydası vardır. Etkilenmiş diz bölgesinde ki ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca, zerdeçaldaki bileşik kurkumin, bölgedeki kan akışını geliştirmeye yardımcı olur.

·         Kalın bir maske yapmak için 2 çorba kaşığı zerdeçal tozuna 4 çay kaşığı organik zeytinyağı karıştırın. Bu macunu etkilenen dize uygulayın. Bir bandajla örtün ve ılık suyla durulamadan önce birkaç saat bekletin. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

·         Ayrıca, bir bardak besleyici ve lezzetli süt içine yarım çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve ısıtın. Bunu ağrıyı azaltmak için günde iki kez için.

·         Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra kurkumin takviyesi alabilirsiniz.

  7. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, koşucuların dizlerinden kaynaklanan ağrı ve şişmeyi hafifletmek için evde denemeniz gereken en etkili çözümdür.

 

Eklemlerde ve bağ dokularında biriken toksinleri atarak ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca artritten muzdarip olmanız halinde, alkalize edici etkisinden faydalanabilirsiniz.

·         Küçük bir havluyu, eşit miktarda ılık su ve organik elma sirkesi karışımına batırın. Fazla suyunu sıkın ve havluyu ağrıyan diz çevresine 10 ila 15 dakika boyunca sarın. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

·         Ayrıca, bir bardak suya 2 çorba kaşığı organik elma sirkesi ve biraz bal katıp günde iki kez için.

8. Zencefil

Zencefil doğal bir ağrı kesicidir ve sağlık yararlarının tedavisinde bir hazinedir.

 

Anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahip olan gingerol adı verilen bir bileşikten dolayı iltihaplanmayı azaltan en iyi süper gıdalardan biridir. Bu nedenle zencefil, kondromalazi patella ile ilişkili ağrı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil aynı zamanda ağrıya neden olan bir kimyasal olan COX-2’yi bloke etmeye yardımcı olur.

·         Günde 2-3 kere zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için küçük bir zencefil parçasını kesin, 10 dakika kadar bir bardak suda kaynatın ve sıkın. Tadı arttırmak için, biraz organik balla tatlandırabilirsiniz.

·         Ayrıca, dizinize günde birkaç kez zencefil yağı ile masaj yapabilirsiniz.

9. Kırmızı biber

Kırmızı biber, doğal analjezik veya ağrı giderici özellikleri sahip olan kapsaisin adlı bir bileşik içerir.

 

Kondromalazi patellaya bağlı diz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

·         Yarım bardak sıcak su bardağına biraz hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı toz biber katıp güzelce karıştırın. Diz üzerine uygulayın, 20 dakika bekletin ve ılık suyla durulayın. Bunu günde 2 veya 3 defa yapın. Kalan yağı, daha sonra kullanmak için hava geçirmez bir şişede saklayın.

·         Alternatif olarak, her gün ağrıyan bölgeye kapsaisin kremi uygulayabilirsiniz.

Kırmızıbiber başlangıçta yanma hissi yapabilir, ama bir müddet sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

10. Hint Yağı

Hintyağı, dizde ağrı ve şişlik gibi kondromalazi patella rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılabilecek en iyi ilaçtır.

 

Ayrıca cilt ve saç için hint yağının güzellik faydaları vardır, cildin derinine nüfuz ederek bu rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, anti-inflamatuar özelliği, yürüyüşü zorlaştırabilen ağrı ve şişmeyi hafifletmeye yardımcı olur.

1.    Kalın bir pamuk bezi hint yağı ile doyurun.

2.    Dizinize gevşekçe sarın.

3.    Alanı plastik bir sargı ile örtün.

4.    Sargı üzerine 20 dakika boyunca bir ısıtma yastığı yerleştirin.

5.    Isıyı kaldırın ve hint yağı paketini birkaç saat, tercihen de bir gece boyunca dizinizde bırakın.

6.    Bunu günde bir kez yapın.


Ek İpuçları:

·         Dizdeki ekstra basıncı azaltmak ve formda kalmak için kilo vermeyi deneyin.

·         Herhangi bir egzersiz yapmadan önce, 5 dakikalık bir ısınma ile açma germe egzersizleri yapın ve normal egzersizlere başlayın.

·         Asla egzersizinizin yoğunluğunu aniden arttırmayın. Her zaman yavaş yavaş değişiklikler yapın.

·         Koşmak ve egzersiz yapmak için doğru ayakkabıları kullanın ve doğru biçimde oturduğundan emin olun. Altı aşınmış ayakkabıları giymeyin.

·         Düz taban sorununuz varsa ortotik kullanın.

·         Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzey üzerinde koşun, kesinlikle beton üzerinde koşmayın.

·         Dizlerinize vakit ayırmanız gerekiyorsa diz pedlerini giyin.

·         Doktorunuz, eklem çevresindeki iltihaplanmayı azaltmak için ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

·         Geleneksel Çin tıbbının bir parçası olan akupunktur sayesinde, kondromalazi patella’dan kaynaklanan ağrı ve şişmeden kurtulabilirsiniz.

# Çin

13 Oca 2021 - 18:50 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?